میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 آگوست 2019 ساعت 4:40 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 28 دیدگاه 1,387 بازدید

استانی به مرکزیت «لار و گراش» ایده ای قابل تامل!

استانی به مرکزیت «لار و گراش» ایده ای قابل تامل!

آفتاب لارستان: تحلیلگران و کارشناسان متعددی تاکنون روی طرح های پیشرفت همزمان مناطق مختلف لارستان، خنج و گراش کار کرده اند. یکی از این طرح ها بررسی الگوی همزمان توسعه دو شهر بهم چسبیده لار و گراش است.

ایده ساختن «ابرشهر لار و گراش» پیش از این توسط تعدادی از کارشناسان منطقه و ازجمله دکتر «حامد مقدم» طی چندین مقاله مطرح شد(اینجا).

حالا «حامد توانا» دیگر نویسنده و تحلیلگر لارستانی بار دیگر این ایده را مطرح و بر ضرورت اجرای آن تاکید کرده است. طرحی که هم انسجام و همدلی مردم لار وگراش را تقویت و هم توسعه چشمگیر و باسرعت منطقه را تضمین می کند.

این یادداشت را در ادامه بخوانید و شما هم نظر بدهید:

***

حامد توانا*: مساله پیشرفت، یکی از دغدغه های مردمان این خطه از گذشته های دور بوده است. بخصوص از زمانی که مخالفت های مردم این منطقه با استعمار انگلیس باعث بی مهری حکومت مرکزی و عقب نگاه داشتن تعمدی آن شد، رشد و ترقی شایسته، جزو آرمان های آحاد این مردم بوده است. مردمانی سخت کوش، مهربان، عدالت خواه که شایستگی رسیدن به مراتب بالاتری داشتند صرفا بخاطر موضعی استعمار ستیزانه، طرد شده و کنار گذاشته شدند. حرکت حماسی که اگر با موفقیت این مردم مواجه می شد؛ جایگاه حقیقی این ملت شریف را بخوبی نشان می داد.

اما این تنها عامل عقب ماندگی منطقه نبوده است. اختلافات ناشی از تعصبات و رقابت های سیاسی ناسالم را نیز می توان از دیگر اسباب دور افتادن این خطه از جایگاه شایسته خود قلمداد کرد.

البته اگر بخواهیم به همه تحولات جهان نگاهی مثبت داشته و این جمله معروف را بکار ببریم که برای مومن هرچه پیش آید خوش آید؛ می توان نگاهی دیگر به مساله انداخت و به اصطلاح جور دیگر آن را دید.

اما این جور دیگر دیدن، چگونه است؟

این جور دیگر را در اوضاع فعلی می توان جستجو کرد. لارستانی که زمانی دارای چندین شهر بوده اکنون به چندین شهرستان تقسیم شده؛ تقسیماتی که در کمتر شهرستانی اتفاق افتاده است. این جداشدن، خودبخود اسباب رشدی را برای شهرستان های جدید فراهم کرده که در نگاهی واقع بینانه، در وضعیت قبلی لارستان ممکن نبود.

از سوی دیگر در این سالها، لار و گراش که از مراکز اصلی قدرت در سده های اخیر منطقه بوده اند؛ به دلیل رشد شهری به هم نزدیک شده اند بطوری که اکنون تصویر یک ابرشهر از هردوی آنها غیرممکن نیست بلکه طبق طرح برخی اهل فن این تصویر پشتوانه تخصصی دارد.

کافی است بزرگان و اهالی شریف این دو شهر به چیزی فراتر از پیوستگی شهری بیاندیشند تا شگفت ترین و مهمترین اتفاق منطقه امکان پذیر شود و آن پیوند لار و گراش با هویت سیاسی جدید است.

اگر این اتفاق بیفتد با توجه به مزیت ها و استعدادهای فوق العاده هر دو شهر، در کمتر از یک دهه شاهد یکی از بزرگترین و پیشروترین شهرهای جنوب ایران خواهیم بود. شهری که برای مرکزیت یک استان جدید شایستگی انکار ناپذیری خواهد داشت.

البته با همفکری و همدلی متخصصین و بزرگان این دو شهر می توان این پیوند و ارتقا را کاملا متوازن و عادلانه طراحی کرد.

آنچه که لار و گراش از این پیوند به دست می آورند بسیار بالاتر و ارزشمندتر از ویژگی هایی است که  تنها در ذهن و خیال می توان آنها را جستجو کرد.

گاهی یک عقب نشینی استراتژیک از ده ها حمله غیرواقع بینانه ارزشمندتر است. رشد شهرهای لار و گراش بطور واقع بینانه در استقلال و جدایی آنها نیست بلکه در همگرایی و همدلی در بالاترین سطح ممکن است.

ایده ابرشهر لار-گراش هرچند اکنون یک ایده خام است اما توجه اندیشمندانه و آینده نگرانه می تواند مسیرهای رسیدن به آن را باورپذیرتر سازد.

خوب بیاندیشیم، خوب نتیجه بگیریم.

*کارشناس ارشد حوزوی و پژوهشگر علوم اجتماعی

مطلب مرتبط:

ادغام لار و گراش؛ از خیال تا واقعیت/ دکتر حامد مقدم


28 نظر

 1. اندر حکابت. ابر شهر. خیالی گفت:

  0

  0

  ایده. حالبی. است. اتحاد. دو. شهر. لار وگراش. اما. به نظر میرست. اصطلاح. ابر. شهر. مقداری. بزرگنمایی است. چون. اگر هم. این. دوشهر. در بک. واحد سیاسی. جمع. سوند. تا. زه. حدود. ۱۰۰ هزار نفر. میشوند. در حالیکه. جمعیت. شهرهای. مرودشت. جهرم. فسا. و…. در حال حاضر. ازین. بیشتر. است. وکسی هم. به انها. ابر. شهر. نمیگوید

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   شهری که در پهنه بیست کیلومتر گسترده باشد در فارس وجود ندارد. البته در نام و عنوان جای مناقشه نیست.

 2. گراشی گفت:

  1

  2

  آخر اینجور میشه .و آخرش ناحیه ۳لار می شویم همان چیزی که توذهن لار ی ها هست ولی اولش سخته ولی به مرور جام زهر را به ما می خورانند .یعنی دهنتون سرویس که کار خودتون می کنید و ما دوباره رکب می خوریم از لاری ها .

 3. گراشی گفت:

  1

  1

  یکی از بزرگان و.مسیولین لار همین حسنی نماینده سابق هست اگر این حرف را بشنود فکر می کنید چه می گوید ….. یعنی نمی خواهم بگویم …. .من از سایت افتاب خواهش میکنم هر مطلبی را ننویسید .نوشتن این بحث مثل این هست که گرگ و میش باهم باشند و امکان پذیر نیست مگر با زور و اجبار.هرکسی ما می را می کند نباید انعکاس داد و در این اوضاع آرامش به صلاح نیست

 4. خنجی. از شیراز گفت:

  1

  0

  افرین. در باره. وحدت. وهمبستگی. مطلب. بنویسید. دست. از زبان. اچمی. ولاری. بر. داربد. البته. بازهم در باره. مسایل. خوشخیالی مثل مرکز. استان. شدن. ایده. پردازی. نکنید. زیرا فغلا که. دولت. برنامه ای برای. استانی. ندارد. اما با همه. مناطق. وشهرهای. مجاور. خوب. باشید. تا. اینشالله ذمینه. ارتقای. جنوب. فارس. هم. بوجود. اید. انوقت. دولت. مرکزیت. استان. جدید. راهم. تعیین. خواهد. کرد

 5. لاری. اینده نگر گفت:

  0

  0

  اگر. لارستان. بخواهد. روزی. مرکزیت. پیداکند ومرکز استان. شود. بایذ. مانند شهرهای بزرگ. وقدیمی. نیشابور. سبزوار. کاشان. از. ارتقای. بخشهای. بزرگ. وتوسعه. مناطق. مجاور. استقبال. کند تا. در اینده. شهرستانهای. اقماری. بیشتری. در اطراف. داسته. باشسد. انوقت. دولت. مرکزیت. لار. را به عنوان. استان. بررسی. می. کند. موفق. باشید

 6. لارستانی گفت:

  1

  0

  لار و گرایش نه تنها مشترکات قومی فرهنگی و اقتصادی دارند جدا از این پیوستگی با گسترش هر دو شهر از نظر جغرافیایی به هم پیوسته شده اند اگر قدرت اقتصادی این دو شهر بهم پیوسته شود از قدرت سیاسی کم نظیری در منطقه بر خوددار خواهندشد

 7. ناشناس گفت:

  2

  0

  ای اقای توانا از ابتدای این بحث تنها کسی که بر طبل تفرقه کوبیده شما بودی
  برات متاسفم که مساله رو شیعه سنی کردی
  برات متاسفم که متوجع نیستی و به سه تا جوون دغدغه مند اتهام فلان و فلان زدی
  متاسفم برات ک حالا اینجوری افتادی به جون مردم

  • ح توانا گفت:

   0

   1

   ما کی از شیعه و سنی حرف زدیم
   ظاهرا شما با عینک بدبینی به همه چیز نگاه می کنید
   بحث زبان بعنوان یک بحث علمی سرجایش است و تغییری در موضع خود نداریم

 8. ناشناس گفت:

  3

  0

  اون وقت نام استان هم لابد می شود لاراش یا استان لاراشان و زبان لاراشی یا لاراشانی و کلی باید تاریخ سازی بکنید به این یکی مان آن دیگری چوا به عنوان محقق خارجی متوسل شویدکه نام زبان ما از قدیم لاراشی یا لاراشانی بوده است. دو هفته ای هم دو ژاپنی(کودا و یامادا) دعوت بکنید و کباب کنجه لاراشی و حلوا مسقطی لاراشی بخوردشان بدهید تا بر عنوان زبانتان صحه بگذارد. دریایی هم آنطرفت از چین خلق کنید تحت عنوان دریای لاراشوی و قومی به همین نام که از آنجا به این جا مهاجرت کرده اند. یونسکو یادم رفت یک شیشه مهیاوه ناب لاراشی کادو پیچ نموده به نماینده شان در تهران به عنوان سوغات تحویل دهید تا از نو مستنداتشان را را ویرایش و نام زبان را لاراشی یا لاراشانی انتخاب کند.

  • ح توانا گفت:

   0

   2

   مساله نام این شهر جدید مساله بغرنجی نیست چون قرار نیست نام جدید، سوابق گذشته را نفی کند.
   بهتر است وسعت نظر داشته باشید برادر

 9. گراش گفت:

  0

  0

  هر کس ایده ای دارد و همه حرف ها و ایده ها قابل احترام هستند ولی به نظرم لار و گر اش در یک مقوله جمع نمی شوند .الان اگر لار و گر اش مثلا استان شوند و شهرستان های خنج و لامرد و مهر و اوز زیر مجموعه لار شوند یک مشکل وجود دارد وان هزینه زیاد برای منطقه هست و اختلاف زیاد که حتی لامرد اصلا حاضر نیست و گراش هم از این طرح استقبال نمی کند ولی اونی که تهران نشسته از بین بد و بدتر .بد انتخاب می کند و ان اجرای مصوبه کامل سال ۸۸برای گر اش هست چون واقعا بدون هزینه هست و حتی درگیری در سطل پایین انجام می شود ولی همان کاشان می خواست استان شود اعلام وصول شده ولی مسکوت مانده هست .هزینه زیادی دولت باید متقبل شود و این طرح اصلا طرح خوبی نیست .باید جلو این مباحث را گرفت و برادرانه کنار هم باشیم .بیشتر ادارات گر اش لاری هستند و نباید اختلاف موجب رنج این کارمندان بشود .تنها چیزی که باید فکر کرد توسعه و ترقی و احترام به حقوق هم که البته نمی شود .الان توی این اوضاع اقتصادی اصلا مقرون به صرفه نیست از این طرح ها و دولت زیر بار نمی رود والسلام

 10. 0

  0

  مدیر کل تقسیمات کشوری اخیرا اعلام کرده بخاطر اوصاع اقتصادی واجتماعی کشور دولت هیچ برنامه ای برای ایجاد استان جدید در کشود ندارد اما به نظر میرسد چنانچه شهرستانهای اقماری در لارستان بزرگ وجنوب فارس بیشتر شود در اینده دولت به فکر استانی در جنوب فارس باشد وانوقت جایی مناسب تر از لار برای مرکزیت نیست اینده نگر باشیم وبا ارتقا وتوسعه شهرهای هم جوار همراه وهمدل باشیم

 11. گراشی. وایجاد. وحدت. در کل. جنوب. فارس گفت:

  0

  0

  لطفا. در باره. شرایط. موجود. وچگونگی. همبستگی. واتحاد. بین. مردم. منطقه. صحبت. ونظر. دهید ما. گراشی ها. با. اوز. وخنج. وبستک. و. لار. ودیگر. همشهریان. در متطقه هم. دوستی. ومراوده داریم. اتحاد. باید. همگانی. باشد. وتنها. با. دوشهر. کنار هم. ایجاد. نمیشود. ما. خواهان. ترقی. وپیشرفت. متوازن. بین. بخشها. وشهرهای. مجاور. هستیم. ارتقای. مناطق. مستعد. باعث. پیشرفت. سایر. مناطق. هم.میشود خلاصه. چنانچه. متطقه. لارستان. بزرگ. از خنج. تا. بندر لنگه. سهرستانهای. بیشتر. داشته. باش. انگاه. شرایط. برای. استان. شدن منطقه. از طرف. دولت. احساس. میشود. تنها با. ادغام. واتحاد. لار. وگراش. اینکار مهم. میسر. نیست. باید. وسعت. نظر. داشته. باشیم. وبدور. از تنگ. نظری. وانحصار. طلبی. موجودیت. وتوسعه. همگانی. ومتوازن. منطفه. را مد. نظر. دهیم. الان. قرن. ۲۱. ودنیای. اخبار. واطلاعات. است. دیگر. با. ساز. وکار. وتفکر. گذشته. نمیشود. پیشرفت. وترقی. کرد شهرهایی مانند. جهرم. ولامرد. با. برنامه واینده. نگری. در. صدد. ارتقای. بخشهای. مجاور. خود. مانند. خفر. واسکنان. هستند. تا. در اینده با. داشتن. شهرستان های. بیشتر. در اطراف. خود. درخواست. ومطالبه. استانی. داشته. باسند. ما. هم. باید. ساز. وکار. پیشرفت. در این. دور. زمانه. را. رعایت. کنیم. وگرنه. از قافله. پیشرفت. در. استان. باز. خواهیم. ماند

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  همين شهرستان باشيم از سرمون هم زياده

 13. موسسه بیکران هستی گفت:

  0

  0

  طرح بسیار مبارکی است. کافی است ارائه دو طرف جدی باشد، موانع بسیار زیاد است و غیر قابل شمارش اما با اراده قوی و رو به جلوی دو طرف تنها راه پیشرفت و تحول جهشی منطقه است.

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر در دوره های قبل آقای حسنی بازهم نماینده مجلس میشد مطمئن باشید لار استان میشد..همینطور که که در عرض چهارسال گراش راکرد شهرستان،میتوانست لار را بکند استان….
  اما دریغ که این این نماینده۸سال تو مجلس رفت و هیچ کاری نکرد…

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  محاسن، منافع اتحاد و نزديكي لار و گراش از همه ابعاد سياسي؛ اقتصادي؛ اجتماعي و توسعه اي بيش از خرده منافعي است كه برخي از دلواپسان لار و گراش به منظور آن بر طبل جدايي مي كوبند.
  لار؛ گراش؛ اوز؛ خنج؛ جويم؛ خور؛ بستك؛ بيرم، فيشور و صحراباغ و …. و حتي لامرد پيوندهاي ناگستني دارند، پيوندهايي كه به لحاظ توان مالي موجود در اين مناطق؛ تنها راه دل نگرانان براي جلوگيري از امارت اچمي ها، جدايي و تفرقه بين اين مناطق هست.
  سالهاست به يمن بزرگان و ريش سفيدان منطقه، اتحاد اچمي زبان ها؛ زبانزد بوده و كم اهميت ترين موضوع مذهب، مرزهاي جغرافيايي و قوميت بوده است. مصداق آن را در سفر به كشورهاي حوزه خليج فارس مي تواني بيابي كه در غربت آن ديار؛ كافيست هم زبان خود رابيابي و به تفاخر هم ريشه بودن بر سفره كريمانه او ميهمان شوي.
  اميد آنكه در سايه جمهوريت نظام و با تبعيت از فرامين رهبري و بزرگان و ريش سفيدان منطقه؛ به جاي اختلاف بر ائتلاف بيانديشيم و جوانان ما نيز بسان گذشتگان خردپيشه مان بدانند آنچه كه در اتحاد عايدامان ميشود در اختلاف نه.
  براي ما كه دور از موطن خود هستيم؛ همواره در شريان هاي اين شهرهاي غريب؛ به دنبال آشنايي از منطقه خود هستيم…… از پهنه جناح و بستك و هرمود و صحراباغ و عمادده و كرمستج و خور و ……. تا آن سوي گراش و اوز و خنج و اردو بيرم و لامرد و ……
  به اميد امارت اچمي ها

 16. م ملتفت گفت:

  1

  0

  پس اگه اینجور بشه سر ما بی کلاه شد !!!!!!!!!!!

 17. گراشس گفت:

  2

  0

  جناب توانا، شما با ورود به هر بحثی اثبات کردین که یک رائفی پور درون و فعال داريد.
  منتهی عمیقا لز شما میخوایم که بر اساس ذهن متوهمتان ایده و نظر ندهید. همچنان که در یادداشت های قلبتان اثبات کردین هیچ اهمیتی برای مردم قائل نیستید، اینجا هم قطعا نظر مردم گراش برایتان مهم نخواهد بود.
  ولی این رو بدونید که گراشی تا حد امکان ترجیح میده با شما جاری نداشته باشه. ما ترجیح میدیم زیذ نظر اوز بریم ولی لار فاصلش رو با ما حفظ کنه

 18. حقیقت گفت:

  1

  0

  آقای توانا اگر می خواهید حرف شورای شهر گراش را جویا شوید به هیچ عنوان دوست ندارند این اتفاق رخ بدهد و به شدت پیگیری می کنند تا تابلو استحفاظی گر اش به زودی زود نصب بشود.پیگیری می کنند تا محدوده گر اش از سمت لار مشخص شود و حوزه استحفاظی مان با لار حفظ شود .مردم گر اش هیچ دلخوشی از لاری ها ندارند و ضربات سنگینی از لار خورده اند که هنوز زخم های ان برجاست و هیچ مرهمی نمی تواند این زخم ها را درمان کند .جاده کشی چک چک که بعد از ۱۰سال هست هنوز اجرایی کامل نشده هست جاده ای که برای مردم ما جاده طلایی محسوب می شود و بیشتر آبادی ها ما را به روستاهایمان می رساند .ما را بخش ارد و فداغ وصل می کند و باعث شکوفایی ماست .دانشکده پزشکی ما با اینکه از نظر امکانات بهتر هست و حتی در آینده نزدیک مراکز دیالیز و فراوری خون و انتقال خون و اورژانس ه کدام در ساختمان جدا درآن افتتاح می شود ولی شنیده می شود بوسیله عده ای لاری جلو این کار گرفته می شود . تونل ارد به سمت فداغ که به نام خلیج فارس هست و در جاده عسلویه هست هنوز نیمه کاره رها شده و هیچ اقدامی نمی شود . دوتا از چاه های گازی شانول متعلق به خلیلی شهرستان گر اش هست و هیچ اقدامی از سمت نماینده نمی شود با اینکه می توانست در این هشت سال کاری بکند .آقای توانا حرف های شما بسیار بچه گانه هست و البته توهین نشود ما محدوده مان بالاتر از پلیس راه هست و تا بال قرمز می باشد و در ۱۵سال پیش سال۸۲ با دو بانده کردن به سمت گر اش بلوار کشیدید و حتی تابلو آسفالت گراش را از بین بردید و تابلو پارک جنگلی را از بین بردید .اگر واقعا قصد و نیت تان خوب هست اول باید مدارا کنید نه با فریب و تزویر می خواهید سرما کلاه بگذارید .اگر راست می گویید بیاید نماینده محترم شما با حفظ انصاف و عدالت با ما رفتار کند نه از روی کینه و تلافی با ما صحبت می کند .

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب توانا ممکنه طرح شما خیالی باشد اما اگه بتونه تو خیال همگرایی بسازه شاید در واقعیت حد اقل فاصله ها را کم کنه . همین که خیال خیر داری خیرببینی

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  برادر بزرگوار جناب توانا . قابل اعتماد و کاردانی . به توانایی شما هیچ شکی نداریم . به امید به بارنشستن عقیده های نیک شما

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان