میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 فوریه 2019 ساعت 7:53 ب.ظ سرویس:اجتماعی 10 دیدگاه 715 بازدید

از دیوان شعر «جذبه موسوی» در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد/ «موسوی لاریِ» اصلاح طلب و «بروجردی» اصولگرا از شخصیت برجسته مرحوم آیت اللهی گفتند

از دیوان شعر «جذبه موسوی» در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد/ «موسوی لاریِ» اصلاح طلب و «بروجردی» اصولگرا از شخصیت برجسته مرحوم آیت اللهی گفتند

آئین رونمایی از دیوان شعر «جذبه موسوی» و نسخه های خطی نفیس آیت الله سیدعبدالعلی آیت اللهی چهارشنبه دهم بهمن ماه امسال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.

در این مراسم که به همت «حسین صبورایی» شهردار اسبق لار تدارک دیده شده بود، سید محمدحسین و سیدمحمدحسن آیت اللهی فرزندان مرحوم آیت الله آیت اللهی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات، علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ويژه لارستان، شهردار و رئیس شورای شهر لار و جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر، شاعران و تعدادی از لارستانی های مقیم تهران حضور داشتند.

صبورایی: در شناخت کامل این پیر فرزانه راهی دراز پیش رو داریم

حسین صبورایی دبیر آئین رونمایی از دیوان شعر «جذبه موسوی» نخستین سخنران این مراسم بود که ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در سخنانی کوتاه از ضرورت تبیین و انتشار اندیشه ها، تالیفات، اشعار و خط نوشت های مرحوم آیت الله آیت اللهی گفت.

وی در این باره تصریح کرد: آثار ارزشمند بسیار زیادی از مرحوم آیت الله آیت اللهی به رشته تحریر درآمده که بخش کوچکی از آنها را گردآوری کرده ایم و هنوز در شناخت کامل و انتشار آثار آن پیر فرزانه راهی دراز پیش رو داریم.

موسوی لاری: مرحوم آیت اللهی به جایگاه ها اهمیت داد نه جایگاه ها به وی

عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات دومین سخنران این مراسم بود. وی ابتدا گفت: لازم است پیش از هرچیز از دوستی که این مراسم را تدارک دیده است قدردانی کنم چراکه قدردانی شایسته از مرحوم آیت الله آیت اللهی در توان بنده نیست.

وی سپس تصریح کرد: فکر می کنم آیت الله آیت اللهی جزو نادر مردانی است که در زمان حیات توانست خود را بدون تبلیغ معرفی کند.

وی افزود: آیت الله آیت اللهی آنقدر آراستگی به صورت طبیعی داشت که هر کس یکبار او را دیده بود این موضوع برایش قابل فهم بود.

موسوی لاری بیان کرد: او انسانی فرهیخته، عالمی عامل، فرهیخته ای فرزانه، فقیهی فیلسوف، فیلسوفی عارف، عارفی شاعر، شاعری هنرمند بود.

وی اظهار کرد: در زمانی که در دولت حضور داشتم هر زمان فرصتی به دست می آمد به خدمت او می رفتم و از محضرش استفاده می کردم و لحظاتی که با او داشتم از شیرین ترین لحظات برای من بود.

موسوی لاری گفت: کسانی که در مسند خطابه امام جمعه قرار می گیرند به واسطه چند خطی که از مقام معظم رهبری دریافت می کنند، ویژگی و جایگاهی دارند که باقی مردم از آن برخوردار نیستند. اما به عقیده من آیت الله آیت اللهی علاوه بر این ویژگی به جایگاه نماز جمعه اهمیت داده است و درکل این جایگاه ها نبودند که به مرحوم آیت اللهی اهمیت می دادند بلکه برعکس ایشان با شخصیت والای خود به جایگاه ها اهمیت بخشیده بودند.

موسوی لاری ادامه داد: او در منطقه لارستان همیشه با لفظ آقا خطاب می شد چراکه با دیگران با آقایی برخورد می کرد.

او افزود: آیت الله آیت اللهی با ضمیر روشن آنچنان با نسل جدید خوب ارتباط برقرار می کرد که گویی با آن ها هم نسل است.

بروجردی: آیت الله آیت اللهی با مردم و برای مردم بودند

در ادامه این نشست علاءالدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد در مجلس درباره ویژگی های شخصیت آیت الله آیت اللهی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین ویژگی های او مردمی بودن بود افزود: زلزله سنگین و خسارت باری در سال ۱۳۳۹ منطقه لارستان را درگیر کرد. پس از این رخداد تلخ بسیاری به آیت الله آیت اللهی گفتند که ممکن از در اثر پس لرزه ها اتفاق ناگواری برای شما رخ دهد و بهتر است در اینجا نمانید؛ اما ایشان گفت می خواهم در کنار مردم باشم و منطقه را ترک نکرد.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس ادامه داد: یک دوره که او برای عمل جراحی قلب به تهران آمده بود، مقام معظم رهبری به عیادت آمدند. زمانی که آیت الله آیت اللهی متوجه حضور رهبر انقلاب شد با حال وخیم به استقبال ایشان رفت و این موضوع را بر خود واجب می دانست.

او افزود: مقام معظم رهبری در آن دیدار به او گفتند «در تهران بمان و کمی استراحت کن» اما آیت الله آیت اللهی به رهبری گفت «من بدون مردم نمی توانم زندگی کنم» و به لار بازگشت.

بروجردی با بیان اینکه آیت الله آیت اللهی با مردم و برای مردم زندگی می کرد گفت: عشق و ارادت مردم به او محدود به شیعیان نبود و از برادران اهل سنت هم به او ارادت داشتند و بزرگان اهل سنت لارستان بارها در جلسات مختلف بیان می کردند که «ما بیش از شیعیان به آیت الله آیت اللهی علاقه داریم».

او تاکید کرد: مادیات برای او بی ارزش بود و مناعت طبع بسیار بالایی داشت.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس گفت: با توجه به اینکه عشایر بسیاری هم در منطقه فارس وجود دارد، آن ها هم همیشه علاقه خود را به صورت های مختلف نشان می دادند. ناصر خان قشقایی که یکی از بزرگان ایل قشقایی بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای اعلام همبستگی نزد آیت الله آمد.

او افزود: در سفری که مقام معظم رهبری به فارس داشتند فرمودند «به احترام آقای آیت اللهی به لار می روم». در آن سفر با توجه ازدحام اقشار مختلف مردم برای استقبال، رهبر انقلاب فرمودند که من ایشان را به منزل ببرم. وقتی این بیان رهبری را به آیت الله آیت الهی گفتم، او صراحتا گفت باید برای خوش آمد خدمت ایشان برسم. این در حالی بود که ازدحام جمعیت بسیار زیاد و رفتن به جایگاه استقبال بسیار سخت بود.

بروجردی گفت: سال ۱۳۴۲ و در اوج فشار های رژیم شاه به امام خمینی(ره)، او قصیده انقلابی سرود که در آن هجویاتی به شاه و اطرافیان او وجود داشت.

نماینده مردم در مجلس افزود: او در زمان جنگ تحمیلی هم یکی از محورهای جمع آوری کمک برای رزمندگان بود و حتی چندبار هم به جبهه های جنگ عازم شده بود.

او افزود: تربیت شخصی مانند آیت اللهی در این زمانه بسیار سخت است و این کار سازمان اسناد و کتابخانه ملی که برای این قبیل افراد بزرگداشت برگزار می کند و در برخی موارد هم اسناد باقی مانده از این بزرگان را نگهداری می کند و به دست آیندگان می رساند، قابل تجلیل است.

رونمایی از دیوان شعر «جذبه موسوی»

این مراسم در پایان با رونمایی از دیوان شعر «جذبه موسوی» و با حضور فرزندان آن مرحوم و مسئولان حاضر در نشست همراه بود.

قرائت پیام دکتر الهی قمشه ای توسط خواهر وی، شعر خوانی «منصور پدرام» از شعرای لارستان، اجرای یکی از سروده های مرحوم آیت الله آیت اللهی توسط گروه کُر فرهنگسرای شفق و پخش یک مستند درباره آثار و زندگی مرحوم آیت الله آیت اللهی از دیگر بخش های این مراسم بود.

‘گفتنی است در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی از آثار، خط نوشت های نفیس، مکاتبات و ابزارهای خطاطی آن مرحوم با نام «نگارستان موسوی» برگزار شد.

*به زودی گزارش تصویری اختصاصی سایت آفتاب لارستان از این مراسم را در همین سایت ببینید.

** در تهیه گزارش فوق از متن خبرگزاری مهر نیز استفاده شده است.  


10 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  در این گرانی و گرفتاری قشر ضعیف برگزاری این مراسم چه لزومی داشت؟

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  مشخص هست کاملا سیاسی بوده

 3. ت-ت گفت:

  0

  0

  با سلام متاسفم برای آقای صبورایی که از آقای موسوی لاری در این جلسه دعوت کرده . کسی که در زمان تصدی بر وزارت کشور بجای اینکه حق نمک را بشناسد و لار را استان کند ؛ مهر را شهرستان نمود

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ببخشيد من نميدونم شما از چي ناراحت شدين؟. و هيچ جاي شرح وظايف وزير كشور ، استان كردن زادگاه خود رو ننوشته . حالا فرض بر اين كه ايشون حتي وظيفشون بوده و انجام ندادن دعوت نكردنشون به اين مراسم چه معني داره ؟ اين جور رفتار ها ميون لاريها خيلي زياده متاسفانه

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام کاشکی جناب بروجردی در سال هشتاد وهشت این مشورت را به اقا داده بودند که فقط مصوبه لغو شود نه برگشت اوز وبیرم متاسفانه انزمان مسولان لاری یا متوجه نبودند ویا مطمن نبودند که به اقا درست مشورت دهند اگر حضرت اقا واقا مجتبی وحضور بی نظیر مردم خواهان لغو مصوبه شده بودند نتاریج مبارک وبزرگی برای لار در پی داشت

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  خیلی واضح هدف سیاسی پشت جریان هست و آقای صبوورائی یا بروجردی می خواهند برای مجلس بیان وسط .بروجردی چهره ی در شهر خودش […]

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر جناب بروجردی بخواهند بیایند با به دو سوال مهم جواب دهند اول اینکه چرا در سال هشتاد وهشت اقا را ترغیب به لغو مصوبه نکردند و مردم لار را بدون نتیجه به خانه هایشان فرستادند دوما همراهان ومعتمدین ایشان چه کسانی هستند؟ متاسفانه با یک بررسی ساده و میدانی متوجه می شویم افراد سودجو و […] و افراد کم سواد در این پروسه شرکت دارند وچون اقای بروجردی بیشتر در تهران هستند شهر به دست این افراد می افتد که بسیار وحشتناک است لذا باید بدون تعارف ورودربایستی به این سوالات پاسخ گویند وما هم سوالات جزیی وبیشتر را در این زمینه قطعا بیان می کنیم

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما الان که تجربه بیشتری پیدا کرده ایم متوجه می شویم چه فرصتی از دست دادیم اگر تمام این زحمات به سمت لغو مصوبه می رفت عالی عالی می شد در جریان کازرون ان بخش که می خواست ارتقا یابد خیلی بیشتر از گراش شرایط قانونی داشت ومردم کازرون هم بزرگانی مثل اقا واقا مجتبی نداشتنجد وجمعیت هم به این گستردگی نبود لذا راحت می شد مصوبه را لغوکرد وامتیازاتی فوق العاده گرفت ولی مشورت دادن بد به اقا چون می خواستند دولت متخلف احمدی نژاد را از این مخمصه نجات دهند ووجود مسولان ساده وکم اطلاع ووجود افراد خاین وسودجو که بعضا لاری هم بودند کار را خراب کرد وگرنه با توجه به در پیش بودن بیست ودو بهمن ان سال که ویژه بود ونبود دلایل قانونی ومنطقی ارتقا گراش وحضور بی سابقه مردم لغو مصوبه خیلی راحتتر از برگشت اوز وبیرم بود خدا از مسببین این ضربه به لار نگذرد کسانی که باعث غمگینی این مردم شدند خدا انها را […] که دل این مردم ساده وبی غل وغش را رنجاندند خدا غمشان را زیاد کند

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  حیف که در فضای عمومی نمی شود همه چیز گفت وگرنه معلوم می شد چه بد تصمیم گرفتیم وچه بد عمل کردیم باز عرض می کنم بهترین کار اجماع مردم وبزرگان لار بر لغو مصوبه بود حیف وصد حیف که چگونه بعضی ها کلاه سرمان گذاشتند وبعضی ها در جلو حامی ما بودند ولی پشت صحته دست در دست دولت احمدی نژاد داشتند برای کسب امتیازات چه دولتی وچه غیر دولتی وبعضی ها هم ساده لوح وکم عقل بودند ولی الان شرایط فرق کرده دیگر نمی شود به هر عنوان سر مردم کلاه گذاشت

 9. لارستاني گفت:

  0

  0

  در پاسخ دوستي كه گفته اند در جاي شرح وظايف ننوشته كه وزير بايد زادگاه خود را استان كند لازم هست بدانند كه ايشان زادگاه خود (مهر) را در زمان خودش تبديل به شهرستان كردو از همين پسوند لاري هميشه استفاده كردند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان