میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱:۵۱ ق.ظ سرویس:یادداشت 2 دیدگاه 498 بازدید

اقتصاد ایران، چِغِر و بد بدن

اقتصاد ایران، چِغِر و بد بدن

آفتاب لارستان: مهندس محمدامین گرامی مدتی است که یادداشت های روزانه خود را در مورد مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در صفحات خود در شبکه های اجتماعی منتشر می کند.

در ادامه دو یادداشت از وی در حال و هوای بازار و اقتصاد این روزهای کشور بخوانید:
***

چِغِر و بد بدن

محمدامین گرامی: این نوشتارِ کوتاه به یک چرخه اقتصاد فراموش شده می پردازد:

۱)مسکن در اقتصاد به عنوان ضربه گیر تلقی می گردد، به این مفهوم که با جذب سرمایه و نقدینگی خصوصا در مواقع نابسمان اقتصادی در کنترل تورم کارکرد مهمی دارد. چنانکه، متوسط ۴۰درصد از کل سرمایه گذاری های کشور را بخش مسکن پوشش می دهد.

۲) در کنار  ۱۵۰۰ هزار میلیارد نقدینگی ،با میانگین سود بانکی ۲۲-۲۵ درصد  (طی چهار سال گذشته) روبه رو هستیم که تقریبی ماهانه ۲۵هزار میلیارد تومان به حساب های مردم سود تعلق می گیرد.

اما چرا در این چهار – پنج سال حوزه مسکن به عنوان ضربه گیر اقتصادی عمل ننموده است!؟

*سود (تورم) مسکن در چهار سال اخیر جمعا نزدیک به ۴۰-۴۵درصد می باشد.

*بانک ها در این چهار سال سودی معادل ۹۰درصد به سپرده ها پرداخت نموده اند.

**نتیجه:

از یک طرف بانک ها و موسسات مالی جهت توان پرداخت سود به سپرده گذاران در حوزه ای سرمایه گذاری می نمایند که بیش از ۹۰درصد سود داشته باشد که طبیعتا مسکن جاذبه نخواهد داشت.

و از طرف دیگر سودی که به سپرده گذاران پرداخت می شود (۲۵هزار میلیارد تومان ماهانه) نیز یا مجدد سپرده می گردد یا در بخش های دیگری غیر مسکن سرمایه گذاری می گردد.

طبیعتا با در نظر گرفتن حرکت سرمایه به سمت سود بیشتر ، آن میزان سرمایه ای از کل سرمایه های کشور (چهل درصد) که می بایست به حوزه مسکن وارد شود در بخش های دیگری همچون ارز – سکه و کالاهای دیگر وارد می شود که نتیجه آن نابسامانی و تورم افسارگسیخته در این حوزه ها خواهد بود.

**نکته : در اقتصادی که بورس و صنعت نقش اساسی ندارند، سرمایه گذاری در حوزه مسکن اهمیت دوچندان می یابد، لذا تورم در بخش مسکن برعکس آنچه که به نظر می رسد و ادعا می شود(مدیران وزارت راه و شهرسازی!) جهت کنترل نقدینگی و  کنترل تورم بخش های دیگر بااهمیت است.

***

 

عدد بِده

مصیبت اعداد را در چند مورد مرور می کنیم:

۱)حجم نقدینگی حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان می باشد که ماهیانه ۲۵هزار میلیارد تومان به  سپرده گذاران سود تعلق می گیرد!

۲)دو نفر ۵۰هزار سکه خریداری کردند که حدودا می شود ۷۵میلیارد تومان که با فرض اینکه حداقل به همین میزان توانایی گردش مالی دارند می شود ۱۵۰ میلیارد و با فرض اینکه ۲۰۰ نفر در کل ایران! اینچنین توانایی دارند به رقم ۳۰هزار میلیارد تومان می رسیم.

۳)براساس گفته های روابط عمومی شرکت بهمن خوردرو در روز ثبت نام مزدا۳ با قیمت ۱۴۲میلیون تومان، ۱۵۰هزار نفر با شناسه متفاوت جهت ثبت نام وارد سایت شده اند (البته ظرفیت به چند صد می رسیده) اما می توان فرض داشت که هر ۱۵۰هزار نفر توانایی پرداخت ۱۴۲ میلیون داشته اند که وارد سایت شده اند، بنابراین به رقم بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان می رسیم.

*یارانه ماهیانه پرداختی دولت حدود ۳هزار میلیارد تومان است که گاها در پرداخت همین رقم! به مشکل بر میخورد.

**مقایسه ارقام موارد ۱، ۲ و۳ با میزان توانایی دولت و کشش بازاری مبتنی بر دلالی بخوبی  یکی از دلایل التهاب بازار را روشن می نماید.


2 نظر

  1. سامان مجیدی گفت:

    0

    0

    بسیار عالی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان