میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 فوریه 2020 ساعت 6:53 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 479 بازدید

از هم اکنون مطالبه گر باشیم

از هم اکنون مطالبه گر باشیم

حامد توانا: ما ایرانی ها بخصوص جنوبی ها آدم های نجیبی هستیم؛ البته تا وقتی کار خراب نشده اما وقتی کار خراب شد از حدود و صغور نجابت به راحتی می گذریم. ابتدای کار می گوییم فلانی آشناست، فلانی باسواد است فلانی باخداست و کلا می گذاریم افراد هرطور که دلخواهشان است کار کنند بعد که دیدیم کار خراب شد دهانمان باز می شود به اعتراض که فلانی آدم درستی نیست، بی سواد است، بی دین و بی تقواست.

این شیوه غلط را ما ایرانی ها و بخصوص جنوبی ها در مورد مسئولین هم بکار می بریم. همین که کسی در راس کاری قرار می گیرد با یک خوشبینی افراطی از او غافل می شویم، انگار نه انگار که خود ما مطالبه و درخواستی داریم و آن مسئول هم فرزند آدم است و مصون از خطا و اشتباه و انحراف نیست. اما این درست نیست.

شیوه صحیح در نگاه و تعامل با صاحبان مسئولیت و مقام این است که اولا آنها را مسئول بدانیم و نه رییس و سرور. ثانیا بخاطر آنچه در مورد ایشان می دانیم یا می شنویم دچار خوشبینی مفرط نشده و از مطالبه گری در مورد او غافل نشویم. ثالثا احتمال خطا و انحراف را در مورد هیچ مسئولی منتفی ندانیم. رابعا از مراقبت و نظارت و نصیحت در مورد مسئولین غفلت نورزیم و خامسا حب و بغض شخصی و تعصبات را در نقد عملکرد مسئولین دخیل نسازیم.

اینها اصولی است که ما مردم باید در تعامل با مسئولین مورد توجه قرار دهیم، فرقی هم نمی کند این مسئول فرماندار باشد یا استاندار یا رییس جمهور، نماینده باشد یا رییس مجلس یا قاضی القضات.

همه مسئولین، مسئول اند و همه انسان اند و همه راه صواب و خطایی در پیش دارند. نظارت، مراقبت، مطالبه گری، وظیفه ای دائمی است که اگر ما مردم از آن غافل شویم ضرر و آسیبش پیش از هرکسی متوجه خود ما می شود.

چندی پیش انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و جوانی از جوانان نیک و متخصص منطقه به مجلس راه یافت. ایشان در بیانیه پس از انتخاب خود، شعارها و اهداف ارزشمندی را مطرح ساختند(اینجا). پیام های تبریک زیادی هم نیز از سوی شخصیت ها و نهادها به ایشان ارسال شد. دیگر اما نوبت، نوبت مطالبه گری است.

مردم، نهادها، گروه ها، مجموعه های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی از این پس باید بطور جد مطالبات خود از نماینده جدید را مطرح کنند. این مطالبات ابعاد مختلفی را هم می تواند شامل شود. از تاکید بر شعارها و آرمان های خود نماینده منتخب گرفته تا مطالبات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی.

البته این مطالبات باید با پیشنهادات عملی در خصوص نحوه تحقق مطالبات، نحوه نقش آفرینی خود مطالبه گران و تبیین نقش و دخالت نماینده در تحقق مطالبه همراه باشد.

نماینده جوان ما از اکنون باید طعم مطالبه گری مردم و حساسیت جایگاه خود را بچشد و عزم خود را به اندازه مطالبات مجدانه مردم جزم نماید. او باید با توجه به تعدد و تنوع مطالبات مردمی، سازوکارهای مفید و موثری را طراحی و به تدریج پیاده کند که بتواند پاسخگوی خواست ها و انتظارات مردم باشد.

مطالبه گری جدی مردم باعث می شود نماینده جدید از قرار گرفتن در فضایی غیرواقعی و کاذب که از گسیختگی مصنوعی او با مردم می تواند ناشی شود در امان مانده و با متن جامعه مرتبط بماند و از درد و رنج و نیاز مردم مطلع باشد.

مطالبه گری بخصوص مطالبه گری هایی که در رسانه ها منعکس می شود سندی بر درخواست ها و انتظارات مردم است تا فرداروز نماینده بهانه بی اطلاعی و عدم طرح درخواست نداشته باشد.

خلاصه اینکه از هم اکنون مطالبه گر باشیم. از نماینده محترم هرآنچه را از نظام و مسئولین و خود وی انتظار داریم مطرح کنیم. بدون ترس و ملاحظه کاری و البته بدون بدبینی و تعرض. امیدواریم این مطالبه گری ها ذهنیت های لازم را برای نماینده محترم ایجاد کند و خداوند متعال نیز به نیت و عزم او برای تحقق بخشیدن به خواست های مردم مهر توفیق بزند.

والسلام علی من اتبع الهدی


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان