میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 آوریل 2015 ساعت 5:27 ق.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 2,424 بازدید

آينده مذاكرات

آينده مذاكرات

hoseyniاحمد حسيني*: سخنان رهبر انقلاب درباره بيانيه هسته‌اي لوزان‌، حاوي نكات اساسي و كليدي بود كه ايشان در مناسبت‌هاي ديگري نيز همواره بر آن تأكيد داشته‌اند كه جمله «نه موافقم، نه مخالف» از دل آن مطالب بيرون مي‌آيد. بنابر اين همه بايد به نكات ذيل توجه نمايند:

۱ – مصادره به مطلوب كردن اين مواضع و ارائه تحليل و تفسيرهاي عجيب و غريب، دستاوردي نخواهد داشت زيرا اين حرف‌ها خطاب به افراد و يا جريان خاصي نبوده بلكه ارايه سياست كلي نظام در رابطه با مذاكرات است.

۲ – نگراني جدي و ترديد در حسن نيت طرف مقابل،‌ حاصل عملكرد خصمانه آن‌ها طي دهه‌هاي گذشته است. طبيعي است وقتي انسان به دشمن ۳۶ ساله‌اش نزديك مي‌شود بايد نگران باشد و جانب احتياط را نگاه دارد. كما اينكه همين ترديد در طرف مقابل هم وجود دارد و در اين ميان «اعتماد متقابل» قطعاً جايي ندارد بلكه عبارت درست همان «ترديد» است.

۳ – وقتي رهبري مي‌گويد «نه موافقم نه مخالف» يعني بقيه هم صبر كنند گرد و خاك فرو بنشيند و افق آينده و نتايج روشن گردد بعد موضع‌گيري نمايند. نه كسي جشن پيروزي بگيرد و نه كسي از عهدنامه تركمان چاي و به باد دادن ارزش‌ها سخن بگويد و عزا بگيرد. همان رفتار درستي كه دست‌اندركاران اصلي مذاكرات در پيش گرفته‌اند يعني توضيح براي مردم و شخصيت‌هاي كشور راجع به متن منتشر شده و از طرفي تمركز بر نوشتن توافق نامه‌اي كه طي سه ماه آينده بايد در معرض قضاوت و تصميم قرار گيرد.

۴ – واقعيت اين است كه مذاكره كنندگان از پله اول شروع نكرده‌اند، دولت آقاي روحاني و وزيرخارجه‌اش يك پرونده ناقص و نيمه تمام و پر از ابهام را تحويل گرفته‌اند. انصاف و اخلاق حكم مي‌كند آنان كه سال‌ها با اين پرونده مشغول بوده‌اند، چوب لاي چرخ آن هم نگذارند و هر پيشرفتي را ناديده انگاشته و هر ابهامي را خيانت به ملك و ملت وانمود ننمايند. يادشان نرود كه رهبري در همين بيانات اين را هم فرمودند كه: «از اين مذاكرات موردي با تمام وجود حمايت كردم و اكنون نيز حمايت مي‌كنم و به مجريان مذاكرات هسته‌اي اعتماد دارم».

۵ – حرف درستي است كه مسئولان بايد منتقدان را نسبت به آن چه نگرانش هستند توجيه و قانع نمايند. البته رياست محترم جمهوري و وزير خارجه و ساير دست‌اندركاران مذاكرات لوزان طي اين روزها مرتب از تريبون‌هاي مختلف درحال انجام اين مهم هستند ولي بويژه پس از اين توصيه، مي‌توان با توجه به دغدغه‌هاي رهبري، كارشناسانه‌تر به اين مهم پرداخت تا همه مطمئن شوند نه خط قرمزي زير پا گذاشته شده و نه معامله‌اي بر سر عدول از آرمان‌ها و اهداف نظام و تضعيف بنيه نظامي و دفاعي كشور، صورت گرفته است.

و در پايان دولت محترم و وزارت خارجه بايد جدي‌تر از گذشته به سامان دهي اين امر مهم و ختم به خير كردن آن بپردازند و ذره‌اي ترديد در عزم آنان ايجاد نگردد و بدانند كه مردم و رهبري بخوبي از مشكلات اين راه صعب‌العبور آگاهي دارند و پشتيبان آن‌ها هستند.

در سخنان رهبري جمله‌اي كليدي به چشم مي‌خورد كه تازگي داشت: «مذاكرات درخصوص موضوع هسته‌اي يك تجربه است اگر طرف مقابل از كج تابي‌هاي خود دست بردارد، اين تجربه‌ را مي‌توان در مسايل ديگر ادامه داد». اين، يك نقشه راه و شيوه عمل براي به ثمر رساندن اهداف سياست خارجي است كه مي‌تواند گره‌هاي كور اين عرصه كه اوضاع متلاطم جهان و منطقه آن‌ها را متعدد كرده است، به فضل و مدد الهي باز كند.

*استاندار اسبق ايلام و فرماندار اسبق لارستان


4 نظر

 1. منصفانه گفت:

  0

  0

  وزارت خارجه باید توافق را روی سایت بگذارد رهبری گفتند ما محرمانه نداریم .آیا صحیح است که همه دشمنان از توافق اطلاع داشته باشند و مردم بی خبر باشند!

 2. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  جناب آقای احمدی حسینی شما سخنان مقام معظم رهبری را حاوی نکته کلیدی نه موافقم نه مخالف خیلی خوب تفسیر کردید.
  در بخش از نوشتار شما آمده است که :
  دولت آقاي روحاني و وزيرخارجه‌اش يك پرونده ناقص و نيمه تمام و پر از ابهام را تحويل گرفته‌اند. انصاف و اخلاق حكم مي‌كند آنان كه سال‌ها با اين پرونده مشغول بوده‌اند، چوب لاي چرخ آن هم نگذارند و هر پيشرفتي را ناديده انگاشته و هر ابهامي را خيانت به ملك و ملت وانمود ننمايند. يادشان نرود كه رهبري در همين بيانات اين را هم فرمودند كه: «از اين مذاكرات موردي با تمام وجود حمايت كردم و اكنون نيز حمايت مي‌كنم و به مجريان مذاكرات هسته‌اي اعتماد دارم».

  سوال اینجاست که مذاکره کنندگان در دولت قبل هم مورد حمایت صریح مقام معظم رهبری بوده اند.حتی رهبری دقیقا” فرموده اند نظرات آقای احمدی نژاد به نظرات ایشان نزدیکتر است و این نشان از حمایت قاطع رهبری از مواضع دولت قبل در بیشتر زمینه ها از جمله مسائل هسته ای بوده است.این را چطور تفسیر می فرمایید.؟

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار منطقی و شیوا و بلیغ. درود بر نویسنده محترم.

 4. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  قضاوت با شما تحریم ایران منافع مالی چه کسانی را تامین می کند؟ مخالفان توافق دنبال چه هستند؟
  ——————————————————————————————
  دکتر حسین راغفر در گفتگو با روزنامه آرمان اظهار داشته است: کشور ترکیه در مدت تحریم‌ها از ایران بهره۲۰درصد می‌گرفته است.ترکیه تنها در طول تحریم‌های ایران بالغ بر۲۳میلیارد دلار بهره بانکی از ایران گرفته است. این کار را نیز با تأسیس یک «بانک» انجام می‌داده است.

  از این ۷۰۰میلیارد دلار (درآمد نفتی کشور) تنها ۱۱۴میلیارد دلار به کشور ترکیه فرستاده شده است.ایران از ابتدای سال۱۳۹۰تا اواسط سال۱۳۹۱ چهار مرتبه به نام تنظیم بازار ارز مبلغی بالغ بر ۲۲میلیارد دلاربه دوبی در امارات متحده عربی ارسال کرده است.اگر این مبلغ را با مبلغ وارد شده به ترکیه که۱۱۴میلیارد دلار بوده است جمع کنیم متوجه می‌شویم که حدود۱۳۶میلیارد دلار تنها به دو کشور امارات متحده عربی و ترکیه منتقل شده است.

  آقای روحانی به صورت رسمی اعلام کرد از این ۲۲میلیارد که به امارات منتقل شده تاکنون یک ریال هم به کشور بازنگشته است.این در حالی است که ما در همان زمان شاهد دو«سکته بزرگ» در اقتصاد کشور هستیم. اول در دی و بهمن سال۱۳۹۰ است که ارز از۹۵۰تومان به۱۸۶۰تومان افزایش پیدا می‌کند و دوم مهر و آبان سال۱۳۹۱ است که ارز از۱۶۸۰تومان به ۴۰۰۰تومان هم رسید.این شواهد بدون هیچ توضیحی دلایل اصلی بیکاری، افزایش جرم ،اعتیاد،سرخوردگی،فرار مغزها و فروپاشی خانواده‌ها وطلاق را در کشور نشان می‌دهد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان