میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 فوریه 2017 ساعت 12:19 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند, فرهنگ و هنر 3 دیدگاه 2,213 بازدید

اطلس باستان شناسی لارستان تهیه می‌شود

Khashayar-Sheybaniمدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی لار:

اطلس باستان شناسی لارستان تهیه می‌شود

حاجیه جعفرزاده/ روزنامه «خبرجنوب»: مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی لار بر ضرورت تهیه اطلس باستان شناسی شهرستان لارستان تأکید کرد و گفت: با توجه به ثبت بیش از ۱۷۸ اثر تاریخی در فهرست ملی و گستردگی شهرستان و تعدد محوطه‌های باستانی می طلبد هرچه سریع تر اطلس جامع باستان شناسی لارستان تهیه و ارائه شود.

خشایار شیبانی در پنل تخصصی سیر تحول شهرسازی در لارستان با نگاه به پدافند غیرعامل در نخستین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان فارس با بیان اینکه متأسفانه تا قرن ۵ هجری هیچ سند مکتوب تاریخی درخصوص منطقه لار وجود ندارد، افزود: آنچه که از تاریخ این منطقه پیش از قرن پنجم هجری در دست است، نقل قول ها و روایت هایی است که جنبه اساطیری دارد.

وی وقوع زلزله های متعدد را از عوامل از بین رفتن حکومت ها و بناهای تاریخی در این منطقه دانست و افزود: با توجه به وجود آثار متعدد فرهنگی، سابقه شهرنشینی در این منطقه در دوره های مختلف تاریخی وجود داشته است.

مدیر گروه معماری دانشگاه پیام نور شیراز در ادامه اضافه کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی و خشکسالی‌ها ساخت آب انبار در این منطقه یک ضرورت به شمار می رفته است و از طرفی هم وجود درختانی چون نخل و گز جزئی از طبیعت بومی منطقه است.

شیبانی افزود: مردم منطقه نهایت بهره را از درخت نخلی که به صورت دیم نیز کاشته می شود می برند؛ به طور مثال از برگ، ساقه و میوه این درخت در لارستان استفاده می شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی لار با اشاره به اینکه قبل از قرن ۵ هجری در تاریخ ایران از منطقه لار نامی برده نشده است، گفت: در سفرنامه های برخی از سیاحان از قرن هفتم به بعد اطلاعاتی درخصوص این منطقه و وجود آثار طبیعی و تاریخی آن دیده می شود. شیبانی افزود: قدمت بافت قدیم لار به دوره اسلامی برمی گردد و قلعه اژدهاپیکر که یکی از آثار تاریخی منحصر به فرد منطقه به شمار می رود، آثاری از دوره اشکانی را در دل خود جای داده که در این محل کشف و شناسایی شده است.

وی در ادامه با ابراز تأسف از اینکه تاکنون هیچ کار باستان شناسی عمده ای در منطقه صورت نگرفته است، افزود: با توجه به اینکه در مناطقی چون شوش، جیرفت و پاسارگاد، تمدن های خاصی وجود داشته است، بعید است که منطقه لار فاقد تمدن و فرهنگ غنی باشد؛ از این رو جا دارد اطلس جامع باستان شناسی تهیه و کاوش‌ها و گمانه زنی هایی نیز در منطقه انجام شود. شیبانی در ادامه سخنانش به وجود آب انبار و مساجد تاریخی شهر لار اشاره کرد و گفت: اکثر این بناهای تاریخی متعلق به دوره تمدنی گذشته است که در دوره اسلامی تغییر کاربری یافته و هم اینک نیز به جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.

Untitled


3 نظر

 1. سید محمد هادی عبدالرحیم زاده گفت:

  0

  0

  بسیار عالی . خارج از غلو و تملق های بیجایی که دوستداران لارستان در توصیف این شهر بیان می دارند، مشخص گردید که کمبودها در این حوزه بسیار بیشتر از داشته هاست.

 2. کاوشگر گفت:

  0

  0

  اینکه تا قرن پنجم اسمی از لار برده نشده گفتم بگم که خدابیامرز فردوسی طوسی(۱) یک کم از لار (لاد) اسم برده بنده خدا :
  لاد
  لغت‌نامه دهخدا
  لاد. (اِخ ) نام شهر لار بوده است در قدیم و این زمان دال براء تبدیل یافته . (برهان ) :
  سپاهان به گودرز کشواد داد
  به گرگین میلاد هم لاد داد.
  فردوسی .

  و چون مشهور است که ملک لار گرگین میلاد و اولاد او داشتند دور نیست که لاد عبارت از ملک لار باشد. (آنندراج ).
  البته نمیدونم که فردوسی میشه قرن چهارم یا قرن پنجم
  —————
  ۱- ابوالقاسم فردوسی توسی (۳۲۹ هجری قمری – ۴۱۶ هجری قمری، در توس خراسان)

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از جناب آقای شیبانی انشاءالله هر چه زودتر این مهم صورت گیرد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان