میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 ژوئن 2019 ساعت 6:04 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 12 دیدگاه 415 بازدید

انتقاد از کم کاری کادر درمانی لارستان در تلف شدن دو نوزاد در بیرم و پاسخ دانشکده علوم پزشکی

انتقاد از کم کاری کادر درمانی لارستان در تلف شدن دو نوزاد در بیرم و پاسخ دانشکده علوم پزشکی

روز گذشته مطلبی انتقادی نسبت به کم کاری کادر درمانی و کمبود تجهیزات بیمارستان بیرم در فضای مجازی دست به دست شد و نسخه ای از ان نیز در اختیار سایت آفتاب لارستان قرار گرفت.

دو نوزاد مادر باردار پرخطر در بیرم متاسفانه نتوانستند زنده بمانند و همین موضوع طبق مطلبی که در ادامه می خوانید مورد نقد واقع شده است:

***

تلف شدن دو نوزاد مادر باردار پرخطر، پس از چهار ساعت زنده ماندن به دلیل نداشتن تجهیزات nicu بیمارستان بیرم و تعطیلی اوژانس هوایی لار

به گزارش بیرم نیوز، [صبح روز گذشته] مادر بارداری (۷ ماهه) ساکن بیرم که پس از ۱۲ سال چشم انتظاری بچه دار شدن با وضعیتی اورژانسی و درد شدید به بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) بیرم مراجعه می کند.

پس از گذشت چندین ساعت پزشک بیمارستان پس از مطلع شدن تعطیلی اورژانس هوایی لار و وضعیت بد بیمار تصمیم به عمل زایمان در خود بیمارستان بیرم می کند.

با توجه به نارس بودن نوزادان علاوه بر عدم وجود بخش NICU، حداقل تجهیزات در مواجه با نوزاد نارس در بیمارستان بیرم و نبود بالگرد، پزشک اطفال مجبور به اعزام زمینی نوزادان با آمبولانس به بیمارستان لار می شود.

متاسفانه یکی از نوزادان بدلیل مسافت طولانی و مشکلات تنفسی که از شایع ترین معضل نوزادان نارس می باشد در نیمه می میرد.(به همین راحتی!) اما نوزاد پسر تا بیمارستان لار دوام می آورد.

پس از انتقال سریع وی (حوالی ساعت۱۳:۳۰) به بخش ویژه نوزادان و در حین نصب تجهیزات، نفس های آخر خود را کشید و دیگر نایی برای زنده ماندن نداشت.تلاش پرسنل بخش نیز برای احیای نوزاد بی فایده بود و او پس از چهار ساعت زنده ماندن بدلیل طی کردن این همه مسافت طولانی بدون تجهیزات کافی، مثل خواهرش جان خود را از دست می دهد.

سوالات زیادی ذهن مردم بیرم را آزار می دهد:

*چرا خدمات اورژانس هوایی لار بی سر و صدا به ۱۵ روز کاهش یافته؟

*چرا برای اعزام مادر باردار پر خطر، بالگرد از جهرم نیامد؟

*چرا بیرمی که اینقدر بخش اطفال و زایمان آن فعال است نباید بخش ویژه نوزادان (NICU) داشته باشد؟

*چرا بچه ها را با بالگرد جهرم منتقل نکردید؟

*لااقل یک نفر با داروهای اولیه مخصوص نوزاد نارس از بخش nicu با بالگرد به بیرم می رساندید تا زمان طلایی از دست نمی رفت.

*آیا نوزادی که نارس در بیرم به دنیا بیاید باید تلف شود؟

*چرا بیمارستان بیرم نباید حداقل تجهیزات درمواجه با شرایط بحرانی نوزادان نارس را داشته باشد؟!

***

در واکنش به این مطلب انتقادی معاون درمان دانشکده علوم پزشکی لارستان امروز در گفت و گو با تسنیم تلاش کرد به برخی از این سوالات به ترتیب زیر پاسخ دهد:

واکنش علوم پزشکی لارستان به مرگ دوقلوهای شهر بیرم؛ قصور پزشکی رخ نداده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرگ دو نوزاد دوقلو در شهر بیرم از توابع لارستان که در روزهای اخیر رخ داده با اما و اگرهای زیادی روبه‌رو بوده است. موضوع تا جایی بالا گرفت که هر کدام از افراد مسئول و غیرمسئول درباره مرگ جنین‌های دوقلو نظرات غیرکارشناسی خود را مطرح  و برای مردم منطقه علامت سوال ایجاد کردند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی لارستان نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: با توجه به حساسیت و سختگیری بنده در حوزه درمان و به ویژه مادران پرخطر دستور به پیگیری و بررسی موضوع در همان ساعات اولیه صادر شد و  یک تیم بازرسی از معاونت درمان دانشکده برای شفاف‌سازی بیشتر و چرایی موضوع  مامور به حضور در منطقه و انجام بررسی‌های لازم شدند.

مجید اکبرزاده گفت: در نهایت مشخص شد که با توجه به زایمان  زودرس احتمال زنده ماندن نوزادان اندک و جان مادر که اولویت اول تیم درمانی است، در خطر مرگ بوده است.

وی افزود: از ابتدای امر تا لحظه نجات دادن مادر و رساندن دوقلوها، ۱۵ پزشک متخصص، پرستار، کارشناس اتاق عمل، کارشناس هوشبری و مامایی برای انجام این زایمان بسیج و در نهایت برای نجان جان مادر و نوزادان تلاش ۸ ساعته داشته‌اند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی لار با تشریح بیشتر ماجرا بیان کرد: مادر به دلیل پارگی کیسه آب و علائم زایمان زود رس و به خطر افتادن جان خود و جنین  به بیمارستان بیرم مراجعه می‌کند، در همان دقایق اول پزشک متخصص زنان و زایمان و ماما در بالین وی حاضر و اقدامات اولیه مراقبتی  را انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه این مادر ۴۶ ساله به دلیل بارداری‌های ناموفق و انجام جراحی ناباروری، باردار شده بود به همین دلیل براساس اولویت‌های پزشکی تصمیم گرفته می‌شود که زایمان به تاخیر بیفتد تا داروهای کمکی جهت تکامل ریه جنین نارس اثر کند ولی به دلیل پیشرفت پروسه طبیعی زایمان، در خطر بودن جان مادر و وضعیت نامناسب دوقلوها در رحم مادر به اتاق عمل بیمارستان بیرم منتقل می‌شود.

اکبرزاده گفت: به ناچار هر دو جنین با روش سزارین از شکم مادر خارج و اقدامات درمانی برای مراقبت‌های بیشتر از دوقلوهای نارس انجام  می‌شود و به نزدیکترین منطقه درمانی مجهز به واحد مراقبت‌های ویژه  نوزادان اعزام شده‌اند.

وی با تاکید براینکه با توجه به نارس بودن نوزادان و داشتن لوله تراشه استفاده از اعزام هوایی امکانپذیر نبوده است، گفت: به‌دلیل اشغال بودن تخت مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان لامرد تصمیم گرفته می‌شود با طی‌کردن مسافت بیشتر دوقلوها به وسیله اتاقک سیار مراقبت ویژه به بیمارستان لارستان اعزام شوند تا مراقبت‌های تخصصی برای زنده ماندن دوقلوها صورت گیرد.

اکبرزاده تصریح کرد: برهمین اساس سه نیرو متشکل از کارشناس بیهوشی، تکنسین اتاق عمل، پرستار به همراه نیروهای اورژانس در کمتر از ۶۸دقیقه دوقلوها به بیمارستان لارستان اعزام می‌شوند.

معاون درمان دانشکده لارستان  خاطرنشان کرد: در ۳۰ کیلومتری شهر لار یکی از دوقلوها به دلیل مشکلات تنفسی و ریوی هنگام تولد ایست قلبی می‌کند که با وجود تلاش تیم اعزامی، عملیات احیا موفقیت‌آمیز نبوده و نوزاد فوت می‌کند.

وی گفت: نوزاد بعدی نیز به دلیل وزن کمتر از یک کیلو گرمی و علائم حیاتی بسیار ضعف بدو تولد همانند قل دیگر خود در بدو ورود به بیمارستان ایست قلبی می‌کند و با وجود تلاش متخصصین جان خود را از دست می‌دهد.

اکبرزاده با اشاره به ارائه  ثبت دقیق گزارشات بازرسین گفت: براساس تحقیقات و یافته‌های پزشکی نوزادان نارس که به دلیل زایمان‌های زودرس در سنین بارداری کمتر از ۲۸ هفته متولد می‌شوند شانس زنده ماندن آنان اندک است و حتی می‌تواند جان مادر را به خطر بیندازد که بر همین اساس تشخیص پزشکان و اولویت آنان نجات جان مادر بوده که بر اساس گزارشات نه تنها هیچ قصوری انجام نشده بلکه با توجه به امکانات موجود منطقه و شرایط بیمار و نوزاد  تلاش کادر پزشکی قابل قبول بوده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا چنانچه مادر و دوقلوها از طریق آمبولانس هوایی اعزام شده بودند، شانش زنده ماندن آنها وجود داشت؟ گفت: اعزام هوایی طبق قوانین خاص کشوری انجام می‌شود و با توجه به پیشرفت سریع پروسه زایمان مادر اعزام مادر قبل از سزارین سبب به خطر افتادن جان مادر می‌شده است. همچنین طبق نظر پزشک متخصص زنان و زایمان عمل سزارین در بیمارستان انجام شده و نوزادان بعد از ثابت شدن علائم حیاتی و انجام امور اولیه به نزدیک‌ترین بیمارستان دارای تجهیزات لازم جهت  مراقبت  اعزام شدند.

اکبرزاده گفت: طبق سیاست‌های سطح بندی ارائه خدمات درمانی از سوی وزارتخانه متبوع با هدف ایجاد انسجام، نظم و افزایش بهره‌وری و کیفیت در ارائه خدمات درمانی مورد نیاز هر منطقه اعلام شده و موافقت اصولی با تاسیس و ایجاد بخش‌های جدید بیمارستانی و  مراقبت‌های ویژه بر آن اساس امکانپذیر است.

وی بیان کرد: از ابتدای فعالیت آمبولانس هوایی لارستان تاکنون بیش از ۲۸۰ سورت پروازی در این شهرستان انجام شده است که این آمار نشان‌دهنده فعالیت اورژانس هوایی در لارستان است همچنین با توجه به وجود محدودیت نیروی انسانی کادر پروازی، از مدتی پیش اورژانس هوایی دانشکده علوم لارستان  و  دانشگاه علوم پزشکی جهرم در طول ماه به صورت مشترک و ۱۵ روز در ماه و در هر منطقه فعال هستند که امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده توسط وزارتخانه مشکل کمبود نیروی متخصص کادر پرواز نیز برطرف شود.

معاون درمان دانشگاه از شهروندان خواست برای اعلام هرگونه گزارش و تخلفات در حوزه درمان از طریق سامانه کشوری ۱۹۰ موضوعات خود را مطرح تا در کمترین زمان بررسی شود.


12 نظر

 1. قابل توجه. معاونت. درمان. لارستان گفت:

  0

  0

  ایا. بیمارستان. با سابقه اوز. با ۶۴. تختخواب. هم امادگی. پذیرش. مادر. وکودک. نداشته. است. که. نوزاد. در ۳۰. کیلومتری. لار. تلف سده. است. مردم. وخیران. بیمارستان. می سازند. اما. وزارت بهداشت. تجهیزات. وامکامات. کافی. نمی. دهند. وگرنه. این. نوذادان. فوت. نمیکردند

 2. خطاب به مسولان دانشکده علوم پزشکی. لارستان گفت:

  0

  0

  بیمارستان های. بیرم. واوز. تنها نام. بیمارستان. را یدک میکشند وگرنه. چرا نباید تجهیزات کافی. داشته. باشند که. ۲. نوزاد در مسیر. لار. تلف. شوند. همه. امکانات. را در. لار. متمرکز. کرده اند بخش. مراقبت ویژه. نوزادان. چرا در بیرم. وبیمارستان. اوز. نیست. دراینده هم. باز. اینمشکل. به وجود می اید اگر مسولان درمانی. دلسوزانه. پیگیری. نمایند. خیران. ونیکوکاران هم. به. بیمارستان ها کمک میکنند. اما. افسوس که……..

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  انچه البته به جایی نرسد فریاد است

 4. بیرمی گفت:

  0

  0

  با سلام
  آقای اکبرزاده استاد تغییر نظر می باشند در حیرتم که آقای اکبر زاده چرا […] در صورتی یکی از نوزادان در بیمارستان جونش رو از دست میده . آقای اکبر زاده اگه […] بیاد بیمارستان بیرم رو از دست نماینده نجات بده. اون دوتا نوزاد که رفتن ولی نذارید بخاطر دخالت های بیجایی سیاسیون بیمارستان بیرم بشه […]

 5. رستمی گفت:

  0

  0

  به آقای اکبر زاده بگید چرا ایقد […] اگه راستشو جرات نداره بگه حداقل دروغ نده. نوزاد اولی داخل بیمارستان فوت کرده . آقای اکبرزاده اگر نوه خودت یا بچه خودت بود هم به همین راحتی […]

 6. بیدار گفت:

  0

  0

  سلام توجیه میکنند اقا عدم کارایی سیستم مدیریت علوم پزشکی هست حضورفیزیکی رئیس ومعاونین تو لار کمه تجربه ندارن از طرفی تخصص لازم را نداره رییس دانشکده لار تو ایران تنها رییسی هست که پزشک نیست لاکن رییس علوم پزشکی هست پزشک ها ازش حسابی نمیبرن و از طرفی از کار بیمارستان سر درنمیاره میگین نه ازش جیزی بپرسین تا ثابت بشه

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  ??همه چیزیطرف ازکی تاحالاآمبولانس کمتراز۶۸دقیقه تالارمیرفته شایدم اورژانس هوایی بوده

 8. خطاب به مسولان دانشکده علوم پزشکی. لارستان گفت:

  0

  0

  فکر نمی کنم که. تهیه. وتجهیزات. کامل برای. بخش. نوزادان. دربیمارستانهای. بیرم. واوز. چیزی. خیلی. گرانی. باشد. چنانچه. مسولین. بهداشت. ودرمان. دانسکده. انرا به. اطلاع. خیران. ونیکوکاران. منطقه. بریانند. وتقاضای. کمک. نکایند. قطعا. اقدام. خواهند. کرد ودیگر. این. تلفات. جانی. اتفاق. نخواهد. افتاد. این ایراد به. مسولان. وبرنامه ریزان. وارد. است

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   تجهیزات nicuبسیار گران قیمت میباشد . اما حق جمعیت منطقه اوز و بیرم این است که با توجه به مسافت و جمعیت از این امکانات بهرمند باشند و تمرکز امکانات صرفا در شهر لار نباشد . البته قبلاز فراهم اوری امکانات ، پزشک متخصص متبحر ضروری تر است

 9. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  سلام به عنوان آزاد اندیش عرض می کنم که آقای اکبرزاده به هیچ سوالی پاسخ نداده و […] ردیف کرده. امیدوارم این قضیه برای خود افراد توجیه گر پیش بیاد که بتوانند درد مردم بیرم رو درک کنند.

 10. معاونت محترم درمان گفت:

  0

  0

  با سلام و احترام خدمت معاونت محترم درمان علوم پزشکی لارستان
  با توجه به پراکندگی جمعیت منطقه لارستان ، توزیع خدمات درمانی متناسب با جمعیت بخش ها ؛ ضروری به نظر میرسد . متاسفانه بیمارستان اوز با قدمت چندین دهه امکانات بسیار محدودی در خدمت رسانی به جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفری منطقه دارد . خواهشمند است با تجهیز این بیمارستان در ازائه خدمت به مردم تسریع گردد .
  لارستان بزرگ وسعتی در حد چندین استان دارد و اورژانس هوایی یک ضرورت مهم برای شهرستان محسوب میشود . خواهشمند است در زمینه اقناع مسوللن کشوری جهت اختصاص کادر پرواز اختصاصی به شهرستان ، حداکثر تلاش خود را مبذول فرمایید تا مردم خیر بزرگوار لارستان به علت عدم توزیع مناسب خدمات درمانی دچار مصیبت مرگ عزیزان نباشند .

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  قابل توجه خیرینی که ساختمان اداری برای حضور مسولان غیر بومی ناکارامد در شهرستان میسازند .
  خیر بزرگوار یک سوئیت اختصاص بده به مادر باردار پرخطر تا جان وی و فرزندانش حفظ گردد و زایمان در شرایط بدون امکانات و بدون اورژانس هوایی !! رخ ندهد . بخدا هزار مرتبه ثوابش بیشتره تا این که مسول ناکارامد روی صندلی مسولیت بنشیند در ساختمان خیر ساز!!!!!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان