میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۷:۳۲ ب.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 1,390 بازدید

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

«قلعه کهنه» بریز

معرفی کوتاهی از یک قلعه باستانی، به همراه عکس‌هایی از آن

رسول احمدلو: قلعه یا دژ به معنی استحکاماتی است که در اطراف شهرها و روستاها ساخته می شده است. در ایران هزاران قلعه بزرگ و کوچک وجود دارد که هرکدام متعلق به یک دوره تاریخی است. در ۴۲ کیلومتری شهر لار و در کنار شاهراه ارتباطی باستانی لارستان به دارابگرد در روستای بریز، در بالای یک کوه بقایای قلعه ای نظامی به چشم می خورد که در نزد اهالی بریز به «قلعه کهنه»، «قلعه خونه» یا «دژ بریز» مشهور است.

قلعه کهنه بریز در مرتفع ترین نقطه بنا شده است تا به سبب وجود شیب تند کوه دستیابی به آن دشوار باشد و مدافعان نیز در بالا قرار گیرند و از لحاظ دید مسلط باشند. این قلعه از لحاظ سوق الجیشی فوق العاده بااهمیت بوده و از فراز آن می توان سراسر دشت بزرگ بریز را مشاهده نمود.

برای محافظت از ساختمان و استحکامات و قسمت های مختلف دژ بریز، چهار عدد بارو ساخته شده است. مصالح استفاده شده در ساخت این دژ سنگ و ساروج بوده است. در بالای این قلعه چاه عمیقی است که دو نظریه درباره آن وجود دارد: ۱- راه مخفی که قلعه بانان را به دنیای خارج از قلعه مرتبط می ساخته؛ ۲- محل نگهداری زندانیان؛ طبق روایات شفاهی چند دهه قبل شخصی که به درون این قلعه سقوط نموده اشاره ای به وجود راه روهای مخفی در این چاه کرده است. برای بالارفتن از این قلعه از طرف شرق قلعه یک جاده وجود دارد که به شدت از آن نگهبانی می شده است.

قلعه باستانی بریز ماننده قلعه الموت قزوین، پایین دژ محل سکونت روستاییان بوده است. از شواهد باستانی از جمله سه حلقه قنات، سد چاه شور، تنگ سفید و استحکامات تاریخی پله برکه می توان نتیجه گرفت که ساکنان این روستا در باستان با فنون کشاورزی آشنا و شغل اصلی آنان کشاورزی بوده است. سیاحانی که در دوره صفویه از روستای بریز دیدن نموده اند از وجود خانه هایی در دامنه قلعه یاد کرده اند. به دلیل بارش های موسمی و به تدریج استحکامات قلعه از دل خاک بیرون می آید و متأسفانه اشخاص سودجو به قصد دستیابی به گنج و آثار باستانی اقدام به تخریب نقاطی از این میراث ارزشمند تاریخی نموده اند.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب احمد لو چرا شما فقط درباره ی آثار تاریخی منطقه ی خودتون مطلب می نویسید و درباره قلعه ی زیبای تاریخی کرمستج یا آب انبار کل گراش که بزرگترین آب انبار ایرانه یا غار بون وو و یا قلعه ی آسال خور یا آتشکده ی کاریان یا مسجد جامع خنج یا صدها اثر تاریخی دیگه ی لارستان چیزی نمی گی ؟ ( اگر چه معرفی آثار هر منطقه از طرف اهالی اون منطقه کار پسندیده ای هست )

 2. Ramin taheri گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت همشهری عزیزم آقای احمد لو.قلعه بریز در چه دوره ای ساخته و استفاده شده.سپاس از شما همشهری عزیز

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان