میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 ژانویه 2015 ساعت 11:02 ب.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 5 دیدگاه 2,655 بازدید

از «مسخ» تا «ميس ژولي» در دهمين جلسه نومنتقدان آفتاب

از «مسخ» تا «ميس ژولي» در دهمين جلسه نومنتقدان آفتاب

فاطمه محسن پور: دهمین جلسه از سری جلسات کارگاه نقد و خلاقیت آفتاب این بار با موضوع بررسی مکتب های «ناتورالیسم»، «سمبولیسم» و «اکسپرسیونیسم» و با همت کتاب خانه عمومی گنج شایگان در همان محل برگزار شد .
ابتدا با نگاهی به مبحث جلسه گذشته که رئالیسم بود، مکتب ناتورایسم را که در یک نظریه سطحی می توان رئالیسم افراطی نامید معرفی کردیم و از «امیل زولا» که یکی از شاخص ترین نویسندگان این مکتب است نام بردیم و همچنین به برخی از آثار ناتورالیستی مانند اشباح (هنریک ایبسن)، میس ژولی (استریندبرگ)، کلاغ ها (هانری بک) و باغ وحش شیشه ای (تنسی ویلیامز) اشاره کردیم و نکته ی جالبی که مورد بررسی واقع شد شخصی به نام «آندره آنتوان» بود که برای نمایش قصاب ها از شقه های گوشت تازه روی صحنه استفاده کرد و این کار، با برخی از تئاتر های اجرا شده در لار مانند طراحی صحنه کفتر به توان ۲ اسماعیل بلند گرامی مقایسه شد.

IMG-20150117-WA0008_1421607
سپس به سمبولیسم پرداختیم. همچنین اشاره شد که آن نمادی که ما در شعرهای عرفانی خود می بینیم به هیچ وجه جزو سمبول های اصل نیست و فقط یک سری واژه های قرار دادی است که به دلیل علاقه برخی شاعران به اپیدمی، آن را در شعرهای خود بیان می کنند. مثلا واژه ی پروانه ۱۰۰۰ سال است (آن هم با اغماض) در معنای یک فرد عاشق پیشه به کار می رود اما سمبل و نماد درمعنای واقعی، آن است که هر فرد در پرتو فرهنگ و اعتقادات خویش آنرا در معنای خاص خود به کار برد.

البته سمبولیسم به دلایلی مانند همین ابهام و تفسیر سختی که می طلبید شکست خورد و در ادامه ی آن به بررسی شاعرن این سبک (مالارمه، ورلن، رمبو) و رمان نویس مشهور، آندره ژید و اثر معروف او مائده های زمینی اشاره شد. همچنین موریس مترلینگ در عرصه نمایش نامه نویسی و پرنده آبی که یکی از آثار مهم او به شمار می رود.

سپس به مکتب اکسپرسیونیسم پرداختیم که در آلمان بوجود آمده و بیشتر به بیان غم و اندوه می پرداخت و احساسات درونی هنرمند از قبیل رویا ها، امیدها، ترس ها غم و نظایر آن. همچنین به نویسندگان این مکتب با نام هرمان هسه و فرانتس کافکا اشاره شد و همچنین آثاری مانند مسخ، هنرمند گرسنگی و مجموعه داستان پزشک دهکده.

IMG-20150117-WA0006_1421607

مسخ که از کافکا نویسنده یهودی الاصل اهل چکسلواکی است درباره گره گوار سامسا جوانکی بازار یاب است که یک روز صبح از خواب بیدار می شود و می بیند به یک سوسک بزرگ تبدیل شده است. جالب اینجاست که او پس از آگاهی از این مسئله آنقدر که نگران از دست دادن کارش است نگران تغییر شکلش نیست. خانواده اش او را در اتاقی حبس می کنند. گره گوار برای ارتباط دوباره با آنها تلاش می کند اما غیرممکن به نظر می رسد او آنقدر غذا نمی خورد تا می میرد .همچنین به میس ژولی که یکی از آثار استریندبرگ است اشاره شد.
مبحث جالب دیگری که در این جلسه به آن پرداخته شد این بود که بعضی مکتب های هنری به این شکل دیده می شوند که یک هنرمند و نویسنده در عمر به عنوان مثال ۸۰ ساله خود ممکن است در یک دوره از زندگی اش در شرایط احساسی، تراژیک یا رمانتیک قرار بگیرد و با صرف نظر از اینکه تا قبل از آن آثارش را در چه سبکی خلق کرده است، اثری در خور سبک دیگری بنویسد و در این زمینه مرگ فروشنده (آرتور میلر) و گوریل پشمالو (یوجین اونیل) مثال زده شد.
جلسه این هفته با مشاهده چند عکس به جا مانده از چند نمایش معروف اکسپرسیونیستی و خواندن یک شعر سمبولیسم به کار خود پایان داد .
از علاقه مندان دعوت می شود در دوشنبه و چهارشنبه این هفته که ادامه موضوع اخیر کارگاه، مکتب های ادبی، است و قصد داریم به بررسی مکتب های «دادایسم سوررئالیسم»، رمان نو و شیوه جریان سیال ذهن بپردازیم به جمع ما بپیوندند .

IMG-20150117-WA0011_1421607


5 نظر

 1. جهان بين گفت:

  0

  0

  خانوم محسن پورعزيز،پشتكارشماستودني است،ازاين كه فضاي بسيارخوبي رابه وجودآورده ايدومديريت مي كنيد،ازشما خانوم جوان،بسيارسپاسگزارم
  بهترين هاي رابراي آينده ي زيبايتان آرزومي كنم

 2. صادق گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  با داستانکی روز نوشت
  با موضوع :
  جریمه ی دیر کرد یا جدایی؟

  حکایتی از باران در این ایام…..

  بروز هستم.

  منتظر
  توجه،
  عنایت
  و نظرات بارانی شما هستیم.

  http://lar-din.persianblog.ir/

  وبلاگ شخصی
  سید علی اصغر نمازی

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  چه مباحث ثقیلی به به

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  ‘گزارش تون کامل وجامع است

 5. 0

  0

  مباحث جالبی بود
  استفاده کردیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان