میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱:۴۶ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند 14 دیدگاه 745 بازدید

احیای «شهرقدیم» با پروژه بزرگ میدان مسجد جامع لار

احیای «شهرقدیم» با پروژه بزرگ میدان مسجد جامع لار

محبوبه وحیدیان: ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۰ مهرماه به راه می افتم و مقصدم سالن شورای اسلامی شهر لار است. قرار است جلسه ای به مناسبت بزرگ ترین رویداد تجاری شهر لار در این سالن برگزار شود. مقدمات این جلسه از یک هفته پیش توسط روابط عمومی شهرداری لار تدارک دیده شده بود. از طراحی و نصب بنر گرفته تا فراخوان در نشریات و سایت ها و فضای مجازی. عموما کار تبلیغات و فراخوان بسیار نفس گیر و زمان بر است و این مهم، نیاز به صرف وقت فراوان و هماهنگی های زیادی دارد که بحمدلله به همت روابط عمومی شهرداری به خوبی انجام گرفته بود.

وارد سالن می شوم. صندلی های سالن تقریبا پر شده است. چهره های آشنایی توجهم را به خود جلب می کند. شهردار و معاونت محترم، اعضای محترم شورای اسلامی شهر لار، طراحان، شهرسازان، مهندسان و سرمایه گذارانی از لار، خور و…  که به امید خدا قرار است این اتفاق مهم به همت آنان رقم بخورد تا شاهد پیشرفت بزرگی در سطح شهر به خصوص شهر قدیم باشیم.

می نشینم و سعی می کنم تمام حواسم را به این سالن و سخنرانی هایش جلب کنم. مراسم آغازین با تلاوت قرآن و سرود ملی شروع می شود. سید کامران علوی به عنوان مجری برنامه پشت میکروفون قرار می گیرد و بعد از خوشامدگویی های معمول، برنامه به مسیر اصلی خود که مدت ها منتظرش بودیم به پیش می رود.

سخنران آغاز برنامه محمدرضا قنبرنژاد شهردار لار است و سخنرانان بعدی رحیم بیژنی رییس شورای اسلامی شهر لار و عبدالله محبی رییس کمیسیون سرمایه گذاری شورا است که هر کدام از این سخنرانان بر این باورند که با انجام و اتمام این پروژه شاهد تحولات زیادی در شهر قدیم و به طور کلی در سطح شهرستان خواهیم بود که می تواند در اشتغال جوانان سهم بسزایی را ایفا کند. این مسئولین معتقدند که با پایان یافتن این پروژة بزرگ، شهر قدیم می تواند به جایگاه اصلی خود که سال ها از آن دور مانده برسد.

سخنران بعدی دکتر رامین خورسند طراح این پروژة بزرگ است که به تفصیل در مورد این رویداد به سخنرانی می پردازد. این طراح جوان اشاره می کند که تصمیم به اجرای این پروژه و اخذ مجوزهای آن از  سال ۹۴ شروع شده است. این پروژه که با عنوان «میدان مسجد جامع لار به عنوان نگین فرهنگی اجتماعی آیینی لار در افق سال ۱۴۰۰» از آن یاد می شود، می تواند افق تازه ای را فراروی همشهریان فهیم قرار دهد. این پروژه چهار کارکرد متفاوت دارد که شامل تجاری، تفریحی، فرهنگی، فضای سبز و پارکینگ است. ایشان به طراحی خاص این محیط که سعی بر آن شده تا خاطرة تاریخی این میدان حفظ شود و در این طراحی به المان های سنتی و بومی منطقة لارستان توجه ویژه ای شده اشاره می کند.

دکتر خورسند می گوید با توجه به اینکه در این محدوده از شهر از نظر امکانات فرهنگی و تفریحی در حد بسیار پایین قرار دارد از این رو در طراحی این میدان سعی بر ایجاد فضاهای تفریحی و فرهنگی خاص نیز شده است.

سخنران بعدی نیز دکتر موسوی مشاور مالی پروژه های اوراق مشارکت شهرداری شیراز و مدیریت بازاریابی و فروش بود که در زمینة مسایل مالی و اقتصادی این پروژه توضیحاتی را به حاضرین ارائه نمودند و به سؤالات حاضرین جواب دادند و این جلسه نیز تقریبا ساعت ۱۲ به اتمام رسید. بعد از اتمام جلسه نیز مسئولین و سرمایه گذاران جلسة کوتاهی با هم داشتند و در زمینة این پروژة بزرگ به بحث و تبادل نظر پرداختند.

و اما سخن آخر:

با توجه به اینکه شهر قدیم لار جایگاهی ویژه و خاص در تاریخ، تجارت، فرهنگ و اقتصاد لارستان دارد؛ بنابراین مستلزم توجه و نگرش خاص به این قسمت از شهر می باشد که میدان مسجد جامع لار می تواند نقطة عطفی در تاریخ چند هزار سالة آن باشد و چه بسا یادگاری از این برهة تاریخ باشد برای نسل های آینده.

مرکز تاریخی تجاری لار با تاریخ پرفراز و نشیبش، حوادث گوناگونی را در طول اعصار و قرون به چشم خود دیده و با همت زنان و مردانش جانی دوباره گرفته و اکنون نوبت آن رسیده که به حق دیرینة خود که همانا پیشرفت است؛ برسد.

روزگاری لار شهر کوچکی بود در دامان قلعة اژدهاپیکر و امروز به جرأت می توان گفت بزرگ ترین قطب تجاری و اقتصادی جنوب فارس به شمار می آید به دلیل پیشرو بودن مردمش در امر تجارت. سرزمینی که تلاش کرده تا در کنار حفظ سنت ها و ریشه های فرهنگی و تاریخی خود، کیفیت زندگی شهروندانش را نیز بالا ببرد. این ویژگی های شهر لار در کنار سازه های زیبا و منحصر به فرد تاریخی همچون بازار قیصریه و کاروانسراهایش، خصوصیت فرهنگی – تاریخی و سوغاتی بی نظیرش که کام هر رهگذری را شیرین می کند، مسئولین شهری را بر این داشت که توجه ویژه تری به شهر قدیم داشته باشند. بنابراین پروژة بزرگ میدان مسجد جامع لار همچون نگینی بر پیشانی لارستان کهن است که هر سرمایه گذاری می تواند با آسودگی خاطر به سرمایه گذاری در این نقطه از شهر اقدام نماید و آینده را از آن خود کند.

باید به این باور رسید که موفقیت، یک نقطه نیست بلکه جریانی است پیوسته که باید از همین امروز شروع کرد و به اهداف اندیشید زیرا اتفاق خوب، خود به خود نمی افتد بلکه باید شرایط را برای رسیدن به اهداف از همین امروز مهیا ساخت.

به امید آینده ای روشن و رو به پیشرفت برای زادگاهمان «لارستان».


14 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  بعد چند سال باز جای شکرش باقیه یه کاری کردن اما چند تا نکته:
  ۱- با توجه به نزدیکی به بازار قیضریه و شاید n سال بعد یکی دلسوز البته بلا نسبت دکتر جعفرپور پیدا شد خواست ثبت جهانی کنی ارتفاع اون باعث عدم ثبتش نشه هر چند الانم به لطف نظارت خوب میراث فرهنگی و تغییراتی که کسبه به وجود اوردن احتمال ثبت نشدن آن زیاد هست ولی اوضاعش از کاروانسرا بهتر است…
  ۲- خیابان اطراف آن باید فکر شود که مشکلی ازنظر ترافیکی ایجاد نکند چه در ایامی که کار میشود چه ایام بهره برداری هر چند پارکینگ دارد ولی خیابان های اطراف جوابگو نخواهد بود
  ۳- چهارتا عکس و نقشه بذارید تا بفهمیم چه خواهد شد مثل مجتمع زیتون که عکساش همه بود،که البته امیدوارم به سرنوشت آن و دیگر پروؤه های شهردار منجر نشود.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام خسته نباشید خواستم بپرسم بازدهی این پروژه چند ساله هست وحساب خیابون ها ترافیک چند سال دیگه م شده فکریی در مورد زمین اونجا شده چرا ک اون قسمت به خاطر زلزله های بسیار تماما زیر اون قسمتها خونه بوده وخاکش استحکامی نداره واحتمال اثار باستانی هم هست

 3. علیرضا بای گفت:

  0

  0

  سلام خسته نباشید خواستم بپرسم بازدهی این پروژه چند ساله هست وحساب خیابون ها ترافیک چند سال دیگه م شده فکریی در مورد زمین اونجا شده چرا ک اون قسمت به خاطر زلزله های بسیار تماما زیر اون قسمتها خونه بوده وخاکش استحکامی نداره واحتمال اثار باستانی هم هست

 4. علي لاري گفت:

  0

  1

  يك جورنوشتين سالن مملو از ادم بودفكركرديم استاديوم ازادي جلسه گذاشتن ايناكه همشون اعضاي […] شوراي شهرن پس اون همه صندلي خالي چيه بابا لارشده شهرمغازه درصورتي كه كنجايش نداره شمايك سربرين مجتمع نگين ببينين چنددرصدمغازه هابازهستن تازه اينهمه مغازه هم كه دارن ميسازن كه بيش ازحدشده بايدعرضه وتقاضا معقول باشه

  • همشهری گفت:

   1

   0

   دقیقا کجاش نوشته بود سالن مملو از جمعیت؟
   ما که هر چی خوندیم ندیدیم که نوشته باشه مملو از جمعیت.
   اینقدر تحریف نکنید نوشته ی دیگران را

 5. لاری گفت:

  0

  0

  به امید پیشرفت برای لار و لارستان

  • علی گفت:

   1

   0

   ای کاش اول درست میخوندی بعد نظر می دادی.
   نوشته بود صندلی ها تقریبا پر بود و البته بعدشم نوشته شورای شهر و شهردار و معاون و سرمایه گذاران و شهرسازان و مهندسان و طراحان.
   ما که ندیدیم نوشته باشه:” مملو از جمعیت ”
   کلا شماها همیشه عادت دارین ایراد بنی اسراییلی بگیرید و البته بیشتر هم از حسادت هست. اینقدر حسادت کنید تا بترکید.
   تا کور شود هر آنکه نتواند دید

 6. علی گفت:

  0

  0

  هر کجا برکه ای نشسته به خاک
  گویی آن جاست مرز لارستان

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  طرح بسیار ضعیف است دانشجو ترم اولی از این طرح بهتر طراحی می کنند .

  • به ناشناس گفت:

   2

   0

   کاش اول در حد یه پاراگراف به صورت تخصصی در مورد طرح و ضعف هاش مینوشتی ببینیم اصلا در جریان طرح هستی، بعد کامنت بیخودتو میزاشتی?

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای علی شما طرف حق بگیر کل صندلی شورا پر است ؟!
  عملکرد شورا تاکنون پیشرفتی داشته است ؟!
  شهر چطور ؟!

 9. رحیم گفت:

  0

  0

  شمام فقط در این شهر برکه میبینی نه چیز دیگه

 10. علي لاري گفت:

  0

  0

  به لطف مسولين بسياربسياربسياردلسوزوباسوادلارشاهدايجادمكان فرهنگي وتفريحي هستيم هرساله .شمايي كه ازنوشته من ناراحتي يادنياديده نيستي يادنياش به كنارشهرهاي ديگه كشورروببين كه چقدازلاربيشترپيشرفت كردن ميتوني به من بگي لاركجافرهنگسراداره يااينكه غيرازفلكه امام(گپو)كه خيلي هم جاي امن وايمني هست كجاجاي تفريحي داره كه ادم دركنارخونواده بتونه راحت باشه چيكاركردن تواينهمه مدت اين مسوليني كه شماطرفدارشون هستي اين طرح هم گذشت زمان ثابت ميكنه اونوقت شمابه حرف من ميرسي كه ازايناادماي بيسوادابي گرم نميشه فكرم نكن خودت تنهاعاشق لارهستي

 11. هدسا گفت:

  0

  0

  شهرداری و شورای شهر اگر خیلی توانا هستند برن پارک شهر رو گسترش و ساماندهی بدن که از ترافیک جمعیت و ماشین داره منفجر میشه و هر کی برده اونجا بجای اینکه عصابش آروم بشه،برعکس داغون تر میاد بیرون!
  چقدر مردم برن پارک گرایش!؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان