میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 مارس 2020 ساعت 10:26 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما یک دیدگاه 430 بازدید

از تخریب یکی دیگر بناهای زیبای تاریخی لارستان جلوگیری کنید

از تخریب یکی دیگر بناهای زیبای تاریخی لارستان جلوگیری کنید

صمد کامجو: مدرسه فردوسی سابق یا به قول لاری ها مدرسه زیر بانک، در شهرقدیم لار و محله آب فروشان، مجاور ضلع شمالی بازار قیصریه و رو به روی برکه آب فروشان واقع شده است.

این خانه که زمانی یکی از سه کاخ زیبا و بزرگ قدیم لار محسوب می شده و اغلب، صاحب منصبان حکومتی در آن زندگی می کرده اند، خانه ای است چهار فصل و یکی از بزرگترین منازل تاریخی لارستان که با معماری کم نظیری سال های متمادی است با قهر طبیعت دست و پنجه نرم می کند.

این خانه در واقع یکی از اولین مدارس لارستان نیز محسوب می شود و بعدها به دبیرستان صحبت لاری تغییر نام داده است. این خانه مدتی نیز دادگاه لارستان بود و در دهه اول ماه محرم محل ختم دسته جات حیدری و نعمتی بوده و مردم لارستان خاطرات اجتماعی، فرهنگی، مذهبی زیادی از این مکان دارند.

این مکان تاریخی که هم اکنون در تملک بخش خصوصی است سال های متمادی است که مورد توجه مسئولین ذی ربط شهر و شهرستان نبوده؛ اما با توجه به اینکه در بهترین مکان شهر واقع شده است در صورت تعمیر و مرمت می تواند یکی از مراکز مهم گردشگری لار باشد.

انجمن دوست داران میراث فرهنگی لارستان، تشکل لارستان بیدار و میراث دوستان از مسئولین ذی ربط و مالکین این خانه درخواست دارند که در جهت حفظ این بنا اقدام نمایند تا مبادا این خانه نیز همانند سایر خانه های تاریخی تخریب و اثری از آن باقی نماند. چرا که آیندگان ما را در قبال حفظ میراث فرهنگی لارستان مسئول خواهند دانست. با سپاس از بذل توجه مردم و مسئولان دوستدار میراث فرهنگی لارستان.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    فکری برای سه تا کارونسرا هم بکنید که دیگر چیزی ازش نمانده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان