میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱:۰۱ ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 1,109 بازدید

آیا می‌توان به مسافران نوروزی «گردشگر» گفت؟

آیا می‌توان به مسافران نوروزی «گردشگر» گفت؟

ابوذر سوری* : همه ساله شاهد این هستیم که خیل عظیم مسافران نوروزی به منطقه لارستان سرازیر می شوند. لارستان به دلیل قرارگیری در مسیر دسترسی به استان هرمزگان و جزایر نیلگون خلیج تا ابد فارس همه ساله پذیرای مسافران زیادی از جای جای مهین عزیزمان ایران در ایام عید نوروز است؛ اما آیا می توان به این خیل عظیم، گردشگر اطلاق کرد؟ بگذارید ابتدا مفاهیم «گردشگر» و «گردشگری» و آثار حاصل از گردشگری را بیان نماییم و سپس به پاسخ این پرسش برسیم.

بر طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) گردشگر کسی است که حداقل ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال به جایی خارج از محل اقامت معمول خود برای اهدافی چون تفریحی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و….، به جز فعالیتی که در ازای آن مزد دریافت کند، برود. طبق این تعریف دانشجویان و نیروهای نظامی و خدمه کشتی و هواپیما، گردشگر محسوب  نمی شوند. در نتیجه گردشگری نیز به کلیه فعالیت ها از ابتدا تا انتهای سفر اطلاق می شود.

گردشگری آثار زیادی در پی دارد که در ۳ دسته کلی جا می گیرد:

حالا برگردیم به سوال ابتدای مطلب؛ با توجه به تعریف گردشگر، تعداد کمی از مسافران نوروزی لارستان حداقل ۲۴ ساعت در لارستان اقامت دارند، زیرا آنها به لارستان به منزله مسیر ترانزیت و جای استراحت و خواب  نگاه می کنند تا یک مقصد گردشگری! چرا که ما هیج کاری مثبتی برای شناساندن پتانسیل های گردشگری شهر و دیارمان انجام نمی دهیم و فقط سخندان خوبی هستیم و خوب حرف می زنیم! اما متأسفانه در عمل دریغ از یک کار مثبت!. پس تعداد زیادی از آن ها گردشگر محسوب نمی شوند.

*عکس تزیینی است

حالا به اثرات تعداد کمی که گردشگر اطلاق می شوند بر لار و لارستان می پردازیم. از نظر اقتصادی که فقط مشاغل خاصی مثل کبابی ها و مسقطی فروشی ها و… از عواید حاصل از گردشگران منتفع می شوند، پس نمی توان اثر اقتصادی حاصل از این گروه کوچک گردشگر، که مهمترین دلیل و انگیزه از صنعت گردشگری است، را به تمام مردم بومی نسبت داد. دلیل دیگر هم اینکه مسافران نورزی تمامی وسایل مورد نیاز خود را همراه می آورند تا کوچکترین خریدی در بین راه نداشته باشند؛ البته این مسئله هم خود دارای بحث مفصلی است که چرا؟!

اثرات اجتماعی و فرهنگی آن که نگوییم بهتر است! نمی دانم چرا ما مردم لارستان دچار خود کم بینی حادی هستیم که با دیدن یک مُد و یا فرهنگ نو (هرچند خوب، البته اکثریت آنها مخرب و متضاد با فرهنگ و آداب و رسوم بومی ماست)، سریع جذب آن می شویم و اصالت و فرهنگ خود را به دست فراموشی می سپاریم. شاید مشکل از عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه است!. از اثرات زیست محیطی همین بس که بگویم «آن چیز که عیان است، چه حاجت به بیان است!» خودتان بهتراز هر کسی می دانید که متأسفانه ایرانیان در حفظ و احترام به محیط زیست، واقعاً ضعیف عمل می کنند؛ هر چند در سالهای اخیر جنبش ها و سازمان های مردم نهاد، اقدامات مثبتی در این زمینه انجام داده اند اما هنوز فاصله ما با ایده آل بسیار زیاد است.

حالا خودتان قضاوت کنید که با این شرایط و امکانات و عدم اقدامات مناسب مسئولین در شناساندن پتانسیل های گردشگری شهر و دیارمان، لارستان کهن، می توانیم انتظار سهمی از گردشگر و گردشگری و فواید آن داشته باشیم؟!

   * کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی (گرایش برنامه ریزی)/ دانشگاه هنر اصفهان


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان