میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 آگوست 2014 ساعت 9:33 ق.ظ سرویس:آفتاب 5 دیدگاه 2,944 بازدید

از هنرنمايي دو «ايمان» تا بحث نفس گير «سنت و مدرنيته»

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار

از هنرنمايي دو «ايمان» تا بحث نفس گير «سنت و مدرنيته»

ساعت از ۹ شب گذشته؛ شبي شرجي و گرم كه تنها كولر گالري فرهنگسراي مرتضوي بدجور به تقلا افتاده است. «شب همه شب» نيما يوشيج كه با قرائت و اجراي خانم اسلام زاده تمام مي شود چندين نفر با هم وارد مي شوند تا شب ۴ شهريور به لحاظ تعداد حاضران نوعي ركورد محسوب شود.

آشنايي با يك مجري راديو و تلويزيون

در اين لحظه فرصت مي شود تا حميد عدالت، يكي از مهمانان حاضر خود را بيشتر معرفي كند. وي يكي از نويسندگان و ادب دوستان باسابقه لار است و معرفي بيشتر او توسط ديگران باعث شد از داماد خود يعني «ميلاد اسلام زاده» بگويد؛ مجري نام آشناي راديو و تلويزيون كه به گفته عدالت، برنامه راديو هفت، در راديو و برنامه هاي طلوع و ارديبهشت را در تلويزيون اجرا مي كند.

IMG-20140828-WA0012

خليل روئينا همين ابتداي جلسه از مهمانان و اعضاي جديد مي خواهد خود را معرفي كنند. خانم ها پرتو، حاجي زادگان، شيخ شريفي، عدلي، اكبري، شجاعي، مشتاقي، آريان، پورعلي، اسلام زاده و زاهدي و آقايان بامدادي، مدرسي و رياحي خود را معرفي كردند تا نوبت به مسعود شجاعي رسيد تا در چند دقيقه مهمترين اخبار حوزه شعر را در كشور و دنيا بيان كند. از جايزه هاي ادبي تا معرفي كتب تازه و از برنامه هاي ادبي راديو تا نقل قول هاي خبرساز افراد.

در ادامه جلسه آقاي صداقت كه از كورده به انجمن آمده بود حضار را براي شركت در شب شعري كه قرار است جمعه، ۶ شهريور در اين روستا برگزار شود دعوت كرد. شب شعري به ياد مرحوم بهزادي، رئيس سابق و درگذشته شوراي كورده كه ساعت ۹ شب در سالن اجتماعات كورده اجرا مي شود.

هنرنمايي دو «ايمان»

جعفر روئينا سپس شعري خواند و پس از او علي عطايي شعري از محمدرضا عالي مقام يا همان هالو را قرائت كرد. شعري كه به گفته حميد منشي جزو كم دردسرسازترين اشعار هالو محسوب مي شود! در ادامه خانم اكبري كه اهل بيرم است و به تازگي به دليل شغل خود به لار آمده چند كاريكلماتور و يك شعر خواند. شعري با قالبي نامعلوم كه خليل روئينا خيلي تلاش كرد آن را به «سه گاني» مشابهت دهد.

خواندن و اجراي آهنگي از بهنام صفوي به نام تمنا توسط ايمان خرم بخت و ايمان سقايي حسابي حال و هواي انجمن را عوض كرد و در ادامه فرصتي شد تا ايمان سقايي نيز خود را بيشتر معرفي كند. اينكه دو سال است گيتارنوازي مي كند و البته بيشتر از آن سابقه خوانندگي دارد. منشي از نداشتن لهجه او در خوانندگي تعريف و اجراي هردو نفر را تحسين كرد. او همچنين براي انتشار هرچه سريعتر اولين آلبوم آنها اظهار اميدواري كرد. كاري كه فعلا در پيچ و تاب كمبود و عدم حمايت هاي مالي گير كرده است!

IMG-20140828-WA0004

تا آثارتان چند رسانه اي نشود، ديده نمي شويد

در ادامه جلسه غزل مفتوحي طبق معمول يك شعر لاري از پدرش خواند و خانم اكبري شعري از فروغ. سپس جمشيدي با گيتارنوازي ايمان سقايي دو شعر را دكلمه كرد تا اثبات كند غير از خانم اسلام زاده و جدلي، آقايان نيز مي توانند اشعار را خوب قرائت كنند! همين كار باعث شد تا چند لحظه اي در مورد چند رسانه اي كردن اشعار بحث شود. منشي گفت: براي اينكه اشعارتان ديده و شنيده شود بايد آن را چند رسانه اي كنيد و اكتفا به قرائت آن در انجمن ها و حداكثر چاپ در كتاب نمي تواند ضامن شنيده شدن آنها باشد.

در مذمت «ريش بزي»!

خانم ها پرتو و حاجي زاده در ادامه شعر خواني كردند و پس از آنها حسين زارع شعري در مذمت «ريش بزي و موهاي سيخ شده» كه سه سال قبل و در ۱۲ سالگي سروده بود خواند. شعري كه واكنش چندين نفر و از جمله محمد رزاقيان و فاطمه محسن پور و دفاع جمشيدي و يكي دو نفر ديگر را برانگيخت.

IMG-20140828-WA0007

خانم زاهدي سپس رمان چاپ شده اش در چند سال پيش با نام «فرجام آن عشق پاك» را معرفي كرد و آن را داستاني واقعي عنوان كرد. وي سپس درباره نحوه اخذ مجوز و مقدار هزينه هاي انجام شده براي اين كار توضيحاتي ارائه كرد و چاپ نشدن رمان هاي بعدي خود را به آنها مرتبط دانست!

عبدالرضا مفتوحي سپس قبل از اينكه ديگران بگويند خود گفت قصد دارم شعر «پُسكه» را براي هزارمين بار بخوانم و احتمالا آن را در جواب شعر حسين زارع خواند. آقاي محمدي كه او نيز از كورده آمده بود شعر خود را قرائت كرد و پس از او صادق اخضري يك دوبيتي و يك رباعي خواند.

تقدم معرفت موسيقي بر انتشار سي دي موسيقي

پس از خواندن شعر اكبر زائري، خرم بخت و سقايي آهنگ ديگري اجرا كردند و حاضران حسابي آنها را تشويق كردند. سيد علي هاشميان پس از اجراي آنها ضمن تشويق و تحسين صداي دلنشين و گرمشان توصيه كرد زياد به فكر برگزاري كنسرت و انتشار آلبوم و كاست و سي دي نباشند و بيشتر به تقويت علم و تخصص موسيقي نزد خود بپردازند. او كه خود از خوانندگان باسابقه سنتي محسوب مي شود افزود: بگذاريد زماني كه معرفت و تخصص موسيقي يك جا در شما جمع شد آنگاه خود را عرضه كنيد.

IMG-20140828-WA0002

باز هم يك بحث داغ و نفس گير

محمد رزاقيان كه در ادامه چند طرح كوتاه خواند مجددا سيد علي هاشميان موضع گرفت و از شاعر خواست انرژي خود را در جاي ديگري صرف كند! هاشميان گفت: شاعر بايد با كلمات رستاخيز و نوعي اعجاز خلق كند. او در ادامه به ذوقيات مشرق اشاره كرد و آن را در مقابل عقلانيت مغرب قرار داد و از عالم اكبر و اصغرِ آدم ها و گفت و گوي يك ژاپني با هايدگر و دكارت و كانت و اينها گفت!

اين بحث هاشميان اما يك صف بندي تمام عيار در انجمن عليه او ايجاد كرد و خانم ها محسن پور و آريان و حميد منشي و مسعود شجاعي موضع گرفتند. محسن پور به او متذكر شد كه الان در قرن ۲۱ هستيم! منشي گفت: با اين تعريف شما از شعر احتمالا هيچ يك از اشعار پسا شاملويي شعر نيستند! آريان تاكيد كرد: الان نگاه به هنر خيلي فرق كرده! او از برج ايفل مثال زد كه در زمان ساختش به آن توجهي نشد و الان به عنوان يك شاهكار به آن نگاه مي شود و شجاعي از عدم مرزبندي در هنر گفت. البته پرواضح است كه هاشميان كسي نيست با اين هجمه ي مخالفانش پا پس بكشد و بار ديگر در جواب تك تك آنها از غواصي در كلمات و بحث تقدم وجود بر ماهيت ملاصدرا و اينها گفت.

او سپس در اين فضاي پرمناقشه شعري از خود خواند با تاكيد موكد بر اين مصرع كه «چو بيد بر سر ايمان خويش مي لرزد!»

جلسه گرم و شلوغ انجمن از ساعت ۱۱ گذشته بود كه محمد قناتي، علي بامدادي و خليل روئينا با قرائت سريع اشعار خود به آن خاتمه دادند.

IMG-20140828-WA0003 IMG-20140828-WA0000


5 نظر

 1. نوروزی گفت:

  0

  0

  سلام . سایه می گوید : “دلا بسوز و به جان برفروز آتش عشق / کزین چراغ تو دودی به چشم کس نرسد!” . خدا کند همۀ مناقشات و مجادلات در مجامع ادبی ـ هنری باشد . از اینکه یاران همه جمع بوده اند خوشحالم و شرمنده که علی رغم رسیدن به لار نتوانستم خدمت عزیزان باشم ! غروب سه شنبه به من خبر دادند که پدرم تصمیم دارد به دیدنمان بیاید [وظیفه ای که برعهده من بود] بنابراین همه برنامه های دیگرم متوقّف شد ! دوباره راهی سفرم ولی اگر به موقع برگشتم امیدوارم هفته و شاید دو سه هفته آینده بتوانم مرتّب خدمت برسم . ان شاءالله

 2. دهقانی گفت:

  0

  0

  یاران افتابی ازما سلام هردم…..
  فرزاد و خوشه چرخ این دوعزیز غایبند؟
  درودبرهمه بزرگواران
  دهقانی از انسوی اب…..

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام من زنی پنجاه ساله هستم ولی وقتی مبینیم یک ذره هم به فکر شعر و ادبیات هستید و اینگوونه مجالس برپا میشود خیلی خوشحال میشم اشاله که بچه های لاری همیشه شاداب و سرزنده باشن و مسئولین هم یه کم طمع مادی خودشونو کم کنن و به فرهنگ و هنر و روحیه جوونا اهمیت بدن و یه ذزه فقط یه ذره سر کیسه رو شل کنن همه جوونا قانع میشن

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  کار قابل تقدیر و تحسینی دارید چرا که با زبان شعرو ادبیات ناگفته های زیادی را میتوان گفت وگفتنی های زیادی را درقالب ادبیات، شعر و هنرخلاصه و دلنشین به جان مخاطب کاشت وبرداشت آن را در فرهنگ اجتماع به نظاره نشست.
  دو مورد نباید فراموش شود.
  ۱-شعر و هنر ارزشی وغیر ارزشی.
  ۲-انجام رسالت انجمن شعر که شاعر پروری وتقویت شعرا وبنیه ی فکری آنان است.
  بازهم سپاس

 5. ... گفت:

  0

  0

  انجمن با حضور ایمان خرم بخت و دوستش رنگ دیگه ای به خود گرفته و حال و هوای جلسه رو عوض کرده. واقعا ممنونم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان