میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 دسامبر 2019 ساعت 1:14 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 6 دیدگاه 611 بازدید

انتخابات مجلس و چالش های پیش روی توسعه شهرستان های چهارگانه

انتخابات مجلس و چالش های پیش روی توسعه شهرستان های چهارگانه

موسی مقدس: با پایان یافتن فرایند ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره  انتخابات مجلس شورای اسلامی و نام نویسی ۳۹ نفر  از طیف های سیاسی و شهرها و بخش های  مختلف از چهار شهرستان با توانمندی های متفاوت،  لزوم شناخت و انتخاب کاندیدای اصلح جهت تحقق هدف متعالی توسعه همه جانبه منطقه بیش از پیش احساس می شود. در یادداشت پیش رو نکاتی جهت برگزاری انتخاباتی پر شور به عرض می رساند.

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و تنگناهای معیشتی موجود به ویژه برای اقشار ضعیف همچنین مشکلات عمده و نقیصه های موجود در منطقه در حوزه های زیر ساختی مانند جاده های مواصلاتی لار- جهرم و لار- بندرعباس و دیگر شریان های اصلی و فرعی منطقه، انتظارات و مطالباتی مانند تبدیل دانشکده های پزشکی منطقه به دانشگاه و استقرار رشته های پزشکی، توسعه دانشگاه دولتی، استقرار و ایجاد دانشگاه فرهنگیان و رفع مشکلات در اقصی نقاط روستایی منطقه در حوزه کشاورزی، آبفا روستایی گسترش و پوشش شبکه موبایلی و خطوط ارتباطی دیگر و دیگر مطالبات ریز و درشت چهار شهرستان و قریب ۲۰ شهر و بخش و نزدیک به ۲۰۰ روستا و آبادی و جمعیت های عشایری منطقه. این سوال به ذهن متبادر می شود.

چه کسانی باید در سودای تکیه زدن بر صندلی سبز بهارستان و پوشیدن ردای وکالت مردم باشند؟ و آیا توان حل مشکلات موجود را دارند؟

۱) با توجه به حجم انبوه مطالبات مردم منطقه نماینده آینده باید آمادگی ایثار و فداکاری و گذشتن از خود و خانواده و صرف وقت شبانه روزی برای خدمت به منطقه داشته باشد. همانگونه که  مقام معظم رهبری فرمودند: «آدم هایی را انتخاب کنند که بر هر مسندی نشست خودش را سپر بلای مشکلات کشور قرار بدهد. فانی در خدمات و مصالح و منافع عمومی مردم باشد.». به عبارتی خود را فدای مردم منطقه کند و با روحیه جهادی و ایثار و فداکاری به قصد خدمت خالصانه و صادقانه ورد پیدا کند.

۲) شناخت دقیق از وضعیت فرهنگی و اجتماعی و حتی از موقعیت مکانی شهرها و روستاهای منطقه لارستان بزرگ داشته باشد.  از دورترین روستاها در مرز با شهرستان های چهارگانه گرفته تا محلات شهر قدیم و جدید گراش و اوز و خنج و مسائل و مشکلات آنان اطلاع داشته باشد.

۳) شناخت دقیقی از مشکلات موجود در منطقه و نقایص و اولویت های پیش رو داشته باشد.

۴) شناخت دقیقی از نیروهای انسانی موجود در منطقه و نخبگان و سرمایه های انسانی جهت مشارکت دادن آنان در ارائه راه حل ها  داشته باشد. و با استفاده از ظرفیت نخبگان و معتمدین محلی گام مهمی  جهت توسعه منطقه بردارد .

۵) به جای توجه به حزب و گروه و جناح بندی های موجود از همه سلایق و گروه های فکری  قانونی در چهارچوب نظام استفاده کند و با تعامل و آغوش باز پذیرای منتقدین و دلسوزین منطقه باشد.

***

وظیفه مردم، نخبگان  معتمدین و موثرین و متنفذین و فعالین اجتماعی و فرهنگی چیست؟

نا گفته پیداست که با توجه به وظایف ذاتی مصرح در قانون اساسی و شان قانونگذاری و نظارتی مجلس  ورود نماینده به نکات ریز اجرایی و بعضاً خواسته های حداقلی که از وظایف دستگاه های اجرایی است ممکن و عملی نمی باشد. از طرفی با توجه به گستردگی و پراکندگی حوزه انتخابیه و حجم انبوه مطالبات و درخواست های عمرانی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و… مناطق نیل به اهداف توسعه منطقه و رفع مشکلات صرفا از عهده نماینده مجلس بر نمی آید.

همانگونه که دستگاه های اجرایی هر شهرستان طبق قانون هر کدام وظایف و رسالت و ماموریتی دارند و موظف به انجام آن می باشند (البته با حمایت و همراهی نماینده مجلس) و می بایست در یک آسیب شناسی وضع موجود منطقه به نقش دستگاه های اجرایی  و کارکرد آنها پرداخته شود و در صورت لزوم به جابجایی مدیران ناکارآمد و بعضا غیر بومی که دل در گرو توسعه منطقه و خدمت به مردم محروم بخش ها و مناطق ندارند اقدام کرد.

متاسفانه مشاهده شده است بعضا گروه ها و افراد رقیب پس از عدم موفقیت در انتخابات ها به جای همراهی و همکاری با نماینده یا در نقش مخالف ظاهر شده و یا به جای هم افزایی و کمک با بی تفاوتی صرفا نظاره گر یا مترصد عدم موفقیت رقیب می مانند .

لذا امروز که نام نویسی نامزدهای نمایندگی مجلس به پایان رسیده و اسامی نامزدها مشخص شده است ضروری است مردم عزیز هر چهار شهرستان:

۱) مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو داشته باشند و با شناخت دقیق از برنامه ها و توانمندی های نامزدهای محترم نهایی تایید صلاحیت شده و با تشخیص خود به یاری حق فرد اصلح را انتخاب کنند.

۲) پس از انتخابات نیز مردم نباید کار را تمام شده تلقی کنند همه مردم از افراد و گروههای سیاسی در ابتدا با حمایت همه جانبه و کمک و همراهی نماینده قانونی برآمده از اکثریت آرا همراهی کرده و وی را در جهت حل مشکلات عدیده منطقه یاری کنند و با مطالبه گری و روحیه پرسشگری و انتقادی در چارچوب های قانونی با مشورت ها و راهنمایی عالمانه و دلسوزانه زمینه تحقق این مهم را فراهم کنند. البته این مهم ساز و کارهای خاص خود را می طلبد و ندای کمک خواهی می بایست از دفتر نماینده آینده برخاسته شود و همه جریانهای رفیق و رقیب را در جهت توسعه و وحدت منطقه به یاری بطلبد.


6 نظر

 1. ح توانا گفت:

  0

  0

  احسنت
  ایده همگرایی که ما شرح و بسطش داده ایم بدنبال تحقق همین اهداف و برنامه هاست. چه ما بدان موفق شویم چه سایرین.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بند ۴ تا حالا که زیاد مورد توجه نبوده یا اگه هم بوده خیلی محدود در حد باند کوچک در دور بر یه شخص خاص در مسجد نبی که صد البته به شکست انجامید به خاطر همین محدود بودن و باندبازی
  ظرفیت فراوان داریم و بهره‌برداری کم

 3. علي گفت:

  0

  0

  درودبراقاي مقدس

 4. علی دهاتی گفت:

  0

  0

  درود بر بزرگ مرد خطه لارستان …..خدا قوت حاج موسی …..گل گفتی

 5. حسین گفت:

  0

  0

  فرمایشات جناب دکتر مقدس متین
  ولی آیا نامزدی با این ویژگی ها وجود داره ؟؟؟؟؟

 6. موسی مقدس گفت:

  0

  0

  احسنت آقای مقدس ولی واقعا باید به روستاها بیشتر رسیدگی بشه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان