میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 سپتامبر 2019 ساعت 5:02 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 17 دیدگاه 790 بازدید

از سندرم «معتمدین محلی» تا خواب و خیال «استان شدن» لارستان!

از سندرم «معتمدین محلی» تا خواب و خیال «استان شدن» لارستان!

نکاتی در باب «گزارش نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در خصوص ارتقای اوز و استان لارستان»

حامد مقدم: -محتوای این نامه حاکی از آن است که از زمان طرح مسئله انتزاع اوز، تقاضای اخذ امتیاز ادارات کل برای لارستان (بعنوان مطالبه عمومی) مطرح شده تا به این طریق، پیوند و ارتباط مناطقی که جدا می شوند، با لارستان حفظ شود. هر چند که پیشتر، نماینده محترم با همراهی برخی از «بزرگان قوم»، با انتزاع اوز موافقت کرده بودند؛ لیکن تعویق این موضوع بدون کسب امتیاز، با تلاشهای ایشان صورت گرفته است که این تلاش نباید نادیده گرفته شود. اما سوال من از نماینده محترم این است که آیا شما در مقوله ای تخصصی (تقسیمات کشوری) هم مانند همیشه، به سراغ معتمدین محلی می روید؟ خواهشم این است که لااقل یک بار هم که شده، بصورت شفاف نام کسانی که در این مشورت ها شرکت داشته اند و این نسخه را برایمان پیچیده اند مشخص بفرمائید. دقیقا شش ماه پیش از پایان دولت محمود احمدی نژاد (حدود شش سال پیش) پیشنهاد تهیه «طرح مجموعه شهری» را به حضرتعالی دادم (و حتی ملزومات آنرا بررسی کرده و به حضورتان اعلام نمودم) که نیازی به مصوبه مجلس نداشت و کارکردی هر چند ضعیف، اما مشابه داشت و می توانست در تمام زمینه ها اعمال شود. اما این پیشنهاد، قربانی پیگیری نافرجام ادارات کل شد. این فقط یک نمونه از پیشنهادات قابل اعتنائی است که هر گاه توسط یک متخصص به شما ارائه شد، ارجحیت بر جلسه با معتمدین یا نظرات برخی اعضای دفترتان بود. آیا این بزرگان قوم با چنین مقولاتی آشنا بودند؟! آیا خودشان نباید به این درک رسیده باشند که در این امور باید به نماینده بگویند که نیاز به مشاوره تخصصی دارد؟ سالهاست که از سر دلسوزی به شما عرض کرده ایم که دایره محدود نیروهای دفتر شما، بر بنای حذف نیروها استوار شده و شما هم همواره قول تغییر داده اید و این تغییر هرگز اتفاق نیفتاده است.

– دقیقا در بند بعدی، موضوع دخالتها و ممانعت های برخی مقامات ذی نفوذ دولت در مناسبات منطقه ای مطرح شده است. این دخالتها موضوع تازه ای نیست! در جریان طرح موضوع دو اداره کل و حتی بعدا، اداره کل راهداری و حمل و نقل (که یک حق مسلم بود)، همواره ما از این مداخله گران شکست خوردیم. چرا که در چهل سال گذشته همه مدیران ما منجمله شما بجای نیروسازی، نیروسوزی کرده اند. هر چه آنها مهره چینی کردند، ما نیروهایمان را عقب نگه داشتیم. مضمون این جملات شما، استیصالی است که دردی چند ده ساله از عملکرد مدیرانمان در درون خود نهفته دارد. حتی نیروهای توانمند منطقه و مدیران و نمایندگان اسبق هم، علیرغم نفوذ و ارتباطاتشان، به همکاری و همدلی طلبیده نشده اند و از اغلب اقدامات این گزارش بی اطلاعند. اینکه شما از امتیاز تذکر و سوال در مجلس و استیضاح وزرای دخالت کننده، (با وجود رسوائی های جدی در عملکردشان)، استفاده نمی کنید، شبهه دیگری است که می طلبد در این خصوص پاسخگو باشید. جلسات مکرر سالهای گذشته ایشان با اهالی بخشهای مدعی انتزاع لارستان، موضوعی نیست که شما در قبالش سکوت اتخاذ کنید تا کار به اینجا بکشد. نیک می دانیم که همانها هستند که از ترس موقعیت احتمالی شما در دولت آینده، اصرار دارند تا دقیقا در آستانه انتخابات، موضوع انتزاع اوز رقم بخورد؛ و چه بسا برای جایگزینی شما هم، نیروئی پرورانده باشند! اما متاسفانه عملکرد شما و عدم برخورد با ایشان و رفتارتان در مقابل نیروهای منطقه مزید بر علت شده تا در باب چنین موضوع مهمی، اختلاف در رویه وجود داشته باشد.

– ما می دانیم که لارستان از جمله مناطقی است که بخشهای مستعد ارتقا دارد. شاید لازم بود که خیلی پیشتر، بجای اجازه دادن به نمایندگان دیگر مناطق یا وزرای دولت برای دخالت در بخشهایمان، خودمان با مردم روراست حرف میزدیم و به ایشان می گفتیم که این، راهی است اجتناب ناپذیر. نیک می دانید که هیچ نماینده ای در لارستان، پس از انتزاع یک بخش دیگر نتوانست اعتماد عمومی را جلب کند. چرا که همواره مسائل از مردم پنهان می ماند. آیا نمی شد خودمان با بخشها جلساتی بگیریم و از ایشان بخواهیم در کنار تلاش برای انتزاع، با ما برای کسب امتیاز ادارات کل همکاری نمایند؟ آیا اگر گراشیها می دانستند که از دستاورد ادارات کل، یکی هم نصیب ایشان می شود و ما در برادری خود با ایشان صادق هستیم، باز هم با ما مخالفت می کردند؟ آیا این برادری و همسوئی، از آمال ما لارستانیها نیست؟ آیا این تصمیمات راهبردی، نیازمند یک اتاق فکر راهبردی نبود تا در نهایت به کمک معتمدین اجرائی شود؟ و آیا این اتاقهای فکر در همه زمینه ها، در این هفت سال و اندی، تشکیل شده است و تداوم داشته است؟ یا فقط به وقت استیصال دست به دامن معتمدین محلی شده ایم و بیشتر از آنکه تصمیمی اتخاذ شود، تصمیمات از پیش گرفته شده، به کمک ایشان به اطلاع مردم میرسید؟

– در بند بعدی، به اصرار استاندار برای انجام این کار اشاره شده است. استانداری که در ابتدا مورد حمایت شما بود، الان در مقابل شما قرار گرفته است و این یعنی نفوذ مناطق همجوار در استان و در دولت، بیش از شماست. آیا موثرین ما در شیراز که با حمایت شما امتیاز چند میلیاردی را از جیب مردم لارستان اخذ نموده اند، امروز نباید نقش واقعی خود را در استان ایفا نمایند؟ چه چیزی ایشان را تا بدینجا بی تفاوت و یا حتی سوء استفاده گر نموده است تا بنشینند و بجای پیگیری خواست مردم لارستان، پیگیر مقاصد سیاسی خود و تعیین کاندیدا برای مردم لار (پس از انتزاع اوز و حذف احتمالی شما از گزینه های اصلی) باشند؟ اینجا نقش راهبری شما می طلبید که اگر همراهی صورت نمی گیرد، با مردم واضح سخن بگوئید. ضمنا، استاندار و دولت محترم باید توسط شما مطلع می گردیدند که زخمهای سال ۸۸ در جریان تقسیمات لارستان هنوز خوب نشده است و واقعه اخیر کازرون، فارس را کانون بحران اجتماعی و سیاسی کرده است و عبور سلامت از این تقسیمات جدید، درایت ایشان و رضایت مردم لارستان را می طلبد؛ آن هم در آستانه انتخابات مجلس. از طرفی، وزارتخانه ای که خودش وظیفه تامین امنیت کشور را عهده دار است، نباید در جائی که احتمال تنش در این مقطع حساس کشور هست، دخالت کند و وظایف ملی اش را رها کرده و به موضوعات منطقه ای بپردازد. بدیهی است این مداخلات بایستی توسط شما و البته مردم، به اطلاع مقامات عالی رتبه نظام می رسید.

– ظاهرا پس از آنکه موضوع ادارات کل با مخالفت و دخالت ذی نفوذان در دولت، متوقف مانده است، در تقابل با ایشان و استاندار، موضوع تشکیل استان جدید مطرح شده است. طبیعی است وقتی که موضوع ساده تر ادارات کل، با مخالفت این ذی نفوذان مواجه شده، ماجرای تشکیل استان جدید، به خواب و خیال شبیه است؛ چرا که حداقل ملزومات آن، یعنی همدلی و همگرائی منطقه ای حاصل نشده است.

– علیرغم آنکه پیگیری های شما همگی می توانست در صورت تحقق، به نفع منطقه تمام شود، لیکن آن همدلی و هم صدائی که در این امور برای موفقیت نیاز هست، در منطقه دیده نمی شود. چرا که از طرفی، غیر از مردم لار، دیگر مناطق در ارتقاء ادارات و حتی مسئله استان شدن، (که یک مقوله همه شمول است و بر آینده مشترک همه ما موثر است)، به مشورت و همراهی طلبیده نشده اند و کمکهای ایشان، نادیده گرفته شده؛ و از طرفی، علیرغم آنکه همگان بر اصولگرا بودن شما اذعان کامل دارند، در این گزارش که خطاب به عموم مردم لارستان و در باب موضوعی همه شمول است، قید «اصولگرا بودن»، آنقدر در ذوق مخاطب، بد می نشیند که در مکالمات اخیرم با برخی اهالی منطقه، اعم از اصولگرا و اصلاح طلب، گله مند نحوه تنظیم این گزارشند و ناخود آگاه بخشی از اهالی منطقه از شمول همکاری مستثنی می گردند که این رویه به خودی خود، اسباب گسست در همدلی است.

– بسیاری از منتقدین بر این باورند که اخذ هر امتیازی در قبال انتزاع اوز، می تواند کارکردی انتخاباتی داشته باشد و در این مقطع که خیلی از افراد در تلاش برای جلب افکار عمومی به سمت خود هستند، ترجیح قلبی شان بر شکست شماست تا موفقیت شما در این کارزار! و حتی برخی تعمدا آب به آسیاب تقابل می ریزند. لذا وقتی قلبا قصد شما بر سربلندی و موفقیت لارستان باشد، می طلبد که اعتمادسازی لازم صورت گیرد و همه تلاشگران در حصول این موفقیت احتمالی (حتی رقبای شما) به مردم معرفی گردند و رقابت انتخاباتی از سلامت لازم برخوردار باشد و بدین گونه،  راه برای همکاری و همدلی عمومی هموارتر گردد.

– حفظ پیوندهای منطقه ای پس از انتزاع، لزوما از کانال امتیازات اداری و سیاسی بدست نمی آید. پایه اشتراکات ما، زبان و قومیت و جغرافیا و «سرنوشت محتوم مشترک ماست» و البته، مراودات اجتماعی و اقتصادی. لذا آنچه بایستی بیشتر مدنظر شما می بود، تقویت امکانات اقتصادی و خدمات در مرکز است.

– انتزاع مناطق بدون حصول امتیاز، لزوما خسران نیست. اما اگر امتیازی بدست آید برای کل منطقه بهتر است. لذا اوزیهای عزیز نیز از این امکاناتی که بدست خواهد آمد بهره خواهند برد. پس تعجیل در ارتقا بدون کسب امتیاز، خواسته همان ذی نفوذان در دولت، و به زیان کل منطقه است و لاری ها بایستی در باب این مسائل با بخشها و خصوصا اوزیها جلسات مشترکی برگزار نمایند و «تعهدات لازم را به ایشان بدهند» و ایشان را نیز در این مسیر همراه نمایند و البته تمام تلاشها باید بر حفظ اتحاد (علیرغم کوتاهی ها) معطوف باشد. اگر درخواست تعویق توسط ایشان مطرح گردد امکان هر شیطنتی هم از بین خواهد رفت. بی شک، این بار نیز اوزیها می توانند لطف بزرگ دیگری به لارستانیها بنمایند…

*این یادداشت پیش از این در کانال تلگرامی دکتر حامد مقدم درج شده است:

@larestan_moqaddam


17 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  ? *دولت برنامه‌ای برای ایجاد استان‎های جدید ندارد*

  ?مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مطالب مطرح شده در خصوص ایجاد استان‌های جدید در کشور از جمله در لارستان استان فارس: تقسیمات کشوری بر پایه بررسی‌های کارشناسی و مطالعات هدفمند انجام می‌شود و قطعا مبحث مهمی مانند تاسیس استان‌های جدید نیازمند تامل بیشتر و انجام فرایند کارشناسی دقیق‌تر است

  ? در این زمینه بین دولت و وزارت کشور هیچگونه دوگانگی وجود ندارد و *صدور هرگونه دستور از سوی رئیس جمهوری مبنی بر ایجاد استان جدید در فارس تکذیب می‌شود*

  ?هیچ پروژه‌ای مبنی بر شکل‌گیری استان‌های جدید در کشور در دستور کار دولت قرار ندارد که از نشانه‌های آن می‌توان به رویه دولت بر رد طرح ایجاد استان اصفهان شمالی بود

  ?انتظار است که نخبگان اجتماعی با بیان و قلم خود ذهن و روان اجتماعی را آشفته نکنند و از مردم هم استدعا دارم اخبار مربوط به تقسیمات کشوری را صرفا از مراجع آن دریافت کنند

  http://www.irna.ir/news/83473384/

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  برادر عزیز م اوزی هستم . مشکل ما مردم اوز زیر مجموعه لارستان بودن یا استقلال نیست مشکل ما اینه از ترس ارتقا اوز ادارات لارستان هیچ اداره مهمی به بخش ۵۰۰۰۰ نفری ما ندادن آخه بنارویه و جویوم هم پلیس ۱۰ دارن جویم دادگاه و ثبت اسناد داره و خیلی موارد دیگه .شما میدونید جمعیت ما با گراش برابره ببینید آیا بودجمونم برابره؟ چرا راضی به سختی کشیدن هموطنان باشیم وقتی این حقیه که دولت محترم با کار کارشناسی به اوز دادن. نویسنده در پایان خواستار لطف دوباره اوز شدن ولی همونطور که خودشونم میدونن برنامه۰ارتقا اوز قرار بود همزمان با گراش انجام بشه آیا به نظر شما ۱۰ سال صبر کافی نیست؟ وآیا در این ۱۰ لارستان برای رفاه مردم اوز و راضی نگهداشتن بزرگترین بخش خود ازطریق ایجاد۰ادارات جدید و بودجه کافی اقدام کرده است؟

 3. علی گفت:

  0

  0

  سندروم رو خیلی خوب اومدین ??

 4. حرف حساب گفت:

  0

  0

  اگر کسی بخواهد کاری بکند هیچوقت با اینهمه هیاهو و تبلیغات پیش نمی رود .وقتی تبلیغات زیاد شد کار عملی نیز از بین میرود .دکتر جعفرپور هنوز نتونسته یک اداره کل راهداری بگیره الان چارت سازمانی سراسر کشور در حوزه وزارت راه تغییر پیدا کرده و دو اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای بوجود امده است حتی در ایرانشهر و جیرفت .الان همه کاره حوزه انتخاباتی خودمون علوی هست .ایشان هر طرحی بخواهد برای این مناطق تصویب و هر طرحی نخواهد تصویب نمی شود .اینها از ترس و بی تدبیری نماینده خودمان است .شما در زمان کدام نمایندگان قبلی دیده اید که اینهمه لامردیها در امور لارستان دخالت کنند؟

 5. معصومه گفت:

  0

  0

  دکتر جعفرپور بجای اینهمه هیاهو برو و مثل جیرفت ادارات و نهادهای دولتی لارستان را به کل ارتقا بده و نه معاونت کل که هیچ دردی از مردم دوا نمیکند .جیرفت بیش از بیست اداره کل و نهاد دولتی مستقل دارد

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  این دوره اگه اقای جعفرپور رای اورد .این رای اوردن مدیون معتمدین و بزرگان محلات است .و با این سیاست ایشان پیش میرود که اگر به بزرگان و معتمدین لار برسد رای اوردنش حتمی است .

 7. لاری گفت:

  0

  0

  این معتمدین پیر و از کار افتاده محلی هم جسارتا شدند باعث ضربه به لار البته به طور ناخواسته؛ چون افکارشان به روز نیست و هنوز در پنجاه شصت سال پیش مانده اند

 8. سعید گفت:

  1

  0

  عطاي استان شدن را به لقايش بخشيديم
  هرچند در اين برهه از زمان كمتر كسي است كه نفهميده باشد، وعده استان شدن لارستان
  نه تنها ” وعده سر خرمن” كه دُم خروسي بود كه بالحمدلله ختم به خير شد تااين مردم شريف بيش از اين آسيب نبينند
  واما بعد
  دوستان محترمي كه در پي ارتقا شهرستان هستيد، اداره ارشاد را دريابيد، تالار وحدت ، تنها تالار شهرچه وضعيت اسفناكي دارد
  قطعا اعتباري كه براي بازسازي تنها تالار شهر لازم است كمتر از هزينه استان شدن است
  اداره فرهنگ و اسلامي شهرمان هنوز يك ساختمان ندارد، دوستاني كه ادعاي استان شدن داريد، براي گرفتن تعمير اعتبار براي يك سالن مانده ايد، از كجا مي خواهيد براي استان شدن اقدام كنيد؟؟؟

 9. گر اش گفت:

  0

  0

  اقای ناشناس مثل اینکه ناآگاه هم هستید جمعیت گر اش دوبرابر اوز تقریبا هست مراجعه شود به سرشماری سال ۹۵٫اوز ۱۹هزار و گر اش ۳۴هزار جمعیت دارد و آباد بودن گراش نسبت به جاهای دیگر بخاطر جمعیت بیشتر هست و زیر مجموعه کم دارد.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   دوست و هم وطن عزیز سلام طبق همان سرشماری جمعیت بخش اوز ۴۰۰۰۰ نفر بوده و ۱۰۰۰۰ نفر از مهاجران محترم افغانستانی هم در ان سکونت دایم دارند پس جمعا باید برای ۵۰۰۰۰ نفر بودجه تامین شود .

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   راستی اگر مهاجران را نخواهید حساب کنید چندین هزار کارگر فصلی اوزی در بندر عباس و شیراز و تهران و حاشیه جنوبی خلیج فارس هم در سر شماری احتمالا نبوده اند .

 10. معلم. اوزی گفت:

  0

  0

  همشهری. محترم. جناب. مقدم. فکر. می کنم. بخش. کهن اوز. با ۷۰. سال. سابقه. بخشداری. و۶۴. سال. سابقه. شهرداری. و۵۰. سال. سابقه. اداره. اموزش. وپرورش. مستقل. ودیگر. نهاد های. فرهنکی. واجتماعی. دیگر در خد. وقواره. یک. بخش. نیست. واکنون. پس. از مظلومیت سالها دولت. محترم. پس. از. بررسی. اداری. وباردید های. میدانی. به. این. نتیجه. رسیده. است. که. برای. توسعه. وپیشرفت. این. خطه. انرا. به. شهرستان. ارتقا. دهد. انتظار. داریم. که. همشهریان. لاری. بدون. هیج. پیش. شرطی. از ان. استقبال. نمایند. قطعا. اوزیها. پس. از. ارتقای. به. شهرستان. در کنار. سایر. مردم. متطقه. برای. ارتقای. لارستان. بزرگ به. عنوان. مادر. جغرافیایی منطقه همره. وهمگام. خواهند. بود. بنابراین. حسن. نیت. مرکز. شهرستان. برای. ارتقای. اوز. سر فصل. واغاز. همکاری ها. ی. جدید. در منطقه. خواهد. شد

 11. از. بستک. بنی. عباسی گفت:

  0

  0

  اقای مقدم. در. مطالبشان. بیشتر. از. انتزاع. اوز. صحبت. می. کنتد. در حالیکه. موضوع. ارتقای. اوز. به. شهرستان. است. وجون. منطقه. اوز. به. سبب. داشتن. شزایط. وزیر. ساختهای. لازم. در حال. ارتقای به. یک. سطح. سیاسی. در. نطام. تقسیمات. کشوری. است. مردم. اوز. وبستک. وگراش. وخنج. به. علت. داشتن. فرهنگ. وزبان. مشترک. ودیگر. وجوه. مشترک. از هم. منتزع. نخواهند. شد. اما. ارتقای. هر منطقه. حق. همه. مناطق. مستعد. است واین. در اینده. به. نفع. لارستان. بزرگ. خواهد. شد..

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   برادر یا خواهر محترم این قدر با نامهای مستعار کامنت های هدفدار نذار!! به احتمال زیاد شخص محترمی از اوز هستی!!

 12. اوزی گفت:

  1

  0

  ما مردم اوز همزمان با یاسوج دارای بخشداری شده ایم. هفتاد سال از آن تاریخ میگذرد. هنوز هم باید برای ارتقاء صبر کنیم؟ هفتاد سال کافی نیست؟ ما از لار به عنوان بزرگترین شهر جنوب فارس انتظار داریم موتور محرک برای پیشرفت کل منطقه باشد اما لار برای اوز نه تنها موتور محرک نبوده بلکه نقش ترمز را ایفا کرده است. نمونه اش مخالفت با ارتقاء به حق اوز پس از هفتاد سال است. انتظار داریم از خودتان خاطره تلخ نزد اوزی ها به جا نگذارید. ما صدها سال بلکه هزاران سال دیگر باید در کنار هم زندگی کنیم. چه بهتر که از یکدیگر خاطرات خوش داشته باشیم.

 13. بندر عباسی. وارتقای. اوز گفت:

  1

  0

  این. بخش. بزرگ. اوز. خیلی. بد. شانس است که درین منطقه واقع شده است اگر در استان هرمزگان بود. شاید بیشتر از ۲۰. سال قبل. شهرستان. شده بود چون در حال حاضر از نبمی از شهرستانهای موجود هرمزگان بزرگتر است. متاسفانه. الان هم که خیلی. دیر شده است. باز با ان مخالفت میشود خوشا به. انصافتان

 14. لاری گفت:

  0

  0

  باسلام
  اون آقای محترمی که خودشونو نماینده و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس میدونه در این مدت ۸سال خدمت مبارکشون نتونستن ساختمان نیمه تمام کتابخانه عمومی به اتمام برسونن دیگه برای تالار وحدت و سینما و…میتونند کاری بکنند البته از نظر ایشون این کارا فرهنگی نیستن فقط ما موندیم و دوست داریم بفهمیم که اصلا کار فرهنگی چیه؟؟اگه سینما و کتابخانه فرهنگی نیستن چی هستن؟؟واگه شما رئیس کمیسیون فرهنگی هستین وظیفه تون چیه؟وچه کار فرهنگی برای شهر خودتون انجام دادین؟؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان