میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 آگوست 2020 ساعت 4:17 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 3 دیدگاه 437 بازدید

از نگرانی از همزمانی آنفولانزا و کرونا در فصل پاییز تا شبی که اکسیژن، خواب را از چشمان رئیس بیمارستان و همکارانش گرفت و حکایت بیماری که پس از ۴۵ روز، همچنان تست کرونایش مثبت بود!

دکتر رضایی در پاسخ به سوالات اختصاصی «آفتاب لارستان»:

از نگرانی از همزمانی آنفولانزا و کرونا در فصل پاییز تا شبی که اکسیژن، خواب را از چشمان رئیس بیمارستان و همکارانش گرفت و حکایت بیماری که پس از ۴۵ روز، همچنان تست کرونایش مثبت بود!

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار در مورد محدودیت هایی که همچنان به خاطر کرونا ادامه دارد گفت: برخی از محدودیت ها فرصت است و کرونا در عین اینکه ضررهایی داشت سودهایی هم داشت به عنوان نمونه وقتی جلسه ای در شیراز بود و راننده مرا به شیراز می برد حق ماموریت من ۱۰۰ هزار تومان می شد و هزینه ی رفت و برگشت ماشین هم حداقل ۲۰۰ هزار تومان می شد و برای این کار نیز حداقل ۶۰ لیتر بنزین باید سوخته شود؛ اما الآن خیلی خوب شد، جلساتمان را از طریق ویدئو کنفرانس یا مانیتور برگزار می کنیم و حرف هایمان را از این طریق می زنیم.

به گزارش زینب دلام از آفتاب لارستان، دکتر بهزاد رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه که روز سه شنبه، ۲۸ مرداد در سالن کنفرانس بیمارستان امام رضا (ع) لار برگزار شد در پاسخ به سوالات اختصاصی «آفتاب لارستان» در مورد روند بیماری کرونا در لارستان اظهار کرد: روند بیماری در لارستان به تبع کل کشور به صورت سینوسی بود و الآن نگرانی من در مورد پیک سوم کروناست.

همزمانی آنفولانزا و کرونا در فصل پاییز و خطر پیک سوم کرونا

وی افزود: در سال ۹۸، قبل از اینکه کرونا وارد کشور شود، چندین فوتی بر اثر آنفولانزا داشتیم اما نه صدایی درآمد و نه خبری برجسته شد؛ در سال ۹۹ هم از اول مهر وارد فصل آنفولانزا (پاییز) می شویم.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار خاطرنشان کرد: موج سوم کرونا روی موج آنفولانزا می افتد؛ بنابراین، چند نگرانی عمده برای پاییز داریم، سن ابتلا به کرونا پایین می آید و از این حالتی که نگران ۷۰ و ۹۰ ساله ها بودیم الآن باید به فکر بچه ها و نوجوان ها باشیم.

علائم آنفولانزا و کرونا یکی است

دکتر رضایی تصریح کرد: در فصل پاییز، آنفولانزا هم اضافه می شود و علائمش با کرونا یکی است؛ بنابراین، اگر کسی مراجعه کرد و سرفه می کرد و ریه اش درگیر بود باید هم داروهای آنفولانزا و هم داروهای کرونا را به آن بیمار بدهیم و مراقبت های تنفسی و جداسازی را هم انجام دهیم.

رفتار ویروس به مرور بدتر شده و ویروس های قوی تر در حال تکثیر شدن هستند/ این نگرانی وجود دارد که در فصل پاییز، موج سوم کرونا از موج دوم هم بلندتر و قوی تر باشد

وی افزود: آمار مرگ و میر بر اثر آنفولانزا که به خودی خود داشتیم، این (کرونا) هم اضافه می شود؛ ضمن اینکه رفتار ویروس به مرور بدتر شده یعنی ویروس های قوی تر در حال تکثیر شدن هستند و این نگرانی عمده وجود دارد که در فصل پاییز موج سوم کرونا موجی باشد که حتی از موج دوم بلندتر و قوی تر باشد.

دلایلی که باعث شد از بسیاری از افراد دارای علائم کرونا، تست گرفته نشود

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا از بسیاری از افراد دارای علائم کرونا تست گرفته نمی شود و آیا این کار باعث کاهش آمار غیرواقعی نمی شود گفت: در ابتدا، بر اساس پروتکل های وزارتی اعلام کردیم که از کسی که علامت دارد تست می گیریم؛ اوایل خوب بود، به عنوان نمونه روزی ۱۰ یا ۲۰ نفر علامت دار می آمدند و از آن ها تست می گرفتیم اما وقتی تعداد بالا رفت ظرفیت ما در بهترین حالت ۲۰۰ نمونه در ۲۴ ساعت بود.

دکتر بهزاد رضایی تصریح کرد: در کل کشور، به این نتیجه رسیدند که نمی شود به این حالت و تند تند تست بگیریم؛ بنابراین، یک پروتکل گذاشته شد تا از افرادی که این علامت را داشته باشند یا یکی از نزدیکانش که با وی در ارتباط بوده کرونا  گرفته است تست گرفته شود.

وی افزود: به این نتیجه رسیدیم که به عنوان نمونه وقتی من کرونا گرفتم چرا این تست باید از همسر و فرزندم هم گرفته شود، حتما مثبت است و دلیلی ندارد دو کیت برای آن دو نفر مصرف کنیم. پس این موضوع از پروتکل بیرون آمد، تعداد نمونه گیری ها پایین تر آمد که توان نمونه گیری افزایش پیدا کند.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار اظهار کرد: بعد از آن، با توجه به هزینه هایی که وجود داشت، پروتکل دوباره محدودتر شد و گفتند باید از افراد بالای ۶۰ سال که دیابت و فشار خون دارند، شیمی درمانی می شوند و همچنین گروه های پرخطری که هستند تست گرفته شود.

دکتر رضایی تصریح کرد: نمونه ای که در مرحله اول می گرفتیم فقط ته حلق بود و ۴۰ درصد دقت داشت، بعدا دو نمونه شد، یکی از بینی و یکی هم از ته حلق که دقت مان به ۶۰ درصد رسید؛ یعنی ما الآن در بهترین حالت ۶۰ درصد به صورت دقیق در مورد مثبت یا منفی بودن تست ها صحبت می کنیم.

به صورت عمومی، فقط از افراد بالای ۶۰ سال تست گرفته می شود

وی افزود: به این ترتیب، آمار تست ها پایین آمد اما از سنین جوان تر زیر ۶۰ سال، همچون کادر درمان و افراد خاصی نمونه گیری می شد ولی به صورت عمومی، فقط از افراد بالای ۶۰ سال تست گرفته می شد.

کاهش تست به کیفیت تشخیص لطمه ای نمی زند

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه کاهش تست داشتیم، کاهش شناسایی نداشتیم؛ یعنی شناسایی مان خوب و حتی بیشتر از قبل است و کاهش تست به کیفیت تشخیص لطمه ای نمی زند.

همه عواملی که باعث شد آمار مرگ و میر در تیرماه نسبت به اول اسفند تا پایان خرداد «چند برابر» شود

دکتر بهزاد رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در مدت اخیر آمار فوتی ها بالا بوده است گفت: متاسفانه آمار مرگ و میر در تیرماه نسبت به اول اسفند تا پایان خرداد چند برابر است و این موضوع هم چند علت دارد، یکی از آن ها این است که موج دوم بسیار بلندتر از موج اول بود، نکته دوم این است که جمعیت سالمند بیشتری در لارستان داشتیم به عنوان نمونه سه مریض بالای ۱۰۰ سال داشتیم.

آمار فوتی زیادی در سرای سالمندان داشتیم

وی خاطرنشان کرد: خیلی از شهرستان های اطراف ما، سرای سالمندان ندارند؛ بنابراین، خیلی از بیمارانی که در سرای سالمندان هستند لاری نیستند، تعداد زیادی از آن ها از شهرها و حتی استان های دیگر هستند. ما آمار فوتی زیادی در سرای سالمندان داشتیم که جزو آمار لار است.

بازگشت ایرانی های شاغل در کشورهای حاشیه خلیج فارس از فرودگاه بین المللی لار در زمان کرونا

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار افزود: نکته بعد این است که ما فرودگاه بین المللی داشتیم و بسیاری از افرادی که در کشورهای حاشیه خلیج فارس مثبت شدند تصمیم گرفتند که به کشورشان برگردند.

دکتر رضایی خاطرنشان کرد: بسیاری از آن ها از طریق لار (چون فرودگاه لار بین المللی است و جاهای دیگر یا فرودگاه ندارند یا فرودگاهشان بین المللی نیست) وارد کشور شدند.

همجواری لار با هرمزگان به عنوان کانون بحران کرونا

وی در مورد علت سوم گفت: علتی که می تواند اتفاق بیفتد و مرگ و میر را یکدفعه افزایش دهد این است که پیک با شیب زیادی اتفاق می افتد، ما در کنار کانون بحرانی که هرمزگان باشد بودیم و یک دفعه ای آمار افزایش پیدا کرد.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار تصریح کرد: وقتی یکباره تعداد بیماران افزایش پیدا کند، خدمات دهی نیز سخت تر می شود. این اتفاق ها در موج دوم باعث افزایش مرگ و میر شد.

ظرفیت های بالای بیمارستان امام رضا (ع) لار

دکتر بهزاد رضایی با اشاره به سامانه سیب گفت: در سامانه سیب همه هستند، به عنوان نمونه اگر من اهل لامرد هستم در سامانه سیبِ لامرد هم هستم اما اگر به لار بیایم و جواب تستم مثبت شود این تست مثبت در سامانه سیب وارد آمار لامرد می شود؛ اما اگر من در لار فوت کنم وارد آمار بیمارستان امام رضا لار می شود. یعنی وقتی به آمار مثبت ها نگاه می کنید می بینید که پراکندگی معقولی وجود دارد اما چون ما تنها بیمارستان قوی بودیم و در کل روزها دو دکتر و متخصص بیهوشی به صورت همزمان در آی سی یو کرونا و غیرکرونا به صورت جداگانه داشتیم، هیچ بیمارستانی این توانایی را ندارد.

هیچ کدام از بیمارستان های اطراف، متخصص طب اورژانس در بخش اورژانس شان ندارند اما ما داریم

وی افزود: هیچ کدام از بیمارستان های اطراف ما، متخصص طب اورژانس در بخش اورژانس شان ندارند اما ما متخصص طب اورژانس داشتیم.

مردم مریض شان را به بیمارستانی که بهتر است می آورند و ما هم نمی توانیم بگوییم راهتان نمی دهیم

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار خاطرنشان کرد: طبیعی بود که مردم این موضوع را می دانند و مریض شان را به بیمارستانی که بهتر است می آوردند و ما هم نمی توانستیم بگوییم راهتان نمی دهیم، در این بحران تیرماه، برخی از بیمارستان ها به مریض می گفتند تخت نداریم، برو فردا بیا. طرف نمی توانست تحمل کند و احتمال داشت بمیرد اما ما حتی اگر شود با سیلی صورت مان را سرخ نگه داریم هر جور شده بود تخت اکسترا (تخت موقت) زدیم و حتی در برخی از روزها در بخش تزریقات، مریض خوابانده بودیم؛ در واقع، سعی کردیم که خدمت متوقف نشود و کسی متضرر نشود.

شبی که اکسیژن، خواب را از چشمان رئیس بیمارستان و همکارانش گرفت

دکتر رضایی افزود: در یکی از شب ها، مصرف اکسیژن بیمارستان روی ۷۰۰ لیتر در دقیقه رسید و من و سه نفر از همکاران تا صبح خوابمان نمی برد؛ چون می دانستم که اگر اکسیژن قطع شود ۲۰، ۳۰ نفر همزمان فوت می کنند.

برخی از فوتی ها مربوط به حوزه بیمارستان امام رضا نبود اما وارد آمار ما می شد

وی تصریح کرد: ما این شب ها را در تیرماه گذراندیم و طبیعتا با این فشار بالا فوتی هم افزایش پیدا می کرد و به اسم لار تمام می شد، در حالی که همه این ها مربوط به حوزه بیمارستان امام رضا نبود اما وارد آمار ما می شد، هنوز هم جزو آمار ماست؛ بنابراین باید تحلیل کرد که چرا این عدد نسبت به موارد مشابه بالاتر رفت.

قرنطینه عملی نبود

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مسافرانی که از کشورهای حوزه خلیج فارس وارد کشور می شدند را قرنطینه نمی کردید گفت: تصوری که ما از قرنطینه داریم این است که جایی را مشخص کنیم و بگوییم که این افراد ۱۴ روز به آنجا بروند و اقامت کنند تا ویروس از بدن شان پاک شود و بعدا به جامعه برگردند.

دکتر بهزاد رضایی تاکید کرد: این کار عملی نبود؛ نمی شد بگوییم به مدت ۱۴ شب شما در کنار فلانی بخوابید، نه پرده ای بین شان بود، نه سرویس بهداشتی درست و حسابی، نه آشپزخانه ای و اینکه چه کسانی باید به آن ها خدمت کنند…

وی افزود: این موضوع، یک تب فانتزی بود، ما در لار در دام این تله نیفتادیم و از جاهای مختلف شهرستان نیز خیلی اصرار کردند اما من بارها در جلسات گفتم که این کار عملی نیست و واقعا هم این مسئله در عمل قابل اجرا نبود.

از اولین بیماری که در لار تست کرونایش مثبت شد پس از ۴۵ روز دوباره پلاسما و تست گرفتیم و متوجه شدیم بعد از ۴۵ روز، تست مثبت است

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار تصریح کرد: به مرور که جلو رفتیم و مطالعه کردیم متوجه شدیم که ویروس ۴۵ روز در بدن بیمار است، به عنوان نمونه از اولین بیماری که در لار تست کرونایش مثبت شد پس از ۴۵ روز دوباره پلاسما گرفتیم، تست گرفتیم و متوجه شدیم بعد از ۴۵ روز مثبت بود؛ بنابراین بحث ۱۴ روز منتفی است و افرادی که می آیند از کجا معلوم بعد از ۱۴ روز که برمی گردند مثل روز یک نباشند.

عملیاتی ترین کار، قرنطینه خانگی بود

دکتر رضایی اظهار کرد: عملیاتی ترین کار این بود که این اشخاص در منزل باشند اما چالش بزرگ این بود که آن شخص باید این موضوع را درک می کرد و به آن پایبند بود. در روزهای نخست، گفتن این مسئله خیلی سخت بود اما الآن همه رعایت می کنند.

وی تصریح کرد: چالش دیگری که داشتیم این بود که وقتی تست می گرفتیم و جواب مثبت یا منفی را اعلام می کردیم کسانی که تست شان منفی بود خوشحال می شدند، در حالی که ۴۰ درصد از آن ها مثبت بودند و خودشان نمی دانستند.

رئیس بیمارستان امام رضا (ع) لار افزود: پس فلسفه قرنطینه به آن معنا که مجموعه ای ایجاد کنیم، زیر سوال رفت و هیچ کجا قابل انجام نبود، یعنی فقط بحث مالی نبود بلکه اجرای آن در عمل نیز امکان پذیر نبود.

هیئت های مذهبی تا جایی که امکان دارد ارائه محتویات مجازی را مدنظر قرار دهند

دکتر بهزاد رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به در پیش بودن ماه محرم، چه توصیه ای به هیئت های مذهبی دارید گفت: از هیئت های مذهبی خواهش می کنم تا جایی که می توانند ارائه محتویات مجازی را حتما مدنظر قرار دهند.

مردم تا جای ممکن از حضور در مراسم ها خودداری کنند

وی تصریح کرد: از مردم هم خواهش می کنم تا جای ممکن از طریق فضای مجازی و تلویزیون مراسم مذهبی را دنبال کنند و از حضور در مراسم خودداری کنند.

کسانی که در ایام محرم نذری داشتند و خدمتی ارائه می کردند نذرشان را به سمتی ببرند که امروز، نیاز است و به درد جامعه می خورد

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار اظهار کرد: از کسانی که در ایام محرم نذری داشتند و خدمتی ارائه می کردند به عنوان نمونه نذر داشتند هر سال شربت می دادند یا پخت می کردند خواهش می کنم نذر را به سمتی ببریم که امروز نیاز است و به درد جامعه می خورد و در سال های آینده همان چیزی را که نیت داشتند انجام دهند.

شوینده ها، نیازِ امروز

دکتر رضایی افزود: امروز نیاز داریم که شوینده سطوح و شوینده الکلی در دسترس عموم قرار گیرد، به عنوان نمونه الآن یک عدد از این شوینده ها ۱۵ هزار تومان است، یک دست چلومرغ هم تقریبا ۱۵ هزار تومان در می آید.

اگر نذرمان را هوشمندانه و برحسب نیاز واقعی تعریف کنیم ثواب بیشتری دارد

وی خاطرنشان کرد: اگر نذرمان را هوشمندانه و برحسب نیاز واقعی تعریف کنیم ثواب بیشتری دارد و اکیدا خواهش می کنم که از پخت و پز، شربت، شیرینی و هر چیزی که گرفتن آن نیازمند صبر و ترافیک و شلوغی است تا جای ممکن اجتناب کنیم.

توقع ما از بزرگان و معتمدان بیشتر از سایر افراد جامعه است

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار تصریح کرد: رفتار بزرگان و معتمدان محله و مسجد بسیار مهم است که سنجیده باشد و توقع ما از آن ها خیلی بیشتر از سایر افراد جامعه است.

در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای تامین شوینده ها و ماسک

دکتر بهزاد رضایی اظهار کرد: با حوزه معاونت غذا و دارو صحبت کردیم که در زمینه تامین شوینده و ماسک کمبودی نباشد و در این زمینه چالشی ایجاد نشود.

دوست دارم خوش بین باشم اگرچه صداهای خوبی نمی شنویم

وی در مورد پیش بینی اش از آینده گفت: من همیشه دوست دارم خوش بین باشم اگرچه صداهای خوبی نمی شنویم، از مقاومت هایی که وجود دارد و صحبت هایی که در سطح کلان در شهرستان، استان و کشور می شود و این موضوع ما را نگران می کند، اما انسان با امید زنده است و همیشه باید امیدوار بود.

برخی از محدودیت ها، فرصت است/ کرونا در عین اینکه ضررهایی داشت، سودهایی هم داشت

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار در پاسخ به سوال خبرنگار «ایرنای لارستان» مبنی بر اینکه این محدودیت ها تا کی باید ادامه داشته باشند گفت: برخی از محدودیت ها فرصت است و کرونا در عین اینکه ضررهایی داشت سودهایی هم داشت به عنوان نمونه وقتی جلسه ای در شیراز بود و راننده مرا به شیراز می برد حق ماموریت من ۱۰۰ هزار تومان می شد و هزینه رفت و برگشت ماشین هم حداقل ۲۰۰ هزار تومان می شد و برای این کار نیز حداقل ۶۰ لیتر بنزین باید سوخته شود؛ اما الآن خیلی خوب شد، جلساتمان را از طریق ویدئو کنفرانس یا مانیتور برگزار می کنیم و حرف هایمان را از این طریق می زنیم.

پروازهای بی مورد به تهران هزینه اضافی بود/ امیدوارم برخی از این محدودیت ها ادامه پیدا کنند و به این سمت برویم که کارها را به صورت غیر حضوری انجام دهیم

دکتر رضایی افزود: پروازهای بی مورد به تهران هزینه ی اضافی بود، الآن خوب شد، ظرفیت خوبی ایجاد شد، هم از سواستفاده ها و هم از هزینه های اضافی جلوگیری شد و امیدوارم برخی از این محدودیت ها ادامه پیدا کنند و به این سمت برویم که کارها را به صورت غیر حضوری انجام دهیم.

وی تصریح کرد: برخی از محدودیت ها، مستلزم آسیب به یک سری جاهاست به عنوان نمونه محدودیت ماموریت به تهران خیلی خوب است و امیدوارم هیچ وقت برداشته نشود اما برخی از محدودیت ها باعث آسیب به بعضی ها می شود به عنوان نمونه کسی که باشگاه بدن سازی داشته، شغل دیگری ندارد و ما الآن چه جوابی به او بدهیم.

بخشی از محدودیت ها به برخی از گروه ها آسیب زده که امیدواریم با این آمار کاهشی، این محدودیت ها نیز با رعایت پروتکل ها برداشته شوند

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) لار افزود: نمی شود کلی نظر داد که محدودیت ها تا کی باشد یا نباشد، امیدوارم یک سری از محدودیت ها حالا حالاها بماند و فرهنگ مان در سیستم اداری اصلاح شود و برخی از خدمات به صورت غیر حضوری ادامه پیدا کند. بخشی از این محدودیت ها هم به گروهی آسیب زده که امیدواریم با این آمار کاهشی، این محدودیت ها نیز با رعایت پروتکل ها برداشته شوند.


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  خداقوت به شما برادر بزگوار و تمامی همکاران عزیز که مثل کوه ایستاده اید.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خیلی ها کرونا گرفتن اما در قرنطینه خانگی نیستن. این مورد ها چطور مدیریت میشه؟

 3. لاری گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت جناب منشی. لطفا به روابط عمومی بیمارستان تذکر دهید که از بیلبورد بیمارستان بنر عید غدبر را بر دارند . محرم امده .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان