میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 مارس 2015 ساعت 9:59 ق.ظ سرویس:مطلب شما 24 دیدگاه 3,136 بازدید

از همان روز نخست، وصله ناجور بودم!

کلام پایانی در روزی بارانی

از همان روز نخست، وصله ناجور بودم!

eftekhariسلام و کلامم تلخ است و دور از شأن این روزهای شاد! اما چه کنم که این شهر نمی‌خواهد با اخلاق و ادب و آرامش آشتی کند!!؟

شاید من هم بداخلاق بودم؛ از این بابت همین جا از همه‌ی دوستان و آشنایان و رقیبان عذر می‌خواهم.

از روز نخست آمدم تا «صحبت نو» تنها نباشد و برایم زیاد فرقی نمی‌کرد که چه گروهی گرداننده این نشریه‌اند. با تیم قبلی هم کار کرده بودم و خوبی‌ها و بدی‌های آن زمان هم برایم آشکار شده بود. دوست داشتم برای شهرم بنویسم و آگاه سازم و نقد کنم؛ دوست داشتم عطش کار حرفه‌ای خبر و گزارش و تحلیل را با ریختن قطره‌ای در کام (نه حتی یک جرعه‌ی پُر)، فرونشانم… اما چه کنم که این آب اندک اندک از همه سو گل آلود شد و غیر قابل نوشیدن!!

ادعای راستی و پاکی و دوری از عیب و نقص نداشته و ندارم، اما نیک دانسته‌ام که در این مُلک، ویژه در این دیار، هر که صداقت و پاکی و یکرنگی نشان داد، چیزی نخواهد گذشت که نشانی از او نخواهید یافت!!.. فقط این را می‌توانم بگویم: بی نشانی و در سکوت زیستن بر ماندن ارجح است در این وانفسای چند دستگی‌ها و بداخلاقی‌ها و هوچی‌گری‌ها!

از کسی گله ندارم که شاید خودم وصله‌ی ناجور بودم برای کسانی که ظاهراً می‌خواستند کاری متفاوت عرضه کنند؛ اما روزگار بدی است که خیلی‌ها را در خود هضم می‌کند و مجال پاک زیستن را نمی‌دهد! می‌خواهی پاک باشی باید دور باشی!

این روزها دلم بیش از قبل، از بداخلاقی و تنگ‌نظری تنگ است. این روزها از هیاهو برای هیچ بیزارم! این روزها خسته‌ام از یکسره سیاه و سفید دیدن، و پایین بودن آستانه‌های تحمل! (بین این سو و آن سوی طیف هم چندان تفاوتی نیست)… و این روزها سخت دلگیرم از سایه انداختن شوم اقتصاد و پول و رانت بر فرهنگ و رسانه!!

و دلم هوس روزهای دورتر دارد؛ روزهایی که بوی کتاب و مجله و روزنامه را دوروبرم خوب حس می‌کردم و صدای ورق زدن‌شان آرامم می‌کرد! دلم تنگ شده برای خواندن مقالاتی از اندک روشنفکران کم‌ادعای سرزمینم؛ آنان که ذهن و اندیشه‌شان را از پیش‌فرض‌های توهم‌آفرین و برچسب‌زن پاک کرده‌اند…

هرچند قدم زدن در وادی رسانه‌ی این دیار، صبر و آرامش می‌خواهد، اما می‌دانم چاره‌ای جز رفتن و خالی کردن صحنه نیست. صحنه شش دانگ در اختیار دوستان و رقیبان، و بالاتر از اینها، ملک شخصیِ هیاهوگران و چرب‌زبانان!!


24 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  0

  احسنت

 2. ناظره بیغرض گفت:

  0

  0

  سلام و عرض ادب. هرچندخواندن دلنوشته دردناک جناب افتخاری عزیز حلاوت این روز بارانی زیبا را به کاممان تلخ کرد، اما بی شک رفتن و دل بریدن از دلبستگی و وابستگیها بخصوص برای اهل قلم و هنر، هزار و یک دلیل میخواهد که ناچارت میکند به نماندن و دل بریدن. با همه این احوال از زبان رسانه ای که بوجود دلیر مردانی چون این فرهیخته اهل قلم نیازمند بوده و خواهد بود به این بیت شاعر متوسل شده و میگویم
  رفتنت آعاز ویرانیست حرفش را نزن
  ابتدای یک پریشانی است حرفش را نزن
  حرف رفتن میزنی وقتی که محتاج توام
  رفتنت آغاز ویرانیست حرفش را نزن

 3. آشنا گفت:

  0

  0

  شما وصله ناجور نبودی اینا وصله ناجور بودن که خودشونو قالب کرده بودند به هنر و فرهنگ

 4. وحیدیان گفت:

  0

  0

  احسنت بر فکر و اندیشه شما.

  هر چند فرهنگ و هنر این شهر به جوانانی چون شما نیاز دارد.

 5. مجید ب گفت:

  0

  0

  اگرچه از این تصمیم شما ، برای شما و این سرزمین افسوس خوردم اما از پیدا شدن یک هم درد دیگر خوشحالم .

 6. مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  بی شک شما یکی از نویسندگان برجسته ی لارستان هستی دانیال جان.
  به نظرم در یک فضای آرام و بدور از احساسات کمی بیشتر تفکر کن و سپس تصمیم گیری کن ، به نظر من راه حل خوبی رو انتخاب نکرده ای.
  امیدوارم همواره از قلم همه و شما بهرمند باشیم و به امید ماندنت در این عرصه ی طوفانی، انشالا

 7. محسن پور گفت:

  0

  0

  احتمالا اگر دیگران هم درونیاتشان را و اینکه چه بر سرشان گذشته، انقدر راحت روی کاغذ می آوردند،مقوله ی هنرنابود می شد.
  منظور من این است که میتوانستید ب عنوان یک دانای کل مقاله ای بنویسید و این هارا روی یک شخص سوم پیاده کنید خعلی راحت میشد فهمید آن شخص سوم شمایید. نه به شکلی که الان نوشتید.

 8. جهان بين گفت:

  0

  0

  عرض ادب خدمت جناب افتخاري
  من براي تصميم شمااحترام قائل هستم،ولي باعرض معذرت باتيترشماموافق نيستم،شما وصله ي ناجورنبوديد،آنهايي كه ازدرك هنروانديشه ي شماعاجزهستند،وصله ي ناجورند.
  دوست عزيز،درك دلگيري واندوه شماازفضاي كه برفرهنگ لارستان سايه افكنده كارزيادسختي نيست،ولي خواهش من ازشمابه عنوان يك همشهري ماندن دركنارماست،ميدان راخالي نكنيد.

 9. م.م گفت:

  0

  0

  آقاي افتخاري از شما بسيار متعجم كه تازه پي برده اي […] اهدافي غير از فرهنگ و اطلاع رساني داشتند. به نظر شما ممكن است افرادي كه فقط با زمين و […] سرو كار دارند چطور است يك شبه تصميم مي گيرند رسالت اطلاع رساني را در شهر خود به عهده بگيرند!!! آن هم به شيوه اي كاملا […] اينكه گروهي را حذف كنند و خود همه چيز را تصاحب كنند. درست است كه در طيف مقابل هم بداخلاقي ديده مي شود اما اينكه هردو طيف را يكي فرض كنيم خود بي انصافي است.

  • دانیال گفت:

   0

   0

   دوست عزیز! شما هم مثل بعضی دیگر از دوستان، برداشت درستی از صحبتهای بنده نداشتید. لطفاً درست قضاوت کنید.. بداخلاقی و تهمت پراکنی طیف مقابل صحبت نو خیلی بدتر و بیشتر بود و بنده و نیروهای ما جواب خاصی به اونها ندادیم، چرا که بد رو با بد جواب نمیدن!
   در ضمن مگه دیگرانی که کار فرهنگی میکنن، همه از روز اول فرهنگ دوست و اندیشمند بودن؟؟!!

 10. سعید رزاقیان گفت:

  0

  0

  دانیال جان شما هیچ موقع وصله ناجور نبوده ای!
  همیشه از نوشته هایت لذت بردیم
  امیدوارم روزی بتوانیم همه در کنار هم کار کنیم به دور از بی احترامی ها و کدورت ها….

  • دانیال گفت:

   0

   0

   ممنونم سعید جان؛ لطف شما همیشگی بوده.
   اما ایده آل بنده حضور در یک نشریه مستقل با نیروهای موسوم به خط سوم هست، که نه به این طیف وابسته باشن و نه اون طیف. یک نشریه تازه نفس با نیروهایی جدید که یک میثاق با هم داشته باشیم: ادب و اخلاق در کنار کار فنی!
   روزگارتان خوش

 11. دردمند بیرمی گفت:

  0

  0

  با سلام
  آقای افتخاری اگر به آخر هدفت فکر کنید که خدایی هست و برای رضای آن کار می کنید نه رضای مردم ؛بدون شک آرام خواهی گرفت و میدان را برای رقبا خالی نمی کردید! چرا که اگر همه میدان را برای رقبا خالی کنند دنیا کنفیکون می شد. پس بمانید و بجنگید…

 12. خبرنگار لاري گفت:

  0

  0

  بي اخلاقي رسانه اي را چندين گروه در لارستان دامن مي زنند. اول آنها كه مزد مي گيرند و كار رسانه مي كنند و در نهادهاي امنيتي مثل […] فعاليت مي كنند و در سايتشان مرتب عليه دولت روحاني و اصلاح طلبان لار مقاله مي زنند. افرادي مثل […] با سايت […] كه از طرف […] تامين مي شوند.
  دوم آنها كه دولتي نيستند و سرمايه گذاران ان رسانه هم دولتي نيستند اما به دنبال منافع خود هستند. اين دسته اصلا اعتقاد خاصي به جريان سياسي خاصي هم ندارند و فقط بر اساس منافع خود از ابزار رسانه استفاده مي كنند. مثل نشريه و سايت […] كه به نيت فرستادن […] به مجلس فعاليت مي كنند. از اين رو افرادي كه دور و بر اين نشريه و سايت هستند هم بيشتر به فكر پول درآوردن و كاسبي هستند از اين رو مي بينيم كه صاحبان آن هم از اصلاح طلبان كاسب و هم از اصولگرايان كاسبكار دعوت به كار كرده اند. و الان آقايان […] و […] سايت و نشريه آنها را تحويل گرفته اند كه به ظاهر هر كدام به يك جريان سياسي متفاوت تعلق دارند.
  دسته سوم هم آنها كه نه دولتي اند و نه مزد مي گيرند و مدعي اصلاح طلبي اند. البته از اين رويكرد دو سايت و يك نشريه در لارستان وجود دارد كه يكي همين سايت آفتاب است و ديگري […] و نشريه […]. اين دسته نيز به قدري در روش سياسي خود تند هستند كه غالبا رعايت اخلاق نمي كنند و تمام مخالفان خود را مي نوازند. سايت […] هم كه متعلق به […] است هرچند چندين سال سابقه دارد اما اين روزها به ابزاري براي تبليغ آقاي […] براي مجلس آينده تبديل شده است.
  خلاصه اينكه تنها نشريه و سايتي كه رعايت اخلاق مي كند ميلاد لارستان است كه طي سال هاي متمادي با رويكردي ميانه همچنان فعاليت مي كند. به آقاي افتخاري پيشنهاد مي كنيم با اين نشريه همكاري كند.

  • خبرنگار لاري ديگر گفت:

   0

   0

   تا حد زيادي با اين مطلب شما موافقم ولي انصافا سايت آفتاب هم اخلاق را و آزادي بيان را تا حد زيادي رعايت كرده است. البته گاهي اوقات در اين سايت هم شيطنت هايي ديده مي شود كه به روحيه مدير سايت بر مي گردد اما در كل عملكرد كلي اين سايت قابل دفاع است.

 13. محمدرضا گفت:

  0

  0

  چند تا سوال دارم از دوستان دلواپس فضاي فرهنگي لارستان: ١: اونايي كه ادعا ميكنن راه اندازي سايت و نشريه برا اهدافي مثه پول دراوردنِ ،جواب بدن از كجاي سايت و نشريه پول در مياد تا بقيه هم يخورده ياد بگيرن اينهمه مشكل مالي نداشته باشن؟! ٢: كدوميك از سايتها و نشريات داخلي لارستان تونستن تا الان نماينده سازي كنن تو فضاي اجتماعي لار، مگه تشكل بيدار با سايت و نشريه صحبت نو در زمان مديريت خودشون تونستن؟! كسي از تشكل جز جناب كامجو هم راي اورد؟! ٣: جناب افتخاري كه چندين ساله كار مطبوعاتي دارن صراحتا عنوان كنن اگه دست اندركاران نشريه طرف همكارشون پولهاي ناپاك هزينه ميكنن ايا از اين پولها به ايشون هم رسيده تا الان كه كار ميكردن؟ يا قبلا ميرسيده ولي الان نميرسه؟! كجاها تحت فشار بودن؟! چه كساني هياهوگر و چاپلوس بودن؟!چرا چاپلوسي ميكردن؟! در شماره هايي كه رئيس هيات تحريريه بودن قصد فرستادن چه كسي به مجلس داشتن؟ اگر جسارت جواب دادن به اين پرسشها رو دارن ميتونن ادعاي بيطرفي مورد نظر خودشون و شجاعت خبرنگار سالم را داشته باشن و الا…..

  • دانیال گفت:

   0

   0

   حرفاتون بسیار متین بود… بنده هم قصد بیان همین مطلب رو داشتم که دوستانی که این ادعا ها رو دارن (پول ناپاک و جانبداری از یک فرد خاص برای مجلس) اولاً باید ادعای خودشونو ثابت کنن و روی هوا حرف نزنن؛ ثانیاً مگه دیگران (چه در لار و چه شهرهای اطراف) یه جورایی قصد تصاحب کرسی مجلس رو ندارن؟؟! بالاخره تلاش برای به دست آوردن پست سیاسی هیچ ایرادی نداره اما با شرط انصاف و اخلاق و تخریب نکردن رقیب.
   در مورد فشاری که میگید، از جنبه های مختلف بوده؛ یکی از طرف بعضی مسئولین که توقعات خاص و عجیب دارن و از گفتن چیزایی که به تریج قباشون برمیخوره آزرده میشن؛ هرچند ما برامون زیاد مهم نیس. یکی دیگه هم فشار از رقبا و طعنه های گزنده اوناست که کارها رو گاهی خراب میکنه. فشارهایی هم در داخل بوده که باید بهتر مدیریت میشد…
   نکته آخر هم اینه که نشریات محلی هیچ وقت درآمدزایی اونچنانی نداشته و ندارن؛ و بنده ضمن اینکه کار حرفه‌ای رو در تضاد با پول گرفتن و دریافت حقوق نمیدونم، اما هرگز کار فرهنگی و نقد و تحلیل مشکلات شهرم رو برای پول انجام ندادم و نمیدم

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  من به شما پیشنهاد می کنم که از این صحنه دور بشید و به قرآن خواندن بپردازید!!!

 15. علی گفت:

  0

  0

  دانیال جان
  خودتونم واقف هستید چه کسانی وصله ناجورند. پس آنها باید بروند نه شما

 16. احمد گفت:

  0

  0

  شما میدان را خالی کنی
  یعنی به دیگران میدان دادن. پس بمان و حرف بزن

 17. بیدار گفت:

  0

  0

  جناب افتخاری عزیز ،اینکه فرمایش می کنید دست اندر کاران اصلی نیت خیر داشتن وپشت پرده انها هدف انتخاباتی نبوده در آینده نزدیک مشخص می شود روزی با یکی از آنها صحبت کردم اگه شما با نیت کمک به لارستان می خواهید این رسانه را تحویل بگیریید بهتراین است که برید دنبال یک امتیاز دیگر یا اینکه با این امکانت مالی که شما میگید با مدیر فعلی کار کنید ،چرا قبول نکردن به نظر بنده شما خودتان صادق هستید فکر می کنید دیگران هم مثل خودتان هستندکافیه. چندماه دیگر صبر کنید

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  کی اومدی که میخوای بری؟!!!!
  سه ماه شده تو رسانه ای؟!

 19. ستایش گفت:

  0

  0

  از اول هم کسی کاری باهات نداشت!

  خودت با پای خودت اومدی! با پای خودت هم مختاری که بری!

 20. الهه باقري گفت:

  0

  0

  بسيار عالي
  اينروزها ديگر خوبي و پاكي به چشم نمي أيد
  باك بودن شده مصداق مدينه ي فاضله اي كه هرگز بوجود نخاهد امد جز زمان ظهور اقا عج

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان