میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 سپتامبر 2020 ساعت 4:07 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 241 بازدید

از کنکور برای خود «غول» نساختم

گفت و گو با «زهرا شاکری» رتبه ۵۵ کنکور علوم انسانی از لار:

از کنکور برای خود «غول» نساختم

در ادامه سلسله گفت‌وگوهای مربوط به برترین‌های کنکور سراسری سال ۹۹، به سراغ «زهرا شاکری» دانش آموز لارستانی که در رشته علوم انسانی، رتبه ۵۵ را کسب کرد رفته‌ایم که در ادامه می توانید متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید:

***

خودتان را به‌طور کامل برای ما معرفی کنید، چند سال‌تان است و در چه مدرسه‌ای تحصیل کرده اید؟

زهرا شاکری هستم، ۱۸ ساله از دبیرستان فرزانگان لار.

چقدر این نتیجه را پیش بینی می‌کردید؟

من قبل از کنکور، توقع رتبه خیلی خوبی را داشتم اما وقتی کنکور دادم اصلا  فکر نمی‌کردم چنین رتبه‌ای را به دست بیاورم. درکل، با توجه به شرایط کنکور امسال، توقع چنین رتبه‌ای را داشتم.

در کلاس‌های کنکور هم شرکت کردید؟

مدرسه برای ما یک سری کلاس می‌گذاشت و من در آن کلاس‌ها شرکت کردم اما واقعا نیازی نیست که بچه‌ها در این کلاس‌ها شرکت کنند؛ یعنی عملا برای من هیچ تاثیری نداشت.

امسال، همان‌طور که خودتان هم در جریانید، فضای کنکور به دلیل شیوع کرونا خیلی متفاوت بود، چقدر از کرونا ترس داشتید یا کرونا باعث اضطراب بیشترتان برای کنکور شد؟

اینکه قرار بود چهار ساعت به صورت کامل ماسک بزنیم و در فضای بسته با بچه‌های دیگر بنشینیم باعث شد استرس بیشتری بگیرم اما بالاخره رفتیم و کنکور را به سلامتی گذراندیم.

از کی شروع کردید به خواندن برای کنکور؟

از تابستان سال آخر (سال دوازدهم) شروع به خواندن کردم، از تیرماه سال گذشته…

نحوه مطالعه شما به چه صورت بود؟ اگر بخواهید تجربیات‌تان را در اختیار دانش‌آموزانی که در سال آینده کنکور دارند بگذارید چه می‌گویید؟

شیوه خواندنم را عوض نکردم یعنی از کنکور برای خودم غول نساختم که بخواهم شیوه خاصی برای آن داشته باشم، مثل امتحانات دیگر برای کنکور می‌خواندم و تست می‌زدم و به نظرم اینکه کتاب را خیلی بخوانیم و مرور کنیم خیلی بیشتر تاثیر دارد تا درسنامه ها و کتاب‌های کمک آموزشی.

من خیلی خوشحالم که فقط کتاب‌ها را خواندم و در کنارش، زیاد تست زدم.

سهم افراد و نهادهایی که در رسیدن به این موفقیت نقش داشتند به چه صورت بوده است؟

بیشتر به خود بچه‌ها بستگی دارد اما اینکه عامل بیرونی‌ای باشد که وقتی خسته اید یا حوصله ندارید درس بخوانید، شما را تشویق کند می‌تواند تاثیرگذار باشد اما تقریبا حدود ۶۰، ۷۰ درصد به خود بچه‌ها بستگی دارد؛ در واقع، آن عامل بیرونی فقط می تواند یک کم محرک باشد.

رشته و شهر مورد علاقه شما چیست؟

من به احتمال خیلی زیاد، رشته روان شناسی دانشگاه تهران را انتخاب می کنم.

نظر شما در مورد جایگاه لارستانی‌ها در بین رتبه های کنکور امسال چیست؟

امسال نسبت به سال گذشته، کمیت رتبه وسطی‌ها خیلی بیشتر بود، پارسال، کیفیت خیلی خوب بود و زیاد رتبه برتر نداشتیم اما امسال، به نظر من عملکرد بچه‌ها خیلی بهتر بود و با توجه به شرایط کرونا، رتبه برترها خیلی بیشتر بودند.

ارزیابی شما از وضعیت کنکور امسال به چه صورت است؟

کنکور ۹۹ خیلی سخت‌تر از کنکور ۹۸ بود، یک سری از سوالات را برای اولین بار بود که می‌دیدم؛ در کل، کنکور امسال کنکور چندان آسانی نبود، کرونا بود و سوالات هم سخت‌تر بود…

کمبودها و موانعی که شما در این فرآیند با آن مواجه شدید چه چیزهایی بودند؟

اولین و بزرگترین آن، کرونا و تعطیلی بود و در این راه، چون به صورت مستمر درس می‌خوانیم باعث می شود که خیلی خسته شویم و باید یکی باشد که بگوید «برو، ادامه بده…»؛ آدم باید بتواند به صورت مستمر درس بخواند و من می‌توانم بگویم که تقریبا اواسط کار، دو ماه درس نخواندم و به نظرم اگر آن دو ماه را درس می‌خواندم می توانستم رتبه بهتری کسب کنم.

در انتخاب رشته، بیشتر علاقه برایتان مهم است یا موقعیت شغلی و مالی پس از تحصیلات؟

اول، علاقه و استعداد را مدنظر قرار می‌دهم و بعد موقعیت مالی و شغلی آن رشته چون به نظر من اگر آدم علاقه داشته باشد و دنبال یک کار برود می‌تواند در آن موفق شود.

توصیه شما به دانش‌آموزانی که امسال در کنار شما می‌خواهند انتخاب رشته کنند چیست؟

اول، سعی کنند همه رشته ها را بشناسند و خیلی احساسی تصمیم نگیرند که من فقط فلان رشته را دوست دارم بدون اینکه از درس‌های آن رشته و شغل‌هایی که می تواند داشته باشد اطلاعی داشته باشند به عنوان نمونه بسیاری تصورشان از رشته حقوق این است که فقط قانون می‌خوانند بدون اینکه بدانند درس‌های عربی رشته حقوق خیلی زیاد است و شاید در عربی آنقدر استعداد نداشته باشند و به مشکل بربخورند.

بالاترین درصدی که در کنکور امسال زدید مربوط به چه درسی است و چند درصد؟

درس روان شناسی، ۹۶ درصد

کنکور امسال را در یک جمله توصیف کنید…

کنکور خیلی عجیب و جدیدی بود و در شرایط کرونا، خیلی سخت بود.

به غیر از درس، فعالیت دیگری هم در مدرسه یا شهر داشتید؟

به غیر از مدرسه، در کلاس‌های ورزشی و طراحی چهره شرکت می‌کردم و به نظر من، اینکه آدم فقط خودش را به درس معطوف کند خیلی بد است؛ در واقع، این فعالیت‌ها نوعی تفریح است که باعث تجدید روحیه می‌شود.

مطالب مرتبط:

توقع همین رتبه را داشتم/ به کنکور امسال از صد، نمره ۵ می دهم

کرونا و عقب افتادن دو ماهه کنکور در رتبه‌های لارستان تاثیر منفی گذاشت

انتخاب من رشته «حقوق» دانشگاه تهران خواهد بود


1 نظر

  1. س راضی گفت:

    0

    0

    خدا قوت
    موفق و سربلند باشید افرین

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان