میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸ ب.ظ سرویس:شهر و شهروند 4 دیدگاه 504 بازدید

آنچه بی تردید «مرز» نمی شناسد

آنچه بی تردید «مرز» نمی شناسد

به بهانه برگزاری نمایشگاه پوستر فیلم در هنرسرای شهروند لار

منیره جهان بین: آنچه که بی تردید مرز نمی شناسد و هزاران مرز را در نوردیده هنر است. آنجا که فارغ از همه روزمرگی ها و اتفاقات طاقت فرسا می شود در کنارش اندکی آرامش را لمس کرد و در سایه سارش آزادانه اندیشید.

نامی بلند آوازه دارد هنر. هنر این گمگشته زندگی ماشینی ما که چندان هم این انسان برمشغله با او مهربان نبوده است؛ از آن سو هر وقت اراده کرده ایم برای دیدنش و استشمامش همچون مادری مهربان آغوش گشوده.

اینگونه از هنر گفتن و نوشتن از بار مسئولیتمان نمی کاهد، هنر مرد عمل می خواهد و عشق. می طلبد که دم به دمش بدهیم و بی بهانه و خودمانی در حضورش جانها را صفا بخشیم، بی تردید از برای طراوت روح.

زمزمه هایم که به پایان می رسد راهی «هنرسرای شهروند» می شوم؛ آنجا که اندک زمانی است جوانانی از همین شهر متولیانش گشته اند چرا که به معجزه هنر باور دارند. چهره هایی آشنا برخاسته از همایش «حقوق شهروندی» که یک دست و هماهنگ بودنشان و خلق آثاری ماندگار به راستی تحول شگرف بود در عرصه هنر. نه از آن جهت که تا کنون همانند این جوانان نداشته ایم چرا که این خاک هنردوست است و هنرپرور بلکه از آن رو می گویم در زمانه ای که مجازی ها قد علم کرده اند این گونه جوانان همخوان و متحد چونان گروه ارکستری یک صدا به مطالبه هنر برخیزند این خود شگفتی است و متفاوت نگریستن به مقوله هنر.

آنانی که از این شرایط برمی خیزند و دغدغه ها و علاقه مندی های نسل قبل و بعدشان را زنده می کنند بی گمان نیرویی از جنس عشق وجودشان را به تلاطم در آورده و این تمام آن چیزی است که با دیدن نمایشگاه «پوستر فیلم» که حال نوستالژی دلنشینی از سالهای دور از نزدیک برخاطرم می نگارد در ذهنم جان می گیرد. چرا که این سمفونی زیبا حاصل اندیشه ای است که هنر را می شناسد هنرمند را بر صدر می نشاند و دوستان هنر را از گوشه وکنار فرا می خواند. از آن رو که  هنر سن و سال نمی شناسد. هنر به جایگاه اجتماعی محدود نمی شود، و باری هنر تنها یکه تازی است که مرز نمی شناسد.

در سالهای نه چندان دور، آن زمان را می گویم که هنوز «ال سی دی» های غول آسا فضای خانه ها را آشغال نکرده بودند، و ما هنوز قبول داشتیم پرده سینمای شهرمان بزرگترین صفحه نمایش فیلم است دلخوش بودیم به سالنی طویل با صندلی های چوبی که هرچند جلال و جبروت سینماهای مرکز استان و پایتخت را نداشت ولی همین که اندک مجالی بود تا در فضای فیلم و موسیقی استنشاق کنیم خود غنیمتی بود که گویی از بس سالها هنوز جای خالی مکانی به نام «سینما» در پس ذهنمان سوسو می زند.

می خواهم از کلیشه ها و حواشی، از صحبت های تکراری عبور کنم از «غم نان و معیشت و اقتصاد» بگذرم، از این گفتن های مکرر که در این  زمانه به راستی اولویت با هنر است پا را فراتر بگذارم، می خواهم از این بگویم که آیا در خاموشی هنر از هر نوعش مشکلی از ما حل شده؟ بعد از متروکه شدن تنها سینمای شهرمان در نبود هنر هفتم چه اتفاقی برای ما افتاده؟ در واقع حال بدمان از هر نوعش در مظلومیت هنر آرام گرفته؟

می اندیشم نمایشگاه هایی این چنین در سطح شهر، اجرای گروه های موسیقی با حضور جوانان و نوجوانانی که عرصه تاخت و تاز خود را قدرتمند و با شهامت و جسورانه از فضای مجازی نامحدود به فضای حقیقی کشانده اند حاکی از فرهنگ مطالبه گری است که شاید ما و هم نسلانمان کمتر به آن پرداخته ایم.

این که امروزه اولویت نسل جوان ما هنر باشد و فضاهای مجازی و حقیقی از وبلاگ ها گرفته تا کافه ها را برای پروراندن هنرشان به خدمت می گیرد آوای است یک دست و تلنگری از برای متولیان هنر و هنردوستان و آنانی که اندیشه هنر دارند که هنر در این شهر رها شده. مکانی، جایگاهی و… ندارد. سالنی که از اجراهای موسیقی گرفته تا مراسم تودیع و معارفه در آن برگزار می شود نمی تواند مامنی برای هنر و هنرمند باشد.

و اینک در عصر کپی رایت ها که هنر سالها ست کمتر از شآنش تولید گشته «همگرایی فرهنگی» حلقه مفقود شده هنر است آن هم در زمانه ای که هنر را به بهانه های واهی گوشه نشین کردند و این مقوله پراحساس و خوش تراش که تواضع را دیر هنگامی است یدک می کشد به اشارتی دست افشان و پای کوبان سر و جان را تقدیم می کند و این همه گفتن تنها از آن روست که هنر تنها نماند.


4 نظر

 1. محبوبه وحیدیان گفت:

  0

  0

  عالی بود. قلمت مانا باد دوست عزیز. امید که تلنگری باشد بر مسئولان شهرمان

 2. بی کس و کاری را فریاد میزنم گفت:

  0

  0

  واقعا برای لار با اینهمه ادعا و تاریخ زشت است که یک سالن سینما ندارد. گراش سینما دارد و اوز هم به تازگی شروع کرده. ولی لار در بدبختی کامل….

 3. Fatemeh گفت:

  0

  0

  هنرسرای شهروند هنر رو زنده کرده ما منتظر رویداد های هنری بیشتری در این مکان هستیم

 4. Fatemeh گفت:

  0

  0

  هنرسرای شهروند هنر رودر شهرمون زنده کرده ما منتظر رویداد های هنری بیشتری در این مکان هستیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان