میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 مارس 2015 ساعت 2:09 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 58 دیدگاه 7,276 بازدید

از باغ «ملی» تا باغ «فدک»!

از باغ «ملی» تا باغ «فدک»!

ayyoob-mahmoodi2ایوب محمودی: با پیشنهاد روابط عمومی هیات رزمندگان اسلام؛ باغ ملی لار به بوستان فدک تغییر نام یافت. یک خبر عجیب آن هم در تعطیلات نوروزی که مردم لار دوست داشتند خبرهای تازه تری از فعالیت های شهرداری و شورا و میراث فرهنگی لار بشنوند. باغ ملی لار با آن پیشینه تاریخی اش که با خاطرات تلخ و شیرین پدران و مادران ما در هم آمیخته با یک مصوبه عجیب به باغ فدک تغییر نام داده است.

تغییر اسامی در کشور ما معمولا به دو علت صورت می گیرد. مغایرت با ارزش های ملی و دینی و نازیبا (ناکارآمد) بودن آن اسم به دنبال تغییر و تحولات زمانی. با پیروزی انقلاب و تغییر اساسی در آرمان ها و ارزش های حاکم، دگرگونی در اسامی شهرها، خیابان ها، کوچه ها، میدان ها و… شروع شد. کرمانشاه به قهرمانشهر و چندی بعد به باختران تبدیل شد ولی با اعتراض گسترده مردم دوباره به همان نام سابق خود بازگشت. بندر انزلی نیز که توسط رژیم پهلوی به بندر پهلوی تغییر نام داده بود پس از انقلاب به نام سابق خود یعنی بندر انزلی بازگشت. کما اینکه ناصرالدین شاه نیز کوشید بدون توجه به تاریخچه شهر اهواز و حضور قوم هوزی (خوزی) ساکن در آنجا نام خود را بر اهواز بگذارد (ناصریه). گرچه این تغییر نام فقط تا سال ۱۳۱۴ دوام داشت و مجددا این شهر تاریخی، نام زیبای خود را بازیافت. رضاشاه در ۱۲ آذرماه ۱۳۰۹ دستور داد تا نام برخی از شهرهای ایران تغییر کند.

البته تغییر نام اماکن جغرافیایی پیش از آن نیز در زمان پهلوی اتفاق افتاد بود و در این تاریخ به صورت سیاست کلی دولت پهلوی ارائه شد. سیاست تغییر نام اسامی اماکن جغرافیایی تا جایی پیش رفت که به دستور وی در دی‌ماه ۱۳۱۳ طبق بخشنامۀ رسمی وزارت امور خارجه وقت، نام پارس یا پرشیا نیز رسماً به ایران تغییر یافت. مهدی قلی‌خان مخبرالسلطنه داستان تغییر اسامی را مهم‌ترین وظیفۀ فرهنگستان معرفی می‌کند که در راستای عرب‌زدایی از زبان فارسی بر عهدۀ این نهاد قرار داده شده بود. وی معتقد است که چون همه چیز باید تغییر کند، فرهنگستان مسئول این کار شد(۱).

پیش از انقلاب اسلامی، به گفته یک محقق، تهران شهر شاه شده بود. ۶۶ خیابان تهران در آن روزها به نام شخص شاه یا خاندان پهلوی بود. در عین حال در تهران قبل از انقلاب، مذهب و بخصوص مذهب اسلام جایی نداشت. با این حال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بر اسامی شهدا و مبارزان صدر اسلام، شخصیت های مبارز با رژیم پهلوی و شهدای انقلاب اسلامی و نیز ائمه(ع) تاکید شده است. محققان آغاز تحول در نام خیابان های تهران را به دولت موقت نسبت می دهند که با تشکیل شورایی به نام شورای نامگذاری شهرداری در مدت کوتاهی از اردیبهشت ۵۸ تا آبان ۵۹  نام ۵۰۰ معبر از شهر تهران را تغییر داد و فقط نام خیابان هایی چون دماوند، بهارستان، راه آهن و کریمخان زند به نام سابق باقی ماند(۲).

تغییر نام برخی شهرها نیز با توجه به تغییر وضعیت سیاسی و جمعیتی آن ها انجام شده است. مثلا دهکرد که در سال ۱۳۱۴ خورشیدی و پس از تبدیل شدنش به شهر، به شهرکرد تغییر نام یافت. و یا عمادده در شهرستان لارستان که همین وضعیت را دارد. یکی از پر سر و صداترین این تغییرات، تغییر نام گاوبندی به پارسیان بود. بررسی یکایک این تغییرات و دلایل و پیامدهای آن ها از حوصله این بحث خارج است.

باغ ملی البته که نامی مختص شهر لار نیست. باغ ملی تهران، باغ ملی مشهد، باغ ملی اراک، باغ ملی جهرم، باغ ملی شیراز، باغ ملی لنگرود، باغ ملی یزد، باغ ملی داراب و …هنوز هم به همین نام خوانده می شوند. باغ ملی هایی که در در دوران پهلوی ساخته شده اند و حتی تغییر رژیم نیز حکومت را برای تغییر نام آن ها قانع نکرده است. باغ ملی شیراز از باغهای قدیمی وسنتی شیراز است که در ورودی شهر واقع شده است. این باغ با وسعتی حدود ۳۸۰۰۰ متر مربع با راهروها، آبروها، فضاهای سبز و درختان کهن، چشم انداز زیبائی را بوجود آورده که با امکاناتی چون نگار خانه، کانون پرورش فکری کودکان، سرویس بهداشتی و وسائل تفریحی و بازی کودکان در خدمت مردم این شهر است. و یا حتی باغ ملي اراک كه يكي از زيبا ترين ميدان هاي شهر اراك بوده است و گرچه امروزه دیگر از آن زیبایی و شکوهش خبری نیست ولی نام «ملی» خود را حفظ کرده است! همانطور در مشهدالرضا که باغ ملی آن بوستانی کوچکی است که در یکی از خیابانهای قدیمی که ارگ شهر در آن واقع بوده احداث شده و توسط حاج حسین آقای ملک در ســال ١٣۴۵ به شهرداری مشهد واگذار گردیده است و کسی هم قصد آن نکرده که به میدان امام رضا(ع) یا مواردی از این دست تغییر نامش دهد. اگر هم برخی کوشیده اند نامی دیگر بر باغ ملی شان بگذارند مانند باغ بعثت در لاهیجان معمولا مردم به همان نام قبلیش می خوانند وخود مسئولین هم اجبارا نام «باغ ملی» را در پرانتز جلوی بعثت می نویسند تا مردم بدانند منظورشان کدام باغ است.

اما مساله اصلی پس از این مقدمه چینی نسبتا طولانی این است که واقعا هدف از تغییر نام یک مکان، که نه بر ضد ارزش های ملی و مذهبی است و نه با گذر زمان، کاربرد خود را از دست داده است چیست؟ اینکه شورای شهر طبق مقررات و بر مبنای وظایف و مسئولیت های قانونی که دارد توانایی این تغییرات را دارد آیا دلیل محکمه پسندی برای ورود به چنین مسائلی را برای آن ها به وجود می آورد؟ چند تن از عزیزانی که برای این تغییر نام رای داده اند به پیشینه باغ ملی لار و باغ ملی های سراسر کشور واقف بوده اند؟ به راستی اینکه ما نماینده چندین هزار نفر از مردم این دیار هستیم که هر رای ما می تواند باعث تغییر در نام یک مکان تاریخی شود، نمی بایست با احتیاط بیشتری به این کار مبادرت ورزید؟

مردم این شهر اما بیش از اینکه بخواهند نام های تاریخی شهرشان تغییر کند، با همت شورا، شهرداری و دوستانی که برای این کار (تغییر نام باغ ملی لار به باغ فدک) تلاش کرده اند و جلسات گذاشته اند، مکانی بهتر و زیباتر از باغ ملی بسازند و نام باغ فدک بر آن بگذارند. همانطور که باغ فدک اصفهان، در سال ۱۳۷۵ به وسعت ۸۵ هكتار در شمال شرق اصفهان و به همت شهرداری آنجا احداث شده و نام آن هم هیچ وقت «باغ ملی» نبوده است!

چند نکته درباره این مساله قابل توجه است: نخست اینکه عزیزان شورا که مردم آن ها را برای انجام کارهای بزرگتری برگزیده اند، تا شاید گرهی از مشکلاتشان باز شود و شهرداری که وظایفی به مراتب سنگین تری دارد و دیگر نهادها که این پیشنهاد را به شورای شهر ارائه کرده اند به نمایندگی از دوستان دیگر، در اینگونه امور، نظرخواهی از مردم (حداقل مردم همان محله) را فراموش نکنند.

اینکه بزرگان شهر (که البته نامشان بر ما مکشوف نشد) چنین پیشنهادی را داده اند جای گلایه نیست. گلایه زمانی است که ما احساس کنیم در این شهر تاریخی، که قدمتش به پیش از اسلام می رسد، مردم این شهر، مردم همین محله باغ ملی، که آن ها هم البته «بزرگ» هستند و بزرگوار و «بزرگانی» هم لابد در بین خود دارند؛ در این تغییرنام نقشی نداشته باشند.

نکته دوم اینکه یک عده از دوستان شاید این تغییر نام را یک مساله کوچک قلمداد کنند که به قول خودشان نیاز به این همه هیاهو ندارد. اما پیامد چنین کاری (هرچند کم اهمیت از نظر عده ای) در درازمدت این می شود که دست شورا و مسئولین برای تغییرات گسترده تر باز شود. تغییراتی که معمولا بدون توجه به پیشینه آن مکان و بدون توجه به دیدگاه مردم آن محل صورت می گیرد. نکته مهم دیگر اینکه در عشق مردم این دیار به اهل بیت شکی نیست. شیعه و سنی سال ها در کنار هم زیسته اند و هیچ چیزی، از اسامی گرفته تا برخی فعالیت های نامناسب، مانع از وحدت مثال زدنی آن ها در این نقطه از کشور نشده است و بنا به قول رهبر انقلاب؛ برادرى بين مردم شيعه و مردم سنى در اين منطقه يك برادرى نمونه و تحسين‏برانگيز است.

توقع مردم «لارستان» از مسئولان شهر «لار»  این است که بکوشند این برادری و وحدت مثال زدنی، روز به روز بیشتر و پر رنگ تر شود.

—————

❶http://pishine.ir/archives/15930/%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%D9%81-%D9%BE%D9%87%D9%84%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7/

❷http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1371186895754190654

 


58 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  دلیلی نداشت که اسمشو عوض بکنند. مگه با چه چیزی مغایر بود!؟

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  ممنون ايوب

 3. م گفت:

  0

  0

  فلکه فرمانداری، فلکه طاووس، باغ ملی و …
  اگر گردشگری توی خیابان از ما آدرس یکی از این اماکن را با نام دومش که دیگر این نامها نیست بپرسد آیا میتوانیم بدانیم منظور اون شخص به چه جایی است؟؟؟؟؟!!!!!! نگران نباشید چون صلا برای جذب گردشگر در این شهر وجود ندارد….
  برای خود من به عنوان یک فرد عادی چندین بار اتفاق افتاده است و گیج و سردرگم شده ام و البته خجالت زده که در شهر به این کوچکی آدرس را نمیدانم.
  کنار پارک حاشیه دقت کنید: خیابان بهار یک و دو و سه و …صد متر آن طرفتر باز هم بهار یک و دو و سه و … تفاوتش یکی از اونها بالای بهار کوچک نوشته اند ندای.
  راستی اسم پارک حاشیه چیه؟!!!!!!

 4. بهار گفت:

  0

  0

  مگه باغ ملی چه عیبی داشت که گذاشتین باغ فدک!!!!!؟ مثلا میخواستین ثابت کنید که دوستدار اهل بیت هستید!؟ خب در عمل هم میتونید ثابت کنید که دوستدار اهل بیت هستید نه فقط در تغییر اسامی و اعلام

 5. یونس گفت:

  0

  0

  مطلب و نقد جالب و به جایی بود.خدا خیرتان دهد.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام
  می خواستم بدانم که ایا تنها مشکل شهر ما فقط همین. تغییر نام باغ ملی بود که دوستان بعد از این همه تفکر به آن پی بردند.

 7. 0

  0

  روابط عمومی هیات رزمندگان اسلام همت کند یک منطقه به سلیقه خودش در لار فضای سبز بسازد. بعد نامگذاری نماید.
  قطعا مردم لار از کار پسندیده ایشان استقبال خواهند کرد، حتما شهرداری و شورای شهر لار و اداره آبفا حمایتهای لازم را مبذول خواهند نمود، مشکل اصلی شهرمان لار کمبود فضای سبز است نه نام!!
  با تشکر از جناب آقای محمودی که دلسوزانه این مقاله را بدور از تعصب با ادبیات شیوای خویش نوشته اند

 8. شیعه گفت:

  0

  0

  حرفتان کاملا متین و بجا بود آقای دکتر.
  چه کنیم که فعلا بعضی ها دارند در مملکت جولان می دهند و حقیقتا تندروانند

 9. لاری گفت:

  0

  0

  ضمن تشکر از نظرات شایسته اقای محمودی باید اذهان داشت که نظر انجناب نظر بسیاری از مردم لار می باشد در تعصبات نباید افراط گری به خرج داد این کارها بیشتر رنگ چاپلوسی دارد تا مذهبی همانطور که فلکه مصدق در شیراز پس از نامهای مختلفی که قبل از انقاب و بعد از انقلاب بر ان نهادند ولی مردم هنوز از ان بنام فلکه مصدق نام میبرند باغ ملی لار هم در نزد مردم لار باغ ملی باقی خواهد ماند بهتر است که در همان باغ ملی کوچک کارهای بزرگ مذهبی انجام گیرد چه لزومی دارد که نام انرا تغییر دهند

 10. بهادر گفت:

  0

  0

  باسلام خدمت برادر عزیزودانشمندم . بسیارممنونم بابت این دلنوشته ی زیبایتان . دلنوشته چون بطور یقین حرف دل اکثرمردم لار خواهد بود . چندروز قبل که ازکنارباغ ملی رو میشدم این تغییرنامو دیدم . هنوز هم مانده ام که علت این تغییر چه بود و انگیزه چیست . ارادت به اهل بیت باخون و پوست ما لارستانیا عجین شده و دراین راه همیشه پیشقدم بودن و ای کاش بقول برادر بزرگمون که فرمودن هیئت رزندگان اسلام کاش جهت گسترش فضای سبز نسبت به ایجاد فضای سبز جدیدی باهمین نام مقدس اقدام می نمودن. به هرحال سپاسگزارتونم بابت این نوشته و ان شالله تلنگری باشد تا ….. ..

 11. بهار نارنج گفت:

  0

  0

  تا هنوز خیلی کسی نفهمیده اسمشو برگردونید. بخدا […] میشیم. یا فاطمه خودت کمک کن

 12. لارستانی گفت:

  0

  0

  وای بر شما تفرقه افکنان. وای بر شما. چطور میخواهید جواب این مردم را بدهید
  و در قیامت جواب خدا را

 13. شهروند گفت:

  0

  0

  باتشکر از جناب محمودی. حقا که خوب گفتی . این نامگذاری مرابسیار متعجب کرد و به این فکر انداخت که فکر تغییر این نام از طرف چه کسی یا کسانی بوده است شورای محترم شهری که مدام دم از احیای لار و لارستان میزند در این خصوص یعنی حذف نام قدیمی باغ ملی چه سودی خواهند برد . مطمئن باشید مردم عکس العمل نشان داده و در انتخابات بعدی جبران خواهند کرد.

 14. بابک گفت:

  0

  0

  بسیار بجا نوشته شده امیدوارم گوش شنوا باشد

 15. معلم گفت:

  0

  0

  هر دم از این باغ بری می رسد
  تازه تر از تازه تری می رسد

 16. دريا گفت:

  0

  0

  سلام.اتفاقانام باغ ملى بوستان فدک شده على الظاهر نه باغ فدک.بنرى که نصب شده نوشته اونقدرهم بدنيست که شلوغش ميکنيد.خيلى هم زيباست کسى نميتونه ببينه به اسمش نگاه نکنه

 17. امين گفت:

  0

  0

  آقاى كامجو تو شوراى شهر لطف كنن اين آثار قديمى وباغ ملى رو به همين نام حفظش كنن وبهش برسن وهمه ساله جشن حضرت زهرا س رو اونجا بگيرن آخه حيفه تغيير نام بشه از كوچيكى ىادمونه كه ميگفتن باغ ملى !!!!!

 18. نادر گفت:

  0

  0

  در شهری که دو روز از عزای حضرت زهرا نگذشته سلطان تقلید صدا و افکت رو دعوت می کنند و کنار بنرهای عزاداری بنر جشن رو بالا می برند اول باید اینها درست بشه نه اسم یک مکان مثل باغ ملی عوض بشه.
  بعضیها اعتقادشون سسته ما اسم مکانها رو عوض می کنیم یعنی باز هم نمایشی کار کردن و به صورت مسئله پرداختن!

 19. شهر گفت:

  0

  0

  کاش بجای کاری که امتحانش را در تمام شهرها پس داده و البته جواب نداده.
  یک باغ بزرگ دیگه با امکانات عالی می ساختن، و زحمت ساختش را هم دوستان دغدغه دار میکشیدن که یادگاری نیز برای خودشان بجا میذاشتن.

 20. شهر گفت:

  0

  0

  یک نمونه واضح و نزدیک همین تغییر نام خیابان های شیراز است. الان بیش از سی سال و به درازای تغییر یک نسل از تغییرات نام خیابان های شیراز میگذرد، اما دو تا شیرازی هم نمیتونیم پیدا کنیم که به خیابان داریوش بگه: توحید، یا به میدان ستاد. بگه: امام حسین، یا به میدان فخرآباد بگه: امام حسن، یا به میدان شهرداری بگه: شهدا…. به هر حال استفاده از تجربه ی دیگران، بد نیست. نام باغ ملی بسیار زیبنده و بجا و ماندگار است.

 21. حمید گفت:

  0

  0

  فارس و ترک و لر و بلوچ و شیعه و سنی و ارمنی و زرتشتی و …. همه با هم زیر یک پرچم داریم زندگی می کنیم واما همه “ملیت” مون یکیه.و در این شرایط خطیر که کشورهای پیرامون باهاش دست به گریبانن مسولین باید هرچه بیشتر بر جنبه های مشترک تاکید کنند . مسلما نام هر مکانی هویت تاریخی خودش رو داره و مردمان زیادی حول اون هویت با هم خاطرات مشترک دارند و تغیر نام اون رو از هویتش تهی می کنه … مگر اینکه عده ای از مسیولین ، به قیمت از بین بردن هویت شهری که طی سالیان شکل گرفته، بخواهند جلب توجهی بکنند بلکه منافعی عایدشون بشه…

 22. مینا گفت:

  0

  0

  اصلا نیازی نبود که تغییر نام بدند.
  هدف چی بوده؟مسئولینی که تغییر نام میدن لطف کنند و برای مردم هم توضیح بدن این تغییر برای چی بوده.

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  خداییش همین اعضای شورا وقتی میرن تهران میگن بریم خیابان جردن یا میگن بریم خیابان آفریقا یا با جدیدترین نام یعنی نلسون ماندلا اونجا را می شناسند ؟
  همینطور اگر رفتن شیراز میگن بریم فلکه ستاد یا بریم میدان امام حسین ؟
  پس مطمین باشید هیچکس در لار هم بوستان فدک را نمی شناسد !

 24. ناشناس گفت:

  0

  0

  اتفاقا فدک نام خیلی قشنگی هست ناخودآگاه بانام فدک شما باع و بوستان تو دهنتون میاد
  الا شما حضرات بانام فدک مشکل دارید یا مکانش..
  تمام شهرهابنا اتفاقات نروزنام خیابان و بلوار وبوستانش عوض میشه.خب بعد از مدتی تو ذهن ملت
  ا میفته.
  خوبه که شهرمون جز کلانشهرها نیست که هرساعت میان نام خیابون وبلوار و … عوض میگنن
  وگرنه دیگه چی میگفتید
  کوتاه فکری تا این حد ……

 25. محمد گفت:

  0

  0

  مشکل مردم الان نام های باغ و اماکن هست؟؟؟!!!برید یه کاری برای شهر کنید والا

 26. دوست گفت:

  0

  0

  آقای محمودی سلام ، میخواستم بدونم آیا وقت آن نرسیده که از تغییر نام میدان امام حسین(ع) به میدان طاوس مطلبی بنویسید تا مسئولین بدانند …

 27. عارف رفیعی گفت:

  0

  0

  تحلیل زیبایی بود

 28. امين گفت:

  0

  0

  آقاىون شوراى شهر سلام : اينو بدونيد اولا فدك فاطمه زهرا خيلى خيلى بالاتر از ايناس بعدشم زيبندش نيس با تغيير يه نام خودشم راضى نميشه به اين وضع كه ملت ناراحت باشن ،يه فدك در شأنش بسازين نگين بودجه نيس خودش كمك ميكنه مطمئن باشين …

 29. طلبه ی شیعه گفت:

  0

  0

  سپاسگذارم از شما فرهیخته ی عزیز ونیز از اینکه وحدت شیعه وسنی اینقدر براتون مهمه آفرین می بینم که در این راه تنها نیستم تاریخ تغییر برخی نامها هم بسیار قابل استفاده بود وزحمت کشیده بودید امید است که آقایان برای مردم ارزش بیشتری قائل بشن

 30. امىن گفت:

  0

  0

  سلام :حالا كه تابلو زدين بياين تو پرانتز ملى هم اضافش كنيد تا همه راضى بشن

 31. سحر گفت:

  0

  0

  ممنون از مطلب خوبتون. امیدوارم اعضای محترم شورا به فکر کارهای بزرگ تر باشن برای شهر. ورودی شهر از طرف جهرم رو برید با شهرداری و دوستان همفکر کنید درست کنید به جای این کارها.

 32. ناشناس گفت:

  0

  0

  شورای شهر زحمت بکشد یک باغ خوب وعالی بسازد و نامش فدک بگذارد ،بالاخره شورا و شهرداری خواستند خودی نشان دهند ،خیرتان پیشکش ،شرمرسانید

 33. زهرا گفت:

  0

  0

  با مسایلی که حالت نوستالژی و ملی و سنتی برای مردم داره نباید به راحتی نزدیک شد چون نتیجه عکس داره. شما با این کار بین مردم متحد منطقه
  تفرقه ایجاد کردید شما که نمیتونید در همه امور مردم دخالت کنید

 34. . گفت:

  0

  0

  تغییر نام توی یک شهر شیعه چه ربطی به وحدت شیعه و سنی داره ، اگر اینجور که شما میگی پس توی شهر های اطراف، برادران اهل سنت هم اسمی از نماد های خودشون نیارند که باعث وحدت شکنی میشه، این که نشد حرف منطقی!!!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آخه فدک ماجرایی داره که اگه شما بری عقاید شیعه رو دربارش بخونی می فهمی که می تونه تفرقه انگیز باشه

 35. احسان گفت:

  0

  0

  وای بر این کارای تفرقه انگیز.
  آخه یکی نیست بگه مگه نه اینه که این کار باعث تفرقه میشه ولاغیر.
  مگه سال ۹۴ سال همدلی و همزبانی نیست؟ پس چرا شماها خلاف این کار عمل کردین؟

 36. ناشناس گفت:

  0

  0

  الحق که لاری ها لایق هیچ چیزی نیستند برید با این کاراتون اسم فدک قشنگه باغ نساط چیه

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اگه هر اسمی رو می شه با اسمی که قشنگتره عوض کرد شما هم برو واسم خودت یا یکی از نزدیکانت رو(جسارت نمی کنم مثل فرزند همسر برادر یا…)همینکه یک اسم قشنگتر دیدی عوض کن تا بدونی اهمیت یک اسم فقط به خاطر قشنگیش نیست

  • 0

   0

   خواننده گرامی که این نظر را نوشتید نخست اینکه باغی که مد نظر بوده جهت تعویض نام باغ ملی لار بوده نه باغ نساط. دوم اینکه باغ نساط نه و باغ نشاط و سوم اینکه از نوع ادبیات جنابعالی مشخصه که شما لاری نیستید و به هدف ایجاد تفرقه این نظر را نوشتید. چهارم اینکه ما کلمه فدک که نام باغ اهدایی حضرت محمد(ص) به حضرت فاطمه زهرا (ع) هست هیچ مشکلی نداریم. مشکل تغییر بی مورد و بی دلیل یک مکان تاریخی که ماندگار در یاد و خاطره عمومی مردم لارستان است مشکل داریم، در اینکه کار اساسی صورت نمیگیرد مشکل داریم، در اینکه سرانه فضای سبز برای شهروندان کمتر از حد متعارف است مشکل داریم.همانطور که قبلا نیز پیشنهاد دادم چه اشکال دارد باغی جدید و بزرگتر از باغ ملی احداث شود بنام مبارک فدک، تا ارزش این نام بیشتر و بهتر شود.

 37. امين گفت:

  0

  0

  قربان حضرت فاطمه س ىه باغ قشنگ و قيمتى واسش درست كنيد اين كه مفتى هس از زمان اند بوده بازم بايد باشه ،لاره چى فكر كردين هنوز تازه فاميلى جانيفتاده مثلأ ميگن اصغر […] ببينيد فاميليشو نميگن مردم يا ميگن بركه سيد جعفر بنابراين هركارى كنيد بازم ميگن باغ ملى مثل هنوز ميگن خيابان گردان اگه راس ميگين عوضش كنيد همىشه همونه!!!!!!!!!

 38. mohpas76 گفت:

  0

  0

  واقعا براتون متاسفم دستی دستی دارین شهرتون رو از بین میبرید
  این درستش نیست باغ ملی که همه لار باهاش خاطره دارن رو دارید به دست فراموشی میسپرید

 39. تدبیری گفت:

  0

  0

  با سلام.
  لطفاً این مطلب رو حتما در ج کنید.
  و به هیچ عنوان هم نترسید
  فکر کنم شعار شما قانون مداری باشه!
  سیر تغییر نام باغ ملی آیا یک سیر و روند قانونی بوده؟
  نظر منتخبین مردم در شورای شهر چه بوده؟
  جایگاه احترام به مردمی که به این منتخبین رای داده اند در اعتراضات شما چیست؟
  این مطالب و موضع گیری شما بادیگر شعارهایی که در این سایت میدهید چقدر در تضاد است؟
  در شهر شیعه نشین ما اسامی مقدسی دیگر هم هست آیا ایجاد اختلاف میکند؟
  ببخشید ما چند شعبه شیرینی سرای فدک در لار داریم؟
  چرا آن زمان این مطلب به ذهنتان نرسید که وجود این نام برفروشگاهی آنهم در برابر دیده ی همگان ایجاد اختلاف می کند؟
  مشکل برادران شیعه و غیر شیعه برسر مسئله باغ فدك يك مسئله ي اعتقادي
  آیا پرداختن به اعتقادات خود و احترام به عقاید طرف مقابل به معنی اختلاف و ضد وحدت است؟

  مثلا اگر درشهری که برداران اهل سنت حضور دارند میدان، باغ و…بنام امام شافعی باشد به معنای برهم زدن وحدت است؟
  ببخشید قلم شما آن زمان در چه جوهر دانی بود؟

  لطفی کنید و تاریخچه ی این باغ و اتفاقاتی که در آن می افتاده هم برای مردم بگوید حداقل برای پیرانمان یاد آوری کنید.

  بنظرم مردم خود می توانند قضاوت کنند.

  • علی گفت:

   0

   0

   سلام دوست عزیز. حرفای شما کاملا درست. اینکه ما شعبه شیرینی فدک داریم اینکه در خور
   میدان امام شافعی هست و خیلی مثالهای دیگه. ولی نباید فراموش کرد که اینجاها از اول اسمشون به همین نامها بوده ولی باغ ملی از اول باغ ملی بوده نه باغ فدک و همین امر باعث تفرقه میشه

  • لاری گفت:

   0

   0

   اگر میدانی شافعی بنامند یا فروشگاهی را فدک تغییر نامی انجام نگرفته همچنین که اگر بوستانی بسازند به نام فدک مردم از ان استقبال خواهند کرد نه اینکه باغ ملی با قدمت بیش از صد سال تغییر نام دهند

 40. جان فدای اهل بیت گفت:

  0

  0

  بایستی در هرشهر ایران بهترین وبزرگترین وزیباترین باغ را به نام فدک کنند ما هرچه داریم از اهل بیت بخصوص حضرت زهرا (س) است اگر دنیا پا برجا است به خاطر حضرت زهرا است آنهای که اهل بیت ندارند آنهایی که زهرا ندارند در آخرت به که متوسل می شوند باغ ملی بسیار کوچک است باغی را به نام فدک کنید که چند برابر بزرگتر زیبا تر از باغ ملی با شد

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ای کاش می رفتید تحقیق می کردید تا بدانید اهل بیت فقط مال شما نیستند به جای اینکه دنبال حرفهای دیگران راه بیفتید

 41. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر واقعاّ عاشق اهل بیت هستین : کسانی که از عشق دم می زنند چرا بین ما رابهم می زنند؟

 42. شهاب گفت:

  0

  0

  سلام

  من واقعا نميدونم چي کم شده از بعضي افراد تندرو که البته خودشونو روشن فکر ميدونن با عوض شدن اسم باغ ملي به باغ فدک
  ناراحتين؟آب يخ بخوريد

 43. ناشناس گفت:

  0

  0

  ببخشید آقا شهاب می شه لطفا تند رو وروشنفکر روبرای ما تعریف کنید

 44. ناشناس گفت:

  0

  0

  اون وقتی که یک عده ای به تحریک یه بنده خدایی عکس دخترای تیم چمران رو توی تابلوی اعلانات شهر آتیش زدن باید فکرش رو می کردن که یک روزی مردم اسمشونو می گذارن تندرو . تندرو کسانی هستن که فقط تا نوک بینیشونو می بینن بدون فکریک کاری می کنن که باید هزار تا عاقل بیان درستش کنن تاوان ندونم کاریشون هم باید همیشه مردم بپردازن تندرو کسیه که هیچ ارزشی برای عقاید دیگران قائل نیست حتی اگر کاراش به ضرر شهر خودش هم باشه براش مهم نیست بابا شما دیگه چقدر رو دارین نکته ی خنده دارش اینه که فکر می کنید از داعش و طالبان خیلی بهترین توی افغانستان یک زن بدبختی رو آتیش زدن بعد ریختن توی خیابون که چرا دولت اجازه نمی ده بازم ازین کارا بکنیم بابا یکی جلوی اینا رو بگیره تا بیشتر از این به شهرمون ضربه نزدن

 45. بچ مَلَ گفت:

  0

  0

  ببم وخته که اوندی چندتا آدم ….. تو شورای شهروتو که انگار که قحط اُ رجال اندسن اَمی وختی فاتجه ی لار توخند . بعضیا که شو اشناسم اسموشو ندارم حاظر نیسن یک قدم مثبت بره لار واسین د[…] . آلا ارچی توی اتک سر خوتو بزنی سزاتوی.

 46. باج! گفت:

  0

  0

  من فکر کردم به سفارش آقای عادلی قنادی فدک این تغییر نام صورت گرفته! تو شهر هم همه جا بنر مقام اول زده بود گفتم شاید شورا رو هم راضی کرده!

 47. مهر دوست گفت:

  0

  0

  وقتی این همه مخالفت مردم رو با شورا می بینم خوشحال می شم که این همه مردم لار طرفدار وحدت لارستانن شورا هم باید نشون بده طرف مردمه

 48. ناشناس گفت:

  0

  0

  بِچِ مَه لَه برادرِ مَه تقصیرِ مردمِ لار نی تقصیرِ تعصبو نادونیه که هم اَما گرفتارُشَم هم شما

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان