میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 سپتامبر 2019 ساعت 6:47 ق.ظ سرویس:مطلب شما 17 دیدگاه 776 بازدید

«استان لارستان» از ادعا تا واقعیت!

«استان لارستان» از ادعا تا واقعیت!

آفتاب لارستان: مطلب پیش رو با امضای «جمعی از فعالان اجتماعی لارستان» برای این سایت ارسال شده که نقدی است بر نامه نگاری اخیر نماینده مردم لارستان، خنج و گراش به رئیس جمهور درمورد ارتقای همزمان اوز به شهرستان و لارستان به استان(اینجا)

در ادامه این یادداشت را با این توضیح بخوانید که حق پاسخگویی نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در همین سایت محفوظ است.

***

در ماجرای نامه‌نگاری اخیر نماینده لارستان خنج و گراش به رئیس جمهور در مورد درخواست استان شدن لارستان چند مقوله را باید از هم تفکیک کرد.

نخست مطالبۀ تاریخی مردم لارستان برای تحقق استان لارستان. دوم پیگیری‌های نماینده در این فقره. سوم روش اصولی پیگیری چنین پروژه‌ای. چهارم اهدافی که از مطرح کردن این موضوع در این مقطع زمانی دنبال می‌شود.

۱)قریب به ۴۰ سال است که مردم لارستان تقاضا دارند استان لارستان تشکیل شود. برخی از نمایندگان ادوار مختلف این مطالبۀ مردم را پیگیری کرده‌اند و گفته‌ها حاکی از این است که طرحی ۶۰۰ صفحه‌ای در مورد استان شدن لارستان در سال ۱۳۸۴ تهیه شده است و در حال حاضر در وزارت کشور خاک می‌خورد.

استان شدن، سال‌های سال است که مطالبۀ جدی مردم است. تاریخ پرافتخار لارستان بزرگ، ظرفیت‌های مختلف لارستان بزرگ، تفاوت زبانی و فرهنگی که با سایر نقاط استان فارس دارد و… درخواست این مردم شریف را موجه می‌سازد. تا به امروز به هر دلیل این خواسته محقق نشده است اما مردم شریف لارستان ناامید نیستند و می‌دانند که دیر یا زود این خواستۀ ‌آن‌ها محقق خواهد شد.

۲)در مورد پیگیری‌های نماینده مجلس در خصوص این موضوع در این ۷ سال و نیم که از نمایندگی ایشان می‌گذرد اطلاع موثقی در دست نیست؛ اما می‌توان حدس زد که پیگیری خاصی صورت نگرفته؛ که اگر گرفته بود در این چند روزه از سوی اعضای دفتر ایشان در حجم وسیع و با تبلیغات فراوان در گروه‌ها پخش می‌شد و همگان در جریان این اقدامات قرار می‌گرفتند.

۳)پیش‌بردن چنین پروژه بزرگی نیازمند سال‌ها تلاش مداوم، پنهانی، و گسترده است. ابتدا باید اتاق فکری تشکیل داد از افرادی که صحنۀ سیاست را خوب می‌شناسند و می‌دانند برای رسیدن به چنین هدفی چه استراتژی باید در پیش گرفت. شناخت نیروهای لارستانی در ساختار قدرت سیاسی و ارتباط گیری با آن‌ها. چانه‌زنی، لابی‌گری، و فشار از همه طرف و …

حالا مقایسه کنید با نامۀ نماینده محترم به رئیس جمهور و درخواست برای تهیه طرح! نماینده حتی توجه نکرده است که چنین طرحی پیش از این تهیه شده است.

باعث تأسف است که نماینده در این سال‌ها نسبت به این مطالبه مهم مردم غفلت اساسی کرده است.

از اینجا وارد فقره چهارم می‌شویم و این سوال را مطرح می‌کنیم که چرا نماینده که این مطالبۀ تاریخی و بسیار مهم مردم را سال‌ها کناری گذاشته بود و اقدامی برای آن نکرده بود در این چند ماه مانده به انتخابات این موضوع را علم کرده است.

۴)بسیار بعید است که هدف اصلی و اولیه نماینده از در پیش گرفتن چنین رویه‌ای استان شدن لارستان باشد.

اما به راستی هدف نماینده از این کار چیست؟ چه در ذهنشان گذشته است که تصمیم به این کار گرفته‌اند؟

احتمالات زیر مطرح است:

الف: در آیندۀ نزدیک شهرستان شدن اوز اعلام می‌شود و نماینده هم در قبال این امر نتوانسته امتیازی بگیرد. برای اینکه جو منفی بعد از اعلام شهرستانی اوز را خنثی کند دست به چنین کاری زده است که به مردم القا کند که من دلسوزانه پیگیر ارتقای لارستان به استان هستم و مردم هم در این هیاهوی ایجاد شده امتیاز نگرفتن نماینده را فراموش کنند.

ب: از آنجا که ایشان می‌داند که مردم چقدر روی استان شدن حساس هستند و مطالبه اصلی آن‌ها است، با در پیش گرفتن این رویه می‌خواهد احساسات مردم را چند ماه مانده به انتخابات تحریک کند تا برای مردم این را جا بیندازد که «حالا که نماینده استان شدن لارستان را پیگیر است، اجازه بدهید باز هم نماینده شود تا کار را تمام کند».

ج: اما اجازه دهید ماجرا را اینقدر بدبینانه تحلیل نکنیم. شاید هم واقعاً نماینده فکر کرده است تنها با یک نامه زدن و علنی کردن آن می‌تواند لارستان را استان کند. چقدر ساده‌انگارانه!

سخن آخر:

آقای نماینده و اعضای دفتر نماینده! روشی که در پیش گرفتید بسیار سطحی، ناپخته، و کم‌اثر بوده و به نظر می‌رسد که نتیجه عکس داد و به ضرر منطقه لارستان بزرگ تمام شد.

این امر نتیجه تنگ‌کردن حلقه مشاوران و حذف کردن افراد آگاه، خوش‌فکر، و متخصص است.

شما متاسفانه اتاق فکری ندارید که به شما مشورت‌های عالمانه و استراتژیک بدهد.

شاید هنوز هم دیر نشده باشد. اگر واقعاً قصد بازی‌های انتخاباتی و سیاسی‌کاری ندارید همین الان هم می‌شود کارها را درست کرد و مسیر درستی در پیش گرفت.

جمعی از فعالان اجتماعی لارستان


17 نظر

 1. سعید گفت:

  1

  0

  اتاق فکر نماینده، همون چند نفر معتمدین هستند

 2. لارستانی گفت:

  2

  0

  درود بر فعالان اجتماعی خوب تشخیص دادید وممنون از آگاهی که به مردم داده اید .

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  قضاوت ها زیاده اما باید پشت پرده ماجرا را دید که چه شده آن هم شخصیتی مثل جعفرپور از استان شدن گفته

 4. 1

  0

  من اعتقاد دارم که شهرستان شدن اوز نه تنها مشکلی برای استان شدن لار ندارد که امتیاز وکمکی هم برای اینده منطقه است تشکیل استان در اینده به تعدد شهرستانهای اقماری بیشتر در اطراف لار بستگی دارد از طرف دیگر چون استان شدن پروژهای زمان بر است لزومی ندارد با این بخش کهن ومستحق مخالفت شود

 5. 1

  0

  با توجه به مطالبی که به خوبی نوشته وبررسی کرده اید ایا صادقانه وبا انصاف اگر فکر کنید مخالفت با شهرستان شدن اوز کمکی به استان شدن لارستان میکند من که فکر میکنم مخالفت با ارتقای مناطق مجاور به ضرر کل منطقه ونوعی در جا زدن دسته جمعی منطقه است باید از احساسات وتبلیغات انتخاباتی فاصله بگیریم وبا درایت بیشتر وبا پیشرفت متوازن همه مناطق لارستان بزرگ هماهنگ شویم وبا ارتقای اوز هم موافق باشیم تا دولت در اینده به مرکزیت لار در جنوب فارس واقف واقدام نماید در غیر اینصورت با نیروی مخالف وایجاد نیروی گریز از مرکز شهرستان روبرو میشویم واین به نفع شهرستانهای دیگر در جنوب فارس خواهد شد

 6. 0

  0

  ایا می دانید که دولت ارتقای ۷ بخش را در استان فارس مورد تصویب قرار داده وتنها در مرحله ابلاع واعلام است ایا بررسی ارتقای این ۷ بخش در کنکاش فعالان اجتماعی لار وتاثیر بخشهایی مانند خفر جهرم که در زمره شهرستانهای اینده است موثر نیست زیرا در اینده شهرستانهای جهرم قیر وکارزین خفر زرین دشت وحتی سروستان هم در اقمار جهرم قرار نمیگیرند که ما فقط به فکر مخالفت با ارتقای اوز هستیم

 7. اصغر کنکاش گفت:

  1

  0

  با سلام و عرض ادب و احترام، با امید به خداوند متعال و اصل بر پایه که انشاالله با پیشروی روز افزون به سوی استان شدن شهر عزیزمان لارستان کهن هستیم حالا به هر حال امیدواریم که در آینده ای نزدیک به یاری خداوند و همچنین دولت و دست اندر کاران عزیز این رویای تمامی همشهریان لارستانی عزیزمان به حقیقت مطلق میپیوندد انشاءالله.اصغرکنکاش ازعلی آبادلارستان.

 8. لاری گفت:

  0

  0

  کارمند وزارت کشور هستی و اینطور استدلال هایی داری؟خدا بداد ملتی برسد که شما در وزارت کشورش کار می کنید و اینطور صحبت می کنید. معلومه یا کارمند وزارت … نیستید و یا با پارتی رفتین داخل

 9. اندر. حکایت. ارتقای. اوز گفت:

  0

  0

  خیلی. باید. مخالف. با. توسعه. وپیشرفت. مردم. باشبم. که. اجازه به. خود بدهیم. در قرن ۲۱. وبا. این. ارتباطات. واطلاعات. با. ارتقای. یک. بخش. قدیمی. وبزرگ. که. کلیه. شرایط. وزیز. ساختهای. لازم. ر دارد. ودولت. محترم. هم. انرا. تایید. وتصویب. کرده. است. مخالفت. کنیم. این. یک. مخالفت. اجتماعی. است. که. در اینده. تاریخی. منطقه. لارستان. به. یادگار. می. ماند. نگذاریم. این. مخالفتهای. عده ای. تنگ. نظر. وسیاسی. کار که بخاطر. ارای. انتخاباتی. هستند. مانع. ارتقا. وترقی. اوز. وکل. لارستان. شود

 10. 0

  0

  الان در استان فارس ۷ بخش در حال ارتقای به شهرستان هستند اما در هیچ کدام از شهرستانها این همه مخالفت به جز لارستان در کار نیست نمایندگان ومردم همه سایر شهرها ارام وموافق ارتقای منطقه خود هستند اما در لار عموم مردم که نه اما عده ای نمامیت خواه وفرصت طلب برای جمع اوری ارای انتخابات مجلس قلم بدست گرفته اند وعلیه بخش مظلوم ومستحق اوز هیاهو براه انداخته اند درحالیکه با مخالفت کردن با توسعه وپیشرفت منطقه همه درجا خواهیم زد وکل منطقه متضرر میشود لطفا ا دست از تنگ نظری برداریم ودراین عصر وزمانه با ارتقا وابادانی مناطق مخالفت نکنید

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  من لاری هستم ولی به هیج وجه مخالف ارتقای اوز نیستم. مردمانی نجیب و دوست داشتنی. خیلی از لاریها مراودات دارند و اینگونه القا نشود که ما مشکل داریم. به امید استان شدن لارستان بزرگ و بهره مندی همه بخشها

 12. لاری. دبیر. دبیرستان گفت:

  0

  0

  من. به. عنوان. بک. لاری هیچ. دلیلی. نمی. بینم که. با. ارتقای. اوز. مخالفتی. داشته. باشم. پیشرفت. وترقی. وتوسعه. حق همه. انسانهاست. هیچ پیش. شرطی هم. نباید. مطرح. شود. لارستان. هم. باید. خودش پیگیری. ارتقا. وتوسعه. خودش. باشد

 13. 0

  0

  این همه یک نوع مطالبه ودرخواست است اوز را به گروگان بگیر برای رسیدن لار به ترقی واستان شدن واقعا که …… کاری نشدنی وتنها مخالفت با ارتقای اوز است

 14. بینوایان گفت:

  0

  0

  سلام.خودتون بهش رای دادید.نگید ما نبودیم.حالا هم گلایه نکنید لطفا.امید به آینده انشاالله

 15. شهروند گفت:

  0

  0

  به نظر من نه تنها اوز که حتی جویم نیز مستحق شهرستانی است و اکثریت مردم لار نیز موافق این موضوع هستند چون اینده نگری حکم میکند که خودمان پیگیر ارتقاء سایر مناطق لارستان باشیم تا انشالله در اینده با دستی پر در جهت استان شدن گام برداریم البته در این بین باید امتیازاتی مانند ادارات کل به لارستان اختصاص یابد تا مرکزیت لار مانند گذشته تاریخی ان حفظ شود و این حداقل حقی است که باید به لارستان داده شود که این خود نیز باعث راحتی مردم و پیشرفت سایر مناطق لارستان خواهد شد.

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان