میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲:۴۶ ق.ظ سرویس:شهر و شهروند 8 دیدگاه 1,393 بازدید

استقرار دکل­های هوایی برق در فضاهای شهری از منظر منابع معتبر علمی و پژوهشی

استقرار دکل­های هوایی برق در فضاهای شهری از منظر منابع معتبر علمی و پژوهشی

آفتاب لارستان: چند هفته ای است بحث عبور دکل های انتقال نیرو از مرکز شهر لار در رسانه ها و گروه های مجازی داغ شده است. این موضوع به قدری مورد حساسیت مردم قرار گرفت که اعضای شورای شهر و شهردار لار خبر از توقف این طرح دادند. حالا در این باره دکتر مجتبی آراسته مدیرگروه شهرسازی دانشگاه دولتی لار مقاله ای تهیه و تدوین کرده است که در ادامه می خوانید:

***

دکتر مجتبی آراسته*: اخیرا طرح مباحثی پیرامون نصب خطوط برق فشار قوی ۶۳ کیلوولت در مسیر بلوار ولایت و شهید امامی افکار عمومی را در فضای حقیقی و مجازی، مشغول و نگران نموده است. قبل از پرداختن به مباحث تخصصی پیرامون این موضوع، بر خود لازم می­دانم خرسندی خود را از جریان آزاد اطلاعات در فضای مجازی که می­تواند نویدبخش فضای گفتگومحور میان اقشار مختلف جامعه باشد و به حل مسائل شهری از طریق کنش­های ارتباطی مفید منجر شود، ابراز نمایم. طی چند روز اخیر و همزمان با رصدی که اینجانب از فضای حقیقی و مجازی پیرامون این موضوع داشتم، یکی از نکاتی که در مباحث طرح ­شده میان مدیران و همشهریان محترم دیده می­شد، ذکر شواهد و تجربه­هایی ناشی از آسیب یا عدم آسیب­های ممکن ناشی از عبور این خطوط در فضاهای شهری بود که بعضا به اثبات علمی نرسیده بود. نباید از یاد برد که امروزه موضوع پژوهش در کلیه حوزه­های آموزشی و اجرایی از جایگاه قابل توجهی برخوردار بوده و اکتفا به ذکر یافته­های شهودی در هیچ محفل علمی و عمومی، اقناع­کننده نخواهد بود. امروزه انتقال خطوط پرفشار (ولتاژ بالا) و حتی کم فشار (ولتاژ پایین) برق به صورت زیرزمینی در شهرهای کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه، به امری بدیهی تبدیل شده است؛ زیرا علاوه بر اثبات آسیب­ها و ریسک­های ناشی از احداث این خطوط در فضاهای شهری در منابع معتبر علمی(۱)، از جنبه آسیب به کیفیات فضایی و منظر شهری نیز امری اثبات­شده و غیرقابل اجتناب از نگاه متخصصین شهرسازی خواهد بود. این نوشتار کوتاه، در ادامه تنها از همین دو بُعد، به آسیب­شناسی خطوط پرفشار توزیع برق در فضاهای شهری خواهد پرداخت:

سلامت جسمی و روانی: از نظر سلامت جسمی – روانی، خطرات ناشی از احداث خطوط هوایی پرفشار برق را می­توان در چهار دسته طبقه­بندی نمود: ۱) ریسک رویداد طبیعی: بوجود آمدن مشکل در شبکه انتقال در اثر عوامل طبیعی همچون طوفان، سیل و زلزله ۲) ریسک بهداشتی: عدم رعایت حریم مجاز و پیشروی افراد در حریم، پرتاب اشیاء بر روی شبکه انتقال، سرقت سیم، سرقت نبشی و برخورد خودرو با پایه و دکل و انواع بیماری های جسمی و روانی در اثر قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس. ۳) ریسک فنی ایمنی:

-اشتباه در تنظیمات، اشتباه در محاسبات طراحی، فرسودگی و زنگ­زدگی، کلیدزنی، پدیده کرونا و فلش­آوِر سیم برای تجهیزاتی نظیر سیم، رله، مقره، سرکابل، جمپر و سکسیونر. ۴) ریسک زیست محیطی: برخورد پرندگان، وجود آلودگی (گرد و غبار) و احتمال ایجاد قطعی در شبکه (نظیر حادثه قطع برق در اهواز در بهمن ماه ۱۳۹۵)، برخورد درخت و صائقه به کلیه تجهیزات انتقال نیرو.

کیفیات فضایی و منظر شهری: امروزه بحث پیرامون حذف خطوط توزیع فشار قوی و ضعیف توزیع برق از مناظر شهری به امری مسلم و قطعی تبدیل شده و بسیاری از متخصصین منظرشناسی، حتی بر حذف این خطوط در مناطق روستایی و با تراکم کم جمعیتی نیز تاکید دارند(۲). قطعا بسیاری از شهروندان لارستانی که در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس کار و سکونت داشته و یا از آنجا بازدید نموده­اند، متوجه نبود هیچگونه پایه­های توزیع کم­فشار و پرفشار در جداره های شهری و محدوده خدماتی شهرهای کوچک و بزرگ این کشورها شده­اند. در حقیقت استفاده از خطوط انتقال زیرزمینی برق، نقش غیرقابل­انکاری در غنای محیطی فضاهای شهری دبی، ابوظبی، دوحه و کویت داشته است. اهمیت زیبایی بصری مناظر انسان­ساخت و طبیعی در کشورهای غربی به حدی رسیده است که معماران منظر، برای کاستن از تشویش بصری ناشی از دکل­های فشار برق قوی حتی در مناطق خالی از سکنه، دکل­های پیکر­نما طراحی نموده­اند (شکل۱).

در عین حال، با وجود همه این دلایل علمی، نباید از تاثیر حضور این دکل­ها در کاهش ارزش املاک و مستغلات شهری و روستایی نیز غافل بود(۳). متاسفانه کشور ایران یکی از معدود کشورهای در حال توسعه است که همچنان در فضاهای شهری خود از دکل­های بزرگ و تیرهای کوچک انتقال نیرو استفاده می­کند و همین موضوع در بسیاری از نقاط موجب کاسته شدن از غنای حسی فضاهای شهری ارزشمند، بهم خوردن تناسبات بصری جداره­های کالبدی و مخدوش شدن طراوت و زیبایی جداره­های طبیعی شده است. اینکه بعضا دیده می­شود که مسئولان شهرهای کوچکتر همچون لار به استفاده مشابه از این دکل­ها در فضاهای شهری شیراز و تهران استناد می­کنند، دلیل موجه و قابل قبولی نخواهد بود؛ زیرا متخصصین و مدیران این کلان­شهرها خود بارها به این روند اشتباه و مخاطره انگیز تاکید داشته اند(۴) و تکرار اشتباه آنها توسط مسئولین ما هیچگونه توجیه منطقی نخواهد داشت.

با همه این اوصاف به نظر می­رسد مدیریت شرکت برق استان فارس و شهرستان لارستان در حال حاضر، ارزان­ترین راه نصب و توزیع شبکه انتقال نیرو را انتخاب نموده است؛ هرچند صرفه­جویی در هزینه­ها امری پسندیده در فرایند بهره­برداری و بهره­وری یک سیستم به شمار می­رود اما نباید از هزینه­هایی که در کوتاه مدت و بلندمدت و در اثر این اقدام، به سایر نهادهای اجتماعی و مدیریت محلی (از نهاد خانواده گرفته تا مدیریت شبکه بهداشت و درمان) تحمیل می­شود، چشم­پوشی نمود. با این اوصاف استفاده از خطوط زیرزمینی انتقال شبکه و یا بهره­گیری از خطوط هوایی جایگزین (با استفاده از محور ممتد ارتفاعات جنوبی و یا شمالی لار) هرچند ممکن است هزینه­ای دو چندان به شرکت توزیع نیروی برق استان وارد نماید، اما بدون­شک این هزینه­کرد، ارزش حفظ سلامت جسمی- روحی، آرامش بصری و حتی حفظ ارزش سرمایه ملکی کلیه شهروندان و هموطنان کشور عزیزمان ایران را خواهد داشت.

بيــــا تا جهــــان را به بــد نسپريم/ به كوشش همه دست نيكي بريم

نبــاشد همي نيك و بـــد، پــــايدار/ همـــــان به كه نيكي بود يادگار

                                                                                حکیم ابوالقاسم فردوسی

* مدیرگروه شهرسازی دانشگاه دولتی لار

——-

۱) برای اطلاعات بیشتر رجوع گردد به مقالات معتبر علمی – پژوهشی زیر:

Tourab W, Babouri A, Nemamcha M. Experimental study of electromagnetic environment in the vicinity of high voltage lines. AJEAS 2011;4:209e13. (http://www.thescipub.com/abstract/10.3844/ajeassp.2011.209.213)

۲)برای مطالعه بیشتر رجوع گردد به :

Giaccaria, S., Frontuto, V., & Dalmazzone, S. (2010). Who’s afraid of power lines? Merging survey and GIS data to account for spatial heterogeneity. Working Papers 2/2010. Department of Economics, University of Turin. Retrieved fromhttp://ideas.repec.org/p/uto/dipeco/201002.html

۳)برای مطالعه بیشتر رجوع گردد به :

۴)برای مطالعه بیشتر رجوع گردد به مقاله تابناک با عنوان ” مخاطرات زندگي در سايه دكل‌هاي برق” به آدرس: http://www.tabnak.ir/fa/news/220622


8 نظر

 1. ا.م گفت:

  1

  0

  سلام دكتر آراسته
  مقاله خوبي بود ، ما جمعي از اهالي مجتمع فرهنگيان واقعا نگران هستيم
  كاش شما هم همچون سه چهار نفر از مهندسين دلسوز شهر كه در تهيه طومار و حضور در شوراي شهر همراهمان بودند همراهمي ميكرديد
  الغرض مردمي تر باشيد

 2. ح.د. وطن دوست گفت:

  1

  0

  با سلام.
  ضمن تشکر از این مقاله جالب و تأمل برانگیز و با امید به اجرایی نمودن راهکارهای ارائه شده، تا جایی که حضور ذهن دارم و شنیده بودم، در جریان تعویض سنگفرش بازار قیصریه در ضلع جنوبی، قرار بود برای انتقال برق، از همین شیوه زیر زمینی استفاده شود تا دیگر شاهد عبور انواع سیم ها و کابل ها در فضای زیبای این بنای تاریخی نباشیم؛ اما این طرح اجرا نشد. گویا «اهمیت زیبایی بصری مناظر انسان­ ساخت» در بازار قیصریه هم مورد غفلت قرار گرفته است.

 3. بي نام گفت:

  0

  0

  مقاله عالي ،اما جنابعالي بعنوان مدير شهرسازي مي دانيد اداره کل راه و شهرسازي اداره بافت هاي فرسوده داره و در کل حوزه ي استحفاظي فقط شهر لار مصوبات و بودجه ي بافت فرسوده داره ،پس با ارتباط تنگاتنگ با اين اداره نسبت به ارائه ي خدمات شهري و شهرسازي در شهر قديم و زيباسازي بافت فرسوده تلاش کنيد

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  با سلام
  به نظر بنده لازم حرف مسئولین اداره های محترم انتقال و توزیع برق را نیز شنید. بنده با یکی از ناظرین شبکه نیز صحبت کردم که ایشان نظری مخالف نظرات دوستان را داشتند. به نقل از ایشان این ایستگاه برق می تواند بسیار گره گشا بوده و سناریو های مختلف را در اجرای این خط را بررسی کرده اند که امکان دیگری نیست و مسیر باید از این نقطه از شهر عبور کند. اگر شهرستان همکاری لازم را نکند این ایستگاه در لارستان احداث نشده و ممکن است در شهرستان های دیگر مانند جهرم احداث شود و مشکلات قطع و برق و نقص شبکه همچنان دامن گیر شهروندان لارستانی خواهد بود.
  به نظر من لازم است مسئولین فرمانداری به همراه مسئولین اداره های توزیع و انتقال، شهرداری و راه و شهرسازی با هم جلسه ای کاملا فنی داشته باشند و نتیجه این جلسه توسط فرمانداری محترم اعلام و پیگیری شود.

 5. علمدار گفت:

  0

  1

  این مقاله فنی نیست کلیشه ای ست….بزرگ نمایی برای این لستاد تنماست..‌‌‌شما به جای کپی کردن این مطالب از مقالات دیگر ..بهتراست واقعیت یک پروژه را در ایران درک کتید تا از کف نرود…چوب لای چرخ کردن شما….قضیه خاله خرسه است

  • احمد گفت:

   0

   0

   علمدار عزیز، شما بهتر است ابتدا سواد املایی و فنی خود را ارتقا دهید و بعد از مقاله دیگران ایراد بگیرید

 6. شهروند ساكن بلوار ولايت گفت:

  0

  0

  در پاسخ به كامنت همشهريان ،هيچ شكي در نياز به برق رساني به لار و حومه نيست.
  اما پر واضح است جان و مال مردم و ساكنين منطقه ي فعلي انتخاب شده چوب حراج خورده .
  برق منطقه اي شركت پرتوان مالي ست كه بايد هزينه ي يك خدمت رساني درست را بدهد .
  مسير جايگزين و دور از سكنه در حاشيه شهر يا حفر و اجراي اين پروژه به صورت زير زميني ميسر است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان