میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 ژانویه 2020 ساعت 6:35 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 652 بازدید

افسانه «برج ننه نادر»

افسانه «برج ننه نادر»

رسول احمدلو: در کنار  قلعه تاریخی اژدها پیکر، برجی مربعی شکل و دارای دیوارهایی در ابعاد ۴٫۵ در ۴٫۵ متر واقع شده که  در نزد اهالی لارستان به برج ننه نادر یا آرامگاه مادر نادرشاه مشهور می باشدکه در تاریخ دوم آبان ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۵۰۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ‌است. ارتفاع این عمارت از سطح زمین ۹ متر و مصالح به کار گرفته شده در ساخت آن سنگ و گچ  می باشد.

درباره چگونگی ساخت و نام گذاری این بنا بین اهالی روایت های متفاوتی وجود دارد. برخی آن را یک پرستشگاه، عده ای آن را برج دیده بانی می دانند. بعضی ها نیز معتقدند در زمان حمله نادرشاه افشار به لارستان جهت سرکوب شورش های محلی، این بنا توسط اهالی لار ساخته شده است.

آقای اعتمادی خبرنگار روزنامه اطلاعات در جریان بازدید از شهر زلزله زده لار در اردیبهشت سال ۱۳۳۹ ضمن بازدید از قلعه اژدهاپیکر و برج ننه نادر، این اثر را متعلق به دوره افشاریه می داند و درباره چگونگی ساخت و نام گذاری این بنا می نویسد:

در کنار قلعه اژدهاپیکر لار برج کوچکی بنام برج ننه نادر، وجود دارد. لاری ها درباره ساختمان این برج افسانه جالبی دارند، می گویند: مادر نادر شاه توسط عده ای از مخالفين ربوده شده و نادر برای پیدا کردن مادر خود شهرها را یکی پس از دیگری طی می کرد و در هر شهر مدتها مردم را اذیت و آزار می نمود. لاری ها وقتی سپاه  نادر را پشت دروازه دیدند نشستند و پس از مشورت زیاد بلافاصله برج مجللی در کنار قلعه اژدها پیکر برپا کردند و روی آن نوشتند برج مادر نادر و آن وقت به نادر شاه اطلاع می دهند که از قتل و غارت مردم دست بردارد بی جهت به جستجوی مادرت شهرها را زیر سم اسبان خود ویران مکن چون مادر نادر در لار فوت نموده است و نادر شاه پس از اطلاع از این امر با خیال راحت مراجعت می کند. این برج مایه افتخار لاری ها بود.

بر اثر زلزله۴ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ برج ننه نادر شکاف های عمیقی برداشت و اخیراً به همت اداره میراث فرهنگی لارستان این بنا تعمیر شده است.

* دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان(۱)


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    این افسانه رو برای اولین باره که میشنوم؛ بین مردم خود لار که اصلا همچین افسانه ای وجود نداره؛ این آقای اعتمادی که فرمودید اینو گفتن؛ دقیقا از کجا در آوردن؟؟؟؟؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان