میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 ژانویه 2021 ساعت 3:03 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 3 دیدگاه 244 بازدید

الگوی توسعه لارستان می‌تواند «بازرگانی» و «گردشگری» باشد نه «صنعت»

دکتر «علی رئوفی» در همایش «لاراُستان»:

الگوی توسعه لارستان می‌تواند «بازرگانی» و «گردشگری» باشد نه «صنعت»/ جذب «سپرده‌»های بانکی ما قوی اما جذب «تسهیلات» ما ضعیف است

به گزارش آفتاب لارستان، «دکتر علی رئوفی» استاد دانشگاه،دانش‌آموخته اقتصاد مالی از دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهشگر ارشد پژوهشکده امور اقتصادی، سخنران سومین نشست از همایش «لاراُستان» با موضوع «بررسی نقاط قوت و ضعف اقتصاد منطقه لارستان و مقایسه تطبیقی با مناطق دیگر» بود؛ وی در مورد مزیت‌های اقتصادی منطقه لارستان گفت:

وقتی بحث از توسعه در منطقه لارستان می‌کنیم، ابتدا باید مزیت‌های نسبی منطقه را شناسایی کنیم.

اگر لارستان در مسیر تاریخی خود قرار بود روزی خود را به یک شهر صنعتی تبدیل کند در جایی خودش را نشان داده بود، یعنی در هیچ جای تاریخ، از لارستان به عنوان یک شهر صنعتی یاد نمی‌شود، آنچه از لارستان بزرگ در طول تاریخ به‌یاد مانده، بازرگانی و تجارت است.

بازرگانی و تجارت می‌تواند محوری برای توسعه منطقه به دور از حواشی و آلاینده‌ها باشد، ما مشکل آب داریم، اگر صنعت بخواهد توسعه پیدا کند آب نداریم، برای توسعه کشاورزی با مشکل آب و هوایی مواجه هستیم.

دلیلی ندارد که ما میزبانِ صنایع باشیم، بلکه می‌توانیم از سرریز منافعی که از برخی مناطق حاصل می‌شود استفاده کنیم و منابع مالی و جمعیتی را که در اطراف ما گسترش پیدا می‌کنند جذب کنیم.

تصمیمات جزیره‌ای و نبود تفکرات همگن در بین مدیران، آفتی شده که حتی در جاهایی که زیرساختش را هم داشته‌ایم نتوانسته‌ایم استفاده کنیم، یعنی فرودگاه و گمرک داشته‌ایم اما توسعه لارستان از حوزه بازرگانی «هیچ» بوده است، به عبارت دیگر، شهری که به بازرگانان بزرگ مشهور بوده امروز سهم بازرگانی در منطقه لارستان از کل کشور هیچ است.

مزیت نسبی هر منطقه یک سری ابزار دارد؛ یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها، سرمایه و سپرده است، آمار سپرده‌های بانکی گواه بر این است که سپرده‌های خوبی داریم.

باید نیروها را متمرکز کنیم، به‌عنوان نمونه در توسعه دانشگاهی باید به دنبال توسعه شهری و بازرگانی باشیم و رشته‌هایی را بیاوریم که به گسترش بازرگانی و تجارت در منطقه کمک کنند.

اولین مولفه برای اینکه شهری در مسیر بازرگانی و تجاری قرار بگیرد سرمایه است، مولفه‌های دیگر، بانک‌ها و صرافی‌ها هستند؛ اما ما هیچ استفاده‌ای از بانک‌ها نکردیم چون مطالبه‌ای از آن‌ها نداشتیم.

جذب سپرده‌مان خوب اما جذب تسهیلات‌مان به‌شدت ضعیف بوده است، همین بانک‌ها صاحب صرافی هستند اما هیچ کدامشان در لار صرافی نمی زنند!

الگوی توسعه پیدا کرده کشورهای حوزه خلیج فارس بر روی بازرگانی و گردشگری متمرکز شده است، می‌توانیم از مزیتی که آن‌ها در منطقه خودشان ایجاد کرده‌اند ما هم در منطقه خودمان استفاده کنیم.

تعداد کارت‌های بازرگانی در منطقه به‌نسبت چیزی که باید باشد به شدت پایین است، چون آموزش ندیده‌ایم که چگونه کارت بازرگانی بگیریم و محصولی را از داخل بازاریابی و به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس یا هر جای دنیا صادر کنیم.

اگر بحث از توسعه می‌کنیم باید الگوی توسعه‌ای را شناسایی و به‌صورت مشخص و دقیق به سمت این حوزه حرکت کنیم.

متاسفانه گاهی اوقات مزیت‌هایی را که در منطقه داریم با دست خودمان تخریب می‌کنیم، به عنوان نمونه سرمایه‌های زیادی در گراش وجود دارد اما نمی‌توانیم آن‌ها را هدایت کنیم یا در برنامه اقتصادی امروز ما نقشی ندارند درحالی که آن‌ها گاهی اوقات مزیت‌های نسبی اقتصادی برای ما ایجاد می‌کنند و باید از پتانسیل‌های منطقه‌ای استفاده کنیم.

از افرادی که در شهرستان‌های دیگر فعالیت می‌کنند هم دعوت کنیم، ما افراد فرهیخته زیادی در حوزه‌های مختلف داریم و تا همه این انرژی‌ها یک‌جا متمرکز نشوند و همه اهداف منطقه یکپارچه نشوند شاید به دست آوردن مسیر توسعه‌ای فقط یک رویا باشد.

فیلم کامل این سخنرانی را از لینک زیر در صفحه لاراستان در اینستاگرام ببینید:

https://www.instagram.com/tv/CJy8Dt4lGan/?igshid=1dkldd2z9h64x

 

مطالب مرتبط:

گزارش نشست دوم همایش لاراستان

گزارش نشست اول همایش لاراستان

سخنرانی دکتر احمدعلی افکاری در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر حسین رادمرد در همایش لاراستان


3 نظر

 1. انصاف گفت:

  0

  0

  برای توسعه نیروی توانمند و خوش فکر لازم است تامین آب و زیر ساخت برای لارستان بسیار راحت است مگر سوئیس بزرگترین شکلات سازی دنیا را ندارد آیا تولید کننده کاکائو است از آفریقا وارد می کند کمی عمیق تر بنگریم

 2. گراشی گفت:

  0

  0

  برنامه ها خودتان را بر روی شهرستان لار متمرکز کنید اصولا شهرستان های مستقل مجاور مانند گراش اوز خنج و…..خودشان دارای فرمانداری وبرنامه ریزی هستند وازینگونه دستورات فرمایشی تبعییت نخواهند کرد

  • ملا گفت:

   0

   0

   البته ناگفته نماند که از سالیان دور تجار لار بیشتر قاچاق بر هستند تا بازرگان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان