میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 مارس 2014 ساعت 3:37 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,348 بازدید

آينه را بشكنيم!

mobasheri آينه را بشكنيم!

احمد مبشري: او چگونه آدمی است؟ بسته به موقعیتی که در آن قرار دارد. مثال میزنم:

* وقتی فارغ از کار و حال روزانه، لم داده و اخبار وطنی نگاه می کند، راست افراطی است. به زیرِ جنگ با اسراییل و آمریکا رضایت نمی دهد. مثال زنده و راکد برخورد تمدن ها است. ایدئولوگ هر نوع قطع رابطه است. به قول جوان تر ها اعصاب ندارد.

* وقتی بحث یارانه و سَفَدِ! کالا است، چپ تند غیر مارکسیست است اما «فیدل کاسترو» ته صف! برابری و تقسیم غنایم، می شود دو گانه الحاقی به اصول مرامش. می توان او را با تیشرتِ «چه گوارا» تصور کرد که صف چند صد متری کالای بی سبد را دنبال می کند و حساب می کند چقدر دیگر طول می کشد تا پاداش چپ دیمی بودن را دریافت کند.

* صبح و در کسوت کار روزانه، راست سنتی است. معتقد پافشرده بر بازار آزاد. مجسمه متحرک امپریالیسم! و نمی داند همینی که هست، امپریالیسمی است که دیشب فحشش می داد. اصالت سرمایه از نگاهش می بارد و رفتارش با آدم ها حتی اگر شغلش سوا کردن ماش و عدس دم در بازار باشد، چیزی در حد جدا کردن اسکناس نو و کهنه است. او به فردیت خودش بسیار مومن است.

* در جمع خانواده همسر، فینینسم! است. آخر هم تفاوت «ایسم» و «ایست» آخر «فیمین» را یاد نگرفت. زن را ستایش می کند و زنش را می پاید که لبخند رضایتش روی لبهایش نماسد. زنش را هر بار، در حضور خانواده زن، با اسقاط کافه خیارات از خود، به عقد دایم خود در می آورد.

* پیاده که راه می رود، محافظه کار است. کف دستش را که بو نکرده! ممکن است یکی از خطرهای در کمین، ضامنش بد عمل کند و مثل اجل معلق، از تعلیق درآید و سر برسد! آهسته­گی و پیوسته­گی منش راه رفتن او است.

* بسته به مدل ماشین و ترافیک خیابان، آنارشیست است. یا آوانگارد. یا تند بی خیال. یا هرهری! یا هر چه پیش آید خوش آید. اما سر هر تقاطع حق با او است. دیکتاتور درونش فعال است. گاهی به حالت نهفته در می آید. اما سر ۴ راه دیکتاتور است. راه ندارد.

* وقت عروسی، قِر مختصر نهفته ای را حامل است. سر عزا افسرده و کمی مایل به پوچ انگار است. جهت خرمنش همیشه پشت به باد و شب ها آفتاب گردانش، فقط محض احتیاط و رعایت ادب رو به ماه است.

* کاردان است اما کارکن نه! راه بلد است اما راهبر نه! خسته گی در بر نیست. سرکوفت می زند اما سر بریدن را بلد هم که باشد، نه نمی برد! خاکشیر مزاج است.

نمونه اش زیاد است. اولینش را که یافتیم، آینه را بشکنیم.


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطلبي زيبا و هوشمندانه بود. احمد آقا بيشتر بنويسيد.

  • حسین یوسفی گفت:

   0

   0

   احمد آقا تک بعدی نباش و به مخالفین فکری خودت با احترام برخورد کن تا هنگامی که صبح دولتشان دمید با افکار تو با احترام برخورد کنن.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  کشک بود
  اصلا خوشم نیومد
  به عمل کار برآید به سخنرانی نیست

 3. حسین یوسفی گفت:

  0

  0

  انسانهای تک بعدی غیر از خود و همفکران خود را غالبا دشمن ، نجس و نامحترم میدانند که همانندش را در تاریخ زیاد دیده ایم همچون هیتلر که ادعای فکر و نژاد برتر میکرد و همان هم نژاد های خود را به دلیل مخالفت با فکر و اندیشه خود آنهارا از بین برد… خود شکستن و انتقاد پذیر بودن بسیار راحت تر از تهمت زدن و چاقو کشی و جنگ و دعوا های بچه گانه است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان