میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 فوریه 2015 ساعت 8:38 ب.ظ سرویس:فرهنگ و هنر 21 دیدگاه 2,628 بازدید

آيا براي فرهنگِ لارستان «قرارگاه» تشكيل مي شود؟

نشست فرماندار با مسئولان و فعالان فرهنگي برگزار شد

آيا براي فرهنگِ لارستان «قرارگاه» تشكيل مي شود؟

دانيال افتخاري/ صحبت نو: در دومین روز اسفندماه، فرماندار، شب هنگام اصحاب فرهنگ لارستان یا به تعبیر یکی از دوستان «سربازان جنگ نرم» را به اتاق خود دعوت کرده تا پیرامون برخی مشکلات فرهنگی شهرستان و نیز راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی بحث و تبادل نظر شود. در این نشست تقریباً همه طیف‌ها، مسئول و غیر مسئول، اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالگرا، و روحانی و غیر روحانی دعوت شده بودند. هرچند ابراهیم روشن ضمیر یکی از بانیان تشکیل جلسه و از فعالان فرهنگی- مذهبی، در روشن نمودن مسیر جلسه گفت: «تلاش شده کسانی به این نشست دعوت شوند که شبیخون فرهنگی را باور دارند و مظاهر این تهاجم را در جامعه می‌بینند و برایشان به دغدغه تبدیل شده است.»

DSC00106

فرماندار لارستان در آغاز جلسه ضمن خوشامدگویی به حاضران، هدف از تشکیل جلسه را بحث و تبادل نظر پیرامون مشکلات فرهنگی شهرستان و ارائه راهکارهای مناسب و علمی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان ذکر و تأکید کرد: به عقیده من با وجود کمبود برخی امکانات و اعتبارات، می‌توان کارهای خوبی برای رفع معضلات فرهنگی انجام داد.

در ادامه نشست، ابراهیم روشن ضمیر، در سخنانی، با تأکید بر اینکه اگر در مقابل مشکلات فرهنگی جامعه و برای کمک به دین خدا کاری انجام ندهیم، شرمنده شهدا خواهیم شد، گفت: سه مصداق بارز این معضلات، بدپوششی افسارگسیخته، کم شدن غیرت در میان بعضی از مردان، و بی بند و باری در عروسی‌هاست که به شدت در حال رشد است. وی دلیل افزایش طلاق‌ها در کل کشور و نیز در لارستان را پخش برخی فیلم‌ها و برنامه‌های خاص از ماهواره‌ها دانست و افزود: اگر جلوی این معضلات گرفته نشود، خدای ناکرده در آینده نه چندان دور روزی خواهیم دید که پشت سرمان همه چیز خراب شده است. این فعال فرهنگی البته در ادامه برخی دیگر از مصداق‌های معضلات فرهنگی به‌ویژه در میان دختران و پسران جوان را برشمرد و خطاب به حاضران تأکید کرد: باید با ذهن‌های روشن و ایده‌های نو برای این مشکلات راهکار داد تا بتوان با این وضعیت مقابله کرد.

DSC00108

سخنران بعدی جلسه شنبه شب، حجت الاسلام سید علی اصغر نمازی بود. وی البته نگاه خود را به حل معضلات فرهنگی را به سمت وظایف دولت و نهادهای دولتیِ فرهنگی و غیر فرهنگی برد. این روحانی کمبود بودجه و کم توجهی نسبت به اختصاص بودجه به کارهای فرهنگی را مورد انتقاد قرار داد و در ادامه سخنان خود، به سه راهکار و ایده کلی در حل مشکلات فرهنگی اشاره کرد: لزوم داشتن یک «قرارگاه فرهنگی» برای رصد فعالیت‌ها و هماهنگی بین فعالیت‌های گوناگون فرهنگی؛ داشتن چشم‌انداز کار فرهنگی و پرهیز از گزارش‌زدگی صوری؛ و همچنین شناخت جامعه هدف در تمام کارهای هنری و فرهنگی برای تأثیرگذاری بیشتر. وی در پایان از عدم توجه و تشویقِ بسیاری از مسئولین نسبت به برخی فعالیت‌های فرهنگی نو که جوانان شهر ارائه می‌دهند انتقاد کرد.

یکی از دیگر از روحانیون حاضر در جلسه، حجت الاسلام ولایتی نسب بود که در سخنان خود تأکید بیشتری بر لزوم حضور مردم و واگذاری بسیاری کارها از جمله امر به معروف به مردم داشت. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی لارستان به یک نکته اساسی اشاره کرد که شاید جزء معضلات اصلی شهرستان باشد؛ «باید مدیران به‌ویژه مدیران فرهنگی دیر به دیر تغییر کنند تا بتوانند مردم و منطقه را بیشتر بشناسند.» ولایتی نسب اعتقاد داشت نباید مدام این را اعلام کرد که آمار اعتیاد بالا رفته است؛ چرا که خود باعث تشویق به اعتیاد می‌شود.

n00000685-t
این مدیر فرهنگی و مذهبی شهرستان همچنین بر ضرورت آموزش بیشتر و دقیق‌تر به همه گروه‌ها در جامعه تأکید کرد و گفت: آموزش عقاید، احکام و اخلاق در جامعه می‌تواند آسیب‌هایی مثل طلاق و گسترش استفاده از ماهواره را کاهش دهد. نکته ظریف و شنیدنی دیگر در سخنان ولایتی نسب، اشاره به دو معضل مهم در جامعه فرهنگی امروز بود؛ یکی بد نشان دادن بسیاری از ارزش‌ها به جوانان، و دیگری نبود جاذبه در بسیاری از افراد مذهبی. وی صراحتاً گفت: علت اینکه بسیاری از افراد مذهبی برای جامعه و دیگران جاذبه ندارند، این است که آستانه تحمل آنها چندان بالا نیست.

پس از سخنرانان ابتدایی که وقت زیادی از جلسه را به خود اختصاص دادند، تعدادی دیگر از حاضران که ۷ نفر از برادران و ۳ نفر از خواهران بودند، به بیان دیدگاه‌های متنوع و بعضاً متفاوت خود در باب مسائل فرهنگی شهرستان و ارائه راهکار پرداختند.
از مهم‌ترین مباحث مطرح شده که فعالان فرهنگی بر آن تأکید نمودند می‌توان به: «توجه بهتر و بیشتر به مساجد به عنوان زیباترین نمادهای دین‌داری در جامعه»، «زدودن خرافات و بدعت‌ها از دین»، «لزوم ارتباط بیشتر چهره‌های مذهبی و روحانیون فاضل و اندیشمند با مردم و برخورد چهره به چهره با آنان»، «بالا بردن آگاهی و شناخت مردم به‌جای کنار گذاشتن فناوری‌های ارتباطی اینترنت و تلفن همراه»، «نگاه یکسان و به‌دور از تبعیض به نقاط مختلف شهر از جمله شهرجدید و شهرقدیم»، «لزوم اخلاص در کارهای فرهنگی»، «تأکید بر قانونمند کردن موضوع حجاب در ادارات و نهادهای شهر»، «آسیب‌های افراط و تفریط در کارهای فرهنگی از ابتدای انقلاب تاکنون»، «ضرورت کارهای نو و دوری از سنت‌های قدیمی در تبلیغ ارزش‌های دینی»، «انتقاد از سخنان برخی مسئولان از جمله رئیس سازمان تبلیغات مبنی بر بالا نبودن آمار برخی معضلات اجتماعی و فرهنگی»، «توجه ویژه به فرهنگ حسینی و آزاداندیشی در مسائل فرهنگی» و «ضرورت برقراری جلساتی مستمر برای نسل جوان با هدف طرح صریح شبهات و پاسخگویی دقیق و علمی به آنها» اشاره کرد.

DSC00101(1)

در پایان جلسه که به‌جای ۲ ساعت، نزدیک به ۳ ساعت طول کشید، نجیب زاده در جمع‌بندی مباحث، ابتدا به بیان خاطراتی کوتاه از برادر شهید خود پرداخت و تأکید کرد: اخلاص در کارهاست که می‌تواند باعث تأثیرگذاری بر دیگران شود. وی مباحث مطرح شده در نشست را بسیار خوب و متنوع عنوان کرد و افزود: ضمن آنکه نباید در چنین کارهایی شتاب‌زده عمل کرد اما باید هرچه زودتر به سمت عملیاتی کردن ایده‌ها پیش رفت. فرماندار لارستان لزوم ادامه چنین جلساتی را مورد تأکید قرار داد و در عین حال گفت: البته نباید جلسه برای جلسه باشد و باید برای عملیاتی کردن صحبت‌ها و تشکیل یک اتاق فکر فرهنگی تلاش کنیم. ضمن آنکه طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی ارائه شده در جلسات قرارگاه، باید قابل پیاده شدن، ملموس و مؤثر باشد.

در پایان پس از پیشنهاد نجیب زاده و صحبت‌های ابتدا و انتهای جلسهء حجت الاسلام نمازی، مصوب شد یک «قرارگاه فرهنگی» برای «هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی گوناگون در شهرستان و رصد فعالیت‌ها و نتایج آنها» تشکیل شود که البته فرماندار، بهترین مکان برای تشکیل این قرارگاه را سازمان تبلیغات اسلامی لارستان دانست. در میان مباحث، تعدادی از حاضران اما بر دو نکته تأکید کردند و آن هم «دوری از کارها و مباحث سیاسی و جناحی در آن جلسات» و «انتخاب نامی غیر از قرارگاه برای این مرکز فرهنگی» بود.
به پیشنهاد سید علی اصغر نمازی و موافقت فرماندار و اکثریت حاضران، ترکیب قرارگاه فرهنگی نیز این‌گونه تعیین شد: نماینده‌هایی از سازمان تبلیغات اسلامی، اداره ارشاد، عقیدتی- سیاسی سپاه، آموزش و پرورش، حوزه علمیه، ستاد نماز جمعه، به همراه ۶ نفر از حاضران نشست که هماهنگی آنها نیز بر عهده ابراهیم روشن ضمیر قرار گرفت.
حال باید دید این اتاق فکر یا به بیان بخشی از دوستان، قرارگاه فرهنگی، چه زمانی جلسات جدی خود را تشکیل خواهد داد و آیا خواهد توانست از موازی‌کاری‌های فرهنگی در شهرستات بکاهد؟…

DSC00104 DSC00110 DSC00109


21 نظر

 1. بهار گفت:

  0

  0

  عده ا يمي خواهند با فرهنگ، سرهنگي برخورد كنند. فرماندار چرا در زمين آنها بازي مي كند؟؟!!

  • سلمان گفت:

   0

   0

   اگر شبیخون و جنگ نرم را قبول داشته باشیم
   کلمه قرارگاه درست و مناسب است

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  واقعا من ماندم اين دلواپسان فرهنگ در دولت قبل كجا بودند و چرا اين جلسات را تشكيل ندادند؟! يا شايد هم اين جلسات بوده و فقط همفكران خود را دعوت مي كردند؟

 3. رضا گفت:

  0

  0

  به نظر من باید این جلسات با حضور مسیول همه ی گروه های فرهنگی برگزار بشه

  مثلا اقای جمالی، مسیول گروه هنری مصباح الهدی یا اقای امینیان از گروه ادینه یا اقای مدرسی از جوانه های اتتظار و خیلی های دیگه / لازم به ذکر هست که این جلسات فقط باید در مورد پیدا کردن اولویت فرهنگی شهرستان یاشه، نه راهکار دادن، چون راهکار دادن در حوزه فرهنگ یک کار علمی هست،باید پژوهشگران این حوزه از مراکز مطالعاتی بیان و راهکار بدن/

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  اینم مثل بقیه جلسه های دیگه ست
  نشستن و چهار تا شعار دادن و خلاص
  از مباحثی که مطرح شد معلوم بود که افرادی که اونجا بودن اصلا این مساله رو عمیق ندیدن و فقط یه سری مباحث کلیشه ای مطرح کردن

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  الحمدلله همه از دم کارشناس فرهنگی!!!!
  ای ولا
  شما میتونید…

 6. محسن پور گفت:

  0

  0

  […]،خانم ها ی حاضر در جلسه به غیر از یکی دومورد استثناء مایه تاسف اند.

  • امیر گفت:

   0

   0

   این رو قبول دارم جدی پیگیری کنید من از یکیشون که خبر دارم خیلی […]

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  به قول يكي از بچه ها ۸ سال ما ساكت شديم و تو خونه نشستيم حالا بي زحمت ۸ سال شما ساكت باشين و تو خونه بشينين.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   شما با این طرز فکر قرون وسطایی خودت، پیشنهاد میکنم تا این انقلاب به قوت و قدرت خود پابرجاست، حرف نزنی

 8. رسول گفت:

  0

  0

  همين كم مونده بود تو دولت تدبير و اميد قرارگاه فرهنگي هم تو لار تشكيل بشه!! من از فرماندار لارستان و حاج آقا زارع مشاور فرهنگي شان بسيار تعجب مي كنم.

 9. امیر گفت:

  0

  0

  اجب ادم های بوقی هستید شمایی که نظر دادید همیشه نیمه پر لیوان رو ببینید اصلا چهار تا مثل شما هستن که کسی پیشرفت نمیکنه یا زیراب میزنید یا بدگویی میکنید بعد شعار هم میدن لار باید استان بشه مسخره اید والا

 10. داریوش گفت:

  0

  0

  آقایون مسئول بدتون نیاد ولی بد نیست یه نگاهی هم به عملکرد خودتون و سایر مسئولین و روحانیون و … بندازین ببینید چند درصد از این بی بند و باریها و زشتی ها(به قول خودتون) به خاطر زشتی های خودتون بوده

 11. عبدالرضا.. گفت:

  0

  0

  بله … بايد كساني تو جلسه باشند كه خودشون با جوانان سرو كار داشته باشند…. كارشناسان فرهنگي دانشگاه هاي لار چرا نبودند؟….انها بهتر ميتونند نظر بدهند…تو جلسه بايد از گروههاي هنري فرهنگي شهر باشند ….گروه هنري موسيقي از مديران گروه ايراهستان ..كانون هاي فرهنگي… مصباح الهدي با سابقه ۱۶ساله …و…..نميدونم چگونه اين هارا انتخاب ميكنند..اينه خوبند اما بعضي ها قدرت نقد ندارند

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوست عزیز، اتفاقا فضای نقد و پاسخ دادن به برخی موضوعات مطرح شده گرم بود.به هر حال بودند افرادی که ساکت نباشن و نقدها رو مطرح کنن.

 13. سرباز دین گفت:

  0

  0

  سلام علیکم.
  کار فرهنگی باید با پشتوانه ی فکری وحمایت همه جانبه صورت بگیره و همه ی طیفها باید در اون دیده بشه واز قالب هنر و خیلی چیزای دیگه هم باید بهره برد.
  دوستان لط۴ا در مورد واژه ی فرهنگی بیشتر تحقیق کنند و در نظرات دقت بشه.

 14. فعال فرهنگی گفت:

  0

  0

  مطمئنا این جلسات هم مثل همه کارهای فرهنگی و تلاش های کم ثمری هست که طی سال های گذشته انجام شده.
  اگر دقت کنید بیشتر پیشنهادات مقابله و مبارزه فرهنگی هست. برنامه های جلوگیری و بگیر و ببند.

 15. صرفا یک فرهنگی گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  قراگاه فرهنگی برگرفته شده از سخنان رهبری است در جلسه ای که حضرت آقا با تعداد از فعالین فرهنگی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سال ۹۲ داشتند.
  در بسیاری از شهرها هم تشکیل شده و آثار مطلوبی داشته.
  یکی از آثارش این هست که از جزیره ای وپراکنده عمل کردن در حوزه ی فرهنگی خارج می شویم و با همفکری مسئولين فرهنگی شهر و نخبگان و سامانه ی طرح،نظر،ایده و برنامه ی مردمی برنامه ها متنوع فرهنگی هنری و ورزشی هدفمند تر پیش خواهد رفت.

  الان در سطح شهر کارهای فرهنگی صورت میگیره
  نهادها واداره های فرهنگی و… کار فرهنگی خوبی هم انجام میدهند اما آن اثر فاخر را شاید نداشته باشد.
  یعنی تاثیر مستقیم در سیستم زندگی مردم کمتر دیده میشه.
  اما اگر مرکزی رصد فرهنگی داشته باشد آنهم با نگاه مردمی و کارشناسی و…آن وقت با طرح های متنوع فرهنگی به مرور زمان می توان اقداماتی بهتررا انجام داد آنهم بر اساس اولویت ونیاز
  این گروه قرار نیست کار اجرایی انجام بدهد….

  ضعف مطالعه و دیدگاه فرهنگی در کامنت های بعضی از دوستان مشهوده….ببخشید بخاطر بیان این واقعیت

  هنوز این موضوع نیاز به بحث دارد البته ……

 16. الهه باقري گفت:

  0

  0

  كاش اول از خود مسولين شروع ميكردن!!! اغا اول خودسازي بعد مردم سازي

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان