میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 می 2014 ساعت 3:04 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 19 دیدگاه 2,857 بازدید

اندکی سکوت و تأمل!

اندکی سکوت و تأمل!

eftekhari2دانيال افتخاري: ۱٫ این نوشته، یادداشت از گونه‌ی یادداشت‌های پیشین نیست، که گلایه‌ای از سوز دل و رنجش خاطر است؛ و نه فقط برای «آفتاب» که برای دیگر رسانه‌های لارستان، خواهم فرستاد. این را هم یادآور شوم که قصد سخنگویی از سوی هیچ شخص یا گروهی ندارم و دغدغه و نقدی از درون تراویده را به نوشتار درآورده‌ام.

۲٫ صریح و تند و بی‌پرده می‌نویسم، اما دوست دارم همه‌ی دوستان، شهروندان آشنا و منتقدان و معترضانِ این صاحب قلم، آرام و متین بخوانند و اگر خواستند، آرام یا آتشین بر او بتازند!…  خدا را سپاس می‌گویم و مدد از روح و کلام و مرام نیکوی معصومان (ع) گرفته‌ام تا آنچنان دلبسته و وابسته‌ی این گروه و آن دسته و فلان شخص نباشم و آنچه حق می‌دانم بگویم و بنویسم.

۳٫ همیشه این‌گونه بوده و اکنون بدتر از همیشه، که بسیار حرف می‌زنیم و کمتر عمل می‌کنیم! بسیاری از ما به‌ویژه مسئولان و بزرگان و کسانی که موجه‌اند، از لزوم توجه به دین و رعایت اصول شرعی، احترام به شعائر دینی و این‌گونه مسائل می‌گوییم اما گاهی اوقات غفلت و بی‌توجهی، سبب می‌شود در عمل چیز دیگری نشان دهیم! البته دنیای پر زرق‌وبرق کنونی و عشق به قدرت و ثروت و شهرت، بر این غفلت می‌افزاید و دیگر، اهم و مهم برای‌مان چندان تفاوتی نمی‌کند.

۴٫ چند شب پیش، در آغاز ماه پر برکت رجب و در سالروز میلاد حضرت امام محمد باقر (ع)، جمعی از دوستداران و دلباختگان کلام وحی، محفل انس با قرآن را در مسجد امام علی (ع) و با حضور قاری و حافظ برجسته‌ی کشور، استاد «حامد شاکرنژاد» برپا نمودند. هرچند در مورد چند و چون برپایی این محفل و چنین محافلی سخن‌هایی وجود دارد، که آن را به مجالی دیگر و فراخ‌تر وا می‌گذارم. اما در برپایی این محفل ساده و معنوی، افراد بسیاری در هیأت مذهبی زینبیون و قاریان قرآن (مرتبط با کرسی تلاوت قرآن لارستان) تلاش و کوشش کردند؛ تلاشی شبانه‌روزی که از حدود ۲۰ روز پیش از مراسم آغاز شده بود تا فضایی معنوی و جذاب در این محفل قرآنی و در شهرمان ایجاد شود.

۵٫ آن شب (که همزمان بود با «لیله الرغائب») در آن محفل قرآنی زیبا و پر شکوه، به چشمان خود دیدم که جوانان و حتی میانسالان بسیاری با شور و شوق در مسجد علی بن ابیطالب (ع) حضور یافته بودند و با وجود اندکی بی‌نظمی و تأخیر در برنامه‌ها (که معمولاً ناخواسته است و طبیعی)، همه گوش‌ها و دل‌ها را به آیات کلام پرودگار سپرده بودند. آن شب البته هیچ یک از مسئولان شناخته شده‌ی شهر در آنجا نبودند و خوشبختانه مراسم، از تکلف‌های معمول به‌دور بود! البته برخی حاضران در مسجد، با به‌طول انجامیدن برنامه، اندکی خسته شدند و پیش از پایان، محفل را ترک کردند؛ اما خود بنده که یکی از قاریان برنامه بودم، از نزدیک و به روشنی دیدم که مردم با عشق و توجه، آیات قرآن را به گوش جان می‌سپردند… و در نقطه‌ی اوج محفل، هنگامی که استاد شاکرنژاد ترنم آیات وحی را در ساعات پایانی روز پنجشنبه در فضا جاری کرد، بسیاری از جوانان را می‌دیدم که شدیداً تأثیر می‌پذیرفتند و دستانی را که از شدت شوق و لذت معنوی، به نشانه‌ی تشویق بالا می‌آمدند. اما….

۶٫ از روز جمعه تا ساعتی که نوشتن این مطلب آغاز شد، در همه وبگاه‌های خبری و فرهنگی لار جستجو کردم اما دریغ از یک خبر، عکس یا اطلاع‌رسانی!! [تنها وبگاه نشریه‌ی «صبح لارستان» خبری از حضور این قاری بین‌المللی، دو روز پیش از مراسم داده بود.]

همزمان با برپایی این محفل، برنامه‌های دیگری در شهرمان در حال برگزاری بود یا ساعاتی پیش پایان یافته بود. به اعتقاد نگارنده اما محفل انس با قرآنِ شامگاه ۱۱ اردیبهشت ماه، یک «امتحان» بود؛ از یک سو برای قاریان و عاشقان قرآن و عترت، که فکر می‌کنم در مجموع از آن نمره‌ی قبولی گرفتند. از سوی دیگر، امتحان برای مسئولان، فعالان فرهنگی و کسانی بود که به نوعی از دین و ارزش‌ها دم می‌زنند؛ خیلی صریح بگویم که تعداد زیادی از این دسته افراد، نه تنها نمره‌ی قبولی نگرفته که اساساً مردود شدند!!…

بگذارید کمی توضیح دهم: نه در حرف که در عمل باید معتقد باشیم که هر چه هست از برکت قرآن، و هر خوبی و ارزش که باشد، بزرگ و سرورِ آن‌ها قرآن است. آن شب گویا جمع زیادی به نماز پر فضیلت لیله الرغائب مشغول بودند؛ جمع زیادتری در مراسم تجلیل از شهدای گمنام حضور یافته بودند؛ جمعی دیگر هم در مراسم و محافل دیگر… اما بعید می‌دانم هیچ کدام از آن‌ها به خود گفته باشند که قرآن بالاترین و برترین کلام‌هاست و هیچ دعا و ورد و کلامی به پای آن نمی‌رسد! نماز و مسجد و دعا و زیارت، اگر همراهش قرآن و کلام پروردگار نباشد، کم اثر و گاه بی‌اثر است! بعید می‌دانم این جمع‌ها به خود گفته و یا نهیب زده باشند که همه شهدای عزیز، حتی شهدای کربلا، برای جاری و ساری بودن قرآن کریم جان خود را باخته‌اند! پس چه چیزی بالاتر از کلام وحی می‌تواند باشد…!؟ نقد یا پیشنهاد صاحب این قلم هرگز تعطیلی هیچ کدام از مراسم‌ها یا زیر سؤال بردن و کمرنگ کردن آن‌ها نیست؛ اما دو نکته: اول آنکه هر چیز به‌جای خویش نیکوست؛ و دوم نیز اینکه پیوند یک موضوع، برنامه یا روش با مسائل سیاسی کلان و ایدئولوژیک، نباید سبب اولویت آن برای بزرگان و مسئولان شود…

در اینجا دوست دارم بزرگان پاسخ دهند تا ما هم بیشتر بدانیم که تنها در مراسم و محافلی که از سوی ادارات و نهادها، و افراد و گروه‌های بانفوذ یا متصل به قدرت و ثروت و رانت برپا می‌شود، حضور می‌یابند یا همه جا برای ایشان یکسان است؟؟!

و اما رسانه‌های لارستان؛ که اعتقاد دارم نمره‌ای بدتر از مسئولان گرفتند و هیچ حرف و سخنی جز عذرخواهی، نه از فرد یا گروهی خاص، که از محضر قرآن کریم (این یادگار بی‌همتای رسول اعظم (ص))، نمی‌توانند داشته باشند!! تبلیغات برای این مراسم حقیقتاً کم نبود و خبر حضور قاری برجسته و توانمند کشورمان، استاد شاکرنژاد، تقریباً همه‌جا پخش بود؛ از این رو عذر و بهانه‌ای وجود ندارد. رسانه‌هایی که سفر استاندار به لارستان و دیدارهای پرشمار ایشان، تخریب آثار باستانی شهر، یا مراسم گوناگون برای گرامی‌داشت شهدای گمنام، و حتی سفر یک فرمانده سپاه به شهرمان، و… (ضمن احترام به همه‌ی این موارد) برایشان مهم‌تر یا جذاب‌تر بوده، باید کمی سکوت و تأمل کنند در این‌که فرهنگ و اندیشه و ارزش‌ها، فقط به همین‌ها خلاصه می‌شود؟!

حرف همیشگی خود را باز هم تکرار می‌کنم که: قرآن همچنان مهجور است؛ حتی در این روزگار پر از ادعا! اما حرفم تنها همین نبوده و نیست و بگذارید تکمیل کنم: در کشور یا شهری که هنرمند و روحانی و روشنفکر و ورزشکار و مداح بالاتر از «قاری و حافظ قرآن» (البته نه هر حافظ و قاری، که برجستگان، بزرگان و پاکان آن‌ها) نشستند و بیشتر ارج نهاده شدند، با کمال تأسف آن سرزمین حقیقتاً اسلامی و نبوی نیست و بهروزی و سعادت قطعاً از آنجا دور خواهد بود! با بازگشت به سخن و سیره راهبر بزرگ دین‌مان، حضرت محمد (ص)، این نکته برای همه‌ی ما روشن‌تر خواهد شد.


19 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  ۱جناب آقای دانیال افتخاربا سلام/ ۲-حداقل شما خبر می فرستادید اگر چاپ نمی شد آنگاه انتقاد می کردید۳- از کدام مسئول شهر دعوت رسمی کردید؟ ۴- در آخر هرشب در مساجد یک صفحه قران می خوانند با صوت زیبا ولی خواندن قران به تنهایی هم ملاک اصلی نیست بلکه صدای خوش لذت آور است که کسی منکر این موضوع نمی باشد امیدواریم به قران وایه های آن تدبر وعمل نماییم که کمتر این اتفاق می افتد

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  این مورد که اشاره کردید کاملا مشهد است که وبگاه صبح لارستان تنها وبسایت خبری در شهرستان هست که به اطلاع رسانی پیرامون چنین برنامه هایی می پردازد…
  ظاهرا رسانه های دیگر لارستان ( ایضا همین رسانه حاظر ) زیاد از برنامه های فرهنگی و دینی خوششان نمی آید!!!!
  همین…

 3. اکبر گفت:

  0

  0

  اگر هم ارتباط مسائل مذهبی با کارکرد رسانه روشن و واشح باشد، باز هم دلیلی نمی شود که شما در یادداشتی مفصل از رسانه ها انتقاد کنید که چرا یک مراسم مذهبی و محفل دینی را پوشش نداده اند. آیا پوشش رسانه ای مغایر با فلسفه مراسم مذهبی نیست؟ آیا ذات اینچنین مراسماتی مبتنی بر خلوص و نیت پاک نیست؟ انعکاس این مراسم در رسانه ها چه فایده دارد؟ بله؛ اگر خبر آن اطلاع رسانی شود خوب است. اما دیگر پوشش یک مراسم اینچنینی معنایی ندارد. برای بهره بردن از این مراسمات باید در آنها حضور یافت، نه اینکه گزارش آن را از سایت خواند. بنابراین انتقاد شما کاملا بی وجه و بدون دقت است.

  • نگارنده گفت:

   0

   0

   دوست عزیز!
   منظور بنده هم حداقل اطلاع رسانی و خبری در مورد برنامه بود؛ نه اینکه پوشش مفصل و توضیح و…!
   ضمناً واقعاً فکر میکنید انعکاس این برنامه یا برنامه های مشابه، هیچ فایده‌ای ندارد؟؟؟!! حضور یک قاری مشهور در بین قاریان شهرستان و دیدن توانمندیهای قرآنی و مذهبی شهرستان، به نظر جنابعالی مهم نیست؟!!… باز هم کمی تأمل کنید!

  • اکبر گفت:

   0

   0

   متاسفانه این آخرین باری است که برای شما نظر می نویسم. آن هم به خاطر ژست همه چیزدانی که می گیرید. در ادبیات شما به وفور می توان عبارات «کمی تامل کنید» و «اندکی تفکر کنید» دید. لازم نیست دیگران را به تفکر دعوت کنید. اگر مطلب می نویسید، تحمل نقد داشته باشید. به نظر من این مطلب انتقادی شما کاملا بلاموضوع است. شما اگر می خواهید باید به انتقادات من پاسخ دهید نه اینکه من را به تامل دعوت کنید یا اینکه چندین پرسش به قول خود تان معنادار و با چند علامت پرسش و تعجب برای ناقد بنویسید.

  • نگارنده گفت:

   0

   0

   جناب اکبر!
   بدون اینکه ناراحت بشید، محلی رو تعیین بفرمایید تا در فضای مجازی یا حقیقی، پاسخ نقد جنابعالی را بدهم… اما فکر نمی‌کنم اشکالی داشته باشد که نقد شما را با چند سؤال پاسخ بگویم! اما در هر حال نقد شما متین بوده و برای آن پاسخ هم وجود دارد.

 4. یکی گفت:

  0

  0

  خوب اینکه شما گفتید تقصیر رسانه هاست؟؟!یا مسئول برگزاری یا روابط عمومی برنامه ؟

 5. عكاس و خبرنگار گفت:

  0

  0

  آقاي افتخاري؛ دليل نمي شود چون مسئولان و خبرنگاران در مراسمي كه عنوان كرده ايد شركت نكرده اند به معني چيزي باشد كه عنوان كرده ايد. امثال اينگونه برنامه ها زياد برگزار مي شود. اما سفر استاندار با تمام مديرهاي كل استاني چند سال يكبار اتفاق مي افتد؟؟!! ضمن اينكه براي همين سفر استاندار ما خبرنگاران را دعوت مي كنند و اگر كسي ما را به اين برنامه كه شما عنوان كرديد دعوت مي كرد حتما مي امديم.

  • نگارنده گفت:

   0

   0

   جناب خبرنگار!
   امثال این برنامه را لطفاً بگویید چند بار در سال برگزار می‌شود؟؟! در طول یک سال و در مناسبتهای مذهبی گوناگون، ببینید چند بار روحانیان و مداحانی به شهر دعوت می‌شوند، و برای هر کدام چقدر تبلیغ می‌شود!! ؟
   بارها در رسانه‌ها دیده‌ام که مثلاً در مورد حضور فلان مداح و سخنران مشهور در یکی از مساجد اطلاع رسانی می‌شود، اما باز هم با صدای بلند می‌گویم که: قرآن مهجور است و همه ما در این زمینه مقصریم!

  • نگارنده گفت:

   0

   0

   نکته‌ای را فراموش کردم؛ چنین برنامه‌هایی نیاز به دعوت رسمی ندارد، بلکه اگر کسی علاقه مند باشد و کنجکاو، حتما حضور پیدا می‌کند!
   و دیگر اینکه با کمال تأسف باز هم آشکار شد که دیدگاه جنابعالی و خیلی دیگر از دوستان، مادی و سطحی‌نگر است! درست است که سفر استاندار مهم و تأثیرگذار بوده؛ اما اگر پایه‌ی کار که فرهنگ و اعتقادات و ارزش‌های پاک است درست بنا نشود یا خدای نکرده بی ارزش جلوه داده شده و سست گردد، دیگر هیچ چیزمان درست نمی‌شود!!

 6. دوتا گفت:

  0

  0

  رسانه های لار عالی هستند با رسانه ها در نیوفتید (خنده)

 7. 0

  0

  تلنگر بجایی بود.
  بسیاری از ماها اسیر جو و حاشیه هستیم. اسیر آنیم که به چشم بیاییم. ظاهرا سودش بیشتر است! خیلی وقتها خدا را فراموش می کنیم. شاید داریم به یک مراسم حتی مذهبی می رویم اما رضای کسی دیگر درمیان است!
  قرآن حاقظ و نگهدارت دوست خوبم

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدمت دوست عزیز و همکار قدیمی
  دانیال افتخاری بزرگوار
  اگرچه سخنانت به حق است اما چند نکته :
  ۱) علاوه بر صبح لارستان؛ میلادلارستان نیز به پوشش و تبلیغ این برنامه در وبسایت خود نمود که لینک آن را در زیر ملاحظه نمایید
  http://www.miladelarestan.ir/fa/index.php/2012-08-08-14-51-14/3591-2014-04-26-19-07-22

  ۲) موردی که فرموده بودید که پوشش خبری مراسم انجام نشده است، کاملا منطقی می باشد اما متاسفانه به علت مشکلات بعضی از خبرنگاران میلادلارستان، آنها موفق به پوشش خبری نراسم نشدند اما متاسفانه هیچ فایل صوتی مراسم نیز علارغم پیگیری های میلادلارستان در وبسایت هیئت زینبیون یافت نشد.
  اکنون نیز در همان google جستجو نمایید. متاسفانه فایل صوتی وجود ندارد. این کم کاری هم به خبرنگاران رسانه ها و هم به دوستان خوب کرسی تلاوت و هیئت زینبیون مربوط می شود.
  اما واقعا قرآن محجور است. خواهشمندیم لااقل خبر جلسات داخلی خود و دیگر جلسات عمومی کرسی تلاوت را برای رسانه ها ارسال نمایید. تا لااقل رسانه ها در حد توان خود در اشاعه فرهنگ قرانی سهیم باشند
  با تشکر
  میلادلارستان
  http://www.miladelarestan.ir
  info@miladelarestan.ir
  miladelarestan@gmail.com

  • نگارنده گفت:

   0

   0

   بسیار ممنونم از میلاد لارستان…
   البته خبر مربوط به حضور این قاری در لار (پیش از مراسم) را در میلاد ندیدم که اشکال بر بنده وارد است؛ اما برای بنده و بسیاری دیگر، مهم این بود که پس از برگزاری، اطلاع رسانی صورت گیرد.
   باز هم از دقت نظر این نشریه وزین سپاسگزارم

 9. محمد گفت:

  0

  0

  از اينكه فضاي نقد و گفت و گو به اين زيبايي ايجاد شده است لذت مي برم. واقعا بايد سعي كنيم هرآن اندازه كه نسل هاي پيشين ما در پي تقابل و خط كشي با يكديگر بودند، ما سعي كنيم حتي در بنيادي ترين اختلافات فكري و عقيدتي خود اينقدر زيبا گفت و گو كنيم.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  لطفا نوشته هاتون رو یه کمی خلاصه کنید تا در حوصله ی ما باشه
  بنده نه همه ی نظرهارو خوندم نه همه ی مطلب شما رو اما یه پیشنهاد دارم ، شما خودت اگه انقد دلت میسوزه به جای گله کردن خودت آستین بالا بزن .

 11. شیار143 گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  تا وقتی قدر دان نباشیم این اتفاق ها بازم میفته!
  کاش از تنها گروهی که شما موافقشان نیستید وبا شما همکاری کردند قدری تشکر کرده بودید و یه سوزن به دوستان وحامیان فکری وعقیدتی خودتون هم میزدید.

 12. علی گفت:

  0

  0

  سلام
  بنده به چشم خود دیدم که جناب اقای حامد شاکرنژاد قاری بین المللی در شهر هرمزگان قبل از قرائت ایشون از شبکهٔ هرمزگان اطلاع رسانی وسیعی شد.
  کسانی که استفاده کردند سود بردند
  ما که استفاده کافی و وافی رو بردیم

 13. علی گفت:

  0

  0

  واقا اطلاع رسانی ضعیف بود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان