میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 می 2014 ساعت 5:38 ب.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 10 دیدگاه 4,362 بازدید

از نقدِ خنديدن به زبانِ لاري تا تقدير از شاعرِ زبانِ لاري

دو ساعت با شب شعر «لب شيري» يا سير تا پياز جلسه اي كه به كام «مفتوحي» تمام شد!

از نقدِ خنديدن به زبانِ لاري تا تقدير از شاعرِ زبانِ لاري

انجمن ادبي «آرين» عنوان انجمن تازه تاسيسي است كه پنجشنبه اول خرداد ۹۳ چهارمين جلسه خود را در كتابخانه عمومي شهرجديد لار برگزار كرد. اين جلسه به همت بنياد بازشناسي لارستان كهن و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد و اعضاي انجمن شعر آفتاب، تعدادي از هنرمندان پيشكسوت، فعالان انجمن هاي هنري و ميراث فرهنگي و ديگر علاقه مندان، مهمان آن بودند. عنوان اين نشست شاعرانه «لب شيري» بود و طبق برنامه قرار بود در اين جلسه ضمن بررسي مولفه هاي شعر طنز از عبدالرضا مفتوحي؛ شاعر طنزپرداز لاري تقدير شود.

16

«هجو»، دقيقا مقابل «مدح» است

ساعت ۹ شب است و دور ميز بزرگ كتابخانه عمومي شهرجديد صندلي خالي پيدا نمي شود. روي ميز چند سيني هندوانه و نان پنير چيده شده كه اولين نشانه براي تفاوت و صميميت اين جلسه است. به هر زور و ضرب ممكن مهمانان جلسه خود را در رديف هاي بعدي سالن و پشت قفسه هاي كتاب جا مي دهند تا شنونده سخنان محمد زارع، مسئول بنياد بازشناسي لارستان كهن و باني اصلي اين جلسه باشند. او ضمن تشكر از حضور حاضران، اين جلسه را چهارمين جلسه انجمن ادبي آرين با بررسي شعر طنز معرفي كرد. وي سپس اجراي جلسه را به حميد منشي، عضو انجمن شعر آفتاب و يكي از مهمانان جلسه واگذار نمود. پس از سخنان ابتدايي مجري، زندآسا با قرائت شعري از ايرج ميرزا جلسه را رسما وارد بحث اصلي خود يعني طنز برد.

«طنز» به لب «خنده»، به سر «فكر» و به دل «درد» مي آورد

در ادامه عليرضا عندليب در سخنان خود به بررسي مولفه هاي طنز و تفاوت آن با هجو و هزل پرداخت. وي در تعريف هجو گفت: وقتي دشنام و بدگويي با استهزا و شوخ طبعي همراه مي شود و هدف كوبيدن و تخريب طرف مقابل است. وي افزود: هجو دقيقا مقابل «مدح» قرار مي گيرد و اتفاقا در قديم هرگاه شاعران با مدح حاكم و پادشاهي، پاداشي دريافت نمي كردند شروع به هجو او مي كردند!

عندليب سپس به تعريف هزل پرداخت و آن را اينگونه توضيح داد: هزل در برابر سخن جدي است يعني كينه شخصي در آن نيست و معمولا ناملايمات اجتماعي را با بياني خنده دار بيان مي كند و از اين رو بعضي ها آن را با لطيفه و فكاهي يكي مي دانند.

او با اين مقدمه به تعريف طنز پرداخت و گفت: طنز فاخرترين نمونه شوخ طبعي است و در اشعار اكثر شاعران بزرگ رگه هايي از آن وجود دارد اما چهره هاي شاخص شعر طنز كشور شعرايي امثال عبيد زاكاني، ايرج ميرزا، علي اكبر دهخدا، نسيم شمال و غيره هستند.

6

عندليب سپس برخي مولفه هاي طنز را به اين ترتيب برشمرد: اجتناب از دشنام و مستقيم گويي و بيان كنايي و غيرمستقيم، ورود به عمق موضوعات و فاصله گرفتن از مسائل سطحي، بيان اصلاح گرايانه مضامين اجتماعي، سياسي و اجتناب از مسائل شخصي و…

او سپس با گفتن دو جمله تعريف خود از طنز را كامل كرد: «طنز گريه كردن قاه قاه و خنديدن آه آه است» و «طنز آن است كه به لب خنده، به سر فكر و به دل، درد مي آورد.»

عندليب سپس با اشاره به طنز سياسي در تعريف آن به جمله اي از مرحوم كيومرث صابري استناد كرد و گفت: طنزپرداز سياسي كسي است كه جراحي مي كند و سلاخي نمي كند و اگر نيشي مي زند به قصد ترميم است.

به زبان لارستاني نخنديم!

او در پايان و آنچه خود نتيجه گيري بحث اعلام كرد گفت: شاعر ما نبايد زبان را دستمايه طنز قرار دهد و متاسفانه مي بينيم كه تعدادي از شاعران ما يا گروه هاي نمايشي بدون استفاده از تكنيك هاي طنز، صرفا با زبان لاري و دستمايه قرار دادن آن مي خواهند مخاطبان را به خنده وادار كنند. وي افزود: خلاصه اينكه ما نبايد به زبان بخنديم و تكنيك هاي زيادي براي ايجاد خنده وجود دارد. عندليب البته براي مشخص شدن اين موضوع به گفته خودش فرمولي را پيشنهاد كرد و گفت: اگر به جمله اي لارستاني خنديديد آن را به فارسي برگردانيد، اگر باز هم خنديديد آن جمله طنز بوده وگر نه صرفا به زبان لارستاني خنديده ايد!

پس از سخنان عندليب كه حدود نيم ساعت به طول انجاميد، جعفر روئينا چند شعر طنز خواند و پس از او بلال كياني، از پيش كسوتان موسيقي چند لحظه اي را به تارنوازي خود اختصاص داد. سپس تعدادي از شاعران حاضر اشعار طنز و تقديمي خود به عبدالرضا مفتوحي را قرائت كردند. خوشه چرخ، دهقاني، زائري، سلماني، كريمي و روئينا (خليل) از جمله اين شاعران بودند. دينا مذاهبي و غزل مفتوحي نيز در ادامه هريك شعري از مفتوحي خواندند و منشي نيز شعري كه حبيب مفتوحي به عبدالرضا مفتوحي تقديم كرده بود خواند.

3

بهتر بود بجاي «لب شيري» از عنوان «دومزه» استفاده مي شد

سپس دكتر هوشنگ جعفرپور به درخواست مجري چند لحظه سخن گفت و البته از انتخاب عنوان «لب شيري» براي اين جلسه انتقاد كرد. او گفت: لب شيري، اشاره به طعم مشخصي دارد و بهتر بود مثلا از عنوان «دو مزه» استفاده مي شد كه هم تلخي هم شيريني و هم درد و هم لبخند را با خودش داشت. او سپس با اشاره به مرحوم رحيم آرين، ياد و خاطر او و ديگر درگذشتگان را گرامي داشت.

4

رابطه تلويزيون ايران و بلوغ زودرس!

در ادامه جلسه، مجري جلسه ضمن اشاره به مهاجرت سعيده آرين به تهران از جاي خالي او در شهر لار گفت و از او خواست چند لحظه اي را براي حاضران از طنزپردازي هاي مرحوم رحيم آرين، سخن بگويد. آرين نيز با بيان اينكه پدرش چندين سال در ستون طنزي با نام «مي خوش» و بدون امضا در ميلاد لارستان مطلب مي نوشته به يكي از آنها اشاره كرد و گفت: مرحوم آرين در يكي از نوشته هاي خود با عنوان «تلويزيون و بلوغ زودرس» اينطور مي نويسد كه اكثر مجريان تلويزيون بدون ريش به اين رسانه مي آيند و بلافاصله ريش دار مي شوند و احتمالا تلويزيون باعث بلوغ زودرس آنها شده است!

آرين در ادامه ضمن تشكر از محمد زارع به عنوان باني و موسس انجمن ادبي آرين از حاضران خواست با حضور خود در اين انجمن باعث تداوم و استمرار آن باشند. وي در پايان با اشاره به محل سكونت تازه خود در شهر تهران با گفتن جمله «از همگي تان مي خواهم بنده را حلال كنيد» حال خود و اكثر حاضران را تغيير داد! با اتمام سخنان آرين، حسن هوشمند و محمد زارع به نمايندگي از جهاد كشاورزي لارستان و بنياد بازشناسي لارستان كهن لوح تقديري را به او تقديم كردند.

اجازه دهيد كار خودم را بكنم و با اين تقديرها من را منحرف نكنيد!

5

اما بخش پاياني برنامه به تجليل از عبدالرضا مفتوحي اختصاص يافت. در اين بخش ابتدا مفتوحي چند جمله را به زبان لاري سخن گفت و بيان كرد: در مورد تقدير از بنده بايد بگويم من جايگاهم به اين اندازه نيست و اجازه دهيد كار خودم را بكنم و نگذاريد با اين تقديرها منحرف شوم!  وي اضافه كرد: اگر چيزكي هم دارم به لطف دوستان بزرگواري بوده كه لازم است همين جا از دكتر اسدالله نوروزي، پرفسور محمدباقر وثوقي، حميد منشي، خليل روئينا و تك تك اعضاي انجمن شعر آفتاب تقدير كنم. وي در ادامه گفت كه زندگي كردن با شاعران كار سختي است و با اين مقدمه از همسر خود و به قول خودش ديگر فاميل هاي وابسته! تشكر كرد. مفتوحي در ادامه چند شعر طنز خواند كه حسابي مورد توجه و تشويق حاضران قرار گرفت.

رهاندن ادبيات لارستاني از انفعال و كرختي اخير خود!

پس از آن حميد منشي در سخناني كوتاه به بعضي مشخصه هاي شعر مفتوحي و نقاط قوت و ضعف اشعار او اشاره كرد و گفت: مهمترين قوت او اين است كه تا حد زيادي توانسته انفعال و كرختي اخير را از ادبيات زبان لارستاني برهاند و زمزمه كردن اشعار او در بين مردم نشانه آشتي عام با اين زبان و ادبيات و شعر است. او همچنين به توجه شاعر به برخي تكنيك هاي شعري و كم نقص بودن اشعار او به لحاظ وزني اشاره كرد و گفت: برخلاف تعدادي از شعراي لارستاني ما كه شعرشان در پشت مه غليظي از معاشقات و مغازلات تكراري پنهان مانده و معمولا مضامين شعر فارسي را به زبان لارستاني برگردانده اند، اما مفتوحي توانسته با طراوت بخشيدن به زبان لارستاني و توجه به آداب و رسوم مردم، تا حد زيادي به شعر استاندار فولكلور نزديك شود. منشي نقطه قوت ديگر مفتوحي را توجه او به توليد و انتشار نسخه صوتي اشعارش عنوان كرد و اين موضوع را در فراگير كردن اشعار لارستاني او موثر دانست. منشي همچنين لاغر بودن انديشه در بعضي اشعار مفتوحي، استفاده از واژگان و تعابير تكراري، كم توجهي به استعداد و ذات زبان در شعر و از همه مهمتر نداشتن كتاب و مجموعه شعر را از جمله معايب اصلي كار مفتوحي عنوان كرد.

8

با اتمام اين سخنان، صمد كامجو به نمايندگي از شوراي اسلامي شهر و شهرداري لار و با اشاره به حضور عضو ديگر شورا در اين جلسه يعني سيد جلال يگانه، براي تقبل هزينه چاپ مجموعه اشعار محلي مفتوحي قول مساعدت داد. اين حرف او به مذاق حاضران خوش آمد و مورد تشويق قرار گرفت.

پايان بخش اين جلسه نيز تقدير اداره ارشاد، بنياد بازشناسي لارستان كهن، جهاد كشاورزي لارستان، انجمن شعر آفتاب و گروه مجازي «لارستان كهن» از عبدالرضا مفتوحي بود.

2 1 7 9 10 11 15 14 18 17 13


10 نظر

 1. محسن گفت:

  0

  0

  صميميت و سادگي اين جلسه فوق العاده بود. از همه بانيان و دست اندركاران آن تقدير مي كنيم. به من در اين شب حسابي خوش گذشت.

 2. حاجی گفت:

  0

  0

  همیشه پای یک صمد و کامجو در میان است

 3. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  باسلام
  بدينوسيله ازمسئولين اداره ارشاد، بنياد بازشناسي لارستان كهن، جهاد كشاورزي لارستان، انجمن شعر آفتاب وانجمن مجازي لارستان كهن همچنين شوراي اسلامي و شهرداري لار’ اساتيد و دوستان هنرمند و شاعرم كه سايه لطفشان بر سرم انداختندصميمانه تشكرمي كنم و دست يكايك دوستان را مي بوسم.از خدا ميخواهم كه مرا درخدمت به فرهنگ سرزمين دوست داشتني ام لارستان بزرگ ياري كند.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  با اين گزارش و عكس هاي خوب لحظه لحظه جلسه ديشب برايمان تداعي شد. ممنون از گروه برگزاركننده و تبريك به آقاي مفتوحي. اجراي خوب آقاي منشي هم در صميميت جلسه خيلي موثر بود. دست همگي درد نكند.

 5. مریم کامیاب گفت:

  0

  0

  مبارک است آقای مفتوحی!
  بخت یار بودید که مانند عده قلیلی هنگامی که هنوز سالمید و سرحال، از شما تجلیل شد.
  حالا که کام همشهرستانی هایمان از اشعار طنز شما شیرین شده، وقتش رسیده که خودتان را در میدان های سخت تری بیازمایید و با دوستان طناز کشوری رقابت کنید.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  در جواب حاجی / حاجی اتفاقا ۳ پا دارد

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  بايد از زحمات همه و از جمله حاج محمد زارع براي برگزاري اين گونه جلسات كه باعث همدلي و همگرايي اهل ادب لار مي شود تقدير كرد. برخلاف خيلي ها كه با سر و صداي زياد و مخارج بالا در اين شهر كارهاي ضعيف فرهنگي مي كنند آقاي زارع بي سر و صدا و با تعامل با همه گروه ها و افراد و با صرف حداقل هزينه به فرهنگ اين شهر كمك مي كند. حاج آقا خسته نباشي.

 8. آفرين گفت:

  0

  0

  باسلام
  تبريك به جناب مفتوحي عزيز
  درود بر دلسوزان فرهنگ به خصوص جناب حاج محمد زارع شاعر و دوست شعرا و هنرمندان.
  خسته نباشيد آقاي زارع.

 9. رحیم گفت:

  0

  0

  زنده باد آقای مفتوحی
  با شعر های زیبایش
  با تشکر شامی

 10. ناظره بيغرض گفت:

  0

  0

  تموم هم و غم وكار و بارش
  بُده غصه وَسُي شهروديارش
  خداش وايره كه بااشعار طنزُش
  شَوي آباد واكُن شهرِ لارُش
  سلام و عرض ادب خدمت خادمين و دلسوزان واقعي هنر و فرهنگ لارستان كهن.اين دوبيتي روا تقديم كردم چون دير به مراسم تجليل رسيدم كه الحق و والانصاف آقاي عبدالرضامفتوحي حق بزرگي به گردن شعر و ادب بومي لارستان بزرگ دارن.همچنين از دست اندركاران محترم اين برنامه كمال تشكر و قدر داني رو دارم.
  موفق باشيد .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان