میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 مارس 2017 ساعت 7:32 ب.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 2,887 بازدید

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

«قلعه کهنه» بریز

معرفی کوتاهی از یک قلعه باستانی، به همراه عکس‌هایی از آن

رسول احمدلو: قلعه یا دژ به معنی استحکاماتی است که در اطراف شهرها و روستاها ساخته می شده است. در ایران هزاران قلعه بزرگ و کوچک وجود دارد که هرکدام متعلق به یک دوره تاریخی است. در ۴۲ کیلومتری شهر لار و در کنار شاهراه ارتباطی باستانی لارستان به دارابگرد در روستای بریز، در بالای یک کوه بقایای قلعه ای نظامی به چشم می خورد که در نزد اهالی بریز به «قلعه کهنه»، «قلعه خونه» یا «دژ بریز» مشهور است.

قلعه کهنه بریز در مرتفع ترین نقطه بنا شده است تا به سبب وجود شیب تند کوه دستیابی به آن دشوار باشد و مدافعان نیز در بالا قرار گیرند و از لحاظ دید مسلط باشند. این قلعه از لحاظ سوق الجیشی فوق العاده بااهمیت بوده و از فراز آن می توان سراسر دشت بزرگ بریز را مشاهده نمود.

برای محافظت از ساختمان و استحکامات و قسمت های مختلف دژ بریز، چهار عدد بارو ساخته شده است. مصالح استفاده شده در ساخت این دژ سنگ و ساروج بوده است. در بالای این قلعه چاه عمیقی است که دو نظریه درباره آن وجود دارد: ۱- راه مخفی که قلعه بانان را به دنیای خارج از قلعه مرتبط می ساخته؛ ۲- محل نگهداری زندانیان؛ طبق روایات شفاهی چند دهه قبل شخصی که به درون این قلعه سقوط نموده اشاره ای به وجود راه روهای مخفی در این چاه کرده است. برای بالارفتن از این قلعه از طرف شرق قلعه یک جاده وجود دارد که به شدت از آن نگهبانی می شده است.

قلعه باستانی بریز ماننده قلعه الموت قزوین، پایین دژ محل سکونت روستاییان بوده است. از شواهد باستانی از جمله سه حلقه قنات، سد چاه شور، تنگ سفید و استحکامات تاریخی پله برکه می توان نتیجه گرفت که ساکنان این روستا در باستان با فنون کشاورزی آشنا و شغل اصلی آنان کشاورزی بوده است. سیاحانی که در دوره صفویه از روستای بریز دیدن نموده اند از وجود خانه هایی در دامنه قلعه یاد کرده اند. به دلیل بارش های موسمی و به تدریج استحکامات قلعه از دل خاک بیرون می آید و متأسفانه اشخاص سودجو به قصد دستیابی به گنج و آثار باستانی اقدام به تخریب نقاطی از این میراث ارزشمند تاریخی نموده اند.


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب احمد لو چرا شما فقط درباره ی آثار تاریخی منطقه ی خودتون مطلب می نویسید و درباره قلعه ی زیبای تاریخی کرمستج یا آب انبار کل گراش که بزرگترین آب انبار ایرانه یا غار بون وو و یا قلعه ی آسال خور یا آتشکده ی کاریان یا مسجد جامع خنج یا صدها اثر تاریخی دیگه ی لارستان چیزی نمی گی ؟ ( اگر چه معرفی آثار هر منطقه از طرف اهالی اون منطقه کار پسندیده ای هست )

 2. Ramin taheri گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت همشهری عزیزم آقای احمد لو.قلعه بریز در چه دوره ای ساخته و استفاده شده.سپاس از شما همشهری عزیز

 3. تاریخ دوست گفت:

  0

  0

  سلام. شما در ابتدای نوشته تان عرض کرده اید : «در ۴۲ کیلومتری شهر لار و در کنار شاهراه ارتباطی باستانی لارستان به دارابگرد »
  توجه داشته باشید که شما تلویحا با این نوشته، به نوعی لار را هم عصر با دارابگرد جلوه داده اید در صورتی که اساسا اولین لار در طول تاریخ، نام لار در کتاب تاریخ وصاف اثر وصاف الحضره آمده است. این کتاب مربوط به قرن هشتم هجری می باشد و در آن لار یکی از روستاهای ولایت شبانکاره (دارابگرد) معرفی شده است. از لار، هیچ یک از جغرافی نویسان قدیم عرب و نیز ابن بلخی مولف فارسنامه که کتاب خود را در آغاز قرن ششم نوشته اسم نبرده اند. «جان کالمارد» در مقاله خود می نویسد از لارستان یا سرزمین لار، در تاریخ ایران تا قرن ۷ و ۸ ه.ق ذکری به میان نیامده است.(منبع:کتاب تاریخ مفصل لارستان، ص۱۰۱۵)
  اتفاقا محمد باقر وثوقی احتمال داده که مهاجرت قبایل لارِ هند و طوایف جت به این محل سبب اطلاق نام لار بر این خطه شده است و می نویسد: «شواهد تاریخی نشان می دهد که این گروه مهاجر در قرن پنجم قمری، مرکزی برای استقرار خود پیدا کرده، آنجا را لار نامیده اند» (وثوقی، لارستان.از ایران چه می دانم، ۳۷، ۳۸)

  بنابراین، در قرون نخستین اسلامی، لار کنونی وجود نداشته است و لذا راهی نیز از این منطقه به سمت دارابگرد نمی توان متصور شد. با تشکر

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان