میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 مارس 2015 ساعت 12:26 ق.ظ سرویس:مطلب شما 51 دیدگاه 3,424 بازدید

آيا كپي كردن در تئاتر لارستان عيب دارد؟

1780868_10203072954170239_1367773518_nآيا كپي كردن در تئاتر لارستان عيب دارد؟

*یکی می گفت کارشون تقلیده ولی من اهل تئاتر نیستم.

*کلا مثل اینکه ایشون کپی کارن. کاش خلاقیت در آدمی جوانه می زد.

*نمایشنامه ی «شایعات»/ نوشته: نیل سایمون/ مترجمان: بهروز محمودی بختیاری-مینا رضا پور/ انتشارات افراز. برید این نمایشنامه رو بخونید و اگه به جز اسم ها و چند تا دیالوگ جزیی تغییری دیدید اونوقت بیاین حرف بزنید
*فکر نکنم حتی آقای کارگردان هم بدونن که دارن از روی چه نسخه ای کار می کنن، فقط می دونن که یکی از آثار نیل سایمونه
*این آقای قیری هم خوب شناخته شماها رو و یه متن رونویسی شده رو بهتون انداخته!

*واقعا موندم که این گروه و کارگردان و سرپرستش چه جور آدمایین
*بچه های شهرهای دیگه اگه بدونن که کسی قبلا ایده شون رو توی کارش استفاده کرده سریعا دنبال یه ایده ی جدید میرن، براشون خیلی افت داره ولی خب، این دوستان گروه آرش ایده که هیچی، اصلا کل کار رو برمی دارن و به اسم خودشون می زنن ککشون هم نمی گزه!
*بابا یه خرده وجود داشته باشین از خودتون مایه بذارید نه از دیگرون”

***

این ها بخشی از کامنت های مخاطبان سایت آفتاب لارستان بودند که تئاتر «خرده دروغ های شخصی» را نقد منفی کرده بودند. تئاتری که مهرماه ماه امسال به کارگردانی محمد اسماعیل بلند گرامی به روی صحنه رفت. تئاتری که کم، حاشیه نداشت و آخرینش هم بحث های به وجود آمده در اختتامیه جشنواره نمایشنامه خوانی بود.

از این مطلب می گذرم که آیا کارهای اسماعیل بلند گرامی، کپی کاری است یا اقتباس و اصلا فرض کلی را بر این می گذاریم که تمام کارهای گروه آرش «کپی برابر اصل» است.

هدف از نوشتن این سطور این است که تا حدودی به این پرسش پاسخ دهم که آیا مسیری که تا کنون گروه آرش در آن گام برداشته مسیری صحیح بوده است یا غلط؟

بیایید اینگونه به قضیه نگاه کنیم؛ شهری داریم با تعداد محدودی جمعیت و تعداد محدودتری علاقه مند به تئاتر. حالا بیاییم کمی ریزتر شویم. فرض را بر این می گذاریم که سالانه ۵ تئاتر در این شهر به روی صحنه می رود. (فکر کنم این تعداد را خیلی خوشبینانه گفتم!) حالا به نظر شما برای این جمعیتی که به دیدن تئاتر می آیند، فرقی دارد که اثری که می بینند به اصطلاح «کپی، پیست» شده باشد یا مستقل؟!

دوستان به یاد دارند همین پارسال زمانی که «ترن» به روی صحنه رفت، تالار وحدت میزبان چند ردیف صندلی اضافه تر می شد. حالا ۱۰۰ نفر شاید بگویند این کار کپی پیستِ خالص از کار نیما دهقان در تهران بود. ۵۰۰ نفر دیگر هم که از تئاتر لذت بردند آیا اینگونه فکر می کنند؟

اسماعیل بلند گرامی، حتی اگر کارهایش را «کپی پیست» هم بدانیم، به عقیده من کار اشتباهی انجام نمی دهد. او مخاطب تشنه تئاتر لار را با آثاري که در تهران اجرا می شود روبرو می کند. حال اگر اسماعیل بلند گرامی همین اثر «خرده دروغ های شخصی» را در تهرانی که مخاطبان تئاترش آپشن های زیادی برای انتخاب دارند، اجرا می کرد آن وقت بود که می شد کار گروه آرش را یک اشتباه بزرگ دانست. (با فرض بر این که این اثر را کپی برابر اصل از نمایش شایعات سایمون بدانیم.)

حرف پایانی این حقیر هم به همه گروه های نمایشی این است که حداقل در این برهه ی زمانی به فکر این نباشید که کاری را که به روی صحنه می برید ابداع خودتان باشد یا کارهای اجرا شده ی تکراری (زیرا فعلا به حال مخاطب تئاتر لار فرقی نمی کند). فقط هر متنی که اجرا می کنید «دغدغه ذهنیتان» باشد و نیز به «بهترین کیفیت» روی صحنه ببريد.


51 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  عجبا و حیرتا !!!! اگر کپی کردن در شهر های کوچکی مانند لار عیبی ندارد و مخاطبینشان لذت می برند پس چه خوبه که فقط نمایش رو کپی پیس نکنیم بریم سراغ شعر یا داستان و… اونا رو در شهر لار به اسم خودمان منتشر کنیم چون به قول نویسنده مقاله فوق مردمش نه تنها بدشان نمیاد که لذت هم می برن…..جناب مدیران محترم سایت! شما دیگه چرا? شما بر چه اساس این خزعبلات غیر علمی را در سایت منعکس می کنید ؟

  • آیت گفت:

   0

   0

   این که شما می گید “اونا رو در شهر لار به اسم خودمان منتشر کنیم” زیاد باهاتون هم نظر نیستم.یعنی فکر کنم هیچ وقت گروه آرش نیومد یک کار رو که توی تهران اجرا شده، به اسم خودش تمام کنه.
   البته شاید جای واژه “لذت” بهتر بود “تاثیر گذاری” رو انتخاب می کردم.
   در واقع:
   اگر بیایم یک کار اجرا شده رو در لار اجرا کنیم و مخاطب “تاثیر” بپذیرد مانعی ندارد.
   از طرفی سایت آفتاب فکر کنم یک جایی هست برای بیان دیدگاه ها. این که آقای منشی این مجال رو دادن و مطلب من رو منتشر کردن، به بنده لطف داشتن. اگر چه “مطالب اشخاص لزوما موید دیدگاه “آفتاب” نیست”
   موفق باشید

 2. بی حاشیه گفت:

  0

  0

  آقای بیغم عزیز صرف اینکه توی لار تئاتر اجرا نمیشه دلیل براین نیس که کار غلطی مثل “کپی” کردن انجام بشه و خیانت بشه به صاحب اصلی اثر و مخاطب.این چیزایی که فرمودید هیچوقت نمیتونه توجیه خوبی واسه کپی کاری باشه!چه بسا همین آقای دهقان که میگید یا آقای آذرنگ(که گروه آرش کلکسیونی از کارهای ایشونو کپی کرده) و یا اقای رحمان سیفی ازاد و…اگر روزی متوجه بشن کارهاشون به چه شیوه کپی میشه و دیگران به اسم خودشون میکنن مطمئنا از مراجع زیربط حراستی و قضایی پیگیر میشن و جلوی این امر رو خواهند گرفت

  • آیت گفت:

   0

   0

   تا یه حدودی با شما موفق هستم. اگر چه به عنوان مثال فیلم ترن لار رو گروه آرش داد تا آقای آذرنگ ببینه. کارهای قبلی نیما دهقان هم که اجرا شد، خود آقای دهقان در جریان بودن تا جایی که اطلاع دارم.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آیت خان سلام جانم ،و یه سلام خدمت داداش ماهت
  وقتی نوشته ات تمام می شود یه بار از رویش بخوان و هر واژه ای را می توانی پارسی کنی کوتاهی نکن.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا رو شکر بالاخره قبول کردن کاراشون کپی خالصه !!!
  تنها چیزی که قابل ستایشه همین حقیقت گویی است…

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  نگارنده عزیز ایا در این تیتر یاداشت شما جای لارستان شهر دیگری نیز میتونه قرار بگیره ؟! و بعدشم در کمال ناباوری جوابش بشه بله !!!
  یعنی بگی “آیا کپی در تاتر فسا ، کازرون ، شیراز عیب دارد ؟!”
  بازم میتونی به این نتیجه فجیع برسی ؟!
  تو شهرستانهای دیگه همین استان دارن روزی ۵ سانس تو همین تالار وحدت اجرا میرن بنده خدا !!!
  لطفا دنیا رو مغز خودتان نسنجید و اینقدر لار و تاتر لار رو تحقیر نکنید !!!

  • آیت گفت:

   0

   0

   در جریان تئاتر شهری مثل شیراز نیستم البته. اما اگر این شهرهایی که فرمودید جریان تئاترشون سرعت زیادی نداره، به عقیده بنده مانعی نداره که کارهای با کیفیت خوب تهران بیاد اجرا بشه درشون. البته این عقیده بنده هست فقط.
   اگر این قدر صریح می گم صرفا می خوام مطلب به درستی منتقل بشه

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  داران مقدمه چینی میکنن واسه کار جدید !
  کپی جدید در راه است …
  “هم هوایی”

  • 1 گفت:

   0

   0

   دقیقا دارن همینکارو میکنن.این سری دیگه نوبره کاری رو میخوان کپی کنن که توشیراز هم اجرا شده و دوستان عزیز به اتفاق هم و آقای م.و (که واقعا از ایشون انتظار نمیره) تشریف بردن دیدن…

  • آیت گفت:

   0

   0

   در راستای کامنت شما دو دوست عزیز فقط بگم که بنده سخنگوی رسمی گروه آرش نیستم! به همین دلیل “مقدمه چینی” شاید کاربرد خوبی نداشته باشه در کامنتتون.
   موفق باشید

  • لار..... گفت:

   0

   0

   بابا شما که نویسنده هستی یه چیزی بنویس تا کپی نکنیم…

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوستان کامنت گذاشتن که این نمایش را در شیراز دیدن به اتفاق آقای م.و
  لطفا بنویسید منظور از م.و کیست ؟ جهت شفاف سازی البته اگر امکان داره لطفا

 8. Adp گفت:

  0

  0

  از اقايون و خانومهاي كه تواناي اجراي كار كپي رو حداقل دارن دعوت ميشه بيان تو ميدون ببينيم كار كي تو همين كپي بهتره. بقيه كارها و اورجينال بودن رو بماند واسه بعد. مثل يه نوع دعوت به مسابقه بود. منتظرتونيم

  • 1 گفت:

   0

   0

   همینقدی که شما توانایی اجرای کار کپی رو دارید واس بقیه کافیه آقای امین خان….! شما سعی کنید سری بعد قبل از هر اجرا فیلم اون تئاتر رو از سطح کشور جمع آوری کنید تا کسی متوجه استعداد بیش از حدتون در امر کپی پیست نشه…

  • 1 گفت:

   0

   0

   ضمنا بقیه اگه مثل شما سالی ۶ تا کار نمیدن و بعد کلی وقت کار میارن هرچقدم ضعیف باشه لااقل مال خودشونه و میتونن واسش سرشونو بالا بگیرن که عین شما توپوزی نخورن.فکر نمیکنم بقیه مثل شما کیفیت رو فدای کمیت بکنن.هرچند مابقی کارهای اجراشده تو لارهم کیفیتی نداره بجز کارهای خانم غزل بهارستانی.اما هرچی باشه ایده کار متعلق به خودشونه

  • تماشاگر حرفه ای گفت:

   0

   0

   آقای یک
   جهت یاداوری مابقی کارها که عرض کردین جز گروه ارش. نگاهی به کارهای چند ساله داشته باشیم همه گروها به نوعی خوب کار کردن این چند ساله. کار کودک در جایگاه خودش. و کار خانم بهارستانی .و اقای عندلیب. وکار ماندانا که هنوز در ذهن ها هست ( نه فقط خانم بهارستانی)

 9. محسن پور گفت:

  0

  0

  این خرده دروغ های شخصی تا کی میخاد ادامه پیدا کنه؟ خفه شدیم!
  دوست عزیز من به کپی بودن یا نبودن آثار کاری ندارم، اما ما ب عنوان مخاطب احمق نیستیم که هرکاری رو نگاه کنیم. اگر نانِ شب نداریم نان کپک زده را هم دوست نداریم.لطفاً کمی مودب باشید.

  • آیت گفت:

   0

   0

   خوب اگر با کپی بودن یا نبودن یه اثر مشکلی ندارین و صرفا با محتوا و مسائل و ساختار تئاترهای گروه آرش مشکل دارید، این بر می گرده به سلیقه و سبک مورد علاقتون.
   درست می گم یا اشتباه برداشت کردم از کامنتتون؟

  • محسن پور گفت:

   0

   0

   بنده نگفتم مشکلی ندارم گفتم کاری ندارم،،،یعنی در عین بی طرفی روی سخنم با این جمله ی شما بود که گفتید حالا فرقی دارد کاری ببینیم که کپی پیست باشد یا خیر؟ (قبل تر اشاره کردید در لار)
   بله فرق میکند، ما احمق نیستیم هرکاری را ببینیم، ما در شهر کوچکی زندگی میکنیم اما هنر جغرافیای کوچک و بزرگ نمیشناسد مهم رسالت تاتر است که در همه جا یکیست!

 10. 0

  0

  سلام
  بنظرم گروه آرش باید با مخاطبانش رو راست تر باشه، اگه نظر شما اینه که تماشاچیان لاری براشون تفاوت نمی کنه یک اثر هنری در اینجا تئاتر اصل باشه یاکپی یا حتی اقتباس، سخت در اشتباه هستید. چه اشکال داره که مثلا زیر بروشور نمایش بنویسند اقتباس از فلان اثر یا…
  وقتی ناصر تقوایی فیلم ناخدا خورشید رو با اقتباس از داستان داشتن و نداشتن ارنست همینگوی ساخت ؛ به این فکر نکرد که مردم میان فیلم رو می بینن لذت میبرند دیگه چه نیاز هست بگه فیلمنامه اقتباس هست!. اما اون با شجاعت تو تیتراژ نوشت فیلمنامه اقتباس از فلان هست،
  باید با خودمون هم رو راست باشیم اینکه هدفمون از ارائه یک کار هنری چیه. تعداد تماشاچیان و پر کردن صندلی هست یا رسوندن یک پیام به تماشاچی هرچند اندک؟! البته هر هنرمندی دوست داره کار هنریش مورد توجه جامعه هدف قرار بگیره، اما این مهم نه به هر قیمتی و نه به هر وسیله ای، بلکه راه درست و سالم.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   لایک آقا محسن
   و خوشحالم که شما هم متوجه این قضیه شدی
   درود بر آزادگی شما

  • آیت گفت:

   0

   0

   درود بر آقای نیرومند عزیز
   موافقم! این که ذکر بشه که این کار کپی یا اقتباس از یه اثر بوده.
   البته بحث من تو این مقاله حول این موضوع نمی چرخید. من گفتم حتی اگه ذکر هم بشه که این کار به فرض کپی از فلان کار هست آیا به روی سن بره اشکال دارد یا خیر؟
   در ضمن اون قسمت که فرمودین هدف از کار هنری چیه صد در صد رسوندن پیام به تماشاچی (چه اندک چه زیاد) هست. چیزی که به نظرم گروه آرش تا حدودی تونسته.
   خیلی موفق باشید

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  چه فکر عقب مونده ای!!!
  شهری که از خودش هیچی نداره می خواد با کپی از روی دست دیگرون ادعا کنه
  چه شهر بدبختی! و چه عقب افتاده!

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما مساله ی حق و حقوق مولف رو باید در نظر بگیریم. این دوستی که برای کپی کردن با افتخار و با غرور دیگران رو به مبارزه طلبیده مثل اینه که برای دزدی در روز روشن بخواد مسابقه برگزار کنه. همانطور که داوران جشنواره تاتر استان با این گروه برخورد قانونی ( البته با نرمش وتخفیف) کردن هیات بازبینی لار و اداره ارشاد هم باید برخورد قاطع داشته باشند .به نظر می رسه درج این مقاله آنهم بعد از این مدت طولانی افتضاح گروه مذکور در شیراز دو هدف رو دنبال میکنه اول توجیه کردن این کار زشت و غیر قانونی در کار های آینده و دوم ایجاد هیاهو و سرو صدا و دعوا در کامنت های سایت آفتاب. مدیران این سایت خوب فهمیدن که هر وقت بازدید از سایت کم میشه برن سراغ گروه های نمایش و هر چند وقت یکبار هیاهوی دیگری برای هیچ به راه بیندازند.

  • آیت گفت:

   0

   0

   با این قسمت حرفاتون که توپ رو انداختین زمین مدیرای سایت آفتاب مخالفم. این صرفا نظر من بوده و آقای منشی لطف کردن منتشر کردن.

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  میخواستی از کار اسماعیل دفاع کنی بدتر زدی خرابش کردی
  پسرم هرچی به مخت تراوش کرد رو نباید بنویسی ک…

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگه قرار کارهای تهران در لار اجرا بشه بهتره خود گروه های تهران بیان و اجرا کنن
  آخه گروه شما کلا کارش کپی یه حتی از کارهای لار چند سال قبل ” کنار لک و پک ” و توی جشنواره ی نمایشنامه خوانی هم ” گزینش ”
  چرا شما از خودتون هیچی ندارید؟ یعنی خدا به شما استعداد نداده که یه کار جدید انجام بدین؟ […] تا کی؟
  البته یه نکته ای که خیلی بهتون کمک کرده اعتماد به نفس خیلی خیلی زیاد و از رو نرفتنه

 15. سلام گفت:

  0

  0

  اقای بی غم . یعنی اگر غیر گروه ارش تو لار یه گروه دیگه کپی کار کرده بود بازم همین نظرو داشتین؟؟؟؟!!!!.
  از شما بعید بود

  • آیت گفت:

   0

   0

   درود بر شما.
   اتفاقا این موضوعی که مطرح کردین بنده حضورا با یکی دیگه داشتم صحبتش می کردم. اون جا هم گفتم ربطی به گروه آرش نداره این مطلبم.هر گروه دیگه ای هم باشه همین قضیه صادقه. همین آخر مطلبم هم اتفاقا اشاره کردم که درگیری ذهنیتون این نباشه که کپی کنید یا مستقل کار ارائه بدید. فقط هر کاری می کنید “دغدغه ذهنیتون” باشه و به “بهترین کیفیت” ببرید روی سن.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اشتباه میکنید اقای بی غم . درگیری ذهنی ادم نباید کار کپی که فقط اجرا رو سن بره . دغدغه صندلی پر بشه . دغدغه کف زدن تماشگر .جو سازی فضای اجرا . نصف تشویق ها جو سازی خودشون هست

 16. سلام گفت:

  0

  0

  مطمءنم خود گروه ارش بر علیه گروه دیگه بلند میشدن به علت کپی کاری

 17. سلام گفت:

  0

  0

  سی دی کار ته اتر تهران تو لار در تالار فردوسی پخش بشه بیشتر مخاطب لذت یا تاثیر می گیره . کاش روندی که هر هفته پخش فیلم ته اتر بود ادامه داشت

  • آیت گفت:

   0

   0

   این جا هم اتفاقا باز موضوع خوبی مطرح کردین. خوب به نظرم فیلم تئاتر هیچ وقت مثل خود تئاتر مخاطب رو تحت تاثیر قرار نمی ده. اما در کل کار بدی هم نیست پخش فیلمای تئاتر در یک شرایط خاص.
   یه نکته ی دیگه هم بگم دوست عزیز چون موضوعات خوبی رومطرح کردین. آقای نیرومند تو کامنت های بالا به نکته خوبی اشاره کرد.(البته بحث من مربوط به موضوع ایشون نبود، اما خیلی از کامنت ها به این سمت متمایل بود) این که مثلا اگه زیر بروشور ها نوشته بشه کار برگرفته از اجرای تهران یا فلان جا هست، اتفاق خیلی خوبی هستش که من هم خیلی موافقم. به شرطی که کل کار واقعا جز به جز از اجراهای اون جا گرفته شده باشه.
   موفق باشی و ممنون بابت موضوعاتی که مطرح کردی

  • 0

   0

   در مورد پخش و اکران فیلم یک تآتر به نظر نمیاد همان حس و حال اجرای یک تآتر زنده رو به تماشاچی و مخاطب عام منتقل کنه، ولی برای کار آموزش و تحلیل یک اثر فوق العاده موثره،
   نکته دوم بنظر میاد قضیه کپی نه در تاتر که حتی در سینمای ایران خیلی رایج است، مثلا آقای ابراهیم حاتمی کیا فیلم آژانس شیشه ای رو از روی فیلم بعدازظهر سگی ساخته و حتی توی پرسش و پاسخ در این مورد سکوت معناداری داشته!! البته جایگاه آقای حاتمی کیا بعنوان یک کارگردان متعهد محفوظ مونده!!!
   نکته سوم استفاده از اسامی نام آشنای برای عنوان فیلمها و سریالهاست مدار صفر درجه ضیاءالدین دری از نام رمان احمد محمود و…
   در پایان از آقای بیغم بخاطر حوصله و وقتی که برای نوشتن این مقاله و پاسخ به تک تک نظرات گذاشتن سپاسگزاری میکنم، ان شا الله. که این بحثها برای هنر تاتر لارستان موثر باشه

 18. سلام گفت:

  0

  0

  غیر در نظر گرفتن مخاطب. خود بازیگر و کارگردان به چه بار علمی میرسن . جز هیچ
  ادم کار خودش اجرا بشه اما ضعیف. حداقل تجربه و دانش کسب کرده

  • آیت گفت:

   0

   0

   خوب بله یه جورایی درست می فرمائید. این بر می گرده به مطلب چند ماه پیشم که اشاره ای داشتم به فقدان کارگاه های تئاتر در لار. اگر این کارگاه ها وجود داشته باشه و از دل همین کارگاه ها باز همین متن ها اجرا بشه خیلی اتفاق فرخنده ای هست.

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  کسی که ذاتش کپی اگه از اثر اصلی کپی نکنه از هر کاری تو تهران یه تیکه برش میزنه و کپی میکنه در کار خودش . من بعد منتظر همین باشین

 20. جاذبه گفت:

  0

  0

  ميگم اقاي ناشناس اول خوبه اين كه اينقدر داري به خودت فشار مياري. دوم اين كه بيشتر فشار نيار از دست ميري بعد اين ميشه كه: ١)تئاتر لار نابود ميشه ٢) اين كه سايت افتاب تعطيل ميشه چون كسي نيست كه نظر بده و بازار رو گرم كنه. تو ايام عيد يكم صله رحم داشته باش برو عيد ديدني به جا نظر دادن تو سايت

 21. هه هه گفت:

  0

  0

  سلام نظرها رو خوندم. كار كپي ازمون خطاهاشو پس داده و اين گروه ارش با ارامش و در كمال خونسردي كار رو با يكي دوتا جفتك ميبرن رو صحنه. كه بعدش منتظر اين باشن مردمبيان بگن خسته نباشيد. افرين. هوراا. شمارت چنده هنرمند. 🙂 🙂

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   بله گروه ارش هدف به به کردن . من من کردن یه مشت کف زدن و خسته نباشید. و تعداد تماشگر همین ها از کف میرن. فکرشون مثل […] بالاتر از لار نمی تونند حرفی داشته باشن. هدف بزرگ ندارن. وگرنه واقع بین بودن و نقد پذیر حداقل با خودشون صادق باشن قبول میکردن کارشون اشتباه و برای موفقیت خودشون راه درست پیش می رفتن .هرچند شکست می خوردن. از همدیگر یاد میگرفتن به همدیگر کمک می کردن مهم این باشه بچه های ته اتر لار که پتانسیل دارن بگو از هر گروهی راه پیدا کنند به جشنواره های استان و فجر تهران .

 22. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای بی غم نظر شما قابل احترام. قبول کن نظری اشتباه دادی در مورد کپی کاری
  از شما بعید بود.

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر گروه ارش سواد و توان ارائه کار خوب نداره . پس صادقانه بگه کاری که اجرا میبره کپی هست به قول خودشون اقتباسی و فقط تو لار اجرا بره در حدی که یه کفی بزنند یه پولی گیرشون بیاد . جایگاهی در جشنواره ای نداشته باشه که کم مونده ابروی لار در شیراز بره. در حالی که در سال های گذشته ته اتر لار جایگاه ویژه ای داشته و سرشون بالا بوده . تر و خشک بسوزند

 24. سعيد منشي گفت:

  0

  0

  سلام. ببخشيد پا برهنه ميپرم وسط. اما فكر ميكنم يه كم خصومت اميز دارين به ماجرا نگاه ميكنيد. جنبه هاي مثبت كار رو هم در نظر بگيريد.
  من خودم يه زماني عضو گروه ارش بودم بايد تو دل گروه ارش باشي تا بفهمي چجوريه.
  در ضمن جاي اينكه همديگه رو له كنيد دوستانه با سرپرست گروه صحبت كنيد. خيالتون راحت باشه خودشون از همه چي خبر دارن.
  يا علي

 25. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام .این که ما درهنر نمایش کپی کردن داریم و نداریم اصلا بحث اشتباهی است.اصلا مقاله نوشتن در این زمینه غلط است. و موضوعیت ندارد.انگار نه انگار داریم درباره هنر حرف می زنیم.حالا کی و کجا در عالم هنر به د وستمان آیتی نموده اند که می شود کپی کرد نمی دانم.اگر اسماعیل کپی می کند قبل از هر چیز به خودش درعرصه هنر توهین کرده است.ما قرار است در تیاتر خلق کنیم. بیافرینیم.خوب خلاقیتمان را در همین کار از نمونه تهرانش فراتر ببریم تا به یک اثر نو پدید برسیم.کسی در لار در انتظار دیدن کپی خلاقیت دیگران نیست.

 26. رضا گفت:

  0

  0

  جون
  گروه آرش چقدر بدخواه داره خودش نمي دونست!

  • تماشاگرم گفت:

   0

   0

   من تماشاگر ته اترم و عضو هیچ گروهی نیستم. مطمئنم کسی مشکلی با گروه ارش نداره. گروه خوبی هستن بعضی از بازیگرهاشون خوب و بچه های پر کاری دارن . روند کار و اجراشون بحث و نقد میکنیم. و باید بشه . ارش میتونه موفق باشه باید خودش بخواد

  • رضا گفت:

   0

   0

   من هم تماشاگر هستم و اتفاقا نظر منفي بر روي چند تا از اجراهاي اين گروه دارم.
   عزيز من ،اين ادبيات مشكل داره، اين شكل حرف زدن، كي گفته كه اين نقد و بحث هستش ها؟ به خدا كه ما كم نقد نخوننديم و نديديم، كي گفته اين همه كامنت جسارتا بي سر و ته و بعضي هاش توهين، اسمش نقد و بررسي هست؟! درسته! اين سايت يك سايت تخصصي در زمينه مشخص نيست كه انتظار ديدن يك نقد صحيح در اون رو داشته باشيم و به شكل بديهي شاهد يك لحن و ديد عاميانه در صحبت ها هستيم؛ اما بايد ياد بگيريم كه اگر در زمينه اي تخصص نداريم وارد نشيم. و مهم تر از هر چيزي خيلي ساده مي تونيم مهربون باشيم، محترم باشيم و با ادب صحبت كنيم

  • محمد. م گفت:

   0

   0

   چقدر هم که خودشون اخلاق هنری دارن.دیدم اختتامیه جشنواره

 27. ناشناس گفت:

  0

  0

  این مطلب ارزش ۴۸ پیام داشت!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان