میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 جولای 2014 ساعت 10:55 ق.ظ سرویس:مطلب شما 8 دیدگاه 2,646 بازدید

آيا حمام معتمد لار احيا مي شود؟!

آيا حمام معتمد لار احيا مي شود؟!

kamjoo-samadصمد كامجو: یکی از شاخص های رشد و بالندگی مدنی داشتن محیط و جامعه ای تمیز و بهداشتی و عاری از انواع آلودگی است. مزید بر آن رعایت نظافت و بهداشت فردی و شخصی نشانه ی اعتلای فرهنگی است.
در آموزه های اسلامی و قرآنی نیز رعایت نظافت و به کار بردن عملی قوانین طهارت و نجاست در زندگی و در اعمال عبادی، نشانه ای بارز از تدین افراد جامعه است. سخن معروف پیامبر خاتم و رحمت، حضرت محمد بن عبدالله (ص): «النِظافه مِنَ الایمان» گویای باور فوق می باشد. البته مصادیق و میزان ابزارهای بهداشتی در هر مقطع تاریخی متناسب با امکانات علمی و فن آوری آن زمان باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

لذا در گذشته که از امکانات لوله کشی و فن ساختمان سازی امروزی خبری نبود و مردم نمی توانستند در محدوده ی مسکونی خانوادگی، لوازم استحمام فراهم کنند، در سطح شهر و روستا اقدام به تأسیس حمام های عمومی می کردند. لارستان ما در گذشته همان گونه که در اکثر شاخص های تمدنی همچون صنایع و اقتصاد، تجارت و کشاورزی و فرهنگ سرآمد بوده، در زمینه ی شاخص بهداشتی و رعایت دستورات شرعی درخصوص طهارت نيز کم نظیر بوده است. در هر محله ی قدیم لارستان گرمابه ای وجود داشت.

در لارستان به خصوص در شهر قدیم لار که به نوعی مرکز تاریخی لارستان محسوب می شود در هر کوی و برزنی معمولا دو حمام عمومی مردانه و زنانه کنار هم وجود داشته است. بنای اکثر گرمابه های لارستان به گونه ای ساخته شده بود که کف آن پائین تر از سطح زمین بود؛ به طوری که بعضا سطح بام حمام ها هم سطح زمین های اطراف و یا کمی بالاتر بود. به همین جهت بام برخی گرمابه ها به محلی برای بازی کودکان تبدیل می شد!

حمام هایی عمومی زیادی به نام های حمام میر، حمام گودو، حمام پیرغیب، حمام باغ نشاط، حمام حضرت عباس، حمام شهرداری، حمام انصاری، حمام حاجی، حمام مسجد جمعه، حمام صاحب الزمان، حمام کوریچان، و یک حمام در شهر جدید به نام حمام شیر و خورشید در لار وجود داشت؛ به جز دو حمام حاج رضا و حمام آقا بقیه حمام ها که مورد استفاده عموم قرار می گیرد بقیه حمام ها یا بدون استفاده و در حال تخریب هستند یا توسط شهرداران وقت بدون هیچگونه دلیل منطقی و بهداشتی تخریب شدند.
حمام حاج غلامرضا معتمد واقع در شهر قدیم لار خیابان مدرس جنوبی روبروی پل زینبیه کوی گاله یکی از حمام هايی است که نه در مسیر خیابان و نه فرسوده و نه غیر بهداشتی بود ولی زیر تیغ لودر شهرداری وقت قرار گرفت.

20140717_143924-copy

البته با توجه به اینکه بنای گرمابه اين حمام پایین تر از کف زمین قرار داشت فقط سقف گنبدی شکل آن تخریب شده است و تمامی ساختمان از قبیل بئنه (رختکن)، خزونه (حوض سرد و گرم) و خود محیط حمام در زیر زمین و زیر خاک ها پنهان و محفوظ مانده است.
این حمام بزرگ و زیبا که توسط خیر بزرگ لارستان حاج غلامرضا معتمد ساخته شده بود تا زمانی که تخریب شد مورد استفاده ی مردم بود و رونق داشت و اين سوال جدي مطرح مي شود كه چرا آن را تخریب کردند؟!

تا آنجا كه مطلعيم اداره اوقاف لارستان طی درخواستی که از شورای شهر لار داشته اعلام نموده که قصد دارد در محیط حمام، ساختمان چند طبقه مسکونی وتجاری احداث نمایند. این طرح البته مورد مخافت شورای شهر لار قرار گرفت ولی پیشنهاد داده شد که ابتدا اين حمام را که زیر خاک پنهان است خاکبرداری و ترمیم و مرمت نمایند؛ همانند حمام کرمان سوله ای روی آن نصب کنید سپس روی این بنا طبقات مسکونی وتجاری خود را احداث نمایید. با احیاي این اثر ضمن حفظ میراث فرهنگی از در آمد ساخت و ساز بنا به وصیت خیر با نرخ معلوم برای تعمیر بناهای دیگر او نيز همانند سابات، پل، برکه و حسینیه اقدام گردد.


8 نظر

 1. دوستدارمیراث فرهنگی گفت:

  0

  0

  آثار باستانی باید حفظ شود کجاست متولی میراث فرهنگی لارستان؟ این ها باید جلو اینکار بگیرند اینرا باید به چه کسی گفت؟ باز هم جای شکرش باقی است که شما مردم را آگاه می کنید

 2. محمد گفت:

  0

  0

  اجسنت حاجي صمد. تلق خاطر و دلسوزي شما در مسائل شهري ستودني است. خداوند توان و قدرت شما را زياد كند. اجرتان با آقا سيد الشهدايي كه خادم ايشان نيز هستيد.

 3. وحیدیان گفت:

  0

  0

  امید که با دلسوزی و همیاری شما و امثال شما شاهد احیای دوباره ی ان آثار باشیم.
  با آرزوی توفیق برای همه ی دلسوزان آثار کهن لارستان بزرگ

 4. معتمد گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت شما دوست گرامی..بنده خواستم به عنوان یکی از اعضای خاندان معتمد ، خدمت شما عرض کنم پدربزرگ ما مرحوم حاج غلامرضا معتمد طی وصیت نامه ای که در مورد حمام نگاشته و یک نسخه از آن ، در اختیار ادارات مربوطه قرار گرفته است، وصیت کرده اند که کلیه درآمد و منافع حاصل از فروش یا اجاره حمام موقوفه را صرق ایتام و مستمندان و روضه امام حسین(ع) نمایند و هرگونه دخل و تصرف در این امور بایستی با اجازه و نظارت کامل ورثه و فرزندان انجام پذیرد..لذا ورثه مرحوم پس از شنیدن این خبر اعتراض خود را به اداره اوقاف و شهرداری نسبت به تغییر کاربری این حمام زیبا و تاریخی اعلام نمودند. لذا از شما دوست عزیز و اعضای شورای شهر لار خواهشمند است با همت و تدبیر خود جلو تخریب کامل این اثر تاریخی را گرفته و با بازسازی و مرمت این حمام زیبا، گامی بزرگ در جهت مرمت و احیای آثار قدیمی و ماندگار شهر لار برداشته باشید..با درود فراوان

 5. فرمانداری محترم بخواند گفت:

  0

  0

  تحقیق کنید اداره میراث فرهنگی اگر جواب مثبت به این طرح نداده باشد که اداره اوقاف نمی تواند این برنامه پیدا کند پس اداره میراث موافق بوده است

 6. محمد جاوید گفت:

  0

  0

  اگر جد ما (حاج غلامرضا) می دانست زمانی مسئولان کج فهم لار این بلا را سر ِموقوفه هایش می آورند قطعن می رفت اصفهان یا جای دیگری این کار را انجام می داد ، همچنان که حجره های مدرسه ی فیضیه ی قم را ساخت.کاروانسرا و حمام و سابات حاج غلامرضا بی شک از آثار بی نظیر فرهنگی لارستانند اگر مسئولان این را بدانند

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  سودجویان اقتصادی از حربه ای می خواهند سو استفاده نمایند. از نظر شرعی مشکل ندارد؟

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  سخت بیاستید پیروز می شوید چرا مسئول میراث سخت نگرفته است خوب ما به سن خودیاد داریم که حمام تخریب نشده است سودجویان از کوچکترین اشتباه یک مسئول سو استفاده دارن می کنند در شهر

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان