میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 می 2015 ساعت 12:41 ق.ظ سرویس:یادداشت 14 دیدگاه 2,829 بازدید

از همزبانی با لارستان تا همدلی با زادگاه!

رویکرد استاندار به جنوب فارس:

از همزبانی با لارستان تا همدلی با زادگاه!

deedمرتضي رستم پور: در ماه های پایانی دولت دهم در حالی که هر روز زمزمه های تغییر صادق عابدین، استاندار وقت به گوش می رسید تعدادی از نمایندگان فارس و در راس آن جعفر قادری نماینده لامردی الاصل شیراز به حمایت از او بر می خاست و در نهایت همین استاندار در تابستان ۹۲ با عدم ابلاغ مصوبه ارتقاي تعدادی از ادارات لارستان به اداره کل، نشان داد که این حمایت ها بی دلیل نبوده است.

دکتر جعفرپور که برای این مصوبات خواب های فروانی دیده بود و پس از نقش بر آب شدن برنامه هایش، این بار به فکر به مصدر نشاندن گزینه ای همسو با خود افتاد و با تلاش های وی و علیرغم مخالفت های دیگر نمایندگان و بخصوص قادری در مهرماه ۹۲ سکان استانداری فارس به احمدی سپرده شد.

سایت «صحبت نو» همان زمان در این باره چنین نوشت: نمايندگان و ديگر متنفذين شهرستان هاي رقيب لارستان تا لحظه آخرِ انتخاب احمدي، تلاش زيادي كردند اين اتفاق نيفتد. موضوعي كه همان زمان به طنز به نقل از احمدي يا نزديكان او چنين بيان شد: «آقايان تا شب گذشته مشغول رايزني براي عدم انتخاب ما بودند آن وقت امروز گروه استقبال از استاندار جديد را تشكيل مي دهند!»

جعفرپور و بسیاری از لارستانی ها از این موفقیت که تقابلی بود با مخالفان توسعه لارستان با بیانیه های تبریک قدرت چانه زنی خود را به رقیب نشان دادند. فعالان اجتماعی لارستان در پیامی به استاندار فارس می نویسند: «…انتصاب شما به عنوان عالي ترين مقام دولت تدبیر و امید در استان فارس، مردم لارستان و به خصوص فعالان سياسي، اجتماعي و رسانه اي اين شهرستان را غرق در شادي و اميد كرده است. چه، خدمات ارزنده شما در زمان تصدي مقام فرمانداري لارستان همچنين معاونت استانداري فارس در دولت اصلاحات و استانداري دكتر ابراهيم انصاري لاري در ذهن و حافظه مردم لارستان باقي مانده و باعث شده هميشه از شما به نيكي ياد کنند. حمايت همه جانبه دكتر ابراهيم انصاري لاري از حضرتعالي همچنين حمايت دكتر جمشيد جعفرپور، نماينده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس كه عليرغم نظر اكثريت اعضاي مجمع نمايندگان فارس همواره از شما به عنوان بهترين شخص براي تصدي اين جايگاه نام  برده اند، تنها نشاني از استقبال و حمايت تام و تمام مردم لارستان از حضرتعالي است…» (۱۸مهر ۹۲ – سایت صحبت نو).

شادمانی از این انتخاب به همین جا ختم نشد و از اولین سفر احمدی به لارستان استقبال خوبی بعمل آمد. گزارش سایت صحبت نو از این سفر: « ۲۳ و ۲۴ دي ماه امسال(۹۲)، سيد محمد احمدي استاندار فارس به منطقه لارستان آمد… سفري غير كاري و بنا به اعلام استانداري براي شركت در جشن هاي هفته وحدت. استقبال مردم و مسئولان لارستان از اين سفر به حدي بود كه خود آقاي استاندار آن را «غير منتظره» ناميد… گذشته ها اما به حكم جبر، گذشته و اينك دوران جديدي آغاز شده است. با استقرار دولت حسن روحاني، طبق پيش بيني و خواست عمومي، در استانداري فارس نيز تغييراتي ايجاد شد. اصلي ترين تغيير اما به زعم مردم لارستان نزديكي استاندار جديد به آنهاست. شواهد اين مدعا هم زياد است. از نزديكي او به انصاري لاري استاندار اسبق فارس در دولت اصلاحات گرفته تا همراهي معنادار سيد حسن، فرزند مرحوم آيت الله آيت اللهي با استاندار در سفر به بخشِ اوزِ سني نشين و از استقبال مردمي منطقه لارستان از او گرفته تا بيان اين جمله از سيد محمد احمدي در مسجد النبي لار كه «افتخار مي كنم عضوي از لارستان بزرگ هستم». نمونه عملي و ايجابي آن اما تنها اين بود كه استاندار فارس، فرماندار بومي لارستان را زودتر از بقيه شهرستان ها منصوب كرد. (موضوعي كه در جلسه مسجد النبي نيز به آن اشاره شد.)».

83

صحبت های احمدی در مورد توسعه لارستان همه را بیش از پیش امیدوار ساخت. مطلبي كه پایگاه خبری رویداد های لارستان بزرگ بدان پرداخت: «استاندار فارس صبح امروز در مسجد النبی لار در جمع مردم، مسئولان و معتمدین لار گفت: نام لارستان تداعي كننده ديانت و اعتماد است و بر اين اساس مي كوشيم به توسعه اي همه جانبه و پايدار در اين منطقه دست يابيم… تلاش مي كنيم تا با تشكيل شركت توسعه و عمران لارستان گام مهمي در جذب سرمايه گذاري هاي خرد و كلان مردم لارستان برداریم. استاندار فارس در ادامه با تاكيد بر لزوم مشاركت همه جانبه مردم در امر توسعه اظهار داشت: مردم اين خطه از هوشمندي اقتصادي خوبي برخوردارند و اميدواريم تا اين منطقه به يك قطب اقتصادي تبديل شود و همزمان شاهد پيشرفت مادي و معنوي لارستان بزرگ باشیم.»

اما نجیب زاده فرماندار لارستان یک ماه پس از سفر احمدی در مصاحبه با سایت آفتاب لارستان از آشنایی و شناخت خود از استاندار می گوید و می گوید این آشنایی و سابقه همکاری در مردم توقع بوجود نیاورد. مطمئنا نجیب زاده از احمدی شناخت خوبی داشت که بشکل تلویحی پاسخی به خوش بینی ها داد. چرا که یکسال بعد و در بهمن ۹۳ استاندار طی سفرش به لارستان و در مراسم افتتاح چند پروژه ی خیرساز آموزشی حرف هایی زد از جنس حرف های سیاسیون و وعده های دیگرانی که به لارستان آمدند و گفتند به این منطقه کم لطفی شده و یا اینکه گفتند مردم و خیرین بقدر کافی همت کرده اند و حالا نوبت دولت است.

استاندار همان حرف ها را زد و از دغدغه اش برای لارستان گفت: «همیشه دغدغه من این است و شب و روز فکرم مشغول این قضیه است که چه کنیم و دست به چه کاری بزنیم که در شان این خطه بزرگ و تاریخی باشد وچه پروژه هایی را در برنامه ریزی ها طراحی کنیم که در حد و اندازه لارستان باشد؟» ( سایت صحبت نيوز)

حرف های استاندار خیال خیلی ها را راحت کرده بود و عده ای هم در باد حمایت های وی از انتخاب گزینه ی لاری اداره کل ارشاد فارس خوابیده بودند و منتظر تحقق دغدغه ها و وعده های استاندار بودند. چند ماه بعد این دغدغه و شب بیداری ها منجر شد به مصوبات پیشنهادی استاندار که در اوایل اردیبهشت و پیش از سفر ریاست جمهوری در خبرگزاری ها بدان پرداخته شد و سهم لارستان به دو پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دو بانده کردن مسیر شیراز به لار و بندرعباس  محدود شد. پروژه هایی که در سفر ریاست جمهوری تصویب نشد و فقط و فقط بسنده شد به اختصاص ۳/۵ میلیارد تومان به اتمام چند کیلومتر از قطعه نیمه تمام باند دوم گردنه نارنجی به دهکویه و ما ماندیم و اردات کلامی احمدی به لارستان و اقدام عملی برای زادگاهش. مسئله ای که جعفر قادری آن را رد می کند و چنین استدلال می کند: «از بین پروژه‌های کلنگ زنی شده، (لامرد) پروژه جي‌تي‌ال يا همان تبدیل گاز طبیعی به فرآورده‌های نفتی،… تولید آلومینیوم و احداث نیروگاه است…. در ضمن نقش استاندار فعلی فارس نیز در پبگیری این پروژه به ده درصد هم نمی‌رسد چه رسد به اینکه شروع این پروژه را بخواهیم به جنوبی بودن استاندار مربوط کنیم.»( ایسنا –۱۵ ارديبهشت ۹۴)

اما پنج روز بعد قادری پس از اظهارات مشاور ریاست جمهوری در مورد سفرهای استانی و لزوم تغییر تعدادی از استانداران ، طی مصاحبه ای به حمایت از احمدی برخاست در حالیکه که فراموش کرده بود وی از مخالفان انتصاب وی به این پست بود و نقش استاندار در تصویب پروژه های لامرد را ده درصد هم قائل نبوده در گفتگو با حافظ نیوز چنین می گوید: «به نظر می رسد تغییر استاندار فارس در حد شایعه باشد… مخالف تغییر احمدی هستیم… استان فارس از عدم ثبات مدیریت ضربه های بسیاری دیده است… »

مسئله ای که همچنان قادری پیگیر صحت و سقم این خبر است. اما در کنار چرایی تغییر رویکرد استاندار به جنوب فارس سوالات دیگری را به ذهن متبادر می کند. چرا قادری موضعش نسبت احمدی تغییر کرده و به حامی سرسخت او تبدیل شده است؟ نقش استاندار در تحقق پروژه های مُهر و لامرد واقعا ده درصد بود و وی چقدر برای تحقق پروژهای لارستان تلاش کرد؟ حمایت از انتصاب یک لاری در یک اداره کل تنها پاسخ حمایت جعفرپور از انتصاب احمدی در استانداری بود؟ آیا سر وصداها و مخالفت ها با این انتصاب یک بازی بود؟ آیا بازی یکسر برد لارستان دوباره به دو سر باخت تبدیل شد؟ نماینده لارستان، خنج و گراش با حمایت از انتصاب احمدی چه دستاوردی داشت؟ و اینکه آیا جعفرپور و لارستان در بازی سیاست بزرگان شکست خوردند؟ و بسیاری از پرسش های دیگر.

در پایان باید گفت تغییر رویکرد استاندار در قبال لارستان و همزبانی اش با این منطقه تا همدلی با زادگاه و اقدام عملی برای آنان را باید در سیاست حرکت با چراغ خاموش دیگران جستجو کرد.

 

 


14 نظر

 1. بهادر گفت:

  0

  0

  خب اين هنر و سياست و عرضه آنهاست كه تا دقيقه نود تلاش مي كنند مهره هاي خود را منصوب كنند و اگر نتوانستند از اول صبح روز بعد در جهت مصادره مسئول جديد همت مي كنند اما متاسفانه مسئولان و نماينده لارستان عليرغم اينكه در انتصاب استاندار نقش داشتند نتوانستند امتياز قابل توجهي از او بگيرند.

 2. رضا گفت:

  0

  0

  متن عالی
  تحلیل عالی.. .

 3. ..... گفت:

  0

  0

  از ماست که بر ماست …چشم دولتمردان لاری دوره اصلاحات روشن…[…] به لار مبارکشان باد

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  افرين مرتضي

 5. خیرخواه ط گفت:

  0

  0

  تازمانی که :
  ۱-نیازهای منطقه وشهرستان را اولویت بندی نکنیم وآنها رادر قالب طرح ها وپروژه های اجرائی بزرگ تعریف و پررنگ ننمایم که این امر نیازمندکارکارشناسی گسترده وپیوسته توسط دلسوزان منطقه می باشد.
  ۲-به نیروهای پرتوان ،متخصص ،مجرب وآزموده منطقه وشهرستان بها ندهیم وآنها را در هرجای کشور که هستند به همیاری نطلبیم (که متاسفانه درطی سه دهه گذشته با تنگ نظری ،ساده اندیشی و….بسیاری از آنها رابا دست خودمان ازصحنه خارج کرده ایم ).
  ۳-درجهت تحقق ایده ها وطرحهای منطقه وشهرستان باتمام وجوداز نظرفکری ،مالی و….تلاش نکنیم
  ۴-….
  ۵-…
  وتنها منتظر باشیم با تکیه برصبغه وسبقه شهرستان ومنطقه وبزرگان آن ،وبا وعده های مسئولینی که برای تکیه برکرسی صدارت در استان و… ،حرفهای دلخوش کن (که ما لاریها متاسفانه زود فریب آن را می خوریم) تحویل می دهند منطقه وشهرستان متحول گرددتغییری ایجاد نخواهد شدوآش همان آش است وکاسه همان کاسه .
  امیدکه …

 6. غلامرضا حامد پور گفت:

  0

  0

  جناب رستم پور تحلیل منطقی و مستندی ارائه نمودید اما بنظرم نتیجه گیری شما یکطرفه بود چرا؟ در آغاز مطلب خود به پیگیری های دکتر جعفر پور و تبریک انتصاب آقای احمدی از سوی فعالان شهرستان ،همراهی سید حسن آقا در سفر به اوز و حمایت های دیگرشخصیت های حقیقی و حقوقی و … اشاره کردید اما در پایان فقط به این نتیجه گیری رسیدید که دکتر جعفر پور در این انتخاب شکست خورده و چه دستاوردی برای ایشان داشته است ؟ آیا دیگران اشتباه نکردند ؟ اگر حمایت دکتر جعفر پور اشتباه بوده ذوق ردگی فعالان رسانه ای شهرستان ومسوولان نیزدرست نبوده است .و این از روحیه نجابت ما لاری ها ریشه می گیرد که به حرف ها و تعریف دیگران دلخوش هستیم و فکر می کنیم همه چون ما در حرف و عمل صادق هستند حتما بیا د دارید در همان موقع در مصاحبه صحبت نو سابق با استاندار در زادگاهش چه بر زبان آورد ؟ و در سفر به لارستان و در مصاحبه کوتاهی که جنابان منشی و مویدی و بنده حضور داشتم از برنامه های خود برای حمایت ازپیگیری ارتقای ادارات لارستان برای خدمت رسانی بهتر به مردم گفت و … اما جمله پایانی شما درست است که دیگران با چراغ خاموش برنامه های خود را پیش می برند و لی ما …. اما خیلی ها فراموش کرده بودند که او در مقطعی فرماندار لارستان بود و …. لبخند لارستانی ها به ایشان از سر صدق و صفا بود ولی اگر کسی خلف وعده نمود دیگران مقصر نیستند موقث باشید

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  االبته برای بنده از اول اظهر من الشمس بود.به دکتر جعفر پور گفتم لارستانیها صداقت شان از سیاست شان بیشتر است. این سطح نگری حقیقتی است که جزء لاینفک لارستانیها است.لارستانیها مثل بعضی از آقا زاده ها تا کنون از دو رانت وسعت و تاریخ استفاده کرده اند و بویی از پازل سیاسی نبرده اند لامرد آن بچه محرومی است که از هیچ با زحمت و آزمون خطا و مقداری استعدادهای بالقوه به اینجا رسیده . لار باید باور کند

 8. جنوبى گفت:

  0

  0

  هر سايتى از لار رو جك ميكنم ميبينم كه از در قياس با لامردومهر در اومده و از هر بروزه اى كه تو اين دو شهرستان صورت ميكيره انتقاد ميكنن يا اقايون قادرى و موسوى رو زير سوال ميبرن بهتر نيست به جاى اين حركات تلنكرى به سياسيون خودتون بزنيد و ريشه شكست سياستهاى سياسيونتون رو در انحصارطلبى خودتون ببينيد و اينكه دستتون برا همه رو شده و معلوم شده اكه به جاى برسيد فقط خودتون رو ميبينيد

 9. جنوبى گفت:

  0

  0

  اين هنر يك نماينده رو ميرسونه كه تو هر شرايطى و با هر سليقه اى بتونه با طرف مقابل تعامل كنه و امتياز بكيره

 10. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  ازاول هم مشخص بودکه احمدی ازتیر و ترکه ی […] و…است و[…] لارستان بزرگ وازاول نبایستی فریب چنین […] رامی خوردیم.همه اینها سکوی پرتابشان لاربوده وحمایت های مردم شریف لارستان بزرگ ولی نمک خوردندونمکدان راشکستند

 11. حسین- بیرم گفت:

  0

  0

  آقای رستم پور خوب بود.ولی اینکه ما انتظار داشته باشیم دیگران کاری برای خودشان نکنند ولامرد همان لامردی باشد که وابسته به لارستان بود واز فرط محرومیت مانند بشاگرد هرمزگان بودواکنون نیز باید همانگونه بماند که مادوست داریم کار شایسته ای نیست.قطعا نمایندگان ما باید کار خودشان بکنندودرواقع قدرت نماینده از استاندار هم بیشتر است باید خواست وپیگیری کردچون خواستن توانستن است .اینکه به ما ندادند دیگران هم نباید داشته باشند ضرب المثل قدیمی است.وخلاصه کلام این است که لاری ها فقط لاری راقبول دارند وحاضر نیستند به توابع خودشون مانند بیرم و…..توجه کنندودادن اعتبار به سایر مناطق برایشان غیر معمول است اگر دوست دارید بیایید ببینید بخش اشکنان لامرد وبخش بیرم که در کنار هم هستند.آنها برای توابع خودشان خواستند خودشان هم بسرعت پیشرفت می کنند.

 12. جنوبى گفت:

  0

  0

  حسين از بيرم كاملا موافقم با نظرت همونطور كه كذشته كواهى ميده و امروز هم تصديق ميكنه لار همه جى مال خودش ميخواد و هنوز تو كذشته مونده و بقيه شهرها از جمله لامرد داره روز به روز بيشرفت ميكنه

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای رستم پور گمشده ی مردم لار وحدته که ندارن و هنوز باورشون نشده که دیگه آقا نیست وباید خودشون به داد شهرشون برسن و نمی دونن وقتی مسئولی میاد لار که حتی اسم نماینده ی مارو هم بلد نیست یعنی این همه دعوا برای این که اگر از فلان جناح نماینده بره مجلس فلا ن و به مان می شه برای یک شهر کوچیک که این گوشه ی ایران افتاده و براش ارزشی قائل نیستن مسخرست و فقط باعث وحدت هر چه بیشتر رقبا می شه و تفرقه بین مردم لار

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  من لارستان بزرگ رادرده سال اینده استان میبینم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان