میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۶ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 22 دیدگاه 1,071 بازدید

از نظر شورای نگهبان، اصل بر «برائت» نیست/ هیچ کس را به صرف «سُنی مذهب» بودن ردصلاحیت نکرده‌ایم

«اسماعیل عسکری‌زاده» سرپرست دفتر بازرسی شورای نگهبان در لارستان:

از نظر شورای نگهبان، اصل بر «برائت» نیست/ هیچ کس را به صرف «سُنی مذهب» بودن ردصلاحیت نکرده‌ایم

حمید منشی:  ۲۶ تیرماه سالگرد تاسیس شورای نگهبان در کشور است. به همین بهانه گفت و گویی نسبتا مفصل با اسماعیل عسکریزاده سرپرست دفتر بازرسی شورای نگهبان در لارستان ترتیب دادیم. در این مصاحبه تلاش شد با صراحت بیشتری روی مباحث مرتبط با تایید و ردصلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه لارستان، خنج و گراش تمرکز شود که این امر با استقبال و حسن برخورد آقای عسکری‌زاده تا حدی اتفاق افتاد. مصاحبه را بخوانید و قضاوت کنید:

***

جناب آقای عسکری زاده، برای شروع گفت و گو لطفا از چرایی و روند تاسیس شورای نگهبان بفرمایید.

امروز یعنی ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان است که شباهت زیادی به نهادهای حافظ قانون اساسی در کشورهای دیگری مثل آلمان، فرانسه، بلژیک و… دارد. البته این کشورها بجای شورای نگهبان اسامی دیگری همچون دادگاه، شورا یا دیوان قانون اساسی دارند.

پیشینه شورای نگهبان را می توان در زمان مشروطیت دانست. زمانی که متمم قانون اساسی مشروطه در سال ۱۲۸۵ در مجلس شورای ملی وقت مطرح شد و ۵ نفر از علمای طراز اول کلیه قوانینی که در مجلس می شد را باید بررسی و با اسلام تطبیق می دادند. البته با توجه به مشکلاتی که بعدها پیش آمد علی الخصوص ورود روشنفکران به عرصه، این اصل به فراموشی سپرده شد و مجددا استبداد برگشت تا اینکه در ۲۶ تیرماه ۱۳۵۹ و بعد از انقلاب اسلامی با دید ژرفی که امام داشتند فعالیت شورای نگهبان شروع شد.

شورای نگهبان دارای منزلت مهمی است و وظیفه صیانت از «اسلامیت» و «جمهوریت» نظام را دارد یعنی هم مشروعیت و هم جمهوریت نظام دست شورای نگهبان است و قانون اساسی چنین اختیاری را به این شورا داده است و به همین دلیل هم امام راحل هم مقام معظم رهبری این جایگاه را خاص می دانند و تاکید کرده اند مردم از این شورا تبعیت کنند. همانطور که می دانید همه قوانین مجلس نیز پس از تصویب به شورای نگهبان می رود و شورای نگهبان نیز طی ده روز آن را بررسی می کند و اگر با شرع و قانون مغایرت داشته باشد به مجلس باز می گرداند.

۱۲ نفری که عضو شورای نگهبانند شامل ۶ نفر فقیه و ۶ نفر حقوقدانند. فقها از طرف مقام معظم رهبری انتخاب می شوند و حقوق دان ها هم از طرف قوه قضاییه به مجلس معرفی می شوند و مجلس آنها را تایید می کند. فعلا فقهای شورای نگهبان شامل آیت الله احمد جنتی، محمد مومن، محمد یزدی، سیدمحمود هاشمی شاهرودی، سیدمحمدرضا یزدی و مهدی شب زنده دار و حقوق دان ها هم آقایان دکتر محمدرضا علیزاده، محسن اسماعیلی، عباس علی کدخدایی، سیدفضل الله موسوی، سام سوادکوهی فرد و نجات الله ابراهیمیان هستند.

جناب عسکرزاده ما هم این روز را به شما تبریک می گوییم و برایتان آرزوی موفقیت می کنیم. در ادامه بخشی از سوالات افکار عمومی و شائبه هایی که در مورد عملکرد شورای نگهبان مطرح می شود را خواهم پرسید و خواهش می کنم بصورت شفاف پاسخ بفرمایید. قبل از آن بفرمایید همکاران شما در دفتر بازرسی لارستان چه افرادی هستند؟

هر شهرستانی دفتر نظارت شورای نگهبان دارد که مقدمات انتخابات را فراهم می کند همچنین همایش ها و آموزش هایی را در طول سال برای ناظران شورای نگهبان بطور مداوم برگزار می کنند. چراکه رای مردم باید صیانت شود و حق الناس است و معمولا ناظران از افراد باتجربه انتخاب می شوند که در سال های اخیر جوان گرایی هم شده است و سعی می کنیم از دانشجویان و طلاب استفاده کنیم.

در دفتر بازرسی لارستان آقای حمید خلیل زاده قائم مقام دفتر هستند که بصورت افتخاری کار می کنند و آقای مهدویان نیروی همکار و پاره وقت و بنده هم سرپرست این دفترم. دوستان دیگری هم هستند که بصورت افتخاری با ما همکاری می کنند.

در انتخابات قبل مجلس مسئولیت تایید صلاحیتها بر عهده سه نفر بود، شما و آقایان مقتدایی و نمازی. الان بر عهده کیست؟

بله در انتخابات ریاست جمهوری هم ما سه نفر بودیم. کلا ما در هر دوره ۶ نفر را معرفی می کنیم و سه نفر را از بین آنها انتخاب می کنند.

در انتخابات مجلس اما تفاوتی وجود دارد و اینکه لارستان حوزه اصلی انتخابیه است و شهرستان های گراش و خنج را هم شامل می شود. تعیین ناظران البته بر عهده خود شهرستان هاست فقط بررسی صلاحیتها بر عهده لارستان است که بار سنگینی هم محسوب می شود و مشکلات آن نیز به ما بر می گردد.

یکی از پرسش ها همین است که چون کار بررسی صلاحیتها در مرکز شهرستان انجام می شود ممکن است نگاهی قومی و بومی حاکم باشد و نسبت به صلاحیت افراد بخش ها و شهرستان های اطراف نوعی سختگیری اتفاق بیفتد. اصلا چرا در هیئت شما از شهرستان ها و بخش ها عضو ندارید؟

تمام تلاش ما حفظ امانتداری است و زادگاه نامزدها برای ما فرقی نمی کند و بررسی ما بر اساس شاخص هاست. ما از طریق استعلاماتی که می شود و منابعی که در اختیار داریم گزارش خود را اعلام می کنیم. در ضمن اولین مرحله بررسی صلاحیت ها هم توسط هیئت اجرایی انجام می شود که از معتمدین مردمی هستند و ما نظارت می کنیم.

چرا برای شائبه زدایی، فردی از بخش های تابعه و شهرستان ها در هیئت نظارت عضویت ندارد؟ منظورم همین شش نفری است که معرفی می کنید؟

ببینید خود شهرستان ها هیئت نظارت مجزا دارند و تحقیقات ما درباره صلاحیتها هم توسط آنها انجام می شود و ما برای گزارش هایمان به اطلاعات آنها مراجعه می کنیم لذا چون خود شهرستان ها دفتر نمایندگی دارند در هیئت ما نمی توانند باشند.

در مورد بخش های تابعه چطور؟

هر بخش نیز هیئت نظارت دارد و بخش های پنجگانه لارستان هیئت نظارت مجزا دارند و سه نفر هستند و نامزدهای اهل این بخش ها نیز توسط این عده بررسی می شوند.

یک عده ای معتقدند شورای نگهبان، انتخابات را به اصطلاح «مهندسی» می کند و این کار را با تایید و ردصلاحیت ها انجام می دهد! بطوری که از قبل، پیروزی افراد مورد نظر تاحدودی قطعی شود؟!

نتایج که کاملا برعکس است[باخنده] …شما بحث ریاست جمهوری را بررسی بفرمایید در ادوار گذشته چه افرادی رای آوردند؟ هم دوره اصلاحات یعنی آقای خاتمی و هم دوره آقای روحانی. فقط یک دوره آقای احمدی نژاد رای آورد…

پس شما اساسا معتقد به مهندسی پیش از انتخابات توسط شورای نگهبان نیستید؟

اصلا اینطور نیست و صرفا بر اساس شاخص ها عمل می شود.

خب این شاخص هایی که می فرمایید از زمان مجلس اول بوده اما قبول دارید سال به سال سختگیرانه تر برخورد شده و فیلترها به مرور تنگ تر شده است؟

خُب مشکلاتی که برای نظام ایجاد می شود هم بیشتر شده. دشمنان قسم خورده ما تلاش می کنند هرطور شده نظام را از بین ببرند. آمریکا دشمن اصلی ماست و بیکار نمی نشیند. خیلی ها دوست دارند با امریکا ارتباط برقرار کنند و اصلا فرزندانشان آمریکا هستند. یا در مورد ولایت فقیه بعضی ها در عمل قبول ندارند. البته می توانند جاهای دیگر فعالیت کنند اما مجلس و ریاست جمهوری حساس است.

پس قبول دارید به مرور دایره تعیین صلاحیتها تنگ تر شده بطوری که الان تقریبا تمام روسای جمهور سابق خود را رد صلاحیت می کنیم یا نمایندگان ادوار مجلس را…

درست است اما از نظر کمیت اینطور نیست!

کمیت ملاک دقیقی نیست حاج آقا!

بله اما مواضعی که اینها می گیرند هم مواضع درستی نیست و خلاف چیزی است که قانون اساسی تاکید کرده.

شاید تفسیر شما از قانون اساسی سخت تر شده؟! مجلس اول را اگر ببینید از تمام طیف های فکری در آن حضور داشتند و افتخار نظام هم همین است که نمایندگان واقعی مردم از تمام جریانات فکری و سیاسی در آن باشند اما به تدریج این دایره تنگ تر شد.

الان در مجلس اکثریت با کیست؟

اکثریت نسبی با نمایندگان «لیست امید» و نزدیک به اصلاح طلبان است.

خُب این اصلاح طلبان از طرف شورای نگهبان تایید شده اند! پس الان هم همان افکار مختلف را در مجلس داریم.

با این تفاوت که اینها نیروهای درجه سوم و چهارم اصلاح طلبند و نیروی های اصلی این طیف فکری تماما رد صلاحیت می شوند!

خب بروند عملکردشان را درست کنند و موضع گیری هایی که دارند را اصلاح کنند اگر می خواهند تایید شوند!

پس شما معتقدید عملکرد شما قابل نقد نیست و همچنان عملکرد افراد ردصلاحیت شده محل نقد است؟

همینطور است.

اگر موافقید به انتخابات مجلس قبل برگردیم. حضرتعالی در مصاحبه ای با خود بنده فرمودید امیدوارید اکثر نامزدها تایید صلاحیت شوند و تاکید کردید در شرایط تایید صلاحیت نامزدها مشارکت مردم هم بیشتر می شود و به نوعی پذیرفتید درصورت رد صلاحیت های زیاد مشارکت مردم هم ممکن است کم شود.

بله الان هم همین را می گویم و معتقدم.

اما شما باز هم اکثر نامزدهای دور قبل مجلس را در حوزه انتخابیه لارستان، خنج و گراش ردصلاحیت کردید!

البته ما رد صلاحیت نکردیم. ما هیچ کس را در شهرستان رد صلاحیت نمی کنیم. رد یا تایید دست ما نیست و به شورای نگهبان بر می گردد و ما فقط بر اساس شاخص ها بررسی و گزارش می کنیم، همین. اگر در مورد فردی اطلاعی نداشته باشیم نیز گزارشی نمی فرستیم. در مورد گزارش ها نیز یکی از منابع ما «تحقیقات محلی» است که البته به اظهارات افراد هم صرفا اتکا نمی کنیم و هر مطلبی که بر اساس تحقیقات محلی صورت می گیرد چه در مرکز شهرستان چه دیگر مناطق همه همراه با مدارک و مستندات است.

حاج آقا تمام مواردی که مطرح می فرمایید مورد تایید است اما وقتی به مصادیق می رسیم اختلاف ها شروع می شود. این منابع محلی که می فرمایید بصورت مصداقی چه افراد یا نهادهایی هستند؟

از همه استفاده می شود. غیر از منابع چهارگانه هم از اشخاص هم نهادها استفاده می کنیم. در مورد افرادی که اطلاعی نداریم هم گزارشی نمی فرستیم. مثلا نامزدی سی سال در تهران بوده و در لارستان سکونت نداشته است لذا ما گزارشی نداریم که برای او بفرستیم. خلاصه اینکه شورای نگهبان برای اینکه به احراز برسد از همه منابع استفاده می کند.

خُب شاید بعضا این اسناد با غرضی خاص و با اهداف سیاسی تهیه شده باشد!

ما این مستندات را پایش و بررسی می کنیم و سعی می کنیم دقت و امانتداری را رعایت کنیم. ببینید این ماییم که باید روز قیامت جواب بدهیم. آن دنیا فلانی که تایید شده از من حمایت نمی کند! لذا تمام سعی ما رعایت امانتداری و قانون است.

جناب عسکری زاده، کلا به قول رئیس جمهور به نظر می رسد چوب به کمر اصل «برائت» خورده است!

اصلِ شورای نگهبان بر برائت نیست و اصل ما این است که باید صلاحیت افراد احراز شود. از طرفی متاسفانه تبلیغات سوئی که علیه شورای نگبان می شود روی «رد صلاحیت» است درصورتی که غالب افراد احراز صلاحیت نمی شوند نه ردصلاحیت!

البته زیاد فرقی هم نمی کند! وقتی عملا امکان حضور فردی در انتخابات سلب می شود عنوان آن زیاد مهم نیست! کلا قبول دارید فرایند موجود نمی تواند افکار عمومی را قانع کند؟!

بله موافقم و در این مورد باید قانون روشن تر باشد و نیاز به تجدید نظر احساس می شود و روی آن کار هم می شود.

جنابعالی در بخشی از سخنان خود به «تبلیغات سوء» علیه شورای نگهبان اشاره کردید و عده ای دیگر نیز هر نقدی از شورای نگهبان را «تخریب» آن تلقی می کنند! چطور است که در این کشور عده ای علنا علیه مثلا رئیس جمهور نقد و اعتراض و حتی فحاشی می کنند اما تا نوبت به «شورای نگهبان» می رسد کوچکترین نقدی به تخریب و سم پاشی و تبلیغات سوء تعبیر می شود؟!

ببینید وقتی مقام معظم رهبری جلسه چند ساعته با دانشجویان می گذارند و آنها را در نقد کردن آزاد می گذارند دیگر شورای نگهبان که جای خود را دارد و باید پاسخگو باشد.

البته جنابعالی که پاسخو هستید و همین که با سایت آفتاب گفت و گو می کنید روحیه پاسخگویی تان را اثبات می کند اما در عرصه ملی قبول دارید که انتقاد از شورای نگهبان سخت است؟

ببینید اولا لازم است به شدت شعارهایی که علیه رئیس جمهور در روز قدس توسط عده ای مطرح شد را محکوم کنیم. اینها افرادی نفوذی هستند که انقلاب و نظام را تضعیف می کنند و نه اصولگرا نه اصلاح طلب هستند. اگر ما تابع مقام معظم رهبری هستیم راهکارها را ایشان مشخص کرده اند و باید تبعیت کنیم. اما متاسفانه از هردو جناح افرادی افراطی وجود دارند. اما در مورد سخت بودن انتقاد از شورای نگهبان که اشاره کردید باید توجه داشته باشیم که اقتدار شورای نگهبان باید حفظ شود. همچنین در این شورا فقهایی حضور دارند که سن بالایی دارند و کمتر به دنبال دنیا هستند.

جناب عسکری زاده، در مورد نامزدهای «اهل سنت» نیز سوالات زیادی مطرح می شود، ذهنیتی وجود دارد که تمام نامزدهای سُنی ردصلاحیت می شوند!

نه اینطور نیست. اینها معمولا احراز صلاحیت نمی شوند چراکه غالبا ناشناخته اند و مثلا در ارگانی نیستند و مسئولیتی نداشته اند که شناخته شوند. لذا غالبا احراز نمی شوند.

خُب به غالب نیروهای اهل سنت مسئولیتی واگذار نمی شود که شناخته شوند! اینطور که شما می فرمایید یک سیکل معیوب ایجاد می شود!  

نه، یکی از ملاک های ما مسئولیت هایی است که دارند و ما ملاک های متعددی را بررسی می کنیم.

پس به صرف «سنی مذهب» بودن کسی را رد نمی کنید؟

خیر.

اما تاکنون که کسی از اهل سنت تایید صلاحیت نشده! درست است؟

بله افرادی که تاکنون نام نویسی کرده اند متاسفانه احراز نشده اند اما این به معنای رد شدن همه نیست و ممکن است در آینده از آنها نیز تایید صلاحیت شوند.

سوال دیگر اینکه چرا دلایل ردصلاحیت را اعلام نمی کنید؟ حتی بنا به خواست خود نامزدها؟

این را مقامات بالاتر باید پاسخ دهند. البته خود شورای نگهبان اگر کسی مصر باشد جواب می دهد. اما چون بحث حیثیت افراد در میان است احتیاط می کنند و بیشتر به خاطر خود نامزدهای ردصلاحیت شده است.

مثلا  شنیده می شود عده ای پیگیری کرده اند اما پاسخ درستی دریافت نکرده اند یا دلایل عجیبی مثل عدم شرکت در نماز جمعه و… را صرفا بصورت شفاهی اعلام کرده اند! ممکن است شما برای کسی چنین گزارش هایی ارسال کنید؟

اصلا چنین چیزی و این دلایل نیست. دلایل باید قانونی و مستند باشد. نامزد مورد نظر باید در چهارچوب نظام باشد. اینها برای ما مهم است.

خب شاید کسی تفسیر کند شرکت در نماز جمعه یعنی در چهارچوب نظام بودن!

خیر! تاکید ما روی کلیت نظام و بر اساس موارد مستدل و مستند است.

پس کلا شما نقش شورای نگهبان شهرستان را در رد صلاحیتها کمرنگ می دانید؟

بله خیلی از اینها دوستان ما هستند و ما به آنها ارادت داریم و همانطور که عرض کردم بعضا این افراد در منطقه سکونت هم نداشته اند لذا ما در رد یا تایید شدنشان نقشی نداشته ایم.

برای تایید شدن افراد هم تلاش می کنید؟

واقعا اینطور بوده. اسم نمی آورم اما سعی خود را کرده ام و کلا معتقدم این دایره را باز نگه داریم.

مورد دیگری که از آن به «مهندسی زمان» نام می برند سوال بعدی من است. اینکه افرادی که در مراحل اولیه رد می شوند اما در نهایت تایید می شوند عملا فرصت کافی برای رقابت را از دست داده اند. مثلا در انتخابات گذشته مجلس در لارستان نفراتی هم که در مرحله کشوری به انتخابات برگشتند دیگر زمان لازم را نداشتند و از رقابت عقب افتادند!

بله. این هم از مشکلاتی قانونی موجود است و باید درست شود. اما این روند مطمئن باشید تعمدی نیست. ولی با اصل موضوع موافقم و ممکن است به اشخاص اجحاف شود و ما خودمان هم انتقاد داریم.

و بحث آخر اینکه یکی از افتخارات ما پس از انقلاب اسلامی اظهار نظرهای آزادانه و صداقت و شجاعت در مواضع است اما فرایند تایید صلاحیتها گاهی باعث محافظه کار شدن افرادی می شود که قصد نامزدی در انتخابات مختلف را دارند! مثلا اگر یک نفر در ذهن دارد ۲۰ سال آینده نامزد شود نه باید حرفی بزند نه اعتقاداتش را بروز دهد و اقدامات شجاعانه ای انجام دهد! چقدر با این حرف موافقید؟

من متعجم این حرف را می زنید. با این شبکه های مجازی این روزها هر کس هر چه می خواهد می گوید و خط قرمزی هم رعایت نمی شود!

منظور من با آن عده ای است که قصد نامزدی دارند نه کل جامعه! حتی نمانیدگان فعلی مجلس که الان در مجلس هستند هم از ترس ردصلاحیت شدن در دوره بعدی غالبا سکوت اختیار می کنند!

اینها مگر چیزی هم باقی گذاشته اند؟[با خنده]  اینها در بیان اظهارات آزادند و مملکت ما هم آزاد است. حالا اگر جایی برخوردهایی هم شده ان شالله حل خواهد شد و قابل تعمیم به کل نیست.


22 نظر

 1. معلم گفت:

  1

  1

  مصاحبه عالی بود. باید سایتها و نشریه های لار همه اینطوری باشن. درضمن هیچ کدوم از دلایلی که آقای عسکرزاده اوردن منطقی نبود از نظر من. روشون نمیشه بگویند دوست نداریم غیر همفکران ما به مجلس بروند فقط دلیل ردیف میکنن

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  درمورد شورای شهر باید مجدد به شورای نگهبان برگردد.
  درمورد شرکت در نماز جمعه هم پاسخ منطقی نبود.
  وخیلی از پاسخ ها با واقعیت فاصله داشت و قانع کننده نبود.

 3. ابوذر گفت:

  0

  2

  جناب معلم می شه بفرماین نمایندگان مجالس سوم ، پنجم ، ششم و دهم که اکثریت با اصلاح طلبان بوده ، توسط کدام شورای نگهبان تأیید صلاحیت شده اند ؟ آیا اینها همسو و همفکر با شورای نگهبان بودند.؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  2

  حاج اقا عسكريزاده معتقد و مطيع مقام عظماي ولايت هستند . در موقع تاييد خدا را در نظر دارند . اگر برادرش هم باشد برايش فرق نميكند . براي ديگران هم هر كسي باشد دينش را نميدهد. در هر جا هر جلسه و هر موقعيت خيلي واضح از نظام دفاع ميكند . هركس بدش هم امد براي او مهم نيست .كاش همه مثل او بوديم

  • عاشق لار گفت:

   0

   0

   در این مملکت هرچه بگویی می توان به بهانه مخالفت با ولایت حذفت نمود – کاش مجلس شورا ریاست جمهوری منحل می شد و خیال همه راحت

 5. نیما گفت:

  0

  0

  بی هیچ تفسیری ، ضمن وانهادن قضاوت به خوانندگان ارجمند ، از انجام و انتشار این مصاحبه ، سپاسگزارم . امید که همواره و در راستای تنویر اذهان عمومی ، پیروز و پایدار باشید .

 6. شهروند گفت:

  0

  1

  این بار که چه در شورا و چه در مجلس, همه ی اصلاح طلبان رد صلاحیت شدند. گویا فقط اصلاح طلبان مشکل داشتند و اصولگرایان نعوذبالله از جانب خدا آمده بودند.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  کسی که تقوا داره از هیچ چیز و هیچ کس نمیترسه، درود بر اقای عسکری زاده که نشون داده با مسولان دیگر لاری خیلی فرق داره، اگه ریگی در کفششون بود برای مصاحبه حاضر نمیشدند، لعنت بر دورو دو رنگان که همیشه این مرد شریف رو مورد حمله قرار دادن.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   جناب ناشناس عزیز و با تقوا مردم خیلی وقته معنای تقوای شما رو فهمیدن تقوا از نظر شما یعنی هر کسی که همفکر ماست بر حقه و هر کس همفکر ما نیست باطل

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   من انسان بی تقوایی هستم، جناب عسکری زاده رو گفتم با تقواست، در ضمن بنده اصلاح طلب هستم

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   من هم اصولگرا هستم

 8. عصر بیداری گفت:

  0

  2

  شورای نگهبان را نمی دانم ولی عملکرد ایشان در آموزش و پرورش اصلا رضایت بخش نبود حالا ایشان می خواهند برای نامزدهای مجلس و ریاست جمهوری تصمیم بگیرند؟!!!!

  • محمدی گفت:

   1

   0

   باسلام بدون تحقیق قضاوت گردی فعالیتهای اموزشی عمرانی درزمان اقای عسکری زاده بسیارموفقیت امیزبود بهطوری که هفده مدرسه شهرجدید که به نام هلال احمرل احمربودبه نام اموزش وپرورش بازگرداندد

 9. ابوذر گفت:

  0

  0

  به نظر من بیان عبارت « اصلِ شورای نگهبان بر برائت نیست » سهو لسانی است که با ادامه کلام و بیان جمله « اصل ما این است که باید صلاحیت افراد احراز شود» برطرف شده است . ببینید شما برای ازدواج خود یا فرزندتان تحقیق وسیع و گسترده ای انجام می دهید و سپس برای دختر یا پسرتان همسر انتخاب می نمایید و علیرغم همه تحقیقات باز هم عده ای ماهیت خودشان را پس از ازدواج نشان می دهند . چگونه برای ازدواج ۲ نفر نیاز به تحقیق و احراز صلاحیت است ولی برای سپردن مقدرات یک کشور دست یک نفر ( رئیس جمهور ) یا چند نفر ( نمایندگان مجلس شورای اسلامی ) نیاز به بررسی و احراز صلاحیت نیست ؟ شورای نگهبان به عنوان نگهبان قانون اساسی و مرجع تطبیق قوانین با اسلام و قانون اساسی موظف به رعایت تمامی اصول اسلام و از جمله آنها اصل برائت است و از دید این شورا همه افراد بی گناهند مگر آنکه خلافش اثبات شود .ولی همانگونه که گفته شد شأن و جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری به گونه ای است که نمی توان با استناد به اصل برائت همه افراد بتوانند به آن ورود نمایند . بلکه باید برخورداری از شرایط قرار گرفتن در این جایگاه رفیع احراز گردد و تجربه نشان داده که فقهای محترم شورای نگهبان صرفنظر از گرایشات سیاسی و صرفا با اتکا به مدارک و مستندات به این مهم اهتمام ورزیده اند . تأیید صلاحیت آقایان جهانگیری ، هاشمی طبا ، روحانی ، خاتمی ، مهر علیزاده ، معین ، عارف و …. بهترین دلیل بر این گفتار است .

  • ali گفت:

   1

   0

   خب معلومه که اقای عسکری زاده صرف جمله اول یعنی« اصلِ شورای نگهبان بر برائت نیست » رو در نظر نداشته و جمله کامل اون یعنی اصلِ شورای نگهبان بر برائت نیست و اصل ما این است که باید صلاحیت افراد احراز شود در مشر داشته که در تبتر حذف شده

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  البته یک بار این عروس به عقد محمود نامی در اومد و توانایی رد صلاحیت شما ها رو دیدیم هر چی عروس خانم می گه دیگه نمی خوام محمود می گه من طلاقت نمی دم

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  عملكرد ايشان در اموزش و پرورش اينقدر شفاف و صريح بود كه هيچ ايرادي بر ايشان نميشه گرفت. مسايل را اينقدر راحت حل ميكردند كه معلوم بود براي اصلاح كارها امده اند

 12. شهروند گفت:

  0

  0

  وای اگر از پس امروز بود فردایی

 13. . گفت:

  0

  0

  منظور اکثریت تاییدصلاحت شده ها هستند جناب اقای عسکری زاده نه اکثریت انتخاب شده ها درمجلس یا شوراها…
  اینکه اکثریت در مجلس یاشوراها به چه طیف بوده انتخاب اکثریت مردم هست نه نهادی دیگر…

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  یعنی در طول این همه سال حتی یک سنی هم صلاحیت نداشت ؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان