میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱ ق.ظ سرویس:اندیشه, مطلب شما 15 دیدگاه 1,178 بازدید

عید «پوریم» جشن کشتار ایرانیان نیست

عید «پوریم» جشن کشتار ایرانیان نیست

اسدالله زهره‌وند: خلاصۀ داستان «پوریم» (Purim) در تورات چنین آمده: ”خشایار شا، شاهنشاهِ هخامنشی وزیری به نام «هامان» دارد که دشمنی دیرینه ای با یهودیان دارد و نیز هامان رقیب یکی از وزیران یهودی به نام «مُردخای» است (در انگلیسی «مُرداک»). هامان خشایارشا را راضی می کند که یهودیان دشمنان امپراتوری هخامنشیان هستند و شاه نیز فرمان کشتار همۀه یهودیان را می دهد.

از سوی دیگر شهبانوی ایران زمین که «ایستر» نام دارد نیز یهودی است و با همیاری مُردخای موفق می شوند به شاهنشاه اثبات کنند که هامان خیانتکار است و یهودیان بی گناه می باشند. خشایارشا یهودیان را از بین نمی برد اما از آنجا که فرمان شاه قابل برگشت نیست و باید حتما گروهی کشته شوند به یهودیان فرمان می دهد دشمنانشان را بکشند و از میان بردارند این کار با کشته شدن هامان و پسرانش به دست یهودیان آغاز می شود و به زودی حدود هشتاد هزار تن در سراسر قلمروی امپراتوری به قتل می رسند.

یهودیان همه ساله این رویداد را که عید پوریم می نامند، جشن می گیرند و به خاطر رهایی قوم بنی اسرائیل از کشتار و نابودی شادی می کنند و به سپاسگزاری می پردازند.“ (تورات، ترجمۀ تفسیری، صحیفه ایستر، برگه ۹۴۹)

اکنون پرسشی که پیش می آید این است که: آیا یهودیان بیش از دو هزار سال است که که قتل عام ایرانیان را جشن می گیرند؟

برای یافتن پاسخ باید به تورات نگاه کنیم؛ در صحیفۀ ایستر دربارۀ دشمنان یهودیان که در آن زمان به فرمان خشایارشا کشته شده اند آگاهی چندانی داده نمی شود، اما در جای جایِ تورات نام و مشخصات این اقوام به روشنی آمده است: «عَمالِقه» (یا عمالیق)، «کنعانی ها»، «اَموری ها»، «فنیقی ها»، «یبوسی ها»، «موآبی ها»، « عَمونی ها»، «اَدومی ها»، و «فیلَسطی ها»؛ اینها اقوامی بودند که از روز نخست مهاجرت بنی اسرائیل از مصر به «اَرضِ موعود»، و سرزمین کنعان با ایشان روبرو بودند؛ این اقوام در کشورهای فلسطین، اردن، سوریه و لبنان زندگی می کردند که به خاطر گستردگی و وسعت امپراتوری هخامنشیان در قلمرو ایران زمین قرار گرفته بودند اما نمی توان گفت یهودیان، کسانی را که امروز در قلمرو ایران هستند، کشتار کرده و سپس هر ساله این کارشان را جشن می گیرند و به خاطر قتل عام ایرانیان به شادی و پایکوبی می پردازند از سوی دیگر در صحیفۀ ایستر نام دقیق هامان چنین آمده: «هامان، پسر هَمداتانِ اَجاجی». همان گونه که از نام نیای هامان پیداست او نوۀ پادشاهانِ عَمالقه است که ایشان را با لقب «اَجاج» می نامیدند، چنانکه شاهان مصر را «پارائو» (فرعون) و شاهانِ حبشه (اتیوپی) را «نجاشی» و امپراتور رم را «سزار» و شاهنشاهِ ایران را «خسرو» (در زبان تازی «کسری»)، می نامیده اند.

از کارها و آیین های شگفت این اقوام که خدایان باروری را می پرستیدند «زنای مقدس» (اُرجی) و قربانی انسانی بوده است که چگونگی انجام آن در میان اقوام مختلف، متفاوت بوده است. اما آنچه در میان تاریخ نویسان بیشتر مشهور است که برای قربانی کودکان در زیر تندیس خدای «بَعل» آتشی می افروختند و هنگامی که مجسمۀ مسیِ کاملا گداخته می شد کودکی را بر روی دستهای آن می نهادند و به پایکوبی و شادی می پرداختند.

البته باید یادآور شوم که داستان پوریم و فرمان خشایارشا در هیچ سند و نوشته تاریخی نیامده و تنها مدرک آن همان صحیفه ایستر است که بخشی از تورات می باشد.


15 نظر

 1. کارمندلاری گفت:

  1

  1

  چندان سند معتبری نیست به ابنگونه روایات دلخوش نباشیم بین مردم دنیا وفرهنگها این قدر دنبال نفاق وتفاوت نگردید دنیا در حال نزدیکی فرهنگها وتعامل هستند اما در خاور مبانه اسلامی همه دنبال تفاوتها هستند

  • زهره وند گفت:

   1

   1

   سلام بنده فکر میکنم شما دوست عزیز فقط تیتر مطلب را مطالعه کرده اید لطفا اگر وقت کردید همه ی مطلب را مطالعه بفرمایید سپس ما را از نظرات سودمند خودتان بهره مند کنید بنده تا کنون هدفی به جز تبلیغ یگانگی و وحدت و دوستی میان کل خانواده ی بشری ، نداشته و ندارم و به یاری خدا نخواهم داشت

 2. ناشناس گفت:

  2

  1

  جناب زهره وند عزيز . شما براي اكثر نظرات پاسخي درج مي كنيد . ان چه بايد مي گفتم را در ياداشت كوتاهي برايتان نوشتم كه شما باز پاسخي بر ان نوشتيد . مخلص كلام بگذاريد نوشته ات خود خود را بنمايد.

 3. شهروند شیرازی گفت:

  0

  0

  درود .. استاد زهره وند عزیز .. مطالب شما همیشه مفید و آگاهی دهنده هست … حسن نیت شما و اعتقادتان به یگانی و وحدت و دوستی میان تمام انسانها از هر نژاد و مسلک تحسین برانگیز است . من علاقمند هستم که در کلاسهای تدریس تان شرکت نمایم و از محضرتان کسب فیض نمایم .با احترام فراوان یک شهروند از شیراز

  • زهره وند گفت:

   0

   0

   درود بر شما و مردم نیک شیراز شهر شیراز به راستی نمونه ی بسیار زیبایی از زندگی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب گوناگون در کنار یکدیگر است به گونه ای که در خیابان زند به فاصله ی نزدیک کلیسای حضرت شمعون و آتشکده ی زرتشتیان و مسجد قرار دارد درود بر مردمان آشتی جوی شیراز و آموزگار دوستی ادیان حضرت حافظ :
   همه کس طالب یارند چه هشیار و چه مست همه جا خانه ی عشق ست چه مسجد چه کنشت

 4. مدرسي گفت:

  0

  0

  احسنت، بسيار متن جالبي بود… متون شما بسيار آگاه كننده هستند جناب اقاي زهره وند

 5. لاری گفت:

  0

  0

  درود بر شما عالیه

 6. ناشناس گفت:

  1

  1

  ولی دلیل نمیشه که ۸۰ هزار نفر که کشته شدند از ایران فعلی نبوده باشند…

  • زهره وند گفت:

   1

   1

   حتما به تورات صفحه ی ۹۴۹ مراجعه کنید در آنجا گفته دشمنانتان را بکشید و در بقیه ی جاهای تورات هرگز ایرانیان را از دشمنان بنی اسرائیل نمی داند بلکه همان اقوامی که بیان گردید در کنار چند قوم دیگر که ساکن منطقه ی شام بوده اند به عنوان دشمن یهودیان معرفی شده اند در واقع پیامبران بنی اسرائیل که یهودیان استر و مردخای را هم از ایشان می دانند پیوند نزدیکی با ایرانیان داشته اند .

 7. ایرانی گفت:

  0

  0

  آقای زهره وند سلام .. متن مقاله شما را خواندم و استفاده کردم .. و این خود زمینه ای گردید تا به مطالعه بیشتر بپردازم …
  آقا یا خانم ناشناس درخواستی از شما دارم . اگر ممکن است شما نیز مقاله ای بنویسید و با دلیل و برهان منطقی رد یا قبول این مطالب را در همین صفحه قرار دهید تا مورد استفاده عموم قرار گیرد . سپاس گزارم

 8. دانشجو گفت:

  0

  0

  بسيار عالي استاد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان