میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 آوریل 2014 ساعت 10:01 ب.ظ سرویس:یادداشت 9 دیدگاه 2,718 بازدید

براي حقي كه محترم است

براي حقي كه محترم است

eftekhariدانيال افتخاري: این جملات و واژگان، ممکن است آخرین نوشته‌های این صاحب قلم باشد!! اما می‌تواند با خوانشی دقیق و از سر آرامش و متانت، همگان را به فکر فرو بَرَد که: تا کی سکوت…؟؟!

حسابش را دقیق ندارم اما شاید بیش از یک هفته است که سر و صدایی در فضای اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای (البته به استثنای رسانه‌ی ”ملی“!) پیچیده که تا چندین روز واکنش نسبت به آن، تنها سکوت بود!..

این سر و صدا و یا بهتر بگویم خبر مبهم و مختصر این بود: درگیری در زندان اوین. این جمله به تنهایی شاید چندان حساسیتی برنیانگیزد؛ چرا که سال‌هاست به دلایل گوناگون به‌ویژه نگاه نامناسب و دور از […] به مبحث جرم و مجازات و زندان و…، درگیری و مشکلات در زندانها امری عادی شده است!

اما زمانی که برخی یا بسیاری از مردم می‌دانند که بیشتر چه افرادی در این زندان محبوس‌اند و درگیری‌ها مرتبط با این افراد بوده، سؤالات و اشکالات آغاز می‌گردد…  اینکه درگیری و جدل‌ها بر سر چه بوده است؟، یا چه کسی یا کسانی آغازگر آن بوده‌اند؟، و… اصلاً آیا درگیری خاصی بوده یا حرف و حدیث و شایعه است؟!

هرگز تمایلی به مباحث سیاسی و امنیتی ندارم؛ نه اینکه ترس و منعی در کار باشد، که آن را به کنار می‌نهم! اما سخن از انسان‌هایی است که در متن این درگیری‌ها و شاید ظلم‌ها بوده‌اند. رسانه‌ای که پسوند ملی را یدک می‌کشد اما دریغ از پیگیری و گفتگو و سخنی!! رسانه‌های دیگر داخلی را که می‌بینیم با همه‌ی کنترل‌ها و پالایه‌ها، اما اندکی از خبرهای عبوری از روزنه‌های صافی را بر صفحات خود نشانده‌اند! هرچند گویا همگی به یک شاه لوله متصل‌اند و گهگاهی شیر این لوله کمی محکم می‌شود تا فشار مواد خروجی از لوله‌های پایین‌دستی کم و کمتر شود!!

…دست آخر چند روز پیش یکی از مسئولان محترم دادگستری فرمودند: ”درگیری در اوین جدی نبوده است“!

البته بنده هیچ نگاه و شنودی به رسانه‌های آن سوی مرزها نداشته و ندارم، اما از لحن صدای رسانه‌های گوناگون داخلی، پر واضح است که قطعاً خبرهای ویژه و شاید تکان دهنده‌ای در کار بوده است وگرنه این بحث چندین روز ادامه نمی‌یافت!؛ بحث‌ها و صداهایی (حتی شایسته بود واژه‌ی ”فریادها“ را به‌کار می‌گرفتم!) که تنها از سر دلسوزی برای انسانیت و اخلاق بوده و است…

شاید بتوان گفت مولا علی(ع) اولین شخصیتی بودند که زندان را با هدف تربیت و اصلاح و همراه با رأفت و بخشش، نه فقط در اسلام که در جهان پایه نهادند. نخستين زندان در اسلام را ایشان در كوفه از بورياى فارس ساخت و آنجا را نافع ناميدند و سپس زندان ديگرى از خاك و گل بنا كرده و اسم آنجا را مخيس (به معنای نرم كردن) گذاشتند. کاملاً روشن است که همین نام‌گذاری، ریشه در تفکر روشنفکرانه علی بی ابیطالب (ع) و اسلام ناب مبنی بر روش‌های صحیح اصلاح و پاک نمودن خطاکاران جامعه و به تبع آن پاکسازی اخلاقی کل جامعه دارد. اما متأسفانه هر چه پیش می‌رویم از این آموزه‌های پربار و نه چندان دشوار دور و دورتر می‌شویم!

خدا را سپاس که این بار، صدای […] انسان‌هایی از همین آب و خاک، کمی رساتر از گذشته به گوشمان رسید تا ما هم فریادی آرام برآوریم که: هرچند جرم و خطا کیفری دارد، اما بر پایه‌ی اسلامی که همه از آن دم می‌زنند و می‌زنیم، و قانونی که به‌پای آن رنج‌ها و خون دل‌ها رفته است، انسان و شخصیت ”آدم“، در هر شرایط و موقعیتی محترم است!

 


9 نظر

 1. محمد(استان لارستان) گفت:

  0

  0

  رسانه ملی کارهای مهم تری دارد مثل تبلیغات!!!!!!

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  براي چندمين بار مي گم شير مادرت حلالت. درود بر شرفت مرد.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  حالا اگه اين اتفاق تو يه كشور ديگه و خصوصا آمريكا افتاده بود تصور كنيد اين رسانه ملي چيكار مي كرد؟

 4. آفتابي گفت:

  0

  0

  جا داشت حالا كه هزاران سايت و رسانه پول مي گيرند تا قوه مجريه و دولت روحاني را درب و داغان كنند يكي مثل نويسنده محترم و مودب اندكي از قوه قضائيه انتقاد كند. حق يارت باد.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  موضوع اينه كه براي شعور مردم احترامي قائل نيستند. مجبور مي شوند رئيس زندان را تغيير دهند بعد مي گويند هيچ ربطي به اين اتفاق نداشت!!!!

 6. سوگند گفت:

  0

  0

  به قول ارسطو: آخاآخ آخ

 7. م گفت:

  0

  0

  برادر گرامی
  خودت که از دلایل این اتفاق خبر نداری…
  اصلا سر چی بوده و کی بوده که این کار رو انجام داده هم که هیچ نمیدونی…
  چرا سیاهنمایی میکنی؟؟
  اصلا خودتن فهمیدی چی گفتی و هدفت چی بود؟!!!!!

 8. م گفت:

  0

  0

  برو ببین کار چه کسآیی بوده، دیگه بیا اینجور آه و ناله کن !!!!
  نکنه تو هم همفکر اون هایی ؟! آقای استاد قرآن!

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  http://www.mashreghnews.ir/fa/news/303029/از-کشف-شبکه-ارتباطی-bbc-با-زندانیان-تا-پروژه-فشار-به-نهادهای-امنیتی

  لینک بالا رو بخون آقای نگارنده
  یه وقت بهتون بر نخوره آ !!!!!!
  ولی قبل از هر سخن و قضاوتی، یه نگاهی هم به اصل ماجرا بندازین لطفا

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان