میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵ ق.ظ سرویس:اجتماعی, عناوین اصلی 4 دیدگاه 1,200 بازدید

از آغاز تبلیغات رسمی شوراها تا شکل‌گیری ائتلاف‌های رنگارنگ/ افزایش تحرک‌ها در دو سوی میدان انتخابات ریاست جمهوری

تا انتخابات (۳)

از آغاز تبلیغات رسمی شوراها تا شکل‌گیری ائتلاف‌های رنگارنگ/ افزایش تحرک‌ها در دو سوی میدان انتخابات ریاست جمهوری

آفتاب لارستان: با نزدیکتر شدن به ۲۹ اردیبهشت، بر شور و حرارت سیاسی در شهر و شهرستان افزوده می‌شود. هرچند به نظر می‌آید تحرک و شور انتخاباتی هرگز به پای سال‌های ۹۲ و ۸۸ نرسد.

برگزاری دو انتخابات همزمان در جمعه هفته آینده البته کمی بر تحرکات و فعالیت‌ها در سطح شهر افزوده است. انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هرچند به‌طور کلی هیجان و پویایی کمتری نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرده و می‌کند، اما به نظر می‌رسد این دوره حساسیت زیادتری پیدا کرده باشد؛ این حساسیت ممکن است برای همه مردم ایجاد نشده و تنها بخشی از نخبگان و افراد ذی‌نفوذ (چه سیاسیون و بزرگان شهر، چه وابستگان به باندهای پنهان ثروت و قدرت…) را درگیر خود کرده باشد.

■ انتخابات شوراها پس از تأیید صلاحیت‌ها…

همان‌طور که در تحلیل پیشین (تا انتخابات ۲) بیان شد، با رد صلاحیت اکثر افراد شناخته شده در طیف اصلاح‌طلب و همسو با دولت یازدهم در لار، شرایط برای این انتخابات اندکی خاص شده است؛ یعنی به نظر می‌رسد این برخورد سلبی و تا حدی غیر منتظره، از گرمای پنجمین دوره انتخابات شورا در شهر لار اندکی کاسته است. البته بازگشت ۴ تن از نامزدهای رد صلاحیت شده به میدان رقابت، شاید اندکی فضا را تغییر داده باشد.

تبلیغات انتخابات شوراها به‌طور رسمی از ساعت ۲۴ دیشب کلید خورد اما ده روزی می‌شود نامزدهای ورود به شوراهای شهر و روستا تبلیغات در فضای مجازی را شروع کرده‌اند. در روستاها البته تبلیغات آنچنانی صورت نمی‌گیرد، چرا که تعدد کاندیداها بالا نیست و از سوی دیگر انتخاب مردم، بیشتر با نگاهی قومی- قبیله‌ای انجام می‌شود. در شهرها به‌ویژه مرکز شهرستان اما اوضاع تا حد زیادی متفاوت است. لار را البته بسیاری به دو بخش شهر قدیم و شهر جدید تقسیم می‌کنند اما این تقسیم‌بندی از جهت فرهنگ، نوع انتخاب و کنش انتخاباتی مردم، چندان درست به نظر نمی‌رسد. آن‌چه در این دوره زیاد به گوش می‌رسد و البته شاه‌بیتِ توصیه‌های برخی تریبون‌های رسمی (در سطح منطقه و کشور) بوده، این است که مردم اندکی از نگاه قومی- محله‌ای یا جزئی‌نگر به سمت انتخاب افراد عملگرا و متعهد در خدمت رفته‌اند؛ هرچند باید تا دقیقه نود و روز انتخابات صبر کرد و منتظر ماند…

■ رویکرد مردم نسبت به تغییر در شوراها

از سوی دیگر آنچه از حرف‌ها و حدیث‌ها در محافل و مجالس (اعم از مجازی و حقیقی) شنیده می‌شود، رویکرد جدی مردم به تغییر در شورای شهر لار است (خبرهای رسیده از دیگر شهرها هم مؤید همین رویکرد است)؛ دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد اما به هر حال با توجه به حضور طیف‌های گوناگون فکری (و نه سیاسی به معنای خاص)، فرهنگی و اجتماعی و تنوع سِنی افراد، حضور نیروهای جدید در شورای پنجم شهر لار بسیار محتمل است.

■ آیا تبلیغات ریاست جمهوری گرمتر می‌شود؟

اما در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، هرچند تا اوایل این هفته سر و صدایی از خیابان‌های شهر به گوش نمی‌رسید اما دو سه روز است که ستادها فعال‌تر شده و تنور رقابت در حال گرمتر شدن است. از دیگر شهرها هم خبر رسیده که بنرها و ستادها رونق دارند و تبلیغات کم و بیش انجام می‌شود. نکته مهم اما این است که در لارستان صرفاً دو قطبیِ روحانی-رییسی شکل گرفته و دیگر نامزدهای ریاست جمهوری اقبال چندانی ندارند.

در لار ستاد روحانی از حدود ۱۰ روز قبل با مدیریت حمید منشی آغاز به‌کار کرده اما کمبود بودجه و امکانات از یک سو و نامه‌نگاری‌های زمان‌بَر با استان، سبب شد هیجان و شور انتخاباتی کمی دیر به سراغ این ستاد بیاید. البته با شکل‌گیری بخشِ «بانوان» در ستاد دکتر روحانی و متعاقب آن برگزاری یک نشست هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور سید علی هاشمیان، سید محمد آیت اللهی و دکتر سیده مریم آیت اللهی، اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبانِ حامی رییس دولت یازدهم تحرک خود را جدی‌تر کردند.

آن سوی میدان، ستاد مرکزی سید ابراهیم رییسی نیز چند روزی است فعال شده، اما از ۳ شب پیش، تبلیغات به سطح خیابان آمده و جدی‌تر شده است. البته بخشی از حامیان کاندیدای اصولگرایان، با بهره‌گیری از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، و به خدمت گرفتن برخی تریبون‌ها (همچون تعدادی از مساجد و حسینیه‌ها و گلزار شهدا) تبلیغات خاص خود را زودتر از اینها آغاز کرده‌اند. حتی شنیده شده بعضی از سران اصولگرا در لارستان ابتدا به میان مردم برخی روستاها و شهرهای اطراف رفته‌اند و عموماً با روش تخریبی علیه دولت کنونی، فضا را برای حضور دولت «کار و کرامت» در رأس امور مهیا می‌کنند. پخش فیلمی مستند در سالن دانشکده پرستاری لارستان (با نام «فروشنده») که تا حد زیادی تخریب فعالیت‌های دولت روحانی را هدف گرفته، نیز اندکی فضا را سنگین کرده است. اکران دوباره آن در مسجد النبی لار اما نکته‌ای است که شاید اعتراض‌ها و نقدهای جدی‌تری را به دنبال داشته باشد؛ چرا که انحصاری شدن فضای سیاسی در مساجد به عنوان مکانی مقدس و عمومی، چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

به هرحال باید منتظر بود و فعالیت‌های دو ستاد حاضر در شهرستان را در روزهای آینده رصد کرد و دید که برای به کرسی نشاندن دوازدهمین رییس دولت جمهوری اسلامی ایران چگونه رقابت خواهند کرد. باید دید آیا فضای انتخاباتی لار و لارستان در ۷ روز آینده گرمتر از این خواهد شد یا خیر؟…

* مطالب مرتبط:

«تا انتخابات (۱)»

«تا انتخابات (۲)»


4 نظر

 1. علی گفت:

  0

  0

  خدا جای حق نشسته و جوب خدا بی صداست. کسی که برنامه ی یک مملکت رو در عرض دو ماه می نویسه معلوم نیست در مورد کشورداری چی فکر کرده

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  آخه به نظر […] و دلواپسان كشور داري كار هر ننه قمري كه هاله نور دور سرش باشه و بتونه از اسم ائمه سوءاستفاده كنه هست . براي همينه كه بايد اول دروغ بگن كه نميخوايم بيايم مثل كاپشن و قبا ولي بعد خودشون كه وارد عرصه ميشن […] هم ميارن . رندي ميگفت يارو توي ده راهش نميدادن سراغ خونه كدخدا ميگرفت . خوب اين خاصيت دلواپس بودن هست و همچنين خاصيت […] چرا كه اگه نيان چهار سال ديگه نونشون آجر ميشه . برا همينه كه اينا ميگن و ميتونن برنامه مدون كشور داري رو توي دو ماه بنويسن .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان