میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 آگوست 2014 ساعت 9:46 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, فرهنگ و هنر 3 دیدگاه 2,636 بازدید

از سفر سنگ تا موزه مردم شناسی در گفت و گو با مجتبي شهرآشوب

از سفر سنگ تا موزه مردم شناسی در گفت و گو با مجتبي شهرآشوب

m-jahanbinمنيره جهان بين: به توصیه دوستان قرار شد اهدافمان مشخص شود و یک سال کاری برای خودمان تعریف کنیم. جای خالی موزه (مردم شناسی، سنگ، آب و…) در لارستان احساس می شد. این هدف تبدیل شد به یک دغدغه برای اعضا. پیشنهاد جمع آوری سنگ قبرهای قدیمی از محله های قدیمی را آقای کامجو داد و ابتکار ایشان نامش را سفر سنگ گذاشتیم. یک روز جمعه را به این کار اختصاص داده و دعوت از اعضا ‌برای شرکت در این سفر به یادماندنی که مقدمه ای بود برای برنامه های بعدی…

اولین بار با آقای حسین (مجتبی)‌ شهرآشوب در سفر سنگ آشنا شدیم. در خلال صحبت های او متوجه شدم که نه تنها علاقه مند به فرهنگ لارستان هستند بلکه از سالها قبل درصدد احیاي فرهنگ منطقه و جمع آوری اشیاي قدیمی بوده اند.

بار اول که از مغازه آقای شهر آشوب دیدن کردم به قدری شگفت زده شدم که از شدت هیجان روی پاهایم بند نبودم و مطمئنم چند سانتی با زمین فاصله داشتم. دیدن این همه اشیاي‌ قدیمی حقیقتاً من را به وجد آورده بود. این آشنایی مقدمه ای بود برای همکاری های بعدی و البته شروع یک موزه مردم شناسی.

شاید بهتر باشد اصل ماجرا را از زبان آقای شهر آشوب بشنویم. حسین (مجتبی) شهرآشوب، لیسانس حسابداری است و در حال حاضر با توجه به ذوق و علاقه اش به فرهنگ منطقه و همچنین جمع آوری اشیاي قدیمی قسمتی اعظم از وقت خودش را به این کار اختصاص داده است. بخش هايي از سخنان او را بخوانيد:

***

از ۸ سال پيش اشياي قديمي را جمع مي كنم

تقریباً از  ۸ سال قبل اقدام به جمع آوری اشیاء کردم، چرا که احساس می کردم منطقه ای به قدمت لارستان نیاز به یک معرفی جامع و کامل دارد و یکی از این راه ها معرفی اشیاي قدیمی و آداب و روسم و بناهای تاریخی است. اولین قدم را برای خودم مشخص کرم باید دنبال وسایلی می رفتم که فرهنگ و آداب و رسوم و نحوه ی زندگی مردم را نشان دهند.

از آنجایی که در یک خانواده سنتی بزرگ شده بودم پدر و مادرم بسیار در این زمینه کمک و همراهی كردند. در معرفي وسایل،‌ نحوه ی استفاده از آنها و حتی چیدمان وسایل قدیمی در خانه و…

IMG_0382

البته در این زمینه از راهنمایی های افراد مسن هم بسیار استفاده کردم، به این دلیل که بخش زیادی از این اشیاي قدیمی وسایل کشاورزی بودند که باید با نام و نحوه یا استفاده از آنها آشنا می شدم.

اكثر اشياي قديمي لار متعلق به روابط تجاري با هندوستان است

از آنجایی می دانستم بخش زیادی از مخاطبانم را افراد مسن، جوان ها و افراد غیر بومی تشکیل می دهند که دوست دارند با تاریخ و فرهنگ لارستان بیشتر آشنا شوند، اشیاي جمع آوری شده را در ۴ دسته طبقه بندی کردم:

اشیاي‌ چینی، اشیاي فلزی، وسایل کشاورزی و سفال

تا بدین ترتیب بتوانم به سهولت آنها را برای افراد توضیح دهم. باید خاطر نشان کنم از آنجایی که پیشه ی مردم لارستان تجارت بوده، بسیاری از اشیاي قدیمی که در لار وجود دارد نشان دهنده مراوداتی است که اهالی لارستان با هند و مخصوصا شهر بمبئی داشته اند؛ مثل صندوقچه های قدیمی. همانطور که گفتم دسته ی چهارم سفال ها هستند که در لار انواع مختلفی دارند و جالب است بدانید که با تغییر اندازه آنها، کاربردشان هم تغییر می کند. امیدوارم بتوانم در فرصتی مناسب نحوه استفاده و کاربردشان را توضیح دهم.

موزه مردم شناسي باغ نشاط تنها يك شروع است

گفتنی ها در مورد لارستان بسیار زیاد است. ولی همانطور که در بخش اول صحبت هایم گفتم عاملی که باعث شد استارت موزه مردم شناسی را از باغ نشاط بزنم بنا به ضرورتی بود که احساس می کردم و حقیقتاً می خواستم برای شهرم کاری انجام دهد.

البته موزه مردم شناسی باغ نشاط تنها یک شروع بود، قبول دارم که کاستی هايی داشته ولی این موزه قدم اول بود برای راه اندازی یک موزه کامل تر در شأن لارستان.

اعتقد قلبی من این است که شهری که ادعای تاریخ و فرهنگ دارد لازم است که اسنادی هم برای اثبات آن داشته باشد.

حرف آخر

آرزوی من ایجاد یک مکان دائمی برای معرفی تاریخ و فرهنگ لارستان کهن است. مجموعه ای کامل شامل موزه عکس، موزه سنگ، موزه مردم شناسی، معرفی بازی های محلی، معرفی گیاهان دارویی منطقه، پش بافی و سفال گری و…

به امید این روز، و تحقق آرزوهای زیبای برای لارستان…

 


3 نظر

 1. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  با آرزوي موفقيت براي تلاشگران بي ادعاي لارستان سركار خانم جهان بين و آقاي شهرآشوب. زحمات شما را شايد مسئولان نبينند اما شك نكنيد مردم قدرشناس لارستان را با خدمات خود خوشحال مي كنيد.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا قوت دوستان. به ادامه كار دلگرم باشيد. ان شاالله عيد سال جديد اين موزه در باغ نشاط بهتر از سال قبل برگزار شود.

 3. خوشه چرخ گفت:

  0

  0

  سپاسگزارم از شما که تلاش می کنید فرهنگ لارستان و لارستانی را به خودمان یاد آوری کنید و به دیگران بشناسانید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان