میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 سپتامبر 2014 ساعت 12:54 ق.ظ سرویس:آفتاب, عناوین اصلی 15 دیدگاه 5,118 بازدید

از تب داغ «قيصر» تا «مهوه» لاريِ اشعار «بواسحاق اطعمه»!

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار

از تب داغ «قيصر» تا «مهوه» لاريِ اشعار «بواسحاق اطعمه»!

همچون تمام سه شنبه هاي گذشته، سه شنبه ۱۱ شهريور نيز گالري فرهنگسراي مرتضوي ميزبان اعضاي انجمن شعر آفتاب لار بود. شاعران در اين هفته نيز از ساعت ۹ شب كار خود را آغاز كردند. جلسه را راحيل ناموران با خواندن شعري از مهتاب يغما آغاز كرد.

رديف و قافيه به تنهايي شعرساز نيستند

پس از او خليل روئينا ابتدا توضيحاتي درباره شب شعر كورده ارائه كرد. مراسمي كه چند شب قبل آن در كورده برگزار شد و تعدادي از شاعران آفتاب در آن شعر خواندند و ايمان خرم بخت و ايمان سقايي نيز چند قطعه آهنگ اجرا كردند.

سپس حميد منشي خبر از شب شعري به مناسبت ميلاد باسعادت امام رضا (ع) در سالن همايش هاي سازمان تبليغات اسلامي لارستان داد كه قرار است شنبه ۱۵ شهريور برگزار شود.

1

فرزاد قناعت پور هم به برنامه بزرگداشت شاه چراغ در شيراز اشاره كرد و گفت قرار بوده شاعران مطرحي مثل هرمز علي پور و ابوالفضل پاشا در آن شركت كنند. پس از آن خانم اسلام زاده به قرائت ترانه اي اين بار از خودش پرداخت. قناعت پور به همين بهانه برخي تفاوت هاي نظم و نثر را برشمرد و گفت: در نظم، عمق و تخيلي نيست و كارهاي زباني در سطح انجام مي شود و تنها موسيقي و رديف و قافيه دارند كه اينها ذاتا شعرساز نيستند. او سپس درباره ترانه اسلام زاده گفت: معتقدم انرژي شما تعادل ندارد يعني نوعي احساسات گرايي باعث شده از جنبه هاي ديگر مثل تخيل فاصله بگيريد. سپس منشي به تحسين شاعر پرداخت و ترانه او را به عنوان اولين تجربه شاعر قابل قبول دانست و اضافه كرد: اتفاقا تعداد ترانه سراهاي انجمن كم است و اميدوارم خانم اسلام زاده در اين قالب تلاش كنند و ادامه دهند. فاطمه محسن پور هم به تنهايي موجود در ترانه اشاره كرد و از پارادوكسيكال بودن آن گفت.

در ادامه جلسه يكي ديگر از خانم هاي اسلام زاده شعري از قيصر امين پور خواند. در همين حين دكتر اسدالله نوروزي به همراه محمد فياض پور وارد انجمن شدند. نوروزي همان ابتدا از تعداد زياد حاضران و علاقه مندان به شعر در انجمن اظهار خوشحالي كرد و البته اضافه كرد: اميدوارم كيفيت اشعار هم بالاتر رفته باشد.

مشيري، سعدي شعر نيمايي است

سپس خانم پرتو شعري از فريدون مشيري خواند. قناعت پور به همين بهانه پرسشي از دكتر نوروزي پرسيد كه چگونه است امثال فريدون مشيري كه ذهني كاملا كلاسيك دارند از قالب نيمايي استفاده مي كنند؟!

دكتر نوروزي چنين پاسخ داد: مشيري سعدي شعر نيمايي است! او البته در بين شاعران شعر نيمايي جايگاهي ندارد اما معتقدم اگر امثال مشيري و سيمين نبودند شعر نيمايي اينقدر عمومي نمي شد. انصاف اين است كه زلالي زبان مشيري را فراموش نكنيم. حال اينكه چرا در شعر نيمايي همچنان از نُرم سنتي استفاده مي كند فكر مي كنم تعمد دارد. آنچه مسلم است آنكه مشيري و سايه و… بهترين متصل كننده شعر سنتي به امروز هستند.

مهدي سهيلي همه كاره بود و هيچ كاره!

سپس دومين خانم پرتو، خانم حاجي زاده و مشتاقي از قيصر امين پور و مهدي سهيلي شعري خواندند. با آمدن نام سهيلي، خليل روئينا پرسيد به نظر جمع چرا او با داشتن اينهمه شعر خوب اما حضور پر رنگي در شعر ايران ندارد؟

دكتر نوروزي ضمن بيان اين موضوع كه دوست ندارد زياد صحبت كند و آمده شعر اعضاي انجمن را بشنود گفت: سهيلي به سهم خود به ادبيات كشور خدمت كرد اما ديدگاهي خاص داشت و مثلا زماني كه در راديو بود كسي را راه نمي داد البته همين بلا را بعدها عده اي سر او درآوردند. فياض پور گفت: البته زياده گويي سهيلي هم در اين موضوع تاثير داشته است. نوروزي ادامه داد: او در شاعري قوي نبود اما باذوق بود و در واقع همه كاره و هيچ كاره بود و پراكنده كاري او نيز باعث شد تا در شعر ايران ماندگار نشود. فياض پور اضافه كرد: او در عقايد خود نيز زياد ثباتي نداشت و زماني مذهبي محض بود و زماني ديگر طوري ديگر.

دستگاه تبليغات سبب مي شود به برخي شاعران توجه بيشتري شود

همين موضوع باعث شد تا دكتر نوروزي يكي از آسيب هاي جدي حوزه ادبيات يعني متاثر شدن مردم از دستگاه هاي تبليغاتي را تذكر دهد. او گفت: ببينيد همين امشب چندين نفر از مرحوم قيصر امين پور شعر خواندند؛ شاعر عزيزي كه خود من بيش از ۲۰ سال با او رفاقت داشتم اما ما قوي تر از او شفيعي كدكني را داريم اما اين دستگاه هاي تبليغاتي هستند كه باعث مي شود به آدم ها و شاعراني خاص توجه بيشتري كنيم.

2

پس از آن تعدادي از حاضران شعر نخواندند اما خود را معرفي كردند: خانم ها ايزدخواه، زرنگار، دو خواهر با فاميل رحيمي نژاد و آقاي زارعي. سپس صادق اخضري دو شعر خواند كه خليل روئينا به عدم جذابيت وزن آن اشاره كرد و گفت: وزن سنگيني بود و اگر شعر در مصراع هاي فرد خود هم قافيه باشد وزن جذاب تري پيدا مي كند.

در ادامه جلسه عليرضا جمشيدي شعري خواند و عنوان شاعر را قيصر امين پور عنوان كرد. دكتر نوروزي سريعا موضع گرفت و گفت مطمئنم اين شعر از قيصر نيست و جمشيدي گفت شعر را از شبكه هاي اجتماعي با عنوان قيصر گرفته است. نوروزي بلافاصله تاكيد كرد: خواهش مي كنم اگر مي خواهيد شعري را از كسي در اين شبكه ها بگذاريد حتما موخذ آن را ذكر كنيد تا اينگونه مشكلات پيش نيايد.

«مهوه» لاري در قرن ۸ و در اشعار «اطعمه» آمده است!

سپس جعفر روئينا شعري درباره تورم و گراني خواند و بحث پس از آن به بواسحاق اطعمه رسيد. دكتر نوروزي نكته جالبي درباره اين شاعر هم عصر حافظ گفت كه نام خيلي از اغذيه ها را در اشعار خود مي آورد و تاكيد كرد در اين بين نام «مهوه» نيز در اشعار ادعمه آمده است و شاعر دقيقا آن را به مردم لار نسبت مي دهد.

در ادامه جلسه حسين زارع شعري از خودش خواند. اجراي او را تقريبا همه تحسين كردند اما از حشو يكي از مصرع ها و استفاده از «ب» تزئين در برخي افعال انتقاد شد.

نام «كاريكلماتور» را شاملو ابداع كرد

سپس آقاي اسلام زاده ضمن تبريك روز دختر و ميلاد امام رضا (ع) و شاه چراغ يك قطعه ادبي خواند و گفت از حسين پناهي است. پس از او اكبر زائري چند طرح يا كاريكلماتور خواند. دكتر نوروزي گفت: حتما به سراغ كاريكلماتورهاي پرويز شاپور برويد. وي افزود مبدأ اين كارها اوست و البته نام كاريكلماتور را احمد شاملو به زيبايي انتخاب كرده است.

در ادامه جلسه به دليل اتمام وقت، آقايان محمدي، قناتي و كياني خيلي سريع اشعار خود را خواندند تا نوبت به فاطمه محسن پور رسيد و باز هم شعري بحث برانگيز خواند. فياض پور آن را نوعي لف و نشر دانست. منشي به آنچه انديشه محض بدون شاعرانگي خواند انتقاد كرد و قناعت پور به محدود بودن فضاي تخيل براي مخاطب اشاره كرد.

دكتر نوروزي با توجه به پايان وقت جلسه از مرحوم دكتر كاتوزيان نام برد و ياد او را گرامي داشت و گفت: همانطور كه سيمين در شعر محترم است مرحوم كاتوزيان در حقوق و دعا كنيم از اين ستاره ها باز هم داشته باشيم و قدر ستاره هاي زنده را هم بشناسيم. در پايان نيز خليل روئينا چند رباعي خواند.


15 نظر

 1. دوست گفت:

  0

  0

  گزارش ، پایان خوبی نداشت .دفعه های پیش بهتر بود.
  اما حق میدهم با این حجم گفت و گو ها واقعا انتخاب آنها مشکل است. اما باید همیشه به پایان خوب حتی بیشتر ازآغاز خوب توجه داشت.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  با این سطح مطالعه ی ما لاری ها توقع بیشتری هم نباید از شعر و شاعری و شاعر شناسی داشته باشیم،چیزی به معلوماتمون اضافه نمیکنیم دیگه جامعه که جای خود
  فقط چار تا کلمه ی قلنبه سلنبه حفظ میکنیم و میکوبیم توی سر بقیه
  حسین پناهی مال یه روستای یاسوج بود ولی شعراش اگه عالمگیر نشده حداقل ایرانگیر شده،هر چند توی لار کسی زیاد باهاش آشنایی نداره،البته از کی آشنایی دارن که با این یکی آشنایی داشته باشن،ضمنا این یک نمونش بود،هزاران شاعر از قدیم و جدید داریم ولی کو آدم اهل مطالعه،همش ادعا
  البته خود من هم نخوندم و خیلی وقت نیست که فهمیدم باید بخونم،فقط باز جای شکرش باقیه که میدانم که نمیدانم،امیدوارم بقیه هم به خودشون بیان و اگه خودشون توانش رو ندارن حداقل نسلهای بعد رو به این سمت سوق بدن
  والّا این استان لارستان یه آدم معروف نداره که یه گلی به سر هنر و ادبیات ایران و دنیا زده باشه و یه کار نو توی دنیا یا ایران کرده باشه
  کی میخوایم به خودمون بیایم

 3. دهقانی گفت:

  0

  0

  درودوسلام به یاران افتابی…..
  دوست ناشناس لطفا جانب انصاف را رعایت کنید اگر
  تاکنون کسی ازلار بدان شهرت درخورتوجه نرسیده ولی حداقل درتاریخ معاصر ولی منتظرباشید

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آره عزیزم
   انشاالله منتظر می مونیم تا ظهور آقا امام زمان،اونموقع به شهرت میرسیم
   البته جمله ی آخرتون نامفهومه برادر یا خواهر

 4. ... گفت:

  0

  0

  چرا این هفته موسیقی نبود؟

 5. لامرد گفت:

  0

  0

  چی میگید شما برای خودتون جمع شدید قصه می بافید.لامرد یه شاعر داره که خانم سیمین دانشور اون رو از ۲ شاعر برتر کشور دونسته ما هیچی نمیگیم بعد شما دور خودتون جمع شدید حرف از تاریخ میزنید.حالا یه مدیر کل در سطح استانی هم دارید دیگه تو آسمون هایید کی شما رو رو زمین پیدا میکه

  • هیچکس گفت:

   0

   0

   از کی تا حالا خانم سیمین دانشور شاعر شده؟
   لطفا اسم شاعر شهرتون رو با رسم شکل نشان دهید

 6. احمد (لامرد) گفت:

  0

  0

  آقای بوق من نگفتم شاعره.لطفا یه مرتبه دیگه مطالعه بفرمایید.آقای خلیل ذکاوت

 7. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  سلام دوستان

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  با این سطح ادب لامردی ها باید هم جزء دو شاعر برتر کشور باشن

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  حضزت آقای لاری
  بقیه که رفتن ادبیات خوندن و شدن استاد ادبیات چه گلی به سر تو و این شهر زدن؟
  آخر ای خفته سر از خواب جهالت بردار

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  لامردی!
  شاعر برتر یک کشور رو مردمش تعیین میکنن نه خانم دانشور
  سعدی و حافظ رو خانم دانشور به عنوان شاعر برتر انتخاب نکرده
  اینقدر […] دارین که تا یکی بهتون توجه میکنه […]

  • لامرد گفت:

   0

   0

   اولا شما رو که نه مردم تعیین کردن نه خانم دانشور
   دوما معلومه که هر کسی رو که خانم دانشور انتخاب کنه حتما یه ویژگی خاصی داشته
   سوما ایشون چند دفعه به حضور مقلم معظم رهبری حاضر شدند و شعرخوانی کردند
   چهارما ایشون خیلی ساده بین مردم زندگی میکنه و مثل بعضی ها خوشو رو بالا نمیبینه
   افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است آقایون لاری
   ما کار میکنیم و هیچی نمیگیم و شما کاری نمیکنید و ساکت هم نمیشید

 11. لامرد گفت:

  0

  0

  نه که شما رو مردم تعیین کردن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان