میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 اکتبر 2019 ساعت 7:02 ق.ظ سرویس:مطلب شما 5 دیدگاه 464 بازدید

ارزیابی شرایط انتخاباتی در لار/ سرخوردگی سیاسی و آثار آن

ارزیابی شرایط انتخاباتی در لار

سرخوردگی سیاسی و آثار آن

حامد مقدم: این روزها اسامی عده زیادی از کاندیداهای احتمالی برای انتخابات مجلس آتی (فقط از خود شهر لار) شنیده می شود.

این کاندیداها بر چند نوعند که من برایشان اسمهایی انتخاب کرده ام!:

– پیش کاندیداتور: آنهائی که فقط برای مطرح کردن نامشان می آیند و قصد و نیت اصلی شان، کاندیداتوری در دور بعد است و خبرسازی می کنند و انصراف می دهند.

– فراموش شده سیاسی: آنهائی که دیگر سمتی ندارند یا از لار رفته اند و یا خاندان و تبارشان در حال دور شدن از بزرگی و اعتبار گذشته است و تلاش دارند با کاندید شدن، خودشان را به یاد مردم بیاورند. البته خیلی از ایشان، با توجه به قوانین بازنشستگی، عرصه انتخابات مجلس (و شورای شهر) را آخرین شانس سیاسی خود می دانند.

– امتیاز خواهان و منفعت طلبان: آنهائی که کاندید می شوند و بنا دارند با کناره گیری به موقع، از برنده احتمالی، پست و سمتی مثل فرماندار و… طلب کنند.

– پیش مرگان: کسانی که تعمدا به عرصه طلبیده می شوند تا نقش سرباز جلودار و محافظ نفر اصلی را ایفا کنند. مانند همان نقشی که جهانگیری و قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری داشتند.

– گزینه های ذخیره: در طرح ریزی انتخابات، وقتی احتمال برود که گزینه اصلی ممکن است نتیجه نگیرد، در پلن B از این گزینه ها استفاده می شود که البته احتمال این مورد بسیار اندک است.

– رای خراب کن ها: برای هدف حذف گزینه اصلی انتخابات، افزایش تعداد کاندیداهایی که انصراف ندهند، یک استراتژی معمول است. برخی از ایشان هم، با هدف حرف زدن با مردم و باز شدن فضایی برای بیان دیدگاههایشان به میدان می آیند. ایشان برایشان مهم نیست که چه کسی به مجلس برود. تلاششان بر این است که آنکه دشمن خود می دانند وارد مجلس نشود.

– گزینه های اصلی: کسانی که واقعا شانس اصلی انتخابات محسوب می شوند.

شاید هر کدام از عناوین بالا شما را به یاد کسی یا کسانی بیندازد!

وقتی به سراغ خود کاندیداها می روید میبینید که اغلب ایشان بر این عقیده اند که رای بالائی دارند! چرا؟! علت را باید در بزرگنمائی اطرافیان ایشان جست که سبب می شود ارزیابی نادرستی از نتیجه به دست بدهد.

پس وظیفه تحلیل گران منطقه این است که با ارائه دیدگاههای واقع گرایانه تر، ضمن آگاهی دهی به مردم، کاندیداها را نیز از توهم موفقیت خارج کنند.

اینکه در این دوره، این حجم از تقاضای احتمالی کاندیداتوری وجود دارد (تحلیلم مربوط به خود لار است) به زعم بنده دو علت اصلی می تواند داشته باشد: یا آنکه این احساس بوجود آمده است که نیروی قدر و توانمندی در عرصه نیست و همگان بر آنند که شانس خود را بیازمایند؛ و یا آنکه کسانی خود را محق در منصب های سیاسی می دانسته اند و به سبب عدم کسب آن، با ورود به عرصه انتخابات قصد دارند امتیازی بگیرند یا ضرب شستی نشان دهند و یا با ایجاد تغییر در ساختار قدرت، شانس تازه خود را بیازمایند.

البته که همه این دلایل، منکر وظیفه شرعی و احساس تکلیف و درد خدمت مضاعف تا پایان عمر، نمی تواند باشد!

هر کدام از این دو دلیل درست باشد، بایستی نگاهی به عملکرد گذشته داشت که البته در این مقال نمی گنجد و در وقت دیگر به آن خواهم پرداخت.

اما بعد؛

از روشهای متداول میان مردم و اطرافیان کاندیداها برای درک بهتر شرایط و ارزیابی نتیجه انتخابات، مقایسه با ادوار گذشته است که این روزها زیاد می شنویم.

اما من هم می خواهم مقایسه خود را با ادوار دیگر بیان کنم تا شاید کمی راهگشا باشد:

این دوره از انتخابات، شباهت بسیار زیادی با انتخابات سال ۱۳۸۶ لارستان دارد. «سرخوردگیهای سیاسی» گسترده در لار که ناشی از مقایسه با امتیازات مکتسبه در حوزه های انتخابیه همجوار است، در کنار فضای ناامیدی تزریق شده به اجتماع و البته، ناامیدی از اینکه نیروهای ما توانائی لازم برای تحقق آمال مردم را ندارند؛ سبب عدم مشارکت گسترده در انتخابات خواهد شد. این موضوع در کنار فضای حاکم بر جریان اصلاح طلبی در کل کشور و شرایط اقتصادی مردم، همواره یک نتیجه را در پی داشته است: هر چه شهر شما بزرگتر باشد، احتمال مشارکت در انتخابات کمتر است.

به این موارد، نارضایتی «تشدید شده» و «تبلیغ شده» در شهرستانها، بخشها، و روستاهای حوزه انتخابیه را نسبت به لاریها، بیفزائید.

بر این اساس، کاهش مشارکت در لار و افزایش بیش از حد تعداد کاندیداها، موجب کاهش شانس لاریها برای موفقیت در انتخابات خواهد شد.

همچنین، در مقایسه با انتخابات سال ۱۳۸۴ ریاست جمهوری، به کنایه، بایستی به برخی از سیاسیون عرض کرد که آن زمان، کسانی همچون هاشمی و کروبی به سبب غرور سیاسی، هرگز فکر نمی کردند که جوان گمنامی همچون احمدی نژاد بتواند از ایشان پیشی بگیرد. در واقع، ایشان ارزیابی درستی از سرخوردگیهای سیاسی (ناشی از درگیریهای بی نتیجه چپ و راست) و مسائل اقتصادی مردم و بی عدالتی های حاکم شده، نداشتند.

چه خوشمان بیاید و چه نیاید؛ تا الان، فضای حاکم بر لار و لارستان بر این منوال است.

اگر چیزی در این نوشتار هست که شما را می آزارد، بهتر است بجای رجم نگارنده، به تغییر رویه برای حصول نتیجه بیاندیشید!!

*برگرفته از کانال لارستان بزرگ از منظر توسعه شهری وم نطقه ای:

@larestan_moqaddam


5 نظر

 1. از لطیفی گفت:

  0

  0

  همه مطالب متمرکز بر روی شهر لار است در حالیکه حوزه انتخابیه شامل ۴ شهرستان لار گراش اوز خنج می باشد

 2. ازبخش. جویم گفت:

  0

  0

  شهرستان لار درحال حاضر ۱۷۵. هزار نفر جمعیت. دارد که حدود ۷۰. هزار نفر ان. در شهر. لار هستند ومابقی در ۵ بخش تابعه ان وجمعیت ی۳شهرستان. گراش. اوز. خنج هم. حدود ۱۴۰. هزارنفر. است. ایا برای. بررسی. نماینده مجلس. ازین. حوزه. انتخابیه. اینطوری. باید. واکاوی. ونظر. بدهیم. من فکز میکنم برای. مجموع حوزه. انتخابیه که حدود. ۳۰۰ هزار نفر هستند. تنها بررسی اوضاع. لار. با ۷۰. هزار نفر جمعیت. چندان نتیجه. درست. ودقیقی به دست. نمی اید

 3. گراشي گفت:

  0

  0

  اين حرفا رو كه هر كودكي ميدونه، حرف جديد و راهكار و پيشنهاد ارائه بديد

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  امتیاز خواهان و منفعت طلبان : چه کسی است که نداند که طی این دو دوره نمایندگی مجلس آقای جعفر پور، دفتر ایشان و ………… چه امتیازات و منافع شخصی که نبرده اند. […] کسانی که میگویند ما دلمان برای مردم شهرمان میسوزد (لار و لارستان بزرگ ).. خیر، برای مطامع و منافع شخصی و تیم و گروه خود میسوزد. سر مردم را شیره نمالید! چطور میشود که ایشان عمر خود را در تهران گذرانده باشند و از حال و روز لار خبر داشته باشند و تمام امورات شهر را به دفتر خود بسپارند حال خنج و اوز و گراش بماند

  • زمانی گفت:

   0

   0

   شخص نگارنده متن نیز به نوعی منفعت طلبی را صرف نمودند . قطعا به یاد دارید که نویسنده چه حمایت های متعصبانه ای از جعفرپور میکرد. حالا یا جعفرپور منافع ایشان را تامین نکرده یا ایشان شخص دیگری را برای تامین منافع خود مناسبتر دیده اند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان