میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 دسامبر 2019 ساعت 1:09 ق.ظ سرویس:دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه 197 بازدید

«آنفولانزا» در لارستان هم شایع است/ روش های پیش گیری آن چیست؟

«آنفولانزا» در لارستان هم شایع است/ روش های پیش گیری آن چیست؟

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی لارستان، با توجه به شیوع آنفلوآنزا و فراگیر شدن بحث آن در مجامع مختلف با دکتر یگانه معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان در این باره گفت و گویی انجام داده ایم که مشروح آن را در ادامه ذکر می کنیم.

دکتر وحید یگانه با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است اظهارداشت: در ساختمان این ویروس دو نوع پروتئین H و N به تعداد معدودی وجود دارند و ترتیب و شماره آنها در نامگذاری این ویروس استفاده می شود که متاسفانه تغییر و جهش این ویروس زیاد بوده و هرساله ایجاد بیماری می کند.

وی در این خصوص افزود: ویروس آنفلوآنزا به طور کلی به سه دسته A و B و C تقسیم می شوند که نوع B مخصوص انسان، نوع C بیشتر در حیوانات و نوع A  قابل انتقال به انسان از پرندگان و حیوانات است.

دکتر یگانه با اشاره به اینکه اين بيماري در روزهاي گذشته منجر به فوت حدود ۱۵ نفر از هموطنان شده است تصریح کرد: با توجه به فصل سرما این بیماری در لارستان نیز بروز و گسترش داشته و موارد بسیاری از این بیماری گزارش شده و موارد شدید منجر به بستری نیز در بیمارستان داشته ایم.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان خاطرنشان کرد: مواردی که نمونه گیری شده و به آزمایشگاه ارسال شده تا کنون از نوع H1N1 و H3N2 نبوده اند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در این حوزه گفت: در گروه های در معرض خطر که شامل افراد مسن و زنان باردار و افراد دارای بیماری های زمینه ای و کودکان هستند توصیه به واکسیناسیون شده است.

دکتر یگانه افزود: آموزش به پیشگیری با یک شستشوی ساده دست که مهمترین راه پیشگیری است و توصیه به رعایت فاصله و جداسازی افراد بیمار و همچنین توصیه به بیماران در خصوص جلوگیری از خود درمانی و مراجعه به پزشک از دیگر اقدامات در این رابطه بوده است.

وی در این خصوص توصیه هایی را ارائه داد از جمله، مهمترین راه پیشگیری شستشوی مرتب دست‌ها، واکسیناسیون گروه های در معرض خطر، خودداری از خوددرمانی و مراجعه به پزشک، گوش دادن به توصیه های پزشکان که متاسفانه خیلی از افراد به پزشک مراجعه می کنند و به پزشک می گویند که چه دارویی رو براشون نسخه کنه، عدم استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک و کورتون، استراحت در منزل که بهترین درمان است تا دوره بیماری طی شود و همچنین استفاده از میوه و سبزیجات بیشتر.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به واکسن آنفوآنزا گفت: واکسن را هرساله بر اساس بیشترین وفور نوع ویروس برای همان سال ساخته می‌سازند ولی انواع ویروس زیاد است و واکسن امسال دو نوع سه و چهار ظرفیتی بوده است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان