میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 جولای 2014 ساعت 11:41 ب.ظ سرویس:دسته‌بندی نشده یک دیدگاه 1,151 بازدید

افزایش یا کاهش جمعیت؛ مسئله این نیست/ برنامه ریزی یا بی برنامگی؛ مسئله این است

افزایش یا کاهش جمعیت؛ مسئله این نیست/ برنامه ریزی یا بی برنامگی؛ مسئله این است

دكتر علي عليزاده/ صحبت: در مورد رویکرد جدید سیاست گذاران عرصه جمعیت میتوان به چند نکته اشاره کرد:

۱)     اول اینکه شرایط جمعیت با مقتضیات زمان تغییر می کند و دولتها با توجه شرایط روز جامعه و پیش بینی کارشناسان این سیاستها را تغییر می دهند.

۲)     تغییر سیاستهای جمعیتی توسط دولتها همیشه بر اساس کار کارشناسی نیست و گاهی مسائل سیاسی و اجتماعی نیز در تصمیم سازیها دخالت دارد.

۳)     در موفقیت برنامه کنترل جمعیت در سالهای قبل و کاهش رشد جمعیت علاوه بر اقدامات موثر وزارت بهداشت عوامل اقتصادی و مشکلات مالی خانواده ها نیز تاثیر داشته و نمیتوان مشکلات مالی خانواده ها را کاهش تعداد فرزندان در خانواده ها نادیده گرفت.

۴)     در مورد دلایل تغییر سیاست جمعیتی در کشور در شرایط فعلی نیز علاوه بر نظرات کارشناسی در مورد پیری جمعیت، مسایلی همچون تغییر ترکیب جمعیت بی تاثیر نیست.

۵)     آنچه در این بین مورد بی توجهی واقع شده و در این تغییر سیاستها کمتر بدان توجه شده فرهنگ سازی جمعیتی است که باید بیشتر به پرداخته شود تا خانواده ها با توجه به توان مالی و علمی و آموزشی و تربیتی خود بتوانند تعداد مناسبی فرزند داشته باشند که از عهده تربیت صحیح آنان برآیند.

۶)      با توجه به ضرورت تربیت انسانهایی پویا و سازنده در کشور توسط جامعه و خانواده ها در راستای ساختن جامعه ای آباد و پیشرفته بایستی فرهنگ تربیت صحیح کودکان را جایگزین شعارهای بیمورد ازدیاد بی رویه جمعیت کرد و از خانواده ها خواست متناسب با توان علمی و آموزشی و تربیتی و مالی خود تعداد فرندان خود را تنظیم نمایند چرا که خطر داشتن فرزندان زیاد که از تربیت خوب و امکانات و…بهره مند نباشند کمتر از خطر پیری جمعیت نیست.

۷)     برنامه ریزی دراز مدت جهت آماده شدن زیرساختهای لازم همچون امکانات رفاهی و آموزشی و تربیتی و اشتغال و تحصیل و ازدواج و مسکن و…جهت جمعیت آینده از ضروریاتی است که از هم اکنون باید به آن توجه کرد تا سالیان بعد کشور دچار مشکلات جدیدی بدلیل اجرای سیاست جدید جمعیتی نگردد.

۸)     در شرایط فعلی بنظر میرسد با سیاستهای متغیر و غیر کاشناسی و مقطعی و آغشته به مسایل سیاسی و اجتماعی غیر مرتبط،باید شاهد تغییر مجدد این سیاستها در آینده باشیم.

۹)     جهت جلو گیری از سردرگمی جامعه و خانواده ها بایستی برنامه جامع سیاستهای جمعیتی با توجه به کلیه ابعاد جمعیتی آن و سایر مولفه های موثر شامل مسایل سیاسی و اجتماعی و حتی امنیتی کاهش یا افزایش جمعیت تهیه و اجرا کرد.

۱۰) برای دستیابی به رشد متوازن جمعیت،بایستی با نگاه منطقه ای به تمام مناطق کشور سیاستها را منطقه ای کرد تا عدم توازن جمعیت در مناطق مختلف کشور از بین برود.

۱۱) در نظر گرفتن سقفی حداکثری برای خانواده ها از نظر داشتن تعداد فرزند میتواند جلو برخی افزایش رشد بی رویه جمعیت در برخی نقاط کشور و برخی گروههای خاص را بگیرد.

۱۲) کنترل مهاجرت از روستاها به شهرهای کوچک و بزرگ با فراهم آوردن امکانات مناسب زندگی در روستاها و شهرهای کوچک نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

بنابر این می توان چنین نتیجه گرفت که بحث افزایش یا کاهش جمعیت در کشور بحث کوچکی نیست که بتوان بدون برنامه ریزی جامع و دراز مدت به آن پرداخت و تغییر مداوم سیاستهای جمعیتی، برنامه دیگر جامعه از جمله برنامه های آموزشی و رفاهی و… را تحت تاثیر خود قرار داده و مانع برنامه ریزی درست مدیران در کشور خواهد شد.


1 نظر

  1. لاری گفت:

    0

    0

    من یک خانم شاغل هستم متاسفانه مهدکودک های شهرمون فقط ۸تا ۱۱و ۳۰بچه ها را نگه میدارند در حالی که ساعت کاری من طولانی تر است …بنظرتون من و امثال من بعد از مرخضی زایمان باید فرزند شیرخوارمان را کجا ببریم ؟متاسفانه تنها راه پرستار کودک است که علاوه بر هزینه بالا مشکلات خاص خود را دارد .چرا نمایندگان مجلس قانونی تصویب نمیکنند که تمامی ادارات و کارفرماهایی که کارمند خانم دارند موظفند مهد کودک داشته باشند تا راندمان کاری مادر کاهش نیابد و کودک هم از شیر مادر محروم نشود ؟با قوانین تنبیهی جمعیت زیاد میشود یا قوانین حمایت کننده مادر و کودک ؟
    مهاجرت باعتق شده بسیاری از مادران جوان نتوانند از تجارب مادران نسل گذشته بخوبی استفاده کنند و واقعا دست تنها و بی تجربه باشند .لازم است کلاس های آموزشی برای مادران در دوران باردای برگذار شود تا در مورد بهداشت کودک و بیماری های دوران نوزادی برگذار شود تا بخشی از نگرانی های مادران جوان کاهش یابد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان