میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 سپتامبر 2020 ساعت 6:24 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند 2 دیدگاه 361 بازدید

از ضرورت احیای «قلعه اژدهاپیکر» و ورود اداره کل راه به بحث خانه‌های تاریخی تا درخواست برای حفظ برکه‌ها و تصویب کل شهر قدیم به عنوان بافت تاریخی

گزارش گفت و گوی فعالان اجتماعی لار با مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان:

از ضرورت احیای «قلعه اژدهاپیکر» و ورود اداره کل راه به بحث خانه‌های تاریخی تا درخواست برای حفظ برکه‌ها و تصویب کل شهر قدیم به عنوان بافت تاریخی

نشست تخصصی «سلمان مهرابی»، مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان با محوریت بافت تاریخی شهر لار، روز سه شنبه، ۲۵ شهریور، در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

به گزارش زینب دلام از آفتاب لارستان، در این جلسه که بیش از سه ساعت طول کشید، خبرنگاران رسانه های مختلف لارستان، تعدادی از فعالان اجتماعی و افرادی که دغدغه بافت تاریخی شهر را داشتند و همچنین جمعی از کارشناسان و مهندسان معماری و شهرسازی لارستان به بیان نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود پرداختند و با توجه به درخواست بیشتر آن ها که خواستار حضور و پاسخگویی سایر نهادهای مرتبط به این موضوع بودند، قرار شد در آینده، از بناها و خانه های تاریخی شهر به صورت میدانی بازدیدی به عمل آید و جلسه ای نیز با حضور اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان و متولیان اصلی بافت تاریخی از جمله فرمانداری به عنوان رئیس ستاد بازآفرینی، شهرداری به عنوان دبیر ستاد، ادارات میراث فرهنگی و اوقاف به عنوان دیگر متولیان اصلی و سایر اعضا، با حضور اصحاب رسانه، گروه های مختلف مردم، کارشناسان و صاحب نظران این حوزه و همچنین مهندسان معماری و شهرسازی برگزار شود.

در این نشست و پس از ارائه گزارشی از بافت تاریخی شهر لار و نحوه عملکرد مدیریت معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان(اینجا)، نوبت به جلسه پرسش و پاسخ رسید که البته غالب پرسش ها را آقای صمد کامجو مطرح کردند.

حمید منشی، مدیر مسئول سایت «آفتاب لارستان»: اشاره کردید که از سال ۹۶ طرح بازآفرینی بافت تاریخی در شهر لار آغاز شده است؛ چرا اینقدر دیر؟!

سلمان مهرابی، مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان: در مورد بحث انسجام بازآفرینی و تاخیر در شروع آن، شما حق دارید و ما این تاخیر را قبول داریم، از قبل از سال ۹۶ هم بوده ولی این انسجام واقعا وجود نداشته یا به صورت دو جلسه غیر رسمی تشکیل شده است. در واقع، عدم پذیرش مسئولیت بازآفرینی در لار باعث این تاخیر شده بود، ضمن اینکه باید پیگیری ها از سوی فرماندار و شهردار به عنوان رئیس و دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان صورت می گرفت.

در لارستان، فرماندار رئیس ستاد بازآفرینی است و دبیر آن شهردار لار است، اداره کل راه و شهرسازی و چند نهاد دیگر عضو ستاد بازآفرینی لارستان هستند و اعضای اصلی آن اوقاف و میراث فرهنگی هستند.

منشی: شهر لار علیرغم اینکه دارای بافت تاریخی است، اما کمتر مسافر یا شهروندی متوجه این بافت تاریخی می شود و در مقایسه با دیگر شهرهای تاریخی این بافت جلب توجه نمی کند. کلا یک نوع اغتشاش بصری را در ساخت و سازها و نماسازی ها، هم در شهر قدیم و هم در شهر جدید می بینیم و به نظر می آید یک تفکر مرکزی منظر شهر را مدیریت و راهبری نمی کند!

مهرابی: بحث آسیب شناسی منظره‌ها دقیقا همین طور است، البته انداختن تقصیر به گردن دیگران هیچ مشکلی را حل نمی کند.

در مورد اغتشاش بصری که گفتید، هیچ طرحی وجود نداشت که مالک را ملزم کند که در نوسازی یا تعمیر و مرمت بنا از مواردی که به میراث فرهنگی ارتباط دارد استفاده کند. پس نبود قانون هم وجود داشته که در طرح تفصیلی سعی شده است بسیاری از این مواد برطرف شود و دستورالعملی جلوی شهرداری بگذارد.

وقتی آدم در لار کمپوزیت و نماهای آلومینیومی را می بیند خیلی تاسف می خورد، همه می توانستند جلوی آن را بگیرند و حداقل در بافت تاریخی لار انتظار می رفت که از کمپوزیت استفاده نشود.

منشی: در مورد هزینه ها، نکته ای که مطرح می شود این است که بیشتر بودجه هایی که اختصاص داده می شود، یا محقق نمی شود یا قطره چکانی اتفاق می افتد و پروژه ها دچار فرسایش زمانی می شوند.

مهرابی: در مورد نحوه تخصیص اعتبار، معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی یک صدم درصد حوزه راهداری و معاونت ساخت و توسعه راه و شهرسازی هم اعتبار ندارد؛ به عنوان نمونه، کل اعتباراتی که به معاونت شهرسازی برای طرح ها می دهند حدود سه میلیارد تومان است که باید بین شهرهای مختلف تقسیم کنیم. این موضوع فقط مربوط به لار و شیراز هم نیست بلکه دغدغه ما نیز است، ما مظلوم ترین معاونت کل وزارت راه و شهرسازی هستیم.

منشی: لطفا به طور مصداقی و مختصر، در مورد نحوه تشکیل و اثرگذاری سمن‌ها و انجمن های مردم نهاد در این حوزه توضیحاتی بفرمایید. البته اشاره کردید که در این بخش، آسیب جدی و بزرگی داریم و دچار فقدان هستیم.

مهرابی: کسانی که مدارک مرتبط (مرمت، معماری، شهرسازی) و رزومه ای در مورد فعالیت در بافت تاریخی داشته باشند مدارک شان را به ما بدهند، همین که آن ها مراجعه کنند و درخواست کتبی برای استفاده از صلاحیت موجود در ماده چهار دهند ما به شرکت بازآفرینی ارسال می کنیم و با نظر مثبت آن ها می توانند این کار را انجام دهند. در مرحله اول همین که مدرک داشته باشند کافی است و نیاز به رزومه نیست. تا زمانی که «شهرداری بافت ویژه لار» تاسیس نشود، برای اجرای صحیح طرح بافت ویژه لار اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

یعقوب (صمد) کامجو، عضو سابق شورای شهر لار: برای نخستین بار است که چنین جلسه ای تشکیل می شود، بنابراین، سوالات زیادی روی هم انباشته شده است. همان طور که می دانید لارستان و شهر قدیم لار، از دوره هخامنشیان یا اشکانیان که شروع شده دو مسئله مهم داشته است، یکی مسئله تاریخی و دیگری مسئله مذهبی.

اگر لارستان را به دو قسمت قبل و بعد از اسلام تقسیم کنیم باز هم مسائل تاریخی و مذهبی کاملا حفظ شده است؛ در دوران صفویه و با زلزله ای که رخ می دهد، حکومت از دست میلادیان به طرف صفویان می افتد؛ در آن زمان، بافت تاریخی شهر رو به افزایش است و سلامت بافتی همچنان ادامه دارد.

اولین چالشی که به وجود می آید در دوره پهلوی اول است که «خیابان همت» را در بافت تاریخی لارستان احداث می کنند.

نظر ما بر این است که بافت کل شهر قدیم، بافت تاریخی است. الآن در حال نوشتن کتابی با عنوان «دانشنامه اثرهای تاریخی لارستان کهن» هستم. نزدیک به ۱۷۰ قلعه داریم که نشان می دهد ما مسائل تجاری داشتیم، قلعه ها نشان می دهد که امنیت مناسبی در منطقه بوده است.

قلعه شناسنامه لار است؛ شاید مسافری که به شهر لار می آید به بازار قیصریه نرود اما ناخودآگاه چشمش به قلعه می افتد؛ بنابراین، اولین چیزی که نهاد مردمی «تشکل لارستان بیدار» پیگیری می کند، احیای قلعه است که با کمک شما و سایر ادارات این پروژه را شروع می کنیم.

مهرابی: ما با آقای مدیرکل در مورد قلعه صحبت کردیم، حتی یک از دوستان اعلام آمادگی کرده بودند که در کار خیر از بخش خصوصی به این موضوع کمک کنند، من خودم با آقای نصیری از میراث فرهنگی صحبت کردم و قرار شد جلسه ای را با حضور سرمایه گذار و بخش خصوصی در لار تشکیل دهیم تا این خَیِر کمک خوبی به مرمت قلعه اژدها پیکر کند؛ این قول را ما از دوستان معاونت سرمایه گذاری میراث فرهنگی گرفته ایم که بیایند و در جلسه ای نحوه ورود به موضوع را بررسی کنیم.

کامجو: موضوع مهمی که باید در جریان باشیم و انجام دهیم، مسئله خانه های تاریخی است؛ اگر نگاه کنیم شهر کاشان با چهار یا پنج خانه شده کاشان، در صورتی که ما در لار تمام سازه های تاریخی را داریم (پل، قلعه، مسجد، سابات، رودخانه، قبرستان و…)

شما می گویید این کار از سال ۹۶ شروع شد، در آخرین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد (سال ۹۱) حدود ۷۰۰ میلیون اعتبار به بافت تاریخی و قسمتی از بازار قیصریه دادند که این مبلغ نسبت به ۲ میلیارد اعتبار شما در زمان خود قابل توجه بود. اداره کل باید به بحث خانه های تاریخی ورود کند و لطفا توضیح دهید که چرا تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است؟

مهرابی: در مورد اهمیت خانه ها و بناهای تاریخی صحبت کردیم و فقط بحث خانه هم نبود بلکه ممکن است بناهای تاریخی در خارج از خانه نیز باشد یعنی بنای باارزشی باشد که هنوز ثبت نشده باشد.

۷۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده در زمان آقای احمدی نژاد را اولین بار است که از شما شنیده ام، من ندیدم که در جایی مطرح شده باشد یا شاید هم کم کاری بوده است. ان شاا… که این اعتبار را خرج کرده باشند اما اگر خرج نشده، در صورتی که اعتبارات یک سال جذب نشد برگشت می خورد و دیگر امکان جذب مجدد آن وجود ندارد و ما فقط می توانیم پیگیری کنیم.

در بحث تملک خانه های تاریخی، یکی از موضوعاتی که ما در بطن تهیه دفترچه یا کتابچه خانه های تاریخی پیگیری می کنیم همین موضوع است یعنی طرح مان الآن آماده است و فقط منتظر تامین اعتبار هستیم که پرداخت شود، مباحث را کم و زیاد کنند و مصوب شود و از دل همه این ها، به ما قول داده اند که در بطن طرح تخصیص و بازشناسی خانه های تاریخی خانه ای را برای ما تملک کنند، هر چند که من می گویم نباید منتظر باشیم و این موضوع نباید به صرف اینکه فقط اداره کل راه و شهرسازی تملک شده باقی بماند چون اگر خانه های تاریخی تملک نشوند بعدا به عمد بلایی بر سر آن درمی آورند که خراب شود.

کامجو: در مورد سنگ فرش اطراف بازار قیصریه، از سال ۹۶ تا سال ۹۹، شما بین ۲۰ تا ۳۰ متر سنگ فرش کرده اید، همه کارها مربوط به قبل از سال ۹۶ بوده است و مسئله آب دور قیصریه اصلا در نظر گرفته نشده است، اگر سیل بیاید قطعا بازار قیصریه مشکل پیدا می کند.

یکی از مسائلی که خودتان هم مطرح کردید ناهماهنگی بین اداره کل راه و شهرسازی، اداره میراث فرهنگی و شهرداری است که هر کدام مسئولیت را بر دوش دیگری می اندازد. مردم قبول نمی کنند که شما مسائل را به یکدیگر پاس کاری کنید.

مهرابی: در مورد صف بندی ستاد بازآفرینی صحبت کردم که به چه صورت است و هر کسی باید پاسخگوی عملکرد خودش باشد. تهیه هر نوع طرح در بافت تاریخی باید توسط اداره میراث فرهنگی و تایید آن ها باشد و هر کاری هم که انجام شده قطعا بر اساس نقشه میراث فرهنگی و با تایید آن ها بوده است.

کامجو: الآن دو رودخانه بسیار بزرگ از کنار قیصریه و بافت تاریخی شهر رد می شود؛ البته در بافت تاریخی بیش از پنج شش رودخانه فصلی داریم. آقای مهرابی، رودخانه ها را دریابید. نزدیک به ۷۰ سال است که رودخانه ها لایروبی نشده اند که اگر سیلی همچون سیل دو سال پیش شیراز در لار اتفاق بیفتد قطعا بازار قیصریه و بافت تاریخی به شدت آسیب می بیند.

مهرابی: اگر شما اطلاعاتی در مورد رودخانه ها دارید یا می دانید که چگونه می توان به این اطلاعات به عنوان یک طرح موضوعی دست پیدا کرد ما به شما قول می دهیم که این موضوع را پیگیری کنیم و مسیرهای آب و رودخانه های موجود در بافت را در قالب یک طرح موضوعی بررسی کنیم.

صمد کامجو: ما انجمن برکه ها را تشکیل دادیم و توانستیم تعدادی از برکه ها را تعمیر کنیم و تعداد دیگری را بازسازی و زیباسازی کنیم. به جرات می توانم بگویم که باید اسم لارستان را سرزمین برکه ها بگذاریم و بازار قیصریه و برکه ها را به ثبت یونسکو برسانیم.

در شهر قدیم لار، ۳۶۵ برکه به تعداد روزهای سال وجود داشته است اما الآن چیزی که شناسایی کرده ایم ۱۵۰ برکه است، یعنی ما (شهرداری و اوقاف) بیش از ۲۰۰ برکه را نابود کرده ایم، اگر برکه ها نبودند لارستان نبود، برکه ها هم در گذشته و هم در زمان حال، حیات لارستان هستند.

الآن تعداد زیادی از مردم محلات شهر قدیم از برکه ها استفاده می کنند پس باید برکه ها را دریابیم و کمک کنیم که راه کانال آن حفظ شود که متاسفانه در شهرداری های گذشته، کانال ورودی آب را نابود کردند و برخی از برکه ها الآن در حال نابود شدن است، به این صورت که اگر در آن آب نباشد تَرَک برمی دارد و خراب می شود.

مهرابی: یکی از خواص وجود برکه ها در بافت، علاوه بر خاصیت اول آن که تامین آب برای افراد بود، به عنوان فشارشکنی برای کل محلات نیز در نظر گرفته می شد و بسیاری از آب های سطحی ای که ممکن بود وارد خانه ها و بازار شوند در همین برکه ها ذخیره می شدند که یکی از کارکردهای اصلی برکه در بافت بوده است و همان طور که بیان کردید الآن نصف بیشتر آن از بین رفته و قطعا یکی از دلایل آب گرفتگی ها می تواند همین موضوع باشد.

کامجو: یکی از مشکلاتی که طرح تفصیلی قبلی داشت این بود که برخی از محلات قدیم لار همچون «محله کوریچان» جزو بافت تاریخی محسوب نمی شدند، در سال ۹۵ در شورای شهر هم نتوانستیم آن قسمت را وارد بافت تاریخی شهر کنیم. بنابراین، باید سعی کنیم کل محلات وارد بافت تاریخی شوند.

شهرداری و اوقاف از خدایشان است که قسمتی از بافت تاریخی را به ثبت نرسانند تا به راحتی کار خودشان را انجام دهند؛ در واقع، همه شهرداری ها به دنبال این هستند که قسمتی از شهر را که ثبت ملی نشده بگیرند، خراب کنند و آن را تبدیل به مجتمع های تجاری و مسکونی کنند. بنابراین، آقای مهرابی، من از شما خواهش می کنم که کل شهر قدیم را به عنوان بافت تاریخی در نظر بگیرید و نگذارید در بافت تاریخی، خیابان کشیده شود.

الآن یزد شهرش را به ثبت یونسکو رسانده اما ما هنوز نمی توانیم بازار قیصریه را به ثبت یونسکو برسانیم، ۱۲ سال است که شعار می دهیم که می خواهیم به ثبت یونسکو برسانیم. ما اگر خرج نکنیم تا ۱۰، ۲۰ سال آینده نیز نمی توانیم بازار قیصریه را به ثبت یونسکو برسانیم.

مهرابی: ما بر سرِ موضوعِ تصویبِ محلات تاریخی، یک مشکل وقت گیر و تنش زا با اداره میراث فرهنگی داشتیم. اعتقاد دوستان مختلف بر این بود که کل بافت باید به بافت تاریخی تبدیل شود اما استناد ما باید بر اساس موضوعی باشد که مصوب شده است؛ بنابراین، در صورتی که میراث فرهنگی محدوده را تغییر دهد، بررسی دوباره صورت می گیرد و شرایط و ضوابط بافت تاریخی در بخش هایی که اضافه شده است نیز قرار داده می شود.

صمد کامجو: آقای مهرابی، یکی از وظایف اداره کل، سنگ فرش کردن خیابان ۱۷ شهریور، میدان شهید نصیری و خیابان طالقانی است، این کار وظیفه شهرداری و شورای شهر نیست، اداره کل راه و شهرسازی باید سنگ فرش کند، به مردم بگویید که اداره کل کوتاهی کرده است، از سال ۹۶ تا ۹۹ (سه سال) ۲۰ متر سنگ فرش کرده اند، الآن شما به اندازه نیم متر دور قیصریه را بالا آورده اید، شما روی آسفالت سنگ فرش کرده اید، فوقش لایه ای از روی آسفالت برداشته اید، کدام مهندسی اجازه می دهد که روی آسفالت سنگ فرش شود، شما و اداره کل باید جوابگو باشید.

سعی کنیم کم کم از شعار دوری کنیم، گفتمان تشکیل دهیم و به حرف مردم باشیم، درست است که شما از نظر فنی متخصص هستید اما بسیاری از پیشکسوتان و مردم می توانند نظر دهند و بهتر است نظرات آن ها هم بررسی شود، مردم اگر عمل دیدند پای کار می آیند.

مهرابی: حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر اطراف بازار که به طور متوسط ۶، ۷ متر عرض دارد کار (سنگ فرش) شده است و ضلع جنوبی میدان شهید نصیری (پیاده رو) هم کاملا سنگ فرش شده است و فقط ضلع غربی آن مانده است که آن هم در اعتبارات امسال به صورت پیوسته انجام می شود.

خیابان کنار امامزاده (زیر سابات) تقریبا ۵۰، ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بتن ریزی آن هم انجام شده است و سنگ فرش انجام می شود.

در مورد اینکه روی آسفالت سنگ فرش کردیم، اینجور نبود یعنی از جلوی قیصریه و اطراف بازار به صورت روزانه یا هفتگی کارها را بررسی کردیم و دو هزار عکس در این مورد داریم. حداقل ۷۰ سانتی متر اطراف قیصریه خاک برداری کردیم و به دلیل رطوبت و پراکنشی که وجود داشت حتی یک آیتم اضافه کردیم که شبکه گرمی در آنجا کشیده شود تا پیاده رو عملا از هم شکافته نشود، الآن می بینید که در هیچ پیاده رویی در لار، شبکه گرم کار نمی شود اما ما میلگرد با فواصل استاندارد کار کردیم.

اگر اختلاف ارتفاع سمت غربی تا جلوی بازار هر چیزی غیر از حالتی که وجود داشت بود باعث می شد که پایین تر از سطح بازار بیفتد که دفع آب های سطحی آن با مشکل مواجه می شد و برای اینکه جلوی بازار آب نیفتد طرح داریم که در حدود ۱۵ یا ۲۰ سانتی متر، یک پله اضافه می شود که دیگر آب وارد بازار نشود و اگر جایی قابل اصلاح باشد ما الآن آن را اصلاح می کنیم.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  1

  اگر شما خبرنگارها به داد میراث برسید. خوب گفتید

 2. مهندس گفت:

  0

  0

  نشست تخصصی بوده خیر سرش، اما دریغ از یک فرد مهندس و خبره و دانای این کار در جلسه
  متاسفانه یه عده صرف داشتن سایت مفید بودن برای اینده آقایان و برخی دیگر به دلیل بزرگی و فضولی در هر نقطه و سوراخ به جلسه تخصصی دعوت می شوند کلی ححححرف می زنند
  یعنی در این جلسه هیچ مهندسی نبود؟ اگر بوده چرا نذاشتن حرف بزنه جز خود بزرگ بینی چیز دیگه متصور نیستم
  حداقل اگر عکس هم درست باشد باید غیر صمد و حمید افراد دیگر هم حداقل یک حرف زده باشند
  فکر کنم زیبنده سایت نیست که بیاید از حمید از حود حمید منشی یعنی خودش متن بذارد در سایت

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان