میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 ژانویه 2020 ساعت 6:06 ب.ظ سرویس:مطلب شما 19 دیدگاه 513 بازدید

آیا برجام تصمیم «نظام» بود؟

آیا برجام تصمیم «نظام» بود؟

چگونه انتخابات سال ۹۲ به همه پرسیِ هسته ای تبدیل شد؟!

«به ‌هرحال ما از کسانی که در زمینه‌ی برجام، شبانه روز واقعاً زحمت کشیدند و تلاش کردند، از آنها قدردانی می کنیم. بنده به برجام انتقاد دارم، ایراد دارم، این را هم گفته‌ام؛ هم به شماها گفته‌ام، هم در عَلَن گفته‌ام؛ منتها این ایراد به طرف مقابل است، ایراد به خودی نیست، ایراد به عناصر خودمان نیست، عناصر خودمان زحمت خودشان را کشیدند و همان‌ قدر که می توانستند کار کردند؛ طرف مقابل، طرف خبیثی است، طرف نامردی است.»/ رهبر معظم انقلاب؛ دیدار با هیات دولت؛ ۱۳۹۵

***

مهدی محمدی: «نظام» مانند بسیاری دیگر از واژه ها دارای دو معنای لغوی و اصطلاحی است. نظام در گفتمان سیاسی ایران در لغت به معنای مجموعه نهادهای انتخابی و انتصابی سطح یک کشور است که در تشکیلات شورای عالی امنیت ملی به مشورت و تصمیم گیری می پردازند و عبارت است از: ولایت فقیه، قوای سه گانه و نیروهای مسلح؛ اما نظام در معنای اصطلاحی و ادبیات رایج سیاسی به رهبر معظم انقلاب اطلاق می گردد. در این نوشتار منظور ما از نظام معنای لغوی آن است.

***

اوایل سال ۹۲ است و تب انتخابات در کشور بالا گرفته است. بحث بر سر آمدن یا نیامدن برخی چهره های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به مهم ترین موضوع سیاسی کشور تبدیل شده است. «آمدن یا نیامدن؟! مساله این است» تیتری که هر از چندگاه در رسانه ها می خوانیم.

بالاخره چهره های جنجالی در انتخابات ثبت نام می کنند و پس از تایید صلاحیت های شورای نگهبان مشخص می شود یکی از آن هشت نفر قرار است سکان اداره کشور را به دست گیرند. این اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از انتخابات پرحاشیه ۸۸ است؛ شرایط سیاسی کشور نشان می دهد به علت عدم احراز صلاحیت آیت الله هاشمی و حضور پرتعداد جناح راست در انتخابات و حضور کم تعداد جناح چپ سطح مشارکت پایین و اصولگراها پیروز انتخابات خواهند شد.

اما ناگهان همه چیز برعکس می شود و پیش بینی ها غلط از آب در می آید؛ صحنه انتخابات به صحنه همه پرسی هسته ای تبدیل شده است. دو مسئول مذاکره هسته ای نظام در دوره مختلف: حسن روحانی و سعید جلیلی: یکی نماد تعامل و مذاکره با دنیا که در زمان وی پرونده ایران در اختیار آژانس بین المللی انرژی هسته ای بود و دیگری نماد عدم تعامل با دنیا که در زمان وی ایران با سه تحریم سازمان ملل ذیل فصل هفتم می رود. در این همه پرسی هسته ای ۱۸ میلیون نفر از مردم عزیز ایران به تعامل با دنیا رای می دهند و برجام رقم می خورد.

افرادی که مغرورانه از پیروزی قطعی سعید جلیلی در انتخابات سخن می گفتند و با ایجاد دوقطبی در انتخابات مسبب ایجاد برجام شده اند امروز از هرکسی طلبکارترند!

پرسشی که در اینجا مطرح است این است: آیا اگر دکتر جلیلی در انتخابات یاد شده شرکت نمی کرد و فضا دو قطبی نمی شد و انتخابات تبدیل به همه پرسی هسته ای نمی شد آیا باز هم دکتر روحانی (که درصد موفقیتش یک هفته به انتخابات چهار درصد بود)  می توانست پیروز شود و آیا امروز برجامی وجود داشت؟! نکته ای که منتقدان رادیکال برجام هیچگاه حاضر نیستند به آن اشاره کنند و همیشه با تغافل از کنار آن عبور می کنند این است که خود آنها بودند که پاس گل برجام را دادند.

به هر روی دولت یازدهم صاحب ایده جدیدی برای اداره کشور بود و آن مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات کشور است. نظام این فرصت را داد تا ایده ای که مردم به آن رای داده بودند یکبار دیگر امتحان شود. این تجربه با تمام محاسن و معایبش گذشت.

رهبر معظم انقلاب که فصل الخطاب هر منازعه ای هستند در سال ۸۸ و در جلسه معروف ۲۶ خرداد با نمایندگان کاندیداها فرمودند: من در برابر رای نمی ایستم؛ این یعنی زدن توی دهن مردم. ایشان همین کار را دقیقا درباره دولت مستقر کردند و علی رغم مخالفت شخصی که پیرامون مذاکره با آمریکا داشتند روبروی رای مردم نایستادند و اجازه انجام این مذاکره را صادر کردند. کسی که خود را یک سیاستمدار پیرو رهبری می داند باید در مسائل اساسی از ایشان تبعیت کند. عدم اجرای برجام یا کارشکنی در اجرای آن یعنی زدن توی دهن مردم و سیاستمدار اصولگرا هیچگاه این کار را نمی کند.

دشمن در برابر نظام اسلامی خدعه کرد و این قابل پیش بینی بود ولی کسب این تجربه برای مردم و نظام لازم بود تا در آینده یک گام دیگر به سمت جلو  برداریم.


19 نظر

 1. افتاب لارستان گفت:

  0

  1

  در مورد استخدامی های علوم پزشکی افشاگری کنید

 2. ناشناس گفت:

  0

  4

  احسنت برجام نتیجه خرد جمعی نظام بود

 3. ناشناس گفت:

  5

  0

  خود روحانی اینجوری از عملکردش دفاع نکرده که اقای محمدی دارن دفاع میکنن

 4. ناشناس گفت:

  4

  0

  “دشمن در برابر نظام اسلامی خدعه کرد و این قابل پیش بینی بود ولی کسب این تجربه برای مردم و نظام لازم بود تا در آینده یک گام دیگر به سمت جلو برداریم”

  اول اینکه با وجود ایکه خدعه ی دشمن رو قابل پیش بینی میدونین پس چرا شش سال تمام فعالیت و حتی اب خوردن رو به همین تجربه تان گره زدین
  دوم، اقای محمدی نفرمودن چقدر این نظام و مردم هزینه کسب تجربه ی اقایان رو داده؟!
  دوم اینکه اخرشم با وجود همه حرفا جنابتان اومد گفت من غیر این راه بلد نیستم
  حالا این راه کارساز بوده بالاخره یا نه

  و بنظر بنده تنها بخش قابل قبول صحبت های اقای محمدی قسمت اخر هستش که فرمودن این مساله یک کسب تجربه شده تا در آینده گامی رو به جلو برداریم، که البته این میتونه گل به خودی این اقا باشه!! چون اگه مردم درس بگیرن و تجربه شده باشه براشون به امثال روحانی رای نمیدن که کشور رو شش سال معطل کنن

 5. ناشناس گفت:

  6

  0

  واقعا‌ بی سوادی آقای محمدی،تازه اگه خودت نوشته باشی!!!

 6. لاری گفت:

  0

  3

  مهدی جون قربونت برم.
  تحلیل خوبی بود.

 7. گراشی گفت:

  0

  4

  این جلیلی چی ها هیچ وقت عبرت نمیگیرند. کلا یه دنده دارند اونم دنده عقب!

 8. خنجی گفت:

  0

  0

  طرفدارای جعفرپور بخونند از این به بعد پاس گل ندند.

 9. اوزی گفت:

  0

  5

  درود بر قلم توانمند مهدی عزیزمان.

 10. ناشناس گفت:

  0

  5

  درود بر اقا مهدی پسر گل

 11. ناشناس گفت:

  5

  0

  مشخصا یک فرد سیاسی براش نوشته.وگرنه با شناختی که از ایشون دارم بعیده چنین علم و قلم رسایی داشته باشه.البته اصل مطلب که مغلطه و سفسطه و…رو یکجا با هم داره و میخواد القا کنه گندکاریهای اصلاح طلبان مقصرش رهبر بوده

 12. ناشناس گفت:

  7

  0

  اول خرداد ماه امسال رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان به صراحت نظر خود را درباره برجام اعلام کردند و فرمودند: «من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.»
  با این تفاسیر، ادعای تایید برجام از سوی رهبری، آیا چیزی جز تحریف نظرات واضح و روشن ایشان است؟ البته برای آنان که سعی دارند مسئولیت اشتباهات خود را نپذیرفته و فرافکنی کنند، چنین برخوردی با نظرات روشن رهبر انقلاب، چندان عجیب و غیرمنتظره نیست.

 13. ناشناس گفت:

  6

  0

  چی میشد اگه اصلاح طلبها چند سالی رو اصلا حرف نمیزدن. آرامش به جامعه برمی گشت. بجای این همه حرف و مقاله نویسی پای یک درخت […] تا الان یک ثمری داده بود

 14. یک معلم گفت:

  1

  0

  این که نظام به رای مردم احترام می گذارد از ویژگی های نظام است و از افتخارات. اما چرا شما با سفسطه می خواهید یک اشتباه بزرگ و یک لجبازی را لاپوشانی کنید ؟و این که بخواهیدبا این صغری و کبری به مطلوب خود برسید یک گناه بزرگ تر است . دم خروس زده بیرون و خود اصلاحطلبان هم پذیرفتن شما نمی خواد کاسه از آش داغتر باشید. آقا برجام یک شکست بزرگ بود که دولت سر تا پا اصلاحطلب به مردم و نظام تحمیل کرد و روز به روز این خیانت آشکارتر خواهد شد و در تاریخ خواهد ماند.

 15. ناشناس گفت:

  2

  0

  جناب آقای محمدی مردم لار را […]فرض کرده.البته مطلب که از خودش نیست و اطرافیان بروجردی براش نوشتن .پرداختن به قضیه برجام هم به این دلیل هست که یکی از افتخارات بروجردی در تبلیغات دوره قبلی مجلس حمایت از برجام بوده و تصاویر تبلیغاتیش هم موجوده .حالا که گند کار در اومده و برجام هیچ ثمری نداشته سعی داره با ماستمالی به خواننده القا کنه که نظر بروجردی نظر نظام بوده و در تصویبش تابع نظام بوده.که البته اصل قضیه دروغه و بروجردی به خاطر منافعش حامی اصلاح طلبان شده بوده و برجام رو حمایت کرده

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   دوستمون درست فرمودن .بروجردی و شما مردم لارستان بزرگ را چی فرض کردید. تا بیشتر ضایع نشدید دست بردارید و به سمت منافع لارستان پیش برید نه شخص بروجردی و عده ای محدود قدرتطلب

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   شما یه مشب تمامیت خواهید و رای مردم براتون پشیزی ارزش نداره.

 16. لار گفت:

  0

  0

  فقط کافیه کامنت های ضد بروجردی مشخص بشه کیا هستند … همین خودش واسه بروجردی تبلیغ میشه
  مردم همون هایی هستند که بهشون بی بصیرت میگن . مردم همون هایی هستند که تو این مملکت همه چی بهشون می چسبونند
  جالب قضیه اینه که تا یه نفر از اصولگراهای تند رو بخواد بیاد مجلس یا کاندید ریاست جمهوری دیدگاش عوض میشه .میدونید چرا ؟ ؟؟؟؟ چون دیدگاهه مردم همون است .
  .
  بنده در مورد برجام باز هم اگر شرایط اون زمان بود حمایت می کردم چون با داده ها و شرایط اون روز مطابقت داشت . متاسفانه یک خط قرمز وجود داره که نمی شه در موردش حرف زد و اظهار نظر و دفاع کرد وگرنه این دلیل نمی شه که هر تصمیمی اشتباه بوده
  همین قضیه مذاکره و پیش برجام از زمان جلیلی و احمدی نژاد بوده … پس یه مشکلی تو مملکت بوده که اون جناح هم قصد داشته مذاکره کنه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان