میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 سپتامبر 2020 ساعت 5:16 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 248 بازدید

از فقدان سینما و ساختمان اداره تا تداوم فعالیتِ کانال‌های خبریِ بدون مجوز

تشریح مشکلات حوزه فرهنگ و هنر لارستان در نشست تعدادی از هنرمندن با «امیدبخش»

از فقدان سینما و ساختمان اداره تا تداوم فعالیتِ کانال‌های خبریِ بدون مجوز

به گزارش آفتاب لارستان، یک روز پس از معرفی «مهدی امیدبخش» به عنوان سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان، نشستی با حضور وی و هنرمندان لار، روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در دفتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، هر یک از هنرمندان به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند که در ادامه می خوانید:

جعفر عباس زاده از انجمن خوشنویسی: با توجه به اینکه آموزشگاه‌ها هم بازوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و هم انجمن خوشنویسی هستند، لازم است نظارت بر آموزشگاه‌هایی که به صورت آزاد در حوزه خوشنویسی کار می کنند را بیشتر کنید.

عالیه سادات رفعت حقیقی از انجمن دوبله و گویندگی: این انجمن نزدیک به پنج سال است که فعالیتش را شروع کرده است و سعی کرده ایم در این مدت برای علاقه مندان دوره های آموزشی، کلاس های فن بیان، گویندگی و زبان بدن برگزار کنیم.

چند سال پیش، نخستین جشنواره رادیویی را برگزار کردیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و اخیرا هم که فرصت برگزاری کلاس های حضوری نبود، مسابقه ای (دَرواگو) را در فضای مجازی داشتیم که علاقه مندان زیادی از شهرهای مختلف شرکت کردند و در کنار آن، کلاس های آنلاین هم برگزار کردیم؛ الآن هم درصدد برگزاری جشنواره ای در مورد گویش های محلی هستیم.

مرتضی وثوقی از انجمن هنرهای نمایشی: یکی از مشکلات ما، نبود یک ساختمان اداری برای اداره ارشاد لار است و اگر خدایی ناکرده اجاره ساختمان اداری به پایان رسد و اداره ارشاد در خانه فرهنگ مستقر شود، در این صورت بیشتر انجمن ها به نوعی باید از آنجا کوچ کنند، چون بیشتر انجمن ها در خانه فرهنگ مستقر هستند.

مهدی امیدبخش، سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان در پاسخ به این درخواست اظهار کرد: قرار است امروز از خانه فرهنگ بازدید کنم، شما در این راه به من کمک کنید؛ علی رغم اینکه محدودیت های دولت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را می دانیم اما این کار شدنی است.

در ادامه، وثوقی در مورد تسهیلات کرونایی ای که به هنرمندان تعلق گرفت اما بسیاری از هنرمندان لار از آن استفاده نکردند نیز پرسید که امیدبخش پاسخ داد: تسهیلات کرونایی تا پایان شهریورماه تمدید شده است و بیشتر جنبه حقوقی دارد، اولویت با هنرمندانی است که عضو هیچ سیستم اداری دولتی نیستند یا سابقه بیمه نداشته باشند.

در این نشست، مرتضی وثوقی خبر از برگزاری یک جشنواره نمایش نامه نویسی نیز در آینده داد.

رقیه ارشادی از انجمن هنرهای نمایشی: نیروهای رسمی و قراردادی درستی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان نداریم.

امیدبخش: پیگیر این موضوع هستم، به این نیت آمده ام که ظرفیتی را به وجود آورم و شخصی را به عنوان رئیس بعد از خودم به مدیرکل معرفی کنم، چون این کار برای من سخت است هرچند که این سختی را به جان خریده ام، اما مشکلات عدیده ای دارم، منتی هم بر سر کسی نمی گذارم و با افتخار خدمت می کنم. به دنبال این هستیم که راهکارهای حقوقی را از طرف نماینده و وزیر آموزش و پرورش برای بازگرداندن آقای حجتی داشته باشیم؛ من فعلا آمده ام که وضعیت را به گونه ای سر و سامان دهم و کاری کنم که در شان مردم و هنرمندان خوب لارستان باشد.

زینب دلام، خبرنگار سایت آفتاب لارستان: یکی از مشکلات بزرگی که ما در این منطقه با آن مواجه هستیم، نداشتن سواد رسانه ای مسئولان و نحوه برخورد آن‌ها با اصحاب رسانه و خبرنگاران است، مسئولانی که نه نشست خبری برگزار می کنند، نه حاضرند به طور مستقیم مصاحبه کنند و…

مهدی امیدبخش: مسئولان تصمیم گیرنده در استان یا شهر، مشاور فرهنگی و هنری ندارند و وقتی یک مسئول ارشد (استاندار، فرماندار، شهردار و…) مشاور فرهنگی ندارد یعنی نگاه تیزبینی به حوزه فرهنگ و هنر ندارد یا به عنوان نمونه مسئول روابط عمومی یک نهاد چقدر می تواند مشاور فرهنگی خوبی برای آن مسئول باشد، متاسفانه، انتخاب ها، انتخاب هایی نیستند که دغدغه مند باشند.

حوزه مسئول روابط عمومی بسیار بسیار حساس است و از مشاور سیاسی و امنیتی جایگاه بالاتری دارد چون آن شخص می تواند بگوید آقای استاندار به این دلیل شما در فلان جلسه حضور پیدا نکنید، یا با این دلایل در این جلسه حضور پیدا کنید و این جملات را مطرح کنید.

روحیه ریاست ندارم، ما متاسفانه خیلی اهل گفت و گو نیستیم، با هم گفت و گو نمی کنیم، هر چقدر که گفت و گو در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر باشد تاثیرگذاری آن نیز بیشتر است.

زینب دلام: با توجه به اینکه فرماندار ویژه شهرستان و به ویژه آقای حجتی، سرپرست سابق اداره ارشاد لارستان به جد پیگیر طرح ساماندهی رسانه ها و کانال های خبری بدون مجوز بودند، آیا شما نیز این موضوع را پیگیری خواهید کرد؟

مهدی امیدبخش: دو هفته پیش نیز در مورد این موضوع با آقای حجتی صحبت کردیم، الآن آمار آن را می گیرم، حتما این موضوع را پیگیری می کنم و رسانه های بدون مجوز را به گرفتن مجوز ترغیب می کنیم تا حق و حقوق کسانی که مجوز دارند ضایع نشود.

در ادامه این جلسه، سید هادی عبدالرحیم زاده از انجمن فیلم، عکس و پویانمایی و همچنین فضیلت علویه از انجمن هنرهای تجسمی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان در مورد مشکلات بیان شده تصریح کرد: برای حل این مشکلات، دستگاه های فرهنگی همچون شهرداری، شورای شهر و… به فراخور امکاناتی که دارند به کمک اداره ارشاد بیایند.

مهدی امیدبخش افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا، شهرداری ها حرف اول را در حوزه فرهنگ می زنند؛ اما متاسفانه اینجا اینطور نیست و شهردار فکر می کند فقط باید در بحث ساخت و ساز خیابان و آسفالت اقدام کند؛ درست است که این کار رسالت اصلی شهرداری هاست، اما اصلی ترین نیست و در حوزه فرهنگی نیز رسالت دارند، کمااینکه آن ها سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری نیز دارند.

در ادامه، باقر عباس زاده از انجمن هنرهای تجسمی اظهار کرد: این موضوع که انجمن هنرهای تجسمی در لار غیرفعال بوده است را قبول ندارم، ما در آن مدت نمایشگاه های بسیار خوبی برگزار کردیم، اما اگر انجمن فعال تر بود و حمایت اداره ارشاد نیز از آن بیشتر بود می شد فعالیت های بیشتری داشت.

وی خاطرنشان کرد: حمایت ها و کمک های بسیار خوبی از طرف شهرداری به ما در این حوزه شد و این برای هنرمندان به ویژه هنرمندان هنرهای تجسمی بسیار خوب است که بدون دغدغه کار کنند و نمایشگاه برگزار کنند.

این هنرمند برجسته ی لاری تصریح کرد: انتظاری که از اداره ارشاد داریم این است که حمایت بیشتری از آموزشگاه ها داشته باشد و در مقوله آموزش به هنرجویان و نسل جوان نظارت بیشتری کند.

مهجبین محرابی از انجمن عکس، فیلم و پویانمایی: ما حتی یک نگارخانه تخصصی نداریم و مکانی که مختص عکاسان با امکانات باشد اصلا وجود ندارد، قبلا یک سری مکان ها وجود داشت اما متاسفانه جمع شد و الآن انجمن عکس فعالیتی ندارد.

محمد پاسیار، عکاس سایت میلاد لارستان: ساخت «مجتمع فرهنگی هنری علیشیر» تمام شده و در مرحله تجهیز قرار دارد؛ الآن پیگیری این موضوع به کجا رسیده است؟

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان: ما دیروز از این مجتمع بازدید کردیم، هنوز مشکلات حقوقی در زمینه واگذاری آن وجود دارد که با خَِیِر محترم درباره این موضوع صحبت کردیم و قول های مساعدی نیز گرفتیم.

محمد پاسیار: بحث سینمای لار به کجا رسید؟

مهدی امید بخش: مشکلی برای راه اندازی سینمای لار نداریم، باید در این زمینه تعاملی شکل گیرد. فردا نیز قرار است بازدیدی از پردیس های سینمایی مجتمع منیری لار داشته باشیم.

در پایان این نشست، سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان با درخواست از هنرمندان برای همکاری و راهنمایی در همه عرصه ها گفت: برای برنامه ها و اولویت های پیش رو راهنمایی ام کنید، من هم اشتباه می کنم و شما می توانید اگر موردی به صورت اشتباه تصمیم گیری شد به من مشورت دهید تا بتوانیم آن کار را به خوبی پیش ببریم.

مهدی امیدبخش اظهار کرد: توفیقی است که این فرصت در اختیار من قرار گرفته است که در جمع شما باشم و واقعیت این است که پیشنهاد خودم بود چون به هر کسی برای سرپرستی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان پیشنهاد می شد بهانه می آوردند، اما من گفتم که اینجا شهر مهمی است و انتظارات هم بالاست، اجازه دهید من بروم و با شناختی که از هنرمندان لار دارم می دانم که با گفت و گو می توانیم کار را انجام دهیم؛ مدیرکل هم به پاس اعتمادی که داشتند پذیرفتند.

وی تصریح کرد: رسالت کار فرهنگی، پشت میز نشستن نیست، بلکه باید پیگیر و مطالبه گر باشیم تا آن چه می خواهیم به دست بیاوریم و برای این کار، نیاز به مشورت همه شما دارم.

عکس ها: آریا جعفرزاده


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    خدا به خیر کنه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان