میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژوئن 2014 ساعت 3:47 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 9 دیدگاه 3,430 بازدید

آيا شاهكار معماري مدرن لار تخريب مي شود؟!

بيمارستان امام سجاد (ع) لار در آستانه تغيير كاربري است

آيا شاهكار معماري مدرن لار تخريب مي شود؟!

kamjoo-samadصمد كامجو: پس از وقوع زلزله سال ۱۳۳۹ در شهر لار،  شهری در ۴ کیلومتری لار به نام «شهر جدید» با طرح و نقشه ای خاص احداث گردید. سازمان شیر و خورشید آن زمان (هلال احمر فعلی) علاوه بر ساختن خانه های ضد زلزله برای زلزله زدگان اماکن عمومی از قبیل مدرسه، مسجد، مغازه، درمانگاه، بانک و… نیز می سازد.
جمعیت شیر و خورشید لارستان (هلال احمر) با کمک های مردمی و بودجه دولتی پروژه بزرگ خود را در ساخت بناها و زیر ساخت های اولیه یک شهر مدرن (در مقیاس های آن دوران) عملی نمود و اولین بیمارستان در منطقه لارستان در اواخر دهه ۱۳۴۰ با معماری زیبا با نام کوروش (امام سجاد(ع) فعلي) در جنوبی ترین نقطه شهر جدید احداث کرد.
این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با نوع فعالیت های آموزشی و درمانی و در رشته های مختلف فعالیت خود را آغاز نمود و توانست از نظر بهداشتی و درمانی نقش مهمی در زندگی مردم لارستان داشته باشد. علاوه بر آن از نظر روانی نیز این بیمارستان و خدماتش برای مدت مدیدی آرامش بخش مردم بوده است.
بیمارستان امام سجاد (ع) پس از گذشت چندین دهه و تاسیس بیمارستان ها و مراکز درمانی جدید در منطقه هنوز هم در ذهن مردم لارستان خاطرات تلخ و شیرین و مرگ و زندگی اجتماعی را تداعی می کند.
این بیمارستان علاوه بر جنبه مثبت معنوی و اجتماعی که برای مردم لارستان بزرگ داشته است با توجه به دارا بودن اثرهای واجد ارزشی معماری، از بنا های کم نظیر در حوزه حیات اجتماعی کشور می شود.
پیشنهاد می شود برای جلوگیری از تغییر کاربری و تخریب (همانند پانسیون بیمارستان( خانه پزشکان)) همانند دانشکده های دانشگاه تهران اینگونه اثرها به ثبت میراث فرهنگی کشور برسد و در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد تمهیداتی فراهم آید که قسمتی از آن به موزه منطقه لارستان بزرگ تبدیل شود.
shahrjadid-lar


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما در شورا هستید اقدام کنید . مردم حمایت گنند

 2. لاری گفت:

  0

  0

  انچه در شهر جدید ساخته شد از محل کمکهای کشور های خارجی بود این کمکها تما ما”هزینه شهر جدید لار نکردند و دولت وقت خانه ها وخیابانها و بطور کلی شهر نیمه تمام رها نمود و مردم در پی زلزله مجددی که رخ داد در این خانه های نیمه تمام سکنی گرفتن و بعدها شیرو خورشید از مردم بطور اقساطی پول گرفت در حالی که باید مجانی به مردم واگذار می شد ومردم با هزینه خودشان کار را به اتمام رساندند و کمکهای مردمی شامل مایحتاج عمومی و لوازم بهداشتی و از این قبیل بود که از طریق شیرو خورشید به دست مردم می رسید به اضافه چادر که خود شیرو خورشید میدادودر این میان کشور ژاپن سهم بسزایی در کمک وطراحی شهر جدید داشت چون دراین زمینه دارای تجربه بودند

  خ

 3. مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  بیمارستان امام رضا یا امام سجاد ؟!؟!؟!
  تیتر و متن با هم نمیخونه
  مديريت: بيمارستان امام سجاد (ع). ممنون از تذكرتان

 4. محمد گفت:

  0

  0

  احسنت حاجي. هميشه از ديدن نماي بيمارستان امام سجاد لذت مي برم. اميدورام با سوء تدبير اين منظره زيبا از بين نرود.

 5. تو گفت:

  0

  0

  حاجی صمد جون مسئول تغییر کاربری کیه؟؟؟؟؟؟؟؟
  منم یا بابام یا شما که بهتون رای دادین بردمیتون شورا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  خب عزیز دلم شما نذار اگه راست میگی ما تا حالا هر چی برای تغییر کاربری ها داد زدیم فایده نداشته
  شما هم دیدی که کار از کار گذشته و مافیایی که در شهرداری هستن کار خودشو کردن به فکر زدن مقاله افتادی
  ما اگه کاره ای بودیم که جلوی خیلی از کارا رو میگرفتیم

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای کامجو شما عضو شورا هستید. و در حال حاضر مسئولیت شماست که باید جلوی این کار ها را بگیرید. اول اقدام کنید

 7. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  یک پیشنهاد دیگر هم داشتم وفراموش کردم واین بود که حداقل تا اجرایی شدن موزه وثبت میراث حداقل نرده های جلو نمای بیرونی بیمارستان برداشته شود هم چشم انداز مناسبی دارد وهم مردم می توانند از نما بازدید واستراحت کنند هم محوطه برای اجرای نمایش وموسیقی باشد

 8. دهقانی گفت:

  0

  0

  یادو نام حاج احمدعلی زارعی گرامی باد…
  ای کاش در این گزارش نامی از وی برده میشد..

 9. ahmad baba گفت:

  0

  0

  با سلام
  مشاور یاطراح شهر جدید لار چه شرکتی بوده است؟
  با احترام
  احمد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان