میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 دسامبر 2019 ساعت 6:32 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 456 بازدید

انتخابات باید با حضور همه گرایش های سیاسی برگزار شود/ فضا را برای تضارب آرا باز می گذاریم/ نبود معاون سیاسی، خللی در برگزاری انتخابات وارد نمی کند

فرماندار فرمانداری ویژه لارستان:

انتخابات باید با حضور همه گرایش های سیاسی برگزار شود/ فضا را برای تضارب آرا باز می گذاریم/ نبود معاون سیاسی، خللی در برگزاری انتخابات وارد نمی کند

ثبت نام از نامزدهای یازدهمین دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه ی انتخابیه ی لارستان، خنج، گراش و اوز روز شنبه ۱۶ آذر در ستاد انتخابات کشور واقع در سالن شهید مسعود امامی فرمانداری ویژه لارستان به پایان رسید.

به گزارش «آفتاب لارستان» به همین منظور، جلیل حسنی فرماندار ویژه لارستان گزارشی از روند برگزاری ثبت نام و تعداد و مشخصات داوطلبان بیان کرد.

بیشتر افرادی که ثبت نام کرده اند، کارشناسی ارشد دارند

فرماندار ویژه لارستان در مورد آمار داوطلبانی که نام نویسی کرده اند گفت: در این دوره؛ ۳۹ نفر ثبت نام کرده اند، که ۳۷ نفر مرد و دو نفر زن بودند. از نظر مدرک تحصیلی، ۳۲ نفر مدرک کارشناسی ارشد، ۵ نفر دکترا، یک نفر مدرک حوزوی و یک نفر هم ،با احتساب دوره ی نمایندگی، لیسانس داشتند.

رده ی سنی ۴۵ تا ۵۵، بیشترین فراوانی را دارد

حسنی اضافه کرد: بیشتر ثبت نام کننده ها از نظر سنی، در رده ی سنی ۴۵ تا ۵۵ بودند که بیشترین فراوانی را تشکیل می دادند. جوان ترین شخصی که در این دوره نام نویسی کرده است، ۳۰ سال و مسن ترین هم ۷۲ سال سن دارد. از این تعداد، دو نفر دارای سابقه نمایندگی هستند. علاوه بر این، ۵۰ درصد از کسانی که ثبت نام کرده اند، در دوره های قبل سابقه ی ثبت نام در انتخابات داشته اند.

بیشتر نامزدها، کارمند بودند

وی خاطرنشان کرد: از نظر تفکیک شغلی، یک نفر پزشک بود، یک نفر روحانی، دو نفر فرهنگی، شش نفر بازنشسته و پانزده نفر کارمند، چهار نفر استاد دانشگاه و هفت نفر شغل آزاد داشتند و دو نفر نیز نماینده ی فعلی مجلس شورای اسلامی هستند.

۲۶ نفر از لارستان، ۸ نفر از گراش، ۲ نفر از خنج و ۳ نفر از اوز نام نویسی کردند

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان تصریح کرد: از نظر تعداد شرکت کننده ها، نسبت به دوره ی قبل، چهار نفر افزایش داشتیم. از نظر خاستگاه جغرافیایی، ۲۶ نفر از شهرستان لار، ۸ نفر گراش، ۲ نفر از شهرستان خنج و ۳ نفر هم از شهرستان اوز بودند؛ ۱۱ نفر یا به عبارتی ۲۶ درصد از آن ها ایثارگر بودند. ۲۴ نفر زیر ۵۰ سال و ۱۵ نفر نیز بالای ۵۰ سال سن داشتند.

بهترین و تنها راه جا به جایی قدرت، انتخابات است

جلیل حسنی اظهار کرد: به عنوان یک شهروند و یک ایرانی اعتقاد دارم که هر چه از سال ۵۷ فاصله می گیریم، باید روز به روز و به صورت تدریجی اعتقاد مردم به پروسه ی انتخابات بیشتر و بهتر شود نه اینکه هر چه از سال ۵۷ فاصله می گیریم مردم رغبت و مشارکت شان کمتر شود چون بهترین و تنها راه جا به جایی قدرت همین انتخابات است.

وی افزود: معتقدم که انتخابات باید نهادینه شود و روند برگزاری انتخابات را روان و راحت کنیم و چنان در این راه محکم گام برداریم که مردم با خیال راحت، آسودگی، آرامش کامل و اعتقاد به اینکه رای شان در قدرت کشور تاثیرگذار است وارد شوند. درواقع، هر وقت که مشارکت مردم در انتخابات بیشتر است، دیپلمات های ما در عرصه بین المللی به عنوان بازیگری قَدَر و باقدرت ظاهر می شوند حتی کسانی که در عرصه نظامی از منافع ملی دفاع می کنند وقتی مشارکت مردم در انتخابات را در صحنه های دیگر می بینند بهتر و کوبنده تر می توانند از منافع ملی دفاع کنند.

انتخابات با حضور همه گرایش های سیاسی برگزار شود

فرماندار ویژه لارستان تصریح کرد: به عنوان یک خدمتگزار باید امانت دار خوبی باشم، اعتمادسازی بیشتری ایجاد کنیم و انتخابات با حضور همه ی گرایش های سیاسی باشد.

حسنی در مورد روند برگزاری انتخابات گفت: تلاش می کنیم که همه ی سلایق در این انتخابات شرکت داشته باشند تا بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند و انتخاباتی پرشور و سالم برگزار کنیم. وظیفه ی ما بسترسازی و تبیین اهداف انتخابات، حمایت لجستیکی، ایجاد امنیت و آرامش و فراهم کردن نیازهای مردم برای شرکت در انتخابات است.

وی خاطرنشان کرد: از مردم انتظار داریم چه قبل از انتخابات، چه در زمان تبلیغات و چه در روز برگزاری انتخابات به قانون توجه ویژه ای داشته باشند. اما ضلع دیگر این انتخابات علاوه بر مردم و مسئولان، نامزدها و داوطلبان است که از آن ها انتظار داریم با قانون مندی و با توجه به آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که به آن اشراف دارند سعی کنند تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی شان را به حداقل برسانند.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان در گفت و گوی اختصاصی با سایت «آفتاب لارستان» در مورد ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه و حضور گسترده مردم پای صندوق های رای گفت: شاید به عنوان دست اندرکار اجرایی انتخابات کمترین نقش را در این زمینه داشته باشیم اما جریان هایی که در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فعال هستند می توانند بهترین تاثیر را داشته باشند. همچنین رسانه ها، سایت ها و کسانی که در حوزه ی رسانه کار می کنند می توانند بهترین مسیر را برای مشارکت مردم فراهم کنند.

فضا را برای تضارب آرا باز می گذاریم

جلیل حسنی اضافه کرد: وظیفه ی ما بسترسازی، هماهنگی و آمادگی برای اجرای برنامه های جریان های سیاسی در قبل و در زمان انتخابات است. هر گروه و تشکل سیاسی اگر بخواهد از افراد موثر در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی چه در سطح استان و چه در سطح کشور دفاع کنند و تضارب آرا شکل بگیرد چه در ایام انتخابات و چه بعد از آن حتی در عرصه ای که بناست عملکرد دولت نقد شود این بستر را فراهم می کنیم و نسبت به صدور مجوزهای لازم در چارچوب قانون همکاری های لازم را خواهیم داشت. بنابراین، ما یک بسترساز هستیم اما جریان ها و تشکل های سیاسی و اجتماعی هستند که می توانند این شور و نشاط اجتماعی را ایجاد کنند.

در هیئت های اجرایی، از همه گرایش های سیاسی حضور دارند

وی در مورد اطمینان مردم از سالم بودن فضای نظارت تا شمارش آرا تصریح کرد: تنها جایی که متولیان و مجریان اصلی آن، مردم هستند، انتخابات است. برای تشکیل هشت نفر هیئت اجرایی، معتمدان مردم هستند که آن هشت نفر را انتخاب می کنند. در سطح شهرستان، علاوه بر هیئت بازرسی و هیئت نظارت که وظیفه ی نظارتی را بر عهده دارند؛ در خود هیئت های اجرایی که وظیفه ی اجرای انتخابات را بر عهده دارند از همه ی گرایش های سیاسی حضور دارند.

نبود معاون سیاسی، خللی در برگزاری انتخابات وارد نمی کند

فرماندار ویژه لارستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نبود معاون سیاسی در فرمانداری مشکل ساز نیست گفت: حدود یک هفته است که معاون سیاسی نداریم. اما در ثبت نام از نامزدها کسانی هستند که چندین انتخابات را برگزار کرده اند. بنابراین، فکر نمی کنم که خللی در برگزاری انتخابات با نبود یک نفر ایجاد شود.

جلیل حسنی افزود: هنوز معاون سیاسی را انتخاب نکرده ایم و زمان معرفی آن نیز نامشخص است چون برای این موضوع پروسه ی خاصی باید طی شود اما با توجه به در پیش بودن انتخابات، سعی می کنیم در کوتاه زمان ممکن این ابلاغ را از استاندار بگیریم.

بنای ما، مبتنی بر تفاهم و تعامل است

وی در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری تخلفات انتخابات اظهار کرد: این موضوع را از چندین کانال پیگیری کرده ام و به کسانی که تخلف کرده بودند اعلام کردیم این نوع عملکرد، رفتار، برخورد و فعالیت در فضای مجازی یا فیلم برداری هوایی در فرمانداری که دارای فضای حفاظتی است تخلف بوده است و آن ها نیز قبول کردند. اما معمولا بنای ما، مبتنی بر تفاهم و تعامل است و تا جایی که امکان دارد از اهرم های برخوردی، قضایی و حاکمیتی استفاده نمی کنیم تا انتخابات با شور و نشاط و تعامل برگزار شود.

آزادی و امنیت باید در کنار هم باشند

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان خاطرنشان کرد: هم باید آزادی عمل باشد و هم امنیت. در طول تاریخ، همیشه آزادی و امنیت با هم در تعارض بودند؛ هر جا خواستند آزادی کاملی در جامعه ایجاد شود امنیت خدشه دار شد هر جا هم خواستند امنیت کامل باشد آزادی نبوده است. ما نه می خواهیم به بهانه ی امنیت، آزادی نامزدها، احزاب و جریان های سیاسی را محدود کنیم و نه می خواهیم به بهانه ی اینکه آزادی، مشارکت و شور و نشاط است، امنیت و آرامش مردم خدشه دار شود.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان