میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 ژوئن 2014 ساعت 2:06 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 9 دیدگاه 3,227 بازدید

آيت الله لاري؛ در لار ماند اما جهاني شد

سوگنامه آقاي لارستان (۳)

آيت الله لاري؛ در لار ماند اما جهاني شد

askariدكتر جواد عسکری چاوردی/ لامرد: در آستانه ی سالگرد ارتحال عالم وارسته جنوبی؛ آیت الله آیت اللهی قرار داریم. هدف این مبحث بررسی دید علمی آن بزرگوار است.

در روز تشییع پيكر آن بزرگوار، امام جماعت یکی از مساجد شهر لامرد در سخنان بین دو نماز کلام خود را این گونه آغاز کرد که «امروز یقیناً امام زمان (عج) در مراسم تشییع آیت الله آیت الهی حضور دارند چرا که ایشان مصداق کامل یک عالم دینی هستند و اگر چنین نبود امروز اندوه سراسر جنوب را فرا نمی گرفت».

به راستی که آن امام جماعت سخن بر حقی گفت. چرا که در آن روزها غمی عمیق سراسر وجود مردم شهرستان های جنوبی به ویژه لار و لامرد را فرا گرفته بود. غمی که به قول مردم قبلاً نیز دو بار تکرار شده بود و آن را با غم درگذشت امام خمینی (ره) و حاج سید احمدآقا مقایسه می کردند. اما علاوه بر ویژگی های رفتاری و منش اجتماعی آیت الله که زیاد به آن پرداخته شده است باید از شخصیت علمی و دید وسیع جغرافیایی آیت الله نیز یاد کرد که جز در محافل علمی کمتر به آن پرداخته شده است.

یکی از رازهای محبوبیت آیت الله به ویژه در میان روشنفکران و جامعه علمی و دانشگاهی جنوب این بود که آن بزرگوار با وجود این درجه و عظمت علمی، هیچ وقت لار را به طور کامل ترک نکرد. بلکه در همین شهر ماند تا به ما ثابت کند که در شهر کوچکی مثل لار هم می توان شخصیت علمی خود را حفظ کرد و علم را پرورش داد. آیت الله به ما ثابت کرد که علم فقط در نجف و قم و تهران نیست. در لار هم می توان عالم بود. علم مکان ندارد. شخصیت و منش علمی آیت الله مصداق بارز و تفسیر این شعر مولوی است:

این وطن مصر و عراق و شام نیست/ این وطن جایی است کان را نام نیست

البته منش علمی آیت الله به این معنی نیست که برای علم نباید سفر کرد. چرا که طبق آیات و احادیث واجب است برای به دست آوردن علم کاملتر بهتر است سفر کرد. اما روی سخن با کسانی است که زندگی در شهر و دیار خود را به چالش می کشند و مهاجرت کرده و به طور کامل دیار خود را فراموش می کنند. آیت الله به ما ثابت کرد که علم و پژوهش و تحقیق در شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز می تواند رونق داشته باشد به شرط این که بخواهیم و این یک وظیفه است و دینی است که باید به دیار خود ادا کرد. آیت الله با انتخاب شهر لار ثابت کرد که از لحاظ علمی دید وسیع جغرافیایی دارد و عالِم با عالَم سر و کار دارد.

مطالب مرتبط:

راز محبوبيت آيت الله

ayatollahi2


9 نظر

 1. محمد گفت:

  0

  0

  مطلب دقيق و زيبايي بود. زيباتر از ان اينكه مي بينيم جوانان تحصيلكرده لارستان و لامرد فارغ از برخي خطكشي هايي كه از نسل هاي گذشته بين شهرستان هاي مختلف شكل گرفته با هم به اين زيبايي در ارتباطند. ما از قديمي ها كه نا اميديم. باشد كه شما جوانان خوش فكر بتوايند برخي خصومت ها بين شهرستان هاي لار و لامرد و گراش و مهر و… را از بين ببريد.

 2. علی گفت:

  0

  0

  آقای محمد مثل اینکه فراموش کردید بعضی چیزارو.چطور انتظار دارید خصومت ها از بین بره زمانی که یک طرف بی دلیل به طرف دیگر توهین می کند.اگه شما گوش به همه ی صحبت های مسئولین لامرد داده باشید خواهید دید که هیچوقت با شهر همسایشون به دشمنی نپرداختند و هیچ حرف اختلاف آوری نگفته اند هیچوقت پیشرفت شهر خودشون رو در تضعیف شهر دیگه ندیدند و همواره به تصمیمات نظام در هر موردی عمل کرده اند ولی متاسفانه بعضی از مسئولین شهر لارستان همواره و با صراحت تمام لامردی ها را اشخاصی جاه طلب عنوان کرده که با قدرتی که در کشور دارند فقط برای پیشرفت شهر خودشان کار می کنند و بدتر از همه اینکه با تمام ظرفیت هایی که شهرشان دارد به جای اینکه به فکر شکوفا کردن این ظرفیت ها باشند همواره سعی در جلوگیری از پیشرفت دیگر شهر ها داشته اند برای مثال در همین مسئله الحاق که مسئله ملی و امنیتی بود دخالت کرده و با آن مخالفت کردند و آن را خواسته سیاسیون لامرد در دستگاه های اجرایی کشور دانستند.آیا این عوامل باعث به وجود آمدن دید منفی در مسئولان کشور نسبت به شهرستان لارستان نشده است.آیا برای مردم لارستان که همواره به عنوان مردمی با فرهنگ حتی در لامرد نام برده می شود شایسته است که به این سخنان اختلافی گوش دهند و آن را تکرار کنند.به امید از بین رفتن اختلافات و دوستی دوشهر… لطفا نظر من را به طور کامل بگذارید

  • بيرم گفت:

   0

   0

   سلام البته نبايد فراموش كرد كه قبل از آن لامردي ها با ادارات كل لار مخالفت كردند. منصفانه اين است كه بگذاريم مناطق ديگري هم مثل بيرم پيشرفت كنندولي مسولين لامرد بيرم را در انزوا قرار دادند و آن را چند پاره نمودند . حالا اگر راست مي گويند حق بيرم را بر گردانند . البته نسل جديد منطقه بيرم بر اساس منطق اين خواسته ها را دنبال خواهد كرد . اميد واريم مناطق جنوب فارس خارج از تعصب و زياده خواهي پيشرفت نمايند

 3. حسن گفت:

  0

  0

  سلام علس آقا مثل اینکه شما هم فراموش کردی که نماینده شما آقای موسوی و دیگر نماینده شما در شیراز آقای قادری در صف اول مقابله با ارتقای دو اداره کل بودند اگر نمی خواستند زیر نظر اداره کل باشند می توانستند محترمانه لامرد را استثنا نمایند و دیگر اینکه طرح اتصال فارس به دریا نه تنها یک طرح ملی نیست بلکه با هدف تاخیر در ارتقای لارستان طراحی شده است منطقی تر فکر کنیم

 4. 0

  0

  درود.با سپاس از جناب دکتر جواد عسکری عزیز که تحقیقات خوب و ارزنده ای در شناخت فرهنگ و آداب شهرهای مختلف ایران و بویژه شهرهای جنوبی فارس دارند.نقش بی بدیل چهره های ماندگاری چون حضرت آیت الله آیت اللهی همچنان که جناب دکتر عسکری به آن پرداخته اند،در این حوزه فراموش ناشدنی و ماندگار خواهد بود یقیناً جز بدخواهان کسی بر طبل تفرقه میان شسهرهای همجوار در جنوب استان فارس نمی کوبد.تفکری که منافع خود را در ایجاد تفرقه جستجو می کند رو به زوال است.هم اینک نیز امکاناتی که در هرکدام از این مناطق وجود دارد در خدمت تمامی ساکنین این شهرستانهاست.

 5. حسین گفت:

  0

  0

  کاش حق بیرم را پس می دادید

 6. علی گفت:

  0

  0

  درست است که لامردی ها با این طرح که در سطح کشوری تصمیم گیری شده بود مخالفت کردند و این طرح لغو شد.من هم منتظر بودم که شاید کسی به این نکته توجه کنه ولی این رو هم فراموش نکنید که ادارات در نظر گرفته شده انتخاب درستی نبودند.مگر تا به حال که ادارات راه و همچنین فرودگاه و فرمانداری لامرد زیر نظر ادارات کل لارستان هستند کسی در لامرد اعتراض کرده است ولی ما هیچوقت نمیتوانیم قبول کنیم که اداراتی همچون جهاد و مخصوصا صنعت که در لامرد از هر دو جهت صنعت و کشاورزی در سطح بالاتری از لار قرار دارد را زیر نظر شهر لار ببینیم ولی در مورد ادارات راه و… که لارستان دارای تجربه و سطح بالاتری است ما هیچ مشکلی نداریم اگر هم اداره ادارات فارس که استان بزرگی است مشکل است باید اداره کل صنعت در لامرد که شهری صنعتی است ایجاد شود ولی متاسفانه ما می دانیم که شما هیچوقت این را قبول نمیکنید و شاید هم حال از خواندن این صحبت من عصبانی باشید و شاید به خاطر همین هم باشد که تا به حال در این مورد اقدام نکرده ایم تا دوباره مورد توهین قرار نگیریم اگر لامردی ها ادارات کلی راه و … را قبول کرده اند انتظار دارند که از جهت هایی که لامرد پیشرفته تر است سطح ادارات لامرد بالاتر باشد اما لامردی ها هیچوقت این خواسته را مطرح نکرده اند ولی این را بدانید که شاید به خاطر همین خودبزرگ بینی هاست که دید بعضی سیاستمداران نسبت به شهر لارستان اینگونه شده است.

  • حسن گفت:

   0

   0

   علی آقا باز هم سفسطه بازی کردی و ازبیان حرف حق طفره رفتی آیادان قلب انرژی و اقتصاد کشور است اما همه توجه دولت به اهواز است صادقانه و بدور از تعصب سخن بگو

 7. علی گفت:

  0

  0

  حسن آقا من منظورتون رو درست متوجه نشدم ولی اگه اینطوره به خاطر لامرد الان باید همه توجه ها به شیراز باشه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان