میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 مارس 2017 ساعت 5:22 ب.ظ سرویس:شهر و شهروند بدون دیدگاه 1,482 بازدید

انتخابات شورا حلقه اول انتخاب ها

انتخابات شورا حلقه اول انتخاب ها

آفتاب لارستان: مطلب حاضر نوشته احمد فرهمند، معاون فرماندار «زرین دشت» است که برای این سایت ارسال نموده اند. وی در این یادداشت ضرورت توجه به نخبگان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و اجتناب از رویکرد قبیله گرایانه و طایفگی را متذکر شده است. در ادامه این یادداشت را بخوانید:

***

احمد فرهمند: انتخابات شوراها مهمترین و اساسی ترین انتخابات از میان سلسله انتخاب های نظام جمهوری اسلامی ایران است. شوراهایی که در نظام ما علاوه بر آن که اصولی از قانون اساسی را به خود اختصاص داده ریشه در باورهای دینی و مذهبی ما دارند.

شوراها بعنوان نمود و تبلور آگاهی مردم یک روستا یا شهر در عرصه تصمیم گیری های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، بهداشتی و…  به تعبیر دیگر مشارکت و تصمیم گیری در مورد امور مربوط به مردم هستند.

شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری ها همواره دو بازوی نظارتی و اجرایی در نظام مدیریت محلی هستند که نقش موثر و اساسی را در روند اداره امور بر عهده دارند؛ در واقع شوراهای اسلامی کارآمدترین ابزار حکومت محلی برای مدیریت شهری و روستایی در مسیر نهادینه کردن مشارکت مردم در ساختارهای تصمیم گیری محلی هستند.

بنابرین با توجه به آنچه که گفته شد، مهم آن است که یک انتخاب آگاهانه و هوشمندانه است که می تواند اهداف فوق را محقق نماید. در سالهای اخیر که شاهد برگزاری انتخابات در مناطق مختلف بوده ایم نتایج متفاوتی را شاهد بوده ایم. نتایجی که متاثر از نحوه انتخاب و آیتم های مدنظر انتخاب کنندگان بوده است. به نظر می رسد با برگزاری چهار دوره از انتخابات شوراها و انتخابهایی که نموده ایم اکنون باید از مرحله آزمون و خطا گذر نموده و با تجربه ای که در این ادوار بدست آورده ایم به معیارهای یک انتخاب برای برآورده کردن نیازها و مطالبات شهر و روستای خود نزدیک تر شده باشیم.

در حال حاضر در بیشتر مناطق، نبود دید راهبردی و چشم‌انداز مشخص برای اداره امور بر اساس شرح وظایف مصرح در قانون و همچنین روزمرگی ازجمله نتایج بی توجهی به معیارها و شاخص های لازم و شایسته در انتخاب شوراهای این شهرها و روستاهاست.

مهمترین اصلی که انتخاب کنندگان می بایست در نظر داشته باشند ملاکهای انتخاب است. معیارهایی که بر اساس آن، باید برنامه های کاندیداها را مورد ارزیابی قرار داده و بر اساس آن انتخاب کرد. از آن جا که انتخابات شوراها محلی ترین انتخاب است، تعلقات قومی و طایفگی می تواند نقش مهمی در آن ایفا نماید اما با توجه به آسیب هایی که این معیار در طول چهار دوره بر نحوه فعالیت شوراهایی که بر این اساس انتخاب شده اند، وارد آورده نوبت آن است که با گذار از این نوع وابستگی و تعلق خاطر در انتخاب، معیارهای قویتری در اولویت قرار گیرد و ارائه برنامه توسط انتخاب شوندگان مهمترین اولویت برای انتخاب کنندگان باشد.

یقیناً انتخاب آگاهانه در اولین مرحله از زنجیره انتخابها به رشد و توانمندی افراد در انتخابهایی در سطوح بالاتر منجر خواهد شد و از این مسیر مردمسالاری دینی با انتخاب نمایندگان مردم بعنوان عضو شورا، نماینده مجلس شورای اسلامی، عضوخبرگان و رییس جمهور با هوشمندی بیشتری محقق خواهد شد.

از مهمترین عواملی که موجب عدم موفقیت عملکرد شوراها و متعاقبا ناکارآمدی شهرداری ها گردیده، تفکر قومیتی و طایفگی است کشور ما علیرغم پذیرش فرهنگ سیاسی مدرن همچنان عناصری از فرهنگ سیاسی سنتی حفظ شده و از جمله این عناصر تفکرات  طایفه ای و قبیله ای است که همچنان در برخی از مناطق کشور حاکم است. بدیهی است که حاکمیت این نوع تفکر، عقب ماندگی در توسعه مناطق و شهرها را بدنبال خواهد داشت. تشدید عواطف و احساسات طایفگی، مانع بزرگی برای همبستگی اجتماعی میان اعضای یک جامعه بوده و بجای آن شاهد بی اعتمادی، تفرقه، عدم مشارکت تمام شهروندان، منازعات و در نتیجه تخریب سرمایه ها و کند شدن روند توسعه خواهیم بود.

نامزد شورای اسلامی باید فرد برنامه ریزی باشد که برای خواسته های مردم سه نکته اساسی را در نظر داشته باشد؛ شناخت کامل از پیشینه و توسعه حوزه انتخابیه، توجه کارشناسانه به  شرایط و وضعیت فعلی و پیش بینی حساب شده یا برنامه.

پایه گذار یک شهر خوب، شهروندانی آگاه و موثر خواهند بود. بنابراین چنانچه بدنبال ساختن شهری آباد هستیم و یا از روند توسعه و پیشرفت شهر و روستای خود انتقاد داریم در انتخاب خود هوشیارانه عمل کنیم. انتخاب شایستگان را جایگزین تفکرات سنتی و قوم گرایی کنیم و مطمئن باشیم که در یک نظام شایسته بهترین افراد در بهترین جایگاه با بالاترین بازده کار خود را انجام خواهند داد.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان