میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۶:۰۸ ب.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 118 بازدید

انجام عمل مجرای اشکی با روش آندوسکوپی در بیمارستان لار

انجام عمل مجرای اشکی با روش آندوسکوپی در بیمارستان لار

اشک ریزی بیش از اندازه (یا همان اپیفورا)، اگر درمان نشود ممکن است باعث سلوليت و آبسه كيسه اشكي و در نهايت آسيب به چشم و نیز آسیب به پوست حساس ناحیه ی پلک شود. یک چشم سالم، در حالت عادی برای جلوگیری از خشک شدن سطح رویی چشم، اشک تولید می کند. وقتی این اشک ها روی سطح چشم ترشح می شوند، با بسته شدن پلک بر روی تمام غشاء چشم پخش شده و به سمت سیستم خشکسازی چشم یا همان مجرای اشک و بینی(nasolacrimal) فرستاده می شوند.

اگر مجرای اشک گرفته باشد، ممکن است کیسه ی اشکی عفونت کند. این گرفتگی و عفونت احتمالی می تواند به همه ی قسمت های مجرای اشکی سرایت کند اما معمولا داخل کیسه ی نازولاكريمال(اشک و بینی) رخ می دهد.

وقتی مجرای اشکی-بینی شما مسدود می شود، به جز ریزش اشک از چشم، علائمی همچون تخلیه ی مداوم مخاط، التهاب و قرمزی گوشه ی داخلی چشم، و سوزش و خارش، و یا آسیب های دیگری بیمار را درگیر می نماید. این بیماری اغلب با یک سری آنتی بیوتیک بهبود پیدا می کند، اما عمل جراحی درمان دائمی و مطمئن تری ست.

اگر کیسه اشک بخاطر گرفتگی مجرای اشکی دچار عفونت شده باشد، در این مورد عمل جراحی به شدت توصیه می شود.

راه های درمانی این نوع بیماری یک روش اکسترنال یا همان برش پوستی می باشد و روش دیگر آندوسکوپی می باشد این جراحی از سرخ شدن دوباره ی گوشه ی چشم و التهاب دردناک آن جلوگیری می کند.

در این جراحی (با روش آندوسکوپی) که یک شیوه جدید درمانی محسوب می شود، برای عبور اشک از چشم به بینی، مسیر تازه ای به وجود می آورند.

در اکثر جراحی های آندوسکوپی خارجی از نوعی داروی بی حسی موضعی، و در برخی دیگر از آنها فقط از یک داروی بیهوشی معمولی استفاده می کنند.

عمل جراحی داخلی را اصولا دو جراح انجام می دهند؛ یک متخصص جراحی چشم، و یک متخصص جراحی گوش و حلق و بینی. در این روش، گاهی باید دیواره ی جداکننده ی دو سوراخ بینی را صاف کنیم تا لوله ی آندوسکوپی بتواند به سمت یکی از سوراخ ها خم شود، در غیر این صورت خیلی به سختی میتوان این عمل را انجام داد.

بیشتر بیمارهایی که این عمل را انجام می دهند، همان روز مرخص می شوند اما تعداد خیلی کمی را هم ممکن است به مدت یک شب در بیمارستان نگه دارند.

و اما جایگاه این نوع عمل در سطح شهرستان لارستان در مرکز آموزشی درمانی لارستان چگونه است؟

با هماهنگي صورت گرفته توسط معاون درمان و با حضور دو پزشک متخصص دکتر محمد حسن ریخته گر متخصص چشم و دکتر محمد جواد ریخته گر متخصص گوش حلق و بینی در مرکز آموزشی و تشکیل تیم درمانی مشترک، بر روی بیماران با مشکل مجرای اشکی این روش درمانی جان تازه ای گرفت و با بیش از ۱۰۵ مورد عمل جراحی از طریق عمل آندوسکوپی  بیماران را تحت عمل جراحی قرار دادند و از مزایای عمل آندوسکوپی که همان بهبودی زود هنگام، ترخیص سریع بیمار،  نمایان نشدن جای زخم بر روی پوست که  به علت داخلی بودن عمل می باشد و کاهش درد، ورم و کبودی دور چشم  می باشدبرخوردار شدند.

گفتنی است این نوع عمل در سراسر کشور و بالاخص در استان به طور محدود صورت می گیرد ولی با همت پزشکان متخصص شهرستان لارستان این مهم در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) محقق شده است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان