میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲:۲۱ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما بدون دیدگاه 460 بازدید

افغانی ها و چند متر مکعب عشق!

افغانی ها و چند متر مکعب عشق!

احمد خضری/ اوز: چند متر مکعب «عشق» در جشنواره سی و دومین فیلم فجر یعنی حدود ۵ سال پیش یک نمایش زیبا و جالب داشت که می توان آن را یک کاریزمای خوب توصیف کرد. نوید و جمشید محمودی دو برادر از مهاجران کشور افغانستان این فیلم را برای سینمای ایران که سال ها در مورد مهاجران افغانستانی سکوت شده است به تصویر کشیدند. چند متر مکعب «عشق» فیلمی عاشقانه که آدم هایش در هاله ای از سوء تفاهم های قصه های یک مهاجر افغانی ساکن ایران روایت شده است. این فیلم به دلیل جذابیت و پرداختن به موضوع بکر و جالب در همان سال ۱۳۹۲ با اقبال منتقدان و مخاطبان سینمای ایران مواجه شد و جوایز جشنواره فیلم فجر و خانه سینمای ایران را بدست آورد.

برادران محمودی مورد تشویق قرار گرفته و این تشویق ها باعث شد تا آنان دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۴ عاشقانه دیگری را بسازند که نامش را «رفتن» گذاشتند. در قصه «رفتن» باز هم از مهاجرت افغانی ها و داستان هایی از این مهاجرت های تلخ و شیرین ثبت گردید، که البته برادران محمودی بیشتر قصه تلخ «رفتن» را آگراندسیمان می کنند. تلخ ترین قسمت این فیلم یا مهم ترین تلخی های «رفتن» به بداخلاقی، تحقیر و خرد کردن کرامت های انسانی این قوم مهاجر مربوط می شود. در چند متر مکعب عشق که جمشید محمودی اهل افغانستان ساکن ایران آن را به رشته تحریر در آورده و با یاری و تهیه کنندگی برادرش نوید محمودی کارگردانی و  بوسیله ساعد سهیلی، حسیبا ابراهیمی، علیرضا استادی و نادر فلاح، افشین سلیمان پور، کاظم علیزاده و مسعود طاهری و… بازی شده است حکایت عبدالسلام یک مهاجر افغانی است که به همراه دخترش «مرونا» در یک کارگاه مشغول کار و زندگی است.

صابر به مرونا عشق می بازد اما پس از مدتی عبدالسلام و مرونا قصد رفتن از ایران را دارند. اما صابر دل نگران، موضوع عشق و دلدادگی را به عبدالسلام می گوید. ولی عبدالسلام سنتی گرا از کوره در می رود و مخالف است. همانطوری که می دانید عشق بدهکار این حرف ها نیست و همه روزه در یک کانتینر کهنه و خراب قرار ملاقات و ابراز دلدادگی است. در آخرین دیدار برای یافتن راه چاره ملاقات در کانتینر است ولی یکهو کانتینر در حال پرس شدن…. چند متر مکعب عشق اولین فیلم سینمایی ایران در مورد مهاجران افغانی در ایران است.

البته سال ها حضور مهاجران افغانی در ایران بویژه در استان فارس و مناطق جنوبی بطور عمده لارستان، با پیچیدگی های فراوان اجتماعی، فرهنگی و سیاسی روبرو ساخته است. داوری درباره نتایج حضور آنان در ایران و جنوب کشور، بسیار سخت و مشکل است. هر ساله در موارد متعدد با جلسات مختلف در بخشداری و سایر سازمان ها بویژه در گروه های مجازی موضوع حضور افغانی ها در بخش اوز مورد بحث بوده و هیچ گاه نیز نتیجه مثبت و قابل قبولی هم عاید نشده است. مردم فرهنگ دوست اوز با تاکید فراوان به شدت بر رعایت حال مهاجران و تکریم آنان اعتقاد دارند در این رابطه از جانب طرفین ممکن است این تکریم به چالش کشیده و آن را به زیر سوال ببرند.

به هر حال چند متر مکعب «عشق» و «رفتن» دو فیلم عاشقانه است که قصه تلخ مهاجران افغانی در ایران را با همه خوبی ها و بیشتر بدی ها به تصویر می کشد. خوبی ها از این نظر که کشور ایران باتوجه به حسن برادری و نوع دوستی افغانی ها را در سراسر کشور خویش با رعایت قانون و مقررات جای و اسکان داده و بویژه آنان را از تحصیل علم و دانش محروم نساخته بطوری که حدود ۶ هزار افغانی تنها در شهر اوز ساکن و بدیهی است فرزندان بسیاری از آنان در مدارس این شهر به تحصیل علم و دانش مشغولند. بدی ها از آن نظر که چرا سیاست های سلطه گری باعث مهاجرت و آوارگی آنان بشود که مجبور باشند از خانه و کاشانه گریخته و به کشور دیگر پناه ببرند و در کشور مهاجر پذیر نیز امکان بی حرمتی نیز وجود دارد که این موضوع یک پدیده عادی هم می تواند تلقی شود.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان