میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 ژوئن 2020 ساعت 4:27 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 14 دیدگاه 1,012 بازدید

آیا «لار» بهشتِ سوداگرانِ «مِلک» است؟/ نسبت تورم زمین در لار به «خوری ها» چقدر واقعی است؟!

رویای «چهار دیواری» در شهر لار(۱)

آیا «لار» بهشتِ سوداگرانِ «مِلک» است؟/ نسبت تورم زمین در لار به «خوری ها» چقدر واقعی است؟!

زینب دلام/ آفتاب لارستان: تا می توانی در لار زمین و ملک «بخر و رها کن»… جمله ای که در ادوار مختلف عده ای را «فربه» و بسیاری را «لاغر» کرده است!

آنها که درآمدی نجومی، کسب و کار موفقی در کشورهای خلیج و… دارند معمولا برای انباشت ثروت و حفظ سرمایه خود بجای کارهای مولد و اشتغال زا مستقیما به سراغ خرید ملک در لارستان می روند؛ روندی که به نظر می آید هرچند در سراسر کشور شایع است اما در این منطقه به دلیل نقدینگی زیاد همچنین فرهنگ خاص مردم با شدت و قیمت بیشتر دنبال می شود.

آن سوی ماجرا هم البته متقاضیان واقعی ملک و مسکن یعنی جوانان در آستانه تشکیل زندگی هستند! جوانانی که با این روند تورم در ملک و مسکن، دستیابی شان به یک «چهار دیواری» حداقلی هم به یک رویا تبدیل شده است. جوانی که با خود می اندیشد مثلا با حقوق ماهیانه دو میلیون تومان خود بعد چند دهه می تواند صاحب ۲۰۰ متر زمین در حتی شهرقدیم لار شود؟!

«کرونا» هم مانع افزایش قیمت ملک در لارستان نشده است

بسیاری بر این باور بودند که با شیوع ویروس کرونا در کشور و کم تر شدن میزان معاملات و خرید و فروش خانه و زمین، قسمت مسکن نیز کاهش یابد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه شاهد سیر صعودی قیمت ها در این بخش نیز بودیم.

برای بررسی این پرونده در ابتدا، به سراغ چند نفر از بنگاه داران املاک در سطح شهر رفته و علت افزایش قیمت ها را پرس و جو کرده ایم. در تحقیقات میدانی مشخص شد که قیمت ملک از اسفندماه و بعد از شیوع کرونا افزایش یافته است؛ به عنوان نمونه، یک واحد آپارتمان که قبلا ۳۰۰ میلیون تومان بود، الآن ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می شود و ملکی که قبلا ۳۵۰ فروخته می شد، با ۱۰۰ میلیون افزایش قیمت، ۴۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

«خوری ها» کجای این معادله اند؟!

«یکی از بنگاه داران شهر جدید» در پاسخ به این سوال که عده ای می گویند «خوری ها» باعث افزایش قیمت ملک و زمین در لار شده اند گفت: خوری ها جاهای حساس شهر جدید را می خرند، به عنوان نمونه در «چهل متری ها» و «سی متری ها» که بیشتر حالت تجاری دارند زمین یا ملک می خرند؛ اما، در کل باید گفت که پولدارها و کسانی که از وضع مالی خوبی برخوردارند زمین ها را می خرند و بعد آن را رها می کنند.

گران ترین زمین های شهرقدیم و جدید کجا هستند؟

وی در مورد قیمت ملک و زمین در شهر جدید خاطرنشان کرد: در شهر جدید، هر قسمت را منطقه بندی کرده اند؛ به عنوان نمونه، «منطقه یک»، از پشت شرکت نفت در چهل متری اول و دوم و طرف مسجد امام علی(ع) قیمت خانه ها «گران تر» است و سمت اداره بهداشت خانه ها «ارزان تر» هستند.

این بنگاه دار اضافه کرد: الآن در شهر جدید زمین گیر نمی آید و بیشتر خانه های کلنگی را به عنوان زمین برمی دارند، خانه های کلنگی هم مثلا در «چهل متری اول شهر جدید» تا ماه بهمن و اسفند، متری ۴ میلیون تومان بود اما الآن کسی حاضر نیست متری ۵ میلیون هم بفروشد. در شهر قدیم، زمین های «شهرک بوستان» که قبلا یعنی تا ماه اسفند، متری یک میلیون تومان بود را الآن یک و نیم میلیون و با سند ۲ میلیون تومان می فروشند.

وی در مورد بالا بودن قیمت زمین و خانه در منطقه گفت: این طور که من تحقیق کردم قیمت خانه و زمین در لار، خنج، گراش و اوز در استان فارس نسبت به دیگر شهرستان ها به علت خلیج رو بودن مردم این منطقه گران تر است.

همه به دنبال خرید ملک هستند؛ شهر جدید نشد شهر قدیم نشد لطیفی!

در ادامه گزارش، برای روشن تر شدن بحث، به سراغ یکی از شناخته شده ترین بنگاه داران املاک در شهر قدیم رفته ایم تا به بررسی اوضاع خانه و زمین در آنجا بپردازیم.

این بنگاه دار نیز در مورد سیر صعودی قیمت خانه و زمین در شهر گفت: از سال جدید، قیمت ها افزایش یافته است و دلیل آن هم این است که به عنوان نمونه کسانی می آیند و می گویند ما الآن ۲۰۰، ۳۰۰ میلیون تومان پول در دست داریم، هر زمین یا خانه ای که به این قیمت است را می خریم تا بعدا سود کنیم.

وی افزود: بعضی ها که پول زیادی در دست دارند چون «شهر جدید» زمین گیر نمی آید، به سراغ «شهر قدیم» و تازگی ها هم به سراغ زمین های «لطیفی» رفته اند و می گویند حتی بدترین زمین را هم بخریم باز هم از پول نقد بهتر است. در واقع، پولدارها با خریدن این زمین ها، باعث گرانی خانه و زمین شده اند.

این بنگاه دار املاک در شهر قدیم لار در پاسخ به این سوال که مردم بیشتر دنبال چه زمین ها یا خانه هایی در شهر قدیم هستند گفت: هر کسی به اندازه پولش، به دنبال ملک است مثلا کسی که نزدیک به ۲۵۰ یا ۳۰۰ میلیون تومان پول دارد به سمت «شهرک امام خمینی» و «شهرک محمد رسول الله» می رود و اگر پولش بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد به سمت «شهرک بوستان» می آید، در شهرک بوستان، خانه های اسکلتی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان است.

وی در مورد گران ترین و ارزان ترین قسمت های شهر قدیم اظهار کرد: گران ترین خانه ها، در «شهرک بوستان» است که قیمت ها از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به بالا است و در «محله ها»، قیمت خانه ها متفاوت و کمتر است مثلا در «محله کهویه» و «کوی گاله» قیمت خانه ها ارزان تر است، البته باز هم آنجا قیمت ها بالاست اما نسبت به سایر نقاط شهر قدیم، ارزان تر است و معمولا خانه ها در این منطقه از ۲۵۰ میلیون تومان به بالا به فروش می رسند.

این بنگاه دار املاک در مورد هر متر زمین در شهر قدیم گفت: در «شهرک بوستان»، قسمت ارزان ترش یعنی فاز ۲ کنارCNG، متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می فروشند یعنی تقریبا با «شهرک امام رضا» برابری می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که خوری ها باعث گرانی خانه و زمین در لار شده اند خاطرنشان کرد: اصلا نمی شود اسم ببریم، کلا پولدارها باعث گرانی هستند. من خودم بارها به همین پولدارهای که می آیند پیشنهاد می دهم که شما به جای اینکه ملک بخرید کارآفرینی کنید تا قیمت ملک بالا نرود اما جواب می دهند هر کاری بکنی به اندازه ملک سود ندارد.

با این پرونده همراه باشید

در پایان گزارش و پس از پرس و جو از مشاوران و بنگاه داران املاک لار، سعی کردیم به سراغ مسئولان و دست اندرکاران این بخش برویم که متاسفانه چند نفر از آن ها به بهانه های مختلف حاضر به مصاحبه در این زمینه نشدند اما با پیگیری های صورت گرفته توانستیم با «موسی میرزایی»، مدير مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان، «یونس رضایی»، رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان لارستان و «محمد امین گرامی»، کارشناس شهرسازی لار به گفت و گو بنشینیم که متن آن به زودی منتشر می شود.


14 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  شورای شهر لار و خور ولطیفی می توانند ورود کنند هر شورایی در محدوده شهر خودش.
  پس چکار می کنند شورای شهر وفرمانداری واداره مسکن و اداره کل راه وشهرسازی؟

 2. امین گفت:

  2

  0

  واقعا با این قیمتها دیگه آرزوی خانه دار شدن ما جوان ها نیز به یک محال و غیر ممکن بدل شده واقعا چرا باید اینگونه باشه

 3. ناشناس گفت:

  1

  1

  یکی از دلایل گرانی ملک در لار ، همین مشاورین املاک هستند

 4. ناشناس گفت:

  2

  0

  با نصیحت و توصیه به اشتغال آفرینی چیزی درست نمیشود.وقتی فرد پولدار میخواد تو تولید سرمایه گزاری کنه ۱۰۰۰نفر تو مسیرش سنگ اندازی میکنن هیچوقتخودش رو به دردسر نمیندازه. منتهی فقط یک راه برای کنترل قیمت مسکن وجود داره.اینکه کارت هوشمند ملک ساخته بشه که تمام مشخصات ملک و دامنه قیمت ملک براش تعریف شده باشه و برای ملک ساختمان دار هر سال مبلغی بابت عمر بنا کم بشه. مثلا دامنه قیمت رو بزارن ببین متری ۱و نیم تا دومیلیون.نهایتا موقع کارشناسی کارشناس بیاد ملک رو با بالاترین قیمت همون متری ۲تومن تایید کنه.دیگه بیشتر از این نمیتونن خرید و فروش کنن.در نتیجه بتدریج بازار کنترل میشه.البته این طرح جوانب دیگری هم داره که باید کارشناسی بشه

 5. ناشناس گفت:

  1

  0

  لعنت بر محتکران…

 6. لار گفت:

  1

  0

  بنده رمانی که سال ۹۰ خواستم منزل بخرم خانه ای که یکی از آشنایان به من پیشنهاد داده بود بنگاه داری حدود چهل درصد قیمت بیشتر به من گفت در صورتیکه اطلاع نداشت صاحب خانه چه قیمتی به من گفته … اول عامل همین بنگاه‌ها هستند دوم باید محدود یت ملک بنام افراد باشد و هر خانواده که بچه آنها زیر ۱۸ سال است فقط یک ملک داشته باشد

 7. .. گفت:

  2

  0

  شورای شهر، فرماندار، دفتر امام جمعه
  چ اقدامی کردن؟؟/

 8. ص کامجو گفت:

  2

  2

  گران بودن خانه در شهر لار، خور، لطیفی وحتی براک بسیار نگران کننده وجای تامل دارد
  و باید به طریق صحیح و با برنامه ریزی جلو اینکار گرفت.
  چه کسی باید جلو اینکار را بگیرد؟
  از فرمانداری گرفته تا تعزیرات و شورای شهر وشهرداری واداره کل راه وشهرسازی می توانند جلو این برنامه بیاستند.

  در شورای چهارم روی این مسئله بحث وپیشنهاد داده شد و عملی هم گردید.
  یکی از راههایی که انجام گرفت و مایه پیشرفت قرار گرفت
  تشویق بخش خصوصی به احداث شهرک سازی است

  به چه طریق شورا می تواند این بستر فراهم بیاورد ؟
  یکی از راه ها این بود که شهرداری از درصد خود کمی عدول کند.
  راه دیگرش این بود که شهرک ها که در محدوده شهر نبودند به محدوده شهر اورده شدند(شهرک محمد رسول الله وشهرک پشت قلعه مجاور صحرای زاد لانه) پس اگر خواهان عدول این قیمت ها نسبت به زمین وخانه هستید شورای شهر ورود کند.

  • ناشناس گفت:

   2

   1

   چه توجیه مسخره ای.

   آقای کامجو لطفا برای تبلیغ خودتون (که خیلی واضح دارید اینکار رو میکنید) و توجیه ضعف شورای شهر در تمامی ادوار بالاخص دوره چهارم آسمون و ریسمون به هم نبافید.

   اتفاقا همین الان شهرکها ( از شهرکهای مسکن مهر گرفته تا امام خمینی و محمدرسول الله و …) شدن معیار نرخ گذا ی سایر املاک و اراضی. بدین صورت که خیلی از افراد بالاخص دلال ها که در حال حاضر تعیین کننده نرخ املاک هستند با توجیه متری فلان قدر بودن املاک این شهرکها نرخ شهرقدیم یا شهر جدید را تعیین کرده و افزایش میدهند.
   مخصوصا در شهر قدیم همین شهرکهایی که نام بردید و نام برده شد به مبنای قیمت گذاری نجومی تبدیل شده اند و در عموم جهش قیمت ها، این شهرکها بودند که اولین نوسان را نشان داده اند.
   روی هوا حرف زدن کار ساده ایست…
   متاسفانه دیگه هرکسی با هر سلیقه ای خودش را متخصص در امور شهرسازی میدونه.

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   لطفا که کارشناس هستید پیشنهاد بدهید
   اتفاقا پیشنهاد بجا ومعقول وقابل اجرایی داده است

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقا ویاخانم ناشناس شما هنوز فرق توجیه وپیشنهاد نمی دانی.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   حاجی صمد شما قصد دارید با ان پیشنهاد عجیب، عملکرد فوق العاده ضعیف خودتون در شورا چهارم رو “توجیه” کنید و برای دوره بعدی استفاده تبلیغاتی کنید. شورای چهارم هم مانند این دوره و سایر دوره ها جز عقب رفت لار و اقدامات بسیار سطحی هیچ عملکرد مثبتی نداشته و همین امر باعث شده که مردم برای دوره بعد به شما اعتماد نکرده و شما را انتخاب نکنند.
   متاسفانه این اعتماد به نفس کاذب شما باعث شده به راحتی در حوزه شهرسازی که هیچ تخصصی ندارید اظهار نظر کنید.
   شوراهای ادوار مختلف لار بالاخص چهارم در حد شورای روستا نیز عملکرد مثبتی از خود بروز نداده اند و واقعا جای تعجب است که با چه رویی مجدد از هر فضایی برای تبلیغات خود استفاده میکنید.

  • ص.کامجو گفت:

   0

   0

   اتفاقا شورای چهارم عملکرد بسیار مناسبی در زمینه مسکن سازی وحتی تجاری ارائه نمودند واینگونه مشکلات به حداقل رسانده بودند شورای چهارم چهار مهندس مشاور داشت.

 10. ع. امینیان گفت:

  1

  0

  بنظر نمیرسه ایجاد شهرک های جدید و گسترش محدوده شهر چاره ساز مشکل فعلی باشه
  چون همون شهرک ها هم طی یکی دو معامله میرسه به دست پولدار ها و در نتیجه ایجاد قیمت های سرسام آور
  در حالی که همون شهرک‌های قبلی هم هنوز پیشرفت چشم گیری نکرده و بسیاری از قطعات واگذاری همچنان فقط زمین است که این دست و آن دست میشود
  راه حل کوتاه مدت که به نتیجه منجر شود در حال حاضر کنترل دقیق بر قیمت گذاری ست با ورود کارشناسان اداره ثبت یا دادگستری یا شهرداری یا سایر ارگان هایی که بگونه ای می‌توانند قیمت گذاری کنند بگونه ای که حق هیچ گونه معامله ای نباشد مگر با گزارش تعیین قیمت کارشناسی
  وگرنه مشاوران املاک و دلال ها هرگز از منفعت خویش چشم پوشی نمی‌کنند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان